Antibiotikët kursimit të humbur dëgjiminPlanet ngadalë stalla. Sipas OBSH, shkelje të funksionit auditory, në një mënyrë ose në një tjetër janë shënuar më shumë se 600 milion njerëz në botë. Në Rusi, aktualisht 5 për qind (tetë milionë njerëz) të popullsisë së përgjithshme me një mungesë të caktuar të dëgjimit. Kjo tingëllon e frikshme, një në njëzet njerëz (!) A nuk e dëgjojnë ose nuk dëgjojnë.


Një vështrim të ri në droga të vjetra

Është naive të shpresoj se situata do të ndryshojë papritmas dhe për më mirë. Too shumë faktorë që kontribuojnë në shfaqjen e humbjes apo edhe shurdhim dëgjimit. Kjo uhudshayuschayasya mjedisin e përditshme, një nivel të lartë të rrethon zhurmë, fashion veshin Player, prerja fuqinë e muzikës në stereo speakers.

Por arsyeja më e madhe e të cilave ata e dinë shumë pak, por ajo thotë se shumica e rasteve të humbjen e dëgjimit dhe shurdhim pamjen - është përdorimi i antibiotikëve.

Nervore antibiotikët më të rrezikshme mbresëlënëse auditory, duke shkaktuar humbje të dëgjimit shpesh të pakthyeshme është antibiotikë të lira dhe shumë efektive seri e aminoglycosides. Kjo amikacin, gentamicin, kanamycin, neomycin, netylmytsyn, paromomitsin, stretomocinë dhe tobramicina. Ata tashmë kanë 60 vjet duke përdorur në mbarë botën në trajtimin e tuberkulozit dhe infeksione të tjera të tilla si sepsë ose pneumoni, si dhe profilaksisë antibiotik fibrozë cistike dhe sëmundjeve të tjera.
Kur jeta njerëzore është në rrezik dhe pacienti vdiq nga sepsë kësaj, mjeku do të përshkruajnë antibiotikët pa hezitim. Kërcënim për jetën e tejkalon dëmin probabilistic - humbja e dëgjimit. Në çdo rast nuk ka gjasa për të parandaluar mjeku apo të dashurit e pacientit për efektet e mundshme të trajtimit. Sidomos pasi që ju kurrë nuk mund të parashikojnë se si një antibiotik do të ndikojë çdo pacient individual.
Dikush ka shurdhim të plotë, humbjen e dëgjimit dikush, dhe dikush mori vetëm pak më keq për të dëgjuar. Ka vetëm një model i qartë - të rinj mosha, aq më i madh efekt. Se fëmija në vend vetëm ohlohnet, preschooler do të dëgjoni shumë e keqe, dhe të rriturit nuk mund të vëreni se dëgjimi ishte më pak i mprehtë.Por shumë shpesh nuk e fajësojnë mjekun se njeri ishte më i keq për të dëgjuar. Dëgjimi humbje - është haraç mbledhur vetë. Zakoni i antibiotikëve të pijshëm në vogël të ftohtë shkakton dëgjimin që gradualisht ul, dhe personi nuk e sheh marrëdhëniet midis barnave të zakonshme dhe se ai u dëgjua papritmas më keq. Nuk ishte një problem mund të shkruaj në ndonjë gjë - në mjedis ose fqinjët në muzikë, por arsyeja e vërtetë kurrë nuk do të dodumayetsya. Kjo është vetëm një morali - nuk abuzojnë antibiotikët dhe nuk le fëmijët e tyre!


Eksperimentet mbi minjtë dhe derrat

Por, çfarë nëse antibiotikët janë thelbësore, por në të njëjtën kohë ohluhnuty pas trajtimit nuk duan?

Ajo rezulton se të gjithë antibiotikët mund të rrjedhin nga trupi brenda tre muajve të aplikimit. Atëherë ata nuk do të ndikohet aq shumë nga veshi.
Kjo është përdorur zakonisht aktivizuar karbonit - një sorbent të shkëlqyer që e rrëmben toksina sipërfaqe të saj, bakteret, si dhe ilaçe dhe metalet e rënda. Pini ajo ka nevojë për tre javë deri në tre tableta në ditë - në mëngjes, drekë dhe në mbrëmje. Tablet qymyr grimcuar imët, i holluar në ujë dhe zbovtuyetsya dehur. Kjo metodë është mjaft e vjetër - ata janë mjekë që nga vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar. Për fat të keq, jo të gjithë mjekët dinë për të.Sigurisht, për një periudhë të tillë dhe zhvillimet e reja janë të dizajnuara për të mbrojtur pacientët nga humbjen e dëgjimit. Për shembull, shkencëtarët amerikanë kanë provuar me sukses për parandalimin e shurdhimit me antibiotikë për të përshkruajnë aspirina. Ato studiuar 195 pacientët nga Kina, e cila dy herë në ditë intravenoz injektuar gentamicin në një dozë prej 80-160 miligram rrjedhës së 5-7 dite. Kështu 89 pacientë me antibiotikë jepet aspirinë, ndërsa të tjerët sugjeroi në vend të placebo aspirina (formë dozimi që përmban neutrale, agjentët nuk terapeutike). Një rënie e dukshme në peshën e humbjes së dëgjimit është vërejtur në 13% të pacientëve që marrin placebo bashku me antibiotik, dhe vetëm 3% e grupit të trajtuar me aspirina dhe gentamicin, e cila është 75% më pak.Mekanizmi i veprimit të aspirinës dobishme për të dëgjuar hulumtuesit amerikanë të lidhur me antioxidant e saj (të drejtuara kundër radikalëve të lirë) fuqi. Fakti që aminoglycosides mund të lidhet për një pjesë të hekurit në trup mënyrë shumë specifike. Si rezultat, ata formojnë një-hekur drogës kompleks, i cili mund të gjenerojnë radikalet e lira. Radikalet e lira - një grup i komponimeve shumë korrozive që mund të shkaktojnë dëmtimin e indeve, të fatkeqësisë komponentë vitale të qelizave dhe në këtë mënyrë prishin dëgjimin. Bazuar në këtë hipotezë, shkencëtarët Michigan kanë propozuar parandaluese efekte trajtim anësore nga antibiotikët.

Pranimi i tyre duhet të shoqërohet ilaçe që të neutralizuar radikalet e dëmshme (antioxidant), dhe grepezues hekuri - komponimet që "thith" hekur të lirë në trup. Në fakt, përdorimi i grepezues hekurit redukton në mënyrë dramatike ototoxicity gentamicin në derra gini.

Terapi Antioxidant me aspirina si antioxidant fuqishme më të përballueshme dhe të lirë ka potencial për përdorim në praktikën klinike, pasi që vetëm ndikon në ototoxicity antibiotikët aminoglukozid në asnjë mënyrë për veprimtarinë e tyre antibacterial.

Më interesant, aspirina veten referohet drogës ototoxic.

Ka dëshmi se doza të larta ajo mund të shkaktojë tringëllimë në veshët dhe disa humbje të dëgjimit. Megjithatë, pasi që këto efekte janë vetëm të përkohshme dhe dëgjimi është restauruar pas ndalimit aspirinë.

Një tjetër ide e madhe - është nga. Në Kërkimeve dhe Trajnimeve Qendrës së RAS jetës njerëzore Shkencëtarët kanë propozuar për të përdorur për trajtimin e humbjes së dëgjimit serum biologjikisht aktive e gjakut që përmban proteina të ndryshme, të bioregulators që ndërveprojnë me qelizat nervore. Dhe në qoftë se ju nuk keni time serum gjaku njerëzor, i aftë dhe pulë - është e njëjtë proteina peshë.

Eksperimentet mbi minjtë ishin pozitive - grabitqarët gri, të cilëve pesë ditë para eksperimentet gjuajtur Streptomicina derisa ata janë të shurdhër, janë dëgjuar më mirë.

Pas injektimit, mprehtësinë e dëgjimit në kafshë të shurdhër rritur me 44%. Rats me dëgjim normal nën ndikimin e substancave, edhe pse nuk fitoi aftësinë për të dëgjuar rritet bari, por më keq dëgjimi i tyre nuk e bëri, dhe të sigurisë - pasurinë më të rëndësishme të barnave. Akoma, provat klinike larg.


Mos harroni qymyr

Në ndërkohë, ilaç për të antibiotikëve ototoxic ende atje, ia vlen të kujtohet rregullat antibiotikë të thjeshta:

  • Kohëzgjatja e administratës zakonisht nuk kalon 7-10 ditë, emërimin e aminoglycosides (gentamicin, tobramicina, sizomitsip, Amikacin, etj) - 5-7 ditë. Kurse më të gjata të trajtimit janë të lejuara vetëm për sëmundje të rënda (sepsë, endokardit, etj) nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

  • I nevojshëm kujdesi gjatë përdorimit ototoxic (dmth të ndikojë negativisht në organin e dëgjimit) antibiotikëve (aminoglycosides, etj), sidomos në foshnjat. Përdorimi otit akut dhe kronik ototoxic antibiotik mund as fëmijë e as të rriturit.
  • Por nëse ju ende keni për të, nuk e harrojmë për qymyr druri - kjo do t'ju ndihmojë të nxjerr ilaçe tepërt.
  • Informacion nga artikullin "Humbjen e dëgjimit për shkak të antibiotikëve?"