Pyetjet Rotavirus dhe përgjigjeJuaj të përzier fëmijë, të vjella, diarre, hundë i lëngshëm, kollitjes, dehje dhe ethe lart 37,5? Në këtë rast, ne mund të supozojmë se ai kontraktuar infeksion Rotavirus.
Çfarë duhet të bëni? Gara në spital apo trajtohen në shtëpi? Si të mbroni veten nga sëmundjet dhe të anëtarëve të tjerë të familjes? Ne flasim me një asistent profesor i pediatrisë parandaluese, sëmundjet infektive dhe imunologjia klinike Akademinë Mjekësore të Sofjes E. Chaschyna.


Pini ujë të zier dhe kini kujdes nga magjitë ftohtë

- Ju lutem na tregoni se sa shumë ka diarre virale, dhe se është një infeksion rotavirus?

- Diarre viral shumë.

Sot - rreth 120 lloje të viruseve mund të shkaktojë diarre te fëmijët, ethe të lartë, të vjella, dhe kataral (hundë i lëngshëm, kongjestion i hundës, fyt gërvisht dhe simptomat e tjera të ftohta) simptomave. Kjo astrovirusy dhe kalitsivirusy dhe Enteroviruseve, dhe adenoviruset: Në përgjithësi 75% e të gjithë diarre - një diarre viral. Infeksion Rotavirus është e karakterizuar nga lezione të traktit digjestiv - të vjella dhe karrige harlisur i holluar me ujë të shumëfishtë, rraskapitje e përgjithshme, dehidratim.


Infeksioni me infeksion Rotavirus

- Si mund të merrni infeksion Rotavirus?

- Mënyrat kryesore - ushqyese dhe ose ujë.


Mënyra e parë - ky infeksion ujë apo ushqim i infektuar, e dyta - në objekte të kujdesit, thithat, biberona, shishe, lodra, duart e pista të rritur, prind pista mantel (një fëmijë mund të "bëj"). Shpesh infeksioni ndodh nëpërmjet ujit nekyp'yachenu.

- Në sezonin kryesisht lindin diarre viral?

- Ata kryesisht ndodhin gjatë sezonit të ftohtë - një sëmundje të dimrit. Reduktimin e incidencës është e ngrohjes. Nëse fillim të pranverës, të shpejtë, infeksion atëherë menjëherë rotavirus është në rënie. Por në qoftë se ajo është e zgjatur, ngrirjen netë, dëborë gjatë, incidenca më sipër.

Kështu, rritja e infeksionit zakonisht fillon në nëntor, dhe rënie - në prill.

- Por në pranverë të përkeqësimit të cilësisë së ujit

- Po, me të vërtetë, më keq. Por në pranverën e rotavirus nuk është aq aktive në këtë kohë zakonisht fillon ngjitjen e një tjetër infeksion bakterial - (esherihioz). Në pranverën e ujit të patogjenëve është një shumë dhe kjo është me anë të tyre është rritja e infeksionit intestinal që ndodh shumë mjaft e vështirë.


Manifestimi i sëmundjes

- Cilat janë simptomat e infeksionit Rotavirus?

- Sëmundja zakonisht fillon me simptomat kataral (hundë i lëngshëm, kollë, dhimbje fyti). Në të njëjtën kohë hap vjella përsëritur dhe stools pastaj me bollëk e përlotur.

Temperatura është zakonisht mbi 37,5, dhe shpesh rritet në 39 gradë. Një i rritur tipik në të gjitha temperaturat nën 40, të vjella pakontrollueshme, por diarre mungon.

- Çfarë mund këto simptome?

- Që nga fëmijët e vegjël të quajtur të vjella dhe stools holluar me ujë, ajo mund të çojë në dehidratim. Një i rritur mund të përballen me këtë, sepse ai e ndjen etje dhe pini shumë, në mënyrë të shpejtë që vijnë nga ky shtet. Por dehidratim pak fëmijë është shumë e rrezikshme!

Dehidratim në foshnjat çon në shkeljen e metabolizmit-ujë kripë, gjasat aq të lartë të dështimit të veshkave, dhe kjo mund të jetë fatale.

Pra, në qoftë se fëmija disa herë të përsëritura të vjella, fron më shumë se 6-7 herë në ditë dhe ai rrallë urinoj (shurrë jo për 6 orë), me shtrimin e kërkuar të menjëhershëm në spital.

- A është e vërtetë se sëmundja ndodh shumë shpejt dhe fillon papritmas dhe ashpër?

- Po, kjo është e vërtetë. Tërheqje shumë i shpejtë në toksemisë e dehidrimit, vetëm disa orë. Por në të njëjtën kohë, në qoftë se një trajtim të duhur, fëmija gjatë ditës mund të shkojnë nga gjendje të rëndë.

- Çfarë është periudha latent i sëmundjes?

- Nga dy orë dhe shtatë ditë.

- Në atë periudhë pacienti është ngjitëse?

- Që prej ardhjes së simptomave kataral, të vjella dhe diarre.

Kjo është, deri pa shkarkimit, fëmija nuk është ngjitëse. Por sapo ka filluar disa ndarje, ai bëhet i rrezikshëm për të tjerët. Pasi shërim ka ndodhur, ajo pushon të jetë ngjitëse.


Kush vuan infeksion Rotavirus

- Rotavirus infeksionit njerëzit sëmuren, zakonisht të vetmuar, ose të infektuar të gjithë rreth?

- Kjo i jep një incidencë fokale të infeksionit në grupe të kufizuara, të tilla si kopshte apo çerdhe, shtëpitë e fëmijëve: Shpesh incidencës së infeksionit në dhënien e familjeve që janë vatër familjare.

- Kush është përpara sëmurë - të rritur ose fëmijë?

- Së pari, si rregull, fëmijët e sëmurë, dhe vetëm pasi fëmijët - të rriturit.

Për më tepër, kjo sëmundje kanë më shumë gjasa për fëmijët më të vegjël. Mosha më e ndjeshme - fëmijë nga 6 muaj deri në 5 vjeç, edhe pse fëmijët më të rritur mund të merrni të sëmurë.

Nga 6 muaj, fëmijët shpesh nuk tolerojmë Rotavirus dhe infeksionit të përziera. Për shembull, infeksion Rotavirus plus klebsielleznoy ose streptokoksike. Kjo është një kombinim i infeksionit viral me patogjene. Infeksione të përziera me një foto klinike e cila është paksa e ndryshme nga infeksioni Rotavirus. Karrige nuk është vetëm i holluar me ujë, dhe i përzier me bitum gjelbër dhe pjesë të vogla, 2 deri në 10 herë në ditë, të vjella të përsëritura, dhimbje barku shqetësuese, veçanërisht gjatë të ushqyerit apo natës.- Përse infeksion rotavirus më shumë të ngjarë se është fëmijët?

- Për shkak se foshnjat kanë karakteristikat e tyre fiziologjike. Fakti që fëmijët e vegjël aciditeti i aciditetit të stomakut lëng të stomakut është i ndryshëm nga një i rritur. Barrier lëng stomakut nuk mbron fëmijën. Në fëmijët, sistemi imunitar nuk është pjekur ende me vend si një i rritur. Sidomos mungon imunoglobulinë sekretore, e cila është e veshur me rreshtim mukozës së gojës dhe të gjithë traktin e tretjes. Për shkak të mungesës së antitrupave të tilla, fëmijëria më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.


- Me fjalë të tjera, të rriturit rrallë sëmuren?


- Po, por ende i sëmurë. Pacientët me sëmundje kronike të traktit digjestiv janë të ndjeshëm ndaj diarresë virale. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me gastrit, i shoqëruar nga aciditet të ulët. Një popullsi e shëndetshme i rritur shpesh janë bartës të rotavirus, duke u bërë kështu një burim i infeksionit.

- Inspektimi në infeksion rotovirusnoyi

- Përdorni një nga metodat më informative - një të ashtu-quajtur ELISA (ELISA) për të përcaktuar antigjenin. Kjo metodë e diagnostikimit është shumë e shpejtë për disa orë. Material për Hulumtime (stol) është dërguar në laboratorin qendror.


"Pirja e tepërt" + smectite

- Si të trajtohet me infeksion Rotavirus?

- Ajo duhet të jetë sa më shpejt që të jetë e mundur pas simptomat e para, kërkojnë kujdes mjekësor. Trajtimi përfshin të pijshëm tepruar dhe duke marrë smectite, terapi bazë të përshkruara nga mjeku. Në asnjë rast nuk mund ditët e para të sëmundjes për të marrë enzima! Fakti që përbërja e çdo enzimë janë Proteazat të cilat e lehtësojnë futjen e rotavirus në epitelin e mukozën e zorrëve.

- "Pirja e tepërt" - është se sa?

- Për një efekt duhet të pini çdo 20 minuta për një lugë gjelle e lëngshme, dhe të lëngshme duhet të alternuar (p.sh., lugë çaji kripë, lugë çaji me ujë të vluar ose çaj, pije frutash, oriz-ujë).

Zakonisht brenda 6 orëve të zgjidhjeve të aplikimit dhe smectite çon në një përmirësim të ndjeshëm. Numri i kërkohet të pijshëm mjeku llogaritur në varësi të moshës dhe shuma e humbjes fluide, të tilla si një fëmijë me një peshë prej 8 kg të kërkojë të paktën 800 ml.

- Çfarë do të thotë nga fjalët "zgjidhje kripë"?

- Rehydron, hlyukosalan. Por një zgjidhje e tillë, si hastrolyt përmban jo vetëm kripë por kamomil ekstrakt dhe kamomil dhe dezinfekton zorrët!

- Çfarë nuk mund të përdoret me infeksion rotavirus?

- Kur rotavirus gastroenterit pacientët nuk mund të tolerojë qumësht.

Qumështi i lopës duhet të eliminohen nga dietë. Dhe fëmijët të cilët janë ushqyer me gji, të zvogëluar përqindjen e përdorimit të saj. Kjo është për shkak zorrë e vogël është reduktuar ndjeshëm sintezën e një enzimë që thyen poshtë sheqer qumështi. Një akumulim sheqer qumështi në zorrë, vetëm të shkaktojnë diarre.

- Çfarë është e mirë për të përdorur në këtë periudhë?

- Nëse foshnjat, ata janë pothuajse në dhënien e gjirit, qumështi i gjirit është. Dhe kur të ushqyerit artificial - përshtatur formulën e qumështit. Me përshtatur formula më e mirë e përshtatshme në qumësht ose përzierje nyzkolaktozni.

Fëmijët nga 8 muaj fëmijën mund të hani kos. Pas një vit të caktuar të qumështit pa drithëra, kos, i përshtatur në vijim përzierje (veçanërisht për fëmijët pas një viti). Ju mund të përdorni pure perimesh (pa shtimin e qumështit), djathë, supë mishi, mish, qumështit pa drithëra të shtoni gjalpë. Fëmijët më të vjetër se tre vjet janë lëng acid (boronicë, rrush pa fara, boronicë).

- Megjithatë, është më mirë për të shtroj në spital një fëmijë, apo mund të trajtohen në shtëpi?

- Forma të lehtë dhe fshihet mund të trajtohen në shtëpi nën mbikëqyrjen e pediatrit rrethit. Në forma të mesme foshnjat nuk e lënë në shtëpi. Nëse fëmija është më i vjetër se një vit, dhe ai i qetë (shpesh i sëmurë), edhe më mirë të shtrohet në spital.

Well, natyrisht, në format e rënda të hospitalizimit të fëmijëve është e nevojshme! Fëmijët më të rritur të largohet nga shtëpia, me kusht respektimin rigoroz të trajtimit të parashikuar dhe rregullat sanitare higjienike.


Pas një sëmundje

- Cilat janë rekomandimet pas bartjes së infeksionit Rotavirus?

- Shpesh vuajnë si pasojë e gastroenterit Rotavirus formuar dysbiosis zorrëve. Pra, pas një muaji të sëmundjes duhet të marrë produkte biologjike.

- A parandalimin e infeksionit Rotavirus?

- Në dimër, është e dëshirueshme që të përdorin gjithmonë ujë të zier, jo vetëm për të pijshëm, por edhe për të larë enët.

Well rotavirus shkatërruar sapun, tualet zakonshëm se detergjenteve. Në kryerjen e këtyre rregullave të higjienës themelore shpërndarjen e rotavirus ndodh.

Në dimër, për parandalimin e infeksionit rotavirus, lahet foshnjat më të mirë në ujë të valë. Dhe uji i ambalazhuar mund të jenë viruset, kështu që është edhe më mirë për të vlim. Frutat, larë nën trokitje e lehtë, mundësisht oshparyty ujë të valë! Anëtarët e familjes të rritur nuk duhet të harroni të lani duart pas përdorimit të tualetit, pastrimin e banesës, që vijnë nga rruga, para përgatitjen e ushqimit. Në fund të fundit, në fakt, ndonjë infeksion intestinal - një sëmundje e duarve të pista!- Pas daljes sëmundje te njerëzit imunitetit?

- Për fat të keq, imuniteti i prodhuar nuk është e qëndrueshme, kështu që fëmija mund perebolet këtë infeksion në mënyrë të përsëritur. Tani në Rusi është duke testuar një vaksinë kundër rotavirus. Fakti se jashtë shtetit ka vaksinat që punojnë me sukses. Për shembull, në Amerikë, në Francë vaksinimit kundër infeksionit Rotavirus është në kalendarin kombëtar. Këtu në vendin tonë të zhvilluar një vaksinë e tillë është duke u audituar. Nëse testimi është i suksesshëm, mund së shpejti të gjithë fëmijët në moshën tre do të fut. Dhe atëherë unë mendoj se ne mund të trajtojë këtë infeksion.

Informacion nga artikullin "Kujdes! Infeksion Rotavirus "