Çrregullime të urinimit në shtatzëni


 • Çrregullimet Shkaqet urinim gjatë shtatzënisë
 • Kujdes Glukozë
 • Ndryshimet në fshikëz
 • Ku e bën cystitis gjatë shtatzënisë

 • Çrregullimet Shkaqet urinim gjatë shtatzënisë

  Mënyra urinar ekspozuar gjatë shtatzënisë ndryshimeve të rëndësishme që ndikojnë jo vetëm punë, por mbi të gjitha me strukturën e këtyre organeve. Si mitrën e saj në rritje e vë presion mbi rritjen e traktit urinar, dhe kjo rrit rrezikun e depërtimit të infeksioneve të sipërme (pielonefrit). Një shenjë e dukshme e ndryshimit është i shpeshtë urinim rezultuar presioni i mitrës mbi fshikëz. Kjo është veçanërisht e vërtetë në të parë dhe pastaj - në tremujorin e tretë.

  Rrethanat e mësipërme nganjëherë janë të shkaktojnë inflamacion të fshikëzës dhe infeksioneve të tjera të traktit urinar. Ndërsa zgjedhjen e vogël dhe acarim të aparatit gjenital të jashtëm në shumicën e rasteve janë të padëmshme.

  Gjatë shtatzënisë me rritjen e fetusit dhe përgatitjes për lindjen e fëmijës organet gjenitale femra ndryshim. Mitra rritet, furnizimi intensiv gjaku i trupit siguron placentën, dhe me atë të fëmijës me oksigjen dhe ushqyesve. Rritje aftësia e mitrës për të normës. Cikël hënor ndalesa, të vezoreve të prodhojë më vezë të reja, që nga korpus luteum, vdes në kushte normale para menstruacioneve, rritet dhe sekreton hormonet.


  Vaginë furnizuar intensivisht me gjak, kështu që në këtë kohë ajo është pikturuar në të kuqe të errët. Para lindjes, ajo është veçanërisht fleksibile për të lehtësuar lëvizjen e fëmijës gjatë lindjes. Shpesh ka bardha shkarkimit - e bardhë, e cila mund të përkeqësohet në fund të shtatzënisë. Gjinjtë më të rënda, thithat errësojë.

  Një grua shtatzënë është duke përjetuar urinim i shpeshtë, sidomos në të tretën e parë të shtatzënisë. Arsyet për këtë mund të jenë shumë të ndryshme. Nga njëra anë, në indet grumbulluar më shumë fluide, rritjen e vëllimit të gjakut, të tjera - buds të fillojnë të punojnë më shpejt si metabolitëve fetusin gjithashtu duhet të tërhiqet nga nëna.

  Mitra është në rritje dhe në tre muajt e parë të shtatzënisë merr pozitën në të cilën fshikëza është e ngjeshur. Më vonë mitra rritet urinim më të lartë dhe normale. Por në tremujorin e tretë të shtatzënisë, veçanërisht në muajin e nëntë, kur fruta bie, dhe koka e tij fillon të lidhen legen amtare, fshikëz përsëri ndjen presionin. Megjithatë, që çdo trupi i njeriut ka karakteristikat e veta, atëherë mos ankohen për urinim të shpeshtë të gjitha gratë shtatzëna.


  Glukozë Kujdes

  Shkak të rritjes së ngarkesës në veshka gjatë shtatzënisë rrit glukozës në urinë. Megjithatë, nëse ajo nuk e kalon normën, kjo nuk është arsye për shqetësim.

  Por prania e glukozës në urinë mund të jetë një shenjë e diabetit fillon, dhe kjo sigurisht kërkon trajtim. Sheqeri i lartë i gjakut është matur pas agjërimit pritje glukozës. Në studimet e grave mund të diagnostikuar "diabet gestational", të cilat duhet të trajtohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Diabet gestational nuk ndodh aq rrallë sa mund të duket, sepse kontroll mbi përmbajtjen e sheqerit në urinë dhe gjakut është e rëndësishme.


  Ndryshimet në fshikëz

  Rritja e fetusit në barkun e nënës - një shkak i madh i të gjitha ndryshimeve që përshtatet gjatë shtatzënisë trupi i një gruaje. Siç kemi theksuar, shenja e parë e dukshme e ndryshimit është urinim i shpeshtë.

  Përveç kësaj, presioni mbi fshikëzës mund të shkaktojë depërtimin e infeksioneve të traktit urinar, nëse urina stagnon dhe shkon lart. Kjo agjentë infektive mund të rritet deri në veshkat, duke shkaktuar pyelonephritis dhe inflamacione të tjera. Fshikëz është ndjenjë presion jo të gjithë shtatzëninë: atë tremujorit të parë lart dhe pastaj ul përsëri vetëm rrit në nëntë muaj, kur fetusi, duke u përgatitur për lindjen e fëmijës, bie.

  Shtatzënia Bold janë të zakonshme. Ata janë pikturuar zakonisht e bardhë. Mbrojtje të besueshme për lavanderi tuaj mund të jetë pads sanitare. Brendshme duhet të bëhen nga fije natyrale, pambuku është e mirë, ajo duhet të ndryshohet rregullisht.

  Erë të pakëndshme verdhë apo të gjelbër shkarkimin tregojnë një infeksion, veçanërisht nëse jeni duke përjetuar simptoma të tilla si djegia apo kruarje. Nëse gjakderdhje vaginale duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun i cili do të kontrollojë funksionimin e placentës. Pikturuar në një ngjyrë të kuqërremtë për shkak të pranisë së mukusit të gjakut (të ashtuquajtur "plug") - një sinjal i punës afrohet. Nëse zgjedhja është shumë intensive, është mirë që të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar shkakun.


  Ku e bën cystitis gjatë shtatzënisë

  Rritja presion mbi fshikëz dhe enët e gjakut të gjatë shtatzënisë do të thotë rrezik të lartë për infeksionet e sistemit urinar.

  Gjatë cystitis fshikëzës inflamacion kuptoj karakteristika të dallueshme - ndjesi djegie gjatë urinimit dhe kërkojnë të shpeshta të urinoj. Nëse e gjeni veten në këto simptoma, menjëherë të konsultohet me një mjek, ju nuk do të shkojnë nëpër të kalojnë disa procedura terapeutike që kanë asnjë inflamacion shkuan thellë në trup. Për të parandaluar inflamacion të tillë gjatë shtatzënisë duhet të pini shumë, mundësisht me ujë.

  Informacion nga artikullin "çrregullimeve të micturition"