Moles dhe birthmarksBirthmarks mbi fëmijën e lëkurës - përhapja e tepërt të qelizave të caktuara. Ka vaskulare (angioma), pigment dhe moles leze. Birthmarks mund të vazhdojnë për jetën dhe mund të zhduket me kalimin e kohës. Disa birthmarks janë emrat e poetike, të tilla si njollë në anën e pasme të quajtur "kafshon lejlekun" dhe një vend në ballin ose në shekuj - ". Kiss një engjëll" Këto birthmarks kuqërremtë zakonisht zhduken pas disa muaj pas lindjes, por nganjëherë i ruajtur për shumë vite para pubertetit. Llojet e tjera të nishaneve mund të vazhdojnë për jetën.

Në fakt, birthmarks - Moles janë të vogla, edhe pse ka edhe birthmarks mëdha ngjyrë kafe, të shëmtuara dhe shpesh mbuluar me bar me flokë.

E vetmja mënyrë për të adresuar këto birthmarks - heqja kirurgjikale, por një madhësi të madhe spot, forma e tij e pazakontë apo vend i papërshtatshëm (për shembull, në trup rrudhë) shpesh komplikon këtë procedurë të thjeshtë.
Ka disa lloje themelore të nishaneve.


Lythat (nevi pigmentuar)

Lythat - një rritje të rrumbullakosura që formojnë shkak të shtimit të fortë të epiteliale dhe të shtrirë nën shtresën papilare të lëkurës. Shumica lythat janë shumë të zakonshme, të padëmshme lëkurës vulë. Zakonisht Lythat pikturuar në të zezë ose ngjyrë kafe, rrallë - në trëndafili. Lythat mund të sheshtë apo konveks, të rrumbullakëta ose formë të parregullt, dhe ka lythat, me flokë.


Lythat mund të paraqiten në çdo pjesë të trupit.

Në lythat lindjes padukshëm dhe vetëm të shfaqet në fëmijërinë e hershme dhe adoleshencës. Gjatë pubertetit numër i lythat në rritje të trupit, përveç kësaj, forma dhe ngjyra e rritje. Mesatarisht, trupi i një të rrituri mund të gjenden 15-20 lythat.

Moles e hershme mund të përflakur dhe i kuq, por me kalimin e kohës ata ndryshojnë ngjyrë dhe të bëhet më pak i dukshëm. Në raste të rralla, Lythat kanë karakter malinje. Prandaj, çdo lez që shfaqet pas moshës 35 kërkojnë një ekzaminim mjekësor. Shtatzënia dhe kontrollit të lindjes pilula janë të mirëpritur për lythat si një katalizator: ngrys dhe të bëhet më i dukshëm.


Trajtimi kirurgjik i lythat

Për të rekomanduar heqjen kirurgjikale të lythat shkojnë në rastet e mëposhtme:

 • Nëse lez është më e errët.
 • Nëse nyjë ka një ngjyrë uniforme.
 • Nëse lez është rritur me shpejtësi në madhësi.
 • Nëse ndryshon lythat e tokës - janë si shqyer ose reddened.
 • Nëse lythat janë të dukshme nëpër pika të vogla të zeza.
 • Nëse lez bleeds, ju duhet menjëherë të shihni mjekun e saj.
 • Nëse lez itchy.
 • Në mënyrë tipike, lytha nuk kërkojnë trajtim, dhe çdo ndërhyrje është i kundërindikuar. Përjashtim: Nëse lythat dorëzojë siklet ose të prishin pamjen.

  Pas lythat joprofesionale hequr shenjat mund të mbetet.


  Hemangiomas

  Hemangioma - një nga llojet më të zakonshme të nishaneve. Hemangioma - një tumor beninj që ka zhvilluar nga enët e gjakut.

  Llojet e mëposhtme të hemangiomas:

  nevus konsumojnë (Nevus Flammeus) apo "njollat ​​e verës" - nishan përbërë nga arachnids zgjeruar enët e gjakut të lëkurës. Këto spote banesë kuqe shpesh gjenden në fytyrë dhe lëkurë e kokës. Kirurgjike hiqni ata e pamundur për të bërë këtë, përdorin terapi lazer ose rrezatimi infra të kuqe. "Njollat ​​e verës" mund të maskojë apo kozmetikë bojë.  Pescherystaya hemangioma - Nishan që shfaqet në trupin e fëmijës menjëherë pas lindjes, rritet me shpejtësi dhe të bëhet një spote vogla kaltërosh në të kuqërreme-blu vilet e enëve të gjakut që mund të rrjedh gjak. Madhësia hemangioma po rritet me shpejtësi, por në fund ajo zvogëlohet. Deri në dhjetë vjet në trupin e fëmijës vetëm mund mbresë që s'bie në sy të bardhë. Për trajtimin e hemangiomas pescherystoy gjithashtu rekomandojmë kirurgji, pasi kjo mund të rezultojë në një mbresë të dukshme.

  Hemangioma shpella - Një nishan i madh, që mund të çojë në infeksione dytësore dhe ulcerat e lëkurës.

  Hemangioma shpella shpesh rrjedh gjak, veçanërisht ku dëm të ndërtojë-up.

  Kapilar hemangioma (Nishan Angiomatous) i njohur edhe si "Strawberry" hemangioma. Shpesh ky lloj i hemangioma ndodh në foshnjat e parakohshme dhe në foshnjat mund të duket pak ditë pas lindjes. Shpejtësi në rritje.


  "Pickim Stork"

  Disa foshnje në anën e pasme ka një nishan të kuqe, të mbuluara shpesh me flokë.


  Lythat rinore

  Si një adoleshent në krahët e saj dhe bust i fëmijës mund të jetë lythat të mëdha ngjyrë kafe, i mbuluar me flokë. Hiq ato është e pamundur, sepse pas largimit të mbeten plagët e dukshme, lythat dhe veten e tyre në një kohë të shkurtër atje përsëri.


  spote "mongole"

  Këto birthmarks me ngjyra nga blu të zbehtë gri, gjendet në foshnjat mbi shpinat dhe mollaqe e tyre, ndonjëherë në këmbë dhe supet. spote "mongole" janë të sigurta dhe të zhduken brenda 18-24 muajve.


  Varur moles

  Moles varur janë më shpesh gjenden në qafë, sqetull dhe ijë. Moles varje mund të fshini kanalin e çastit, azotit të lëngshëm ose lazer.


  A është e mundur për të hequr nishan e një fëmije

  Përgjigja për këtë pyetje varet nga lloji i nishan. Disa nga birthmarks mësipërme (p.sh. hemanhyomu) duhet të hiqet. Nëse nishan nuk shkakton siklet, është mirë të mos prekin atë dhe përfundimisht ajo do të zhduket vetvetiu.

  Sigurisht, një hemangioma e madhe në fytyrën e fëmijës ose prindërve për ta kënaqur, por ne duhet të kuptojmë se njollë do të zhduket vetvetiu nga koha kur fëmija shkon në shkollë. Përveç kësaj, mjekët gjithashtu rekomandojnë që prindërit të përdorë trajtim. Disa ekspertë e kanë kritikuar këtë pritje qasje, duke argumentuar se birthmarks kurrë nuk zhduken, dhe intervenimi i hershëm ju lejon të hiqni në mënyrë efektive disa lloje të nishaneve. Pra, para se të vendosni, kërkoni disa ekspertëve.


  Opsionet e trajtimit birthmarks

  Opsionet Mjekimi birthmarks, cryosurgery (ngrirje kirurgji duke përdorur nishan), kirurgji, X-ray ose lazer terapi dhe terapi steroide.

  Shenjat e lëna pas largimit të nishan, mund të hiqet me kirurgji kozmetike. "Njollat ​​e verës" nuk janë të përshtatshme për të përfunduar shkarkimin, terapi lazer por duke i bërë ato më pak të dukshme. Lythat zakonisht hequr kirurgjike.

  Informacione nga artikullin "Moles dhe birthmarks"

  Diskutoni komuniteteve:

 • R,%
  BEdinki
 • Tumoret vaskulare (hemangioma, etj)