Llojet e Herpes


 • Herpes simplex
 • Herpesi gjenital
 • Herpes zoster

 • Herpes simplex

  Ajo fillon keq, me kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, ndonjëherë dhimbje. Lëkura formon spot kuq edematous ku ka grupe të flluska të mbushura me përmbajtje të qartë i lëngshëm. Pas 3-4 blisters ditë thahet për të formuar crusts Sero-qelbëzuese ose erozionit pak lagësht.

  Zakonshëm vend simplex virus - Krahët e hundës, qoshet e gojës dhe buzët e kufirit të kuqe. Virusi transmetohet kryesisht nga kontakti i lëngjeve të trupit të pacientit (e gjakut, pështymë, spermes, membranat mukoze sekrete) të lëkurës dhe mukozës së një personi tjetër.

  Pra, ju mund të merrni një puthje, duke përdorur një ene të përbashkëta ose furçë dhëmbësh. Nga supozimi, mjekët fort njerëz të zhvlerësuara mund të merrni infektuar dhe pikëza.

  Ndonjëherë herpes mund të lokalizuar në një vend shumë të pazakontë për të - në gishta, palma, bërryla, gjoks, mbrapa. Virus simplex Herpes mund të infektojë zonën gjenitale dhe kryesisht nga seksi oral-gjenitale.

  Sëmundja shoqërohet me dobësi, humbje e oreksit, dobësi, dhimbje koke, ethe, dhimbje të muskujve, nervozizëm dhe gjumë të dobët.


  Kohëzgjatja 1-2 javë.

  Firë në infeksion kornesë ndodh Keratitis herpetike (ophthalmoherpes), karakterizohet nga dhimbje të forta dhe ndjesi djegie në sy, perde kornesë dhe vizionin e paqartë. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet, verbëri mund të ndodhë. Infeksioni është e mundur në qoftë se dora rubbed sytë e tij, që ky i prekur fshikëz herpetike dhe përmes peshqir, shami, kozmetike.


  Herpesi gjenital

  Lokalizuara, zakonisht në zonën gjenitale, por në disa raste ka në fytyrë. Në mukozës dhe zonat ngjitur e blisters lëkurës duken të grupuar rreth të cilit është skuqje.

  Pas 2-4 ditësh ata ia plas, duke formuar erozionit që ankohej, rrallë - mëngjes. Pacientët shqetësuar në lidhje me kruarje, djegie, dhëmbje në plagë, nganjëherë ka një rritje në temperaturën e trupit në 38 gradë, të dhimbshme limfatike inguinale nyjet rritje. Kohëzgjatja e periudhës akute mund të jetë deri 3-5 javë.

  Kthime mbrapa shpeshta mund të shkaktojë krizë nervash dhe depresioni. Kur shtatzënia është infeksion veçanërisht e rrezikshme të përhapjes së herpesit gjenital primar - ajo mund të shkaktojë abort dhe infeksion i fetusit gjatë punës.

  Herpes Newborn në çast bëhet sistemike, që ndikon në sistemin nervor qendror dhe organet e brendshme (sytë, mëlçisë, bronke, mushkëritë, trurit) dhe shpesh fatale në e para 2 javëve të sëmundjes.

  Fëmijët të cilët iu nënshtruan herpes primare, ka komplikime neuro-psikiatrike. Pra, nëse shpërthimet herpetike të shfaqet në fund të shtatzënisë, mjekët mbështeten në prerjeje cezariane.

  Herpesi gjenital primar shpesh asimptomatike, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar, dhe kontribuon në shpërndarjen e saj të gjerë. Sipas raporteve të huaja, gratë vuajnë këtë lloj të herpes 6 herë më shpesh se meshkujt.

  Herpes zoster

  Vazhdon mprehtë se dy llojet e para të sëmundjes. Ai fillon me ethe dhe dhimbje karakter nevralgjike. Gjenerali dobësi, dhimbje koke, të përzier, të vjella dhe.

  Bubbles me përmbajtje të lëngshëm mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit. Pas grupit të parë të lezioneve krijuar vatra të reja të rriten së bashku në një film të vazhdueshme, dhe si për të rrethojnë trungu. Gjendja e një kohë të gjatë, ndonjëherë deri në 4-5 javë. Vini re se pas tharjes vezikulave dhe formimin e crusts pacientët nuk janë ngjitëse. Pas zhdukja e njerëzve të pamend mund të mbetet e qëndrueshme nevralgji post-herpetike, e cila është e vështirë për të trajtuar.

  Në të rriturit, kjo lloj sëmundje manifestohet si herpes tek fëmijët - si li e dhenve. Prandaj, një i rritur mund të merrni me herpes të një fëmije me të dhenve dhe anasjelltas.

  Virusi zakonisht hyn në trupin e një fëmijë me dhenve dhe nuk lënë atë. Megjithatë, aktivizimi i infeksionit ndodh vetëm kur shumë dobësuar imuniteti për shkak të plakjes, rrezatimi dhe kimioterapia, transplantim të organeve.