Recetë për eshtra të shëndoshë ose osteoporozën thonë


 • Ata që vuajnë nga osteoporoza?
 • Si të mbroni veten nga sëmundjet dhe forcimin e kockave?

 • Ata që vuajnë nga osteoporoza?

  Problemet e lidhura me moshën me eshtra të ekspozuar kryesisht gratë. Në rrezik janë:

 • gratë peshon më pak se normale;
 • Gratë me predispozitë trashëgimore;
 • abuzimi i duhanit dhe alkoolit.

 • Si të mbroni veten nga sëmundjet dhe forcimin e kockave?

  Bilanci dietën. Produkte të tilla si të ulët-yndyrë djathë, kos, qumësht, kos, salcë kosi, peshk, perime dhe fruta duhet të jetë i pranishëm në dietën tuaj të gjithë kohën, jo vetëm kur një problem ka lindur me kocka. Nëse ju si kafe e zezë, mos harroni se kafeina heq kalcium nga trupi, kështu që një filxhan kafe të zezë dhe qumësht duhet të kompensohet disi.  Merrni kalcium. Çdo ditë, gratë kanë nevojë për 1200 mg kalcium. A nuk mbështeten vetëm në ushqim, ju duhet të marrë komplekset kalcium. Përgatitjet Shënim ku kalcium të kombinuar me vitaminë D, e cila nxit absorbimin e mineraleve: 500 mg e kalciumit dhe 200-400 mg e vitaminës.

  Kalciumi jo vetëm forcon indet e kockave, por edhe normalizes presionin e gjakut.
  Kompleksi multivitamin që përmban kalcium, por në sasi të pamjaftueshme. Përveç kësaj, hekur lidhet kalcium dhe parandalon thithjen e saj.

  Angazhohen në sport. Ushtrimi, të nevojshme për eshtra të fortë dhe muskujt - është çdo ngarkesë në ajër të hapur, ku ju jeni në pozitë të drejtë, të mbajtur peshën tren kockave.


  Nuk ka vende në balona! Dancing, ecje, kopshtari - të paktën 30 minuta në ditë. Ngarkesa duhet të ketë një shkallë mesatare të intensitetit, për të mos e vras ​​nyjeve tuaja.

  Të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme. Degradimi i kockave - procesi i plakjes natyror, por ka edhe një faktor njerëzor: disa sëmundje, zakone të këqija, veprimet skuqje që çojnë në probleme serioze me kockat.

  * Anoreksi, aktivitet të lartë fizik, hyperactivity çon në një ulje të densitetit të kockave.

  Faktorët negative që rrisin rrezikun e osteoporozës: përdorimi i barnave (të tilla si prednisone ose kortikosteroidet tjera), duhani (pirja e duhanit në rrezikun e gruas nga osteoporoza është më e lartë se jo-duhanpirësit).  Rregullisht obstezhtesya! Si do ju nuk donte të edhe një herë nuk shkojnë te mjeku për gratë gjatë dhe pas menopauzës është e rekomanduar për të provuar për të kockave densitet mineral 2 herë në vit. Ndjehen të lirë për të shkuar për të ekspertëve dhe të bëni pyetje.

  * Anoreksi - Sindromi psiko, duke rezultuar në kërkimin e sëmurë për humbje peshe, i cili realizohet nëpërmjet dietë apo refuzim të plotë të ushqimit.

  Më i lartë