Rheumatoid arthritis


 • Shkaqet e artritit reumatoid
 • Çfarë po ndodh
 • Si të njohin
 • Sa e rrezikshme?
 • Diagnoza e artritit reumatoid
 • Trajtimi i artritit reumatoid

 • Shkaqet e artritit reumatoid

  Intrigue artriti rheumatoid është
  se është e vështirë për të siguruar. Mjekët nuk kanë qenë në gjendje
  deri në fund për të gjetur se pse nuk është ditë e bukur në njerëz
  fillojnë joints përflakur. Ajo është e njohur vetëm se shtysën
  para sëmundja nuk arrin në sistemin imunitar. Faktorët provokatorë
  mund të jetë hipotermi, stresi, trauma dhe infeksione të përbashkëta. Po
  njohur për ne të gjitha sëmundjet e frymëmarrjes, dhimbje të fytit dhe të gripit mund të çojë në komplikacione në formën

  artrit rheumatoid.


  Çfarë po ndodh

  Ne zhvilluar sëmundje
  gradualisht dhe imperceptibly. Një person mund të ndjehen mirë,
  ruajtur stilin e jetës tuaj, dhe ende në trupin e tij ka
  ka pasur substanca agresive në indet e veta
  (Faktor Rheumatoid). Pasi këto substanca të grumbulluar mjaft
  shumë, ata fillojnë veprimtarinë e tyre destruktive - sulmuar nyjet
  dhe shkaktojnë reaksione inflamatore. Joints prekur gradualisht
  deformuar dhe nuk mund të punojnë si duhet.


  Si të njohin


  I dyshimtë
  Rheumatoid arthritis është e lehtë. Tipar kryesor i saj - joints prekur
  simetrike, u largua i sëmurë, kështu i sëmurë dhe duhet të jetë e drejtë.


  I parë
  kthehet, vuajnë nga artriti nyjet e duarve. Nëse zgjohen
  mëngjes, një orë ju ndiheni ngurtësi në gishtat dhe kyçet e duarve,
  ndërsa duart të ënjtura dhe nyje dhemb - një nevojë urgjente për të adresuar
  me ndihmën e një specialisti. Trajtim Pull mund të jetë më sëmundje
  nuk do të zhduket, por do të përparojë vetëm. Ndryshimet do të ndikojë në këmbë,
  dhe pastaj të vijnë në nyje më të mëdha, gju dhe bërryl;
  madje mund të vuajnë shpinë qafës së mitrës.

  Sëmundja karakterizohet nga ethe butë, pagjumesise dhe humbje e oreksit.


  Sa e rrezikshme?


  pacientët me artrit reumatoid reduktuar në mënyrë dramatike lëvizjen e përbashkët.


  Pacientët të humbasin aftësinë për të kryer aktivitetet e zakonshme ata janë torturuar
  Ndërgjegjësimi i dhimbjes dhe lëngata.
  Nëse sëmundja në kohë
  nuk ndalet pas pesë vjetësh një person mund të jetë në karrocë
  karrige. Dhe kjo nuk është e gjitha. Joints dëmshme, faktor reumatoid një
  do të merret së shpejti dhe të brendshme organet. Komplikimet e sëmundjes mund
  bëhet sëmundja reumatike zemrës, mushkërive, mëlçisë, veshkave, enët gjakut
  dhe zorrët.


  Diagnoza e artritit reumatoid

  Në asnjë rast nuk mund të presim se çdo gjë do të vetë. Në shenjë e parë e sëmundjes menjëherë të nënshkruajë deri në rheumatologists mjeku. Vetëm ai mund të dallojë artritit reumatoid nga sëmundjet ngjashme dhe diagnozën e saktë.

  Dëgjim
  të gjitha ankesat tuaja dhe nyje ekzaminimit, mjeku duhet të përshkruajnë
  Teste biokimike dhe imunologjike gjakut. dhe shumë e rëndësishme
  Analiza për të ndihmuar në identifikimin e pranisë së faktorit reumatoid në gjak.

  Për të përcaktuar shkallën e dëmtimit të përbashkët, lumen e tyre të X-rrezet, të bëjë Arthroscopy ose MRI scan joints. Nëse është e nevojshme, të bëjë një birë për të studiuar dhe për të marrë lëngun e përbashkët.


  Lezionet e organeve të brendshme mund të kenë nevojë këshilla urgjente
  të tjerë specialistë, kardiologët, gastroenterologe, pulmonologists
  etj


  Trajtimi i artritit reumatoid

  Për fat të keq, pilula magjike,

  yzbavlyayuschyh e pacientëve artritit reumatoid shpejt dhe në mënyrë të përhershme,
  Shkencëtarët nuk e kanë shpikur ende. Megjithatë sëmundje trajtojnë mund dhe duhet të jetë.

  Modern
  Mjetet juridike për artrit reumatoid vetëm ngadalëson zhvillimin
  sëmundje, të lehtësojë simptomat e pakëndshme dhe për të parandaluar
  komplikime. Ata janë të dy llojeve: anti-inflamator
  dhe antirheumatic. I parë (ibuprofen, DIKLOFENAK) hiqet
  inflamacion dhe për të zvogëluar dhimbjet. Dytë (kripërat e arit) - duke luftuar me më të
  në sëmundje akute. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se të gjitha këto
  Përgatitjet kanë për të pirë kohë shumë, shumë të gjatë, ndoshta edhe - të gjithë
  Pjesa tjetër e jetës së tij. Përveç kësaj, ata shpesh shkaktojnë reagime negative

  prandaj është e këshillueshme për të marrë ato vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

  Një efekt i mirë terapeutik për artrit bere fizioterapi,
  me përjashtim të atij të ngrohjes prekur përbashkët. Veçanërisht
  ndihmon të ulët të frekuencave terapi magnetike dhe terapi lazer.
  Gjithashtu, pacientët duke treguar masazh terapeutik dhe fizioterapi.

  Nëse
  i drogës pacienti nuk është duke marrë më të mirë, ai u emërua kirurgjikale
  kirurgji për të hequr inde sëmurë në të përbashkët, ajo ngadalëson
  progresion sëmundje. Sot, shumica e këtyre operacioneve kryhet artroskopike.