Diagnoza Rheumatoid arthritis


 • Çfarë është artriti reumatoid?
 • Simptomet e Rheumatoid Arthritis
 • Si diagnostikuar me artrit reumatoid?
 • Diagnoza laboratorike e artritit reumatoid
 • Metodat instrumentale të diagnozën e artritit reumatoid
 • Trajtimi i artritit reumatoid

 • Rheumatoid arthritis - një sëmundje kronike, ajo ka gradualisht
  Sigurisht progresiv, nganjëherë ndërprerë nga remissions (periudhat
  përmirësim i përkohshëm).

  Artrit
  ajo është e karakterizuar nga ënjtje, dhimbje dhe nganjëherë pamjen
  skuqje. Siç është përmendur tashmë, në artrit reumatoid mund
  indet përflakur dhe periarticular - muskujt dhe komunikimit.

  Kronik
  inflamacion të përbashkët të çon në shkatërrimin e kërc kyçeve dhe
  deformimi e lidhjes, i cili nga ana e tij jep atë
  funksion - ka dhimbje dhe ngurtësi në lëvizje.

  Rheumatoid
  Arthritis është një sëmundje e zakonshme në to
  prek rreth 1 milion njerëz. Femrat vuajnë më shumë burra. Sëmundje
  mund të fillojë në çdo moshë, por zakonisht debuts në mes 40-60 vjet
  jeta.


  Çfarë Shkaqet reumatoid artrit ?

  Etiologji (shkaku) i artritit reumatoid nuk dihet. Dyshuar gjenetik,
  Faktorët infektive, ndikimi mjedisor, etj Për shembull,
  provuar se pirja e duhanit rrit rrezikun e zhvillimit të artritit reumatoid.  Simptomet e Rheumatoid Arthritis

  Simptomat e artritit reumatoid mund të shfaqen dhe zhduken në
  Në varësi të fazën e sëmundjes. Faza zbutur inflamacion (dhe
  zvogëluar simptomet dhe për të përmirësuar shëndetin e pacientëve)
  i quajtur ndjesë. Shuarja mund të ndodhë vetëm ose në
  Ndikimi i trajtimit dhe e fundit për disa javë ose edhe muaj
  vjet. Kur ndjesë ndalon rritjen aktivitet sëmundje, dhe
  pacientët të ndjehen më keq përsëri - këtë herë të quajtur
  Keqësimi.


  Gjatë pacientët akute ndihen
  dobësi, humbje e oreksit, ethe, muskujve dhe të përbashkët
  dhimbje dhe ngurtësi në nyje.

  Ngurtësi e joints më së shpeshti
  shprehur në mëngjes ose pas periudhave të pushimit. Humbja e nyjeve të quajtur
  artrit. Nyje të bëhet i dhimbshëm dhe i fryrë. Në reumatoid
  arthritis karakterizuar nga lezione simetrik të nyjeve të vogla të duarve dhe
  ndaluar. Lezionet më pak të zakonshme të izoluara në nyje të mëdha
  njëra anë - në këto raste mund të jetë e vështirë në
  diagnoza, siç është natyra e artritit është më shumë i zakonshëm
  përdhes ose artrit infektive. Rastet e përshkruara izoluara
  humbjen e ashtuquajtura joints krikoaretenovidnyh që përkulem
  litarët vokale. Në këto pacientë zhvilluar ngjirurit e zërit.

  Si
  përmendur, artriti rheumatoid - sëmundje sistemike, kështu
  mund të vuajnë shumë. Inflamacion i gjëndra e syve dhe gojës
  çon në thatësi e këtyre organeve - Sindromi Sjogren.
  Inflamacion Rheumatoid i membranat e mushkërive (pleurë) dhe është quajtur pleurit
  karakterizohet nga dhimbje gjoksi kur të frymëmarrjes dhe kollitjes. Më të mushkërive gjithashtu
  mund të jenë subjekt për të inflamacionit në nodules reumatoid janë formuar.
  Kur inflamacion i membranës së zemrës - perikardit - Pacientët ankohen
  dhimbje gjoksi, e cila zakonisht zvogëlohet kur tilted përpara
  rënduar nga shtrirë në shpinë. Inflamacion kronik në reumatoid
  Arthritis mund të ulët nivelin e hemoglobinës - zhvillim

  anemi. Ju mund të përjetojnë reduktim në numrin e qelizave të bardha të gjakut (që çon në
  rrit rrezikun e sëmundjeve infektive). Nëse kjo ende dhe
  Zgjerimi i shpretkës, një gjendje tjetër që quhet sindromi Felten.
  Nodules reumatoid nënlëkurore shpesh formojnë mbi bërryla dhe rreth
  gishtat, por mund të shfaqet diku tjetër. Rheumatoid nodules veten
  vetvetiu nuk shkakton simptome, por ata nganjëherë zhvillojnë mesëm
  inflamacion infektive. Një ndërlikim i rrallë i reumatoid rëndë
  artrit është vasculitis (inflamacion i enëve të gjakut). Vaskulitis dënohet
  Furnizimi me gjak të organeve dhe indeve, shpesh manifestohet vaskulitis
  formimi i zonave të errëta necrotic dhe ulcerat në gishta dhe

  këmbët.


  Si diagnostikuar me artrit reumatoid?

  Kur ankesat e mësipërme ose të ngjashme, është e nevojshme për të ardhur në pritjen
  Një mjek që e specializuar në këtë sëmundje - në rheumatologist. Mjek
  pyet pacientin për detajet e ankesës, koha e shfaqjes së tyre,
  sëmundjet e mëparshme, etj, pastaj kryen një rishikim të nyjeve,
  lëkurë dhe organet dhe sistemet e tjera. Atëherë caktohet një
  varg i testeve, duke përfshirë të ashtu-quajtur "Revmoproby" për të konfirmuar diagnozën
  dhe për të përcaktuar shkallën e aktivitetit të sëmundjes. Në disa raste,
  radiografi kryer dhe metoda të tjera kërkimore.


  Diagnoza laboratorike e artritit reumatoid

  Gjaku në 80% të pacientëve me artrit reumatoid janë të veçantë
  antitrupat - faktor rheumatoid.
  Prania / mungesa e faktorit reumatoid
  i rëndësishëm jo vetëm për diagnozën, por edhe për prognozë.


  Metodat instrumentale të diagnozën e artritit reumatoid

  Radial
  foto e artritit reumatoid nuk mund të tregojnë ndonjë ndryshim në
  sëmundje fazë e hershme. Me avancimit të sëmundjes në
  Radiografitë duket tipike e erozionit reumatoid artrit
  joints. Radiografi është përdorur zakonisht për vëzhgimin e
  sëmundje.

  Birë (birë) joints quajtur

  artrotsenteza. Duke përdorur një gjilpërë dhe shiringë pompa nyje rheumatologist
  lëngshme, e cila është atëherë otparvlyayut laborator për analizë. Artrotsenteza
  përdoren për diagnozën (për shembull, kur keni nevojë për të dalluar
  artrit reumatoid nga llojet e tjera të artritit) dhe për qëllime mjeksore
  (Heqja e lëngjeve të tepërta nga të përbashkët në inflamacion,
  të hyjë në një të përbashkëta drogës anti-inflamator).


  Trajtimi i artritit reumatoid

  Plotësisht
  kuruar pamundur artrit reumatoid. Trajtimet aktuale
  për qëllim uljen e inflamacionit, të përmirësojë funksionin e përbashkët dhe
  parandaluar aftësinë e kufizuar. Para trajtim fillim përmirëson

  parashikim. Trajtim optimal përfshin jo vetëm të drogës
  terapi, por edhe ushtrim terapeutik, ndryshimet e jetesës dhe të tjera
  masat.

  Në trajtimin e artritit reumatoid
  dy lloje të barnave: anti-inflamator ose
  shpejtësi droga "e vijës së parë" dhe medlennodeystvuyuschie
  prparaty "Vija e dytë" (i quajtur gjithashtu sëmundje-modifikimin ose
  droga themelore). Grupi i parë i barnave përfshijnë aspirinë,
  hormonet (kortikosteroidet) që zvogëlojnë inflamimin dhe të reduktuar dhimbje.
  Droga themelore (p.sh., methotrexate) shkaku ndjesë (osdablenie) dhe
  parandalojë ose ngadalësojë shkatërrimin e nyjeve, por jo

  droga anti-inflamator.

  Trajtimi kirurgjik është përdorur për korrigjimin e deformime të përbashkëta.