Miokardit Rheumatoid kur reumatizma kafshon zemra


 • Drive vigjilent
 • Fiznahruzki dhe zemra
 • Miokardit pse reumatizmi prek zemrën

 • A e dini se ku ju jeni vetëm tekstet zemrës dhe fjalët e mësuesit tuaj. Unë befas ndjeva - kjo është ajo. Dhe si ajo dhemb! Cilat janë simptomat e një sulmi në zemër, apo ushtrimit të dobishme në probleme të zemrës dhe të miokardit reumatike çfarë ju do të mësojnë nga ky nen. Thotë kardiolog, mjek i kategorisë më të lartë Tamara Ohieva.
  Drive vigjilent

  Kështu, simptomat klasike të një sulmi në zemër përfshijnë:

 • , dhimbje të forta gjoksi dërrmues (që zgjasin më gjatë se 15 minuta)
 • rritet dyspnea,
 • Buzët kaltërosh,
 • djersitje të ftohtë dhe një frikë e tmerrshme e vdekjes për shkak të oksigjenit uria përgjithësi.

 • Por! Tani mjekët janë përballur gjithnjë me manifestime atipike. Ata janë dhimbje e papritur të mprehta (zakonisht në të majtë) dhe fryrje të barkut.
  Pra, nëse nuk ka shenja të qarta se një dispepsi njeri, mos e bëni Lavage stomakut. Së pari ju duhet për të shmangur problemet me zemër.

  Ndonjëherë vetëm manifestim mund të jetë një dhimbje në krahun e majtë, sup të majtë, nofulla, dhimbje dhëmbi (edhe majtas). Nëse dhimbja filloi pas fiznahruzki emocional ose të madhe, ajo ka asnjë shpjegim tjetër logjik është një alarm pretekst!

  Fiznahruzki dhe zemra

  Në fakt, aktiviteti fizik zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe, më e rëndësishmja, sulmeve të përsëritura të zemrës.


  Ato ndihmojnë njom zemrën me oksigjen, të mbajtur në formë enëve të mira të vogla të gjakut - kapilarët.

  Por mënyrë jetese i ulur, megjithatë, është një nga faktorët e rrezikut. Pas miokardit si çdo muskul pa zahyriye trajnimit dhe shkrihet nxjerrje pika pjesë të gjakut, dhe hello, dështimi i zemrës!
  Përveç ia ndau gjinin thelbin e formave aktive të jetës ai ka frikë. Nëse një person të ndalojë çdo ngarkesë, ajo më shpejt ose më vonë do të formohet "sindromi i spitalit".

  Por stresi gjithashtu duhet të zgjidhni me mençuri. Drejtimin, duke kërcyer, trajnim në Simulators pushtetit dhe lëvizjet e tjera të mprehta nefiziolohichnost për sistemin tonë kardiovaskular.

  Ata shkaktojnë rrjedhjen e pabarabartë e gjakut në organet, dhimbje barku, presionin e lartë të gjakut.
  Në efektin e kundërt njëjtën pozitiv në zemër të sigurojë në këmbë (kardiologët miokardi rekomandojmë fuqimisht duke ecur 2 - 3 kilometra në ditë), not qetë, yoga.

  Miokardit pse reumatizmi prek zemrën

  Mjekët kanë një thënie: "reumatizmi Licks nyjeve dhe kafshon zemrën." Manifestimi më i zakonshëm - miokardit reumatike (pezmatimi i muskulit të zemrës). Ajo karakterizohet nga:

 • dhimbje e dobët e shurdhër në zemër ose thjesht të paqarta dhe parehati - si në qoftë se në zemër të "shkrebut mace";
 • ndjenja e shurdhim në gjoks, u ndjerë veçanërisht përkeqësuar nga frymëzimi i thellë;
 • palpitations, pamja dyspnea në ushtrim të moderuar, të tilla si duke ngritur shkallët;
 • mund të jetë takikardi i butë - rrit norma e zemrës;
 • tensioni i gjakut mund të jetë normale - 120 - 130/70 ose reduktuar në mënyrë të moderuar, për shembull, 100/60.

 • Fëmijët nganjëherë zhvillojnë një formë më të rëndë - miokardit reumatike përhapur. Ajo karakterizohet nga inflamacion të shpejtë të zemrës, dyspnea rënda, cianozë ("zemra" zbehje), dhimbje të vazhdueshme të rënda në zemër.

  Pra, nëse ju lëvizni një sulm të reumatizma, të jetë i sigurt për t'u testuar në një kardiolog.

  Informacion nga Helen jonet artikull "Zemra: nuk bëni lëvizjet e papritur!".