Rëndim sezonale reumatizmi


 • Ethja reumatike: faktorët e rrezikut
 • Simptomet e reumatizma
 • Mjekim
 • Njerëzit kit
 • Ethja reumatike: faktorët e rrezikut

  Ethja reumatike është i njohur për njerëzimin për moshat. Në traktatet e lashta të mjekësisë kineze dhe shkrimet e Hipokrati përshkruar simptomat e sëmundjes. Në ditët e sotme reumatizmi i lidhur me përflakur, nyje fryrë. Por në realitet, sëmundje është shumë i njëanshëm.

  Folur gjuha mjekësore reumatizmal ethet - një sëmundje sistemike infektive dhe alergjik me lezione te sistemit kardiovaskular dhe nyjeve. Interesante, gratë vuajnë nga reumatizma 3 herë më shpesh se meshkujt, por në grup moshën e pjekur, ky ndryshim zhduket.

  Kohët e fundit, rastet e etheve reumatike në fëmijët dhe të rinjtë, dhe sëmundjes zakonisht zhvillohet pas nedolikovanyh SARS dhe fyt i lënduar.

  Shkaku kryesor i etheve reumatike është konsideruar infeksion strep që prek trupin me imunitet të reduktuar. Streptococcus Humbjen (grupi A) është përgjegjëse për fazën akute të sëmundjes. Më pas, manifestimet e zgjatura të etheve reumatike në ballë alergjike dhe shkaqet autoimune simptomat e pakëndshme. Ajo është treguar gjithashtu se disa faktorët gjenetik të luajë një rol kyç në sensibilitet të etheve reumatike, dhe në këtë mënyrë më shumë gjasa të vuajnë nga të afërmit e gjakut reumatizma.


  Simptomet e reumatizma

  Siç kemi vënë re, reumatizmi kryesisht ndikon joints, dhe një plagë të quajtur artrit reumatoid.
  Nga rruga, duke përfshirë çrregullime të përbashkëta artrit reumatoid është më e zakonshme. Nëse sëmundja përfshin disa nyje, ajo quhet artrit. Veçanërisht nyje të prekshme dhe kyçin e këmbës promenezap'yastkovi.

  Nëse vuani nga vetëm një lloj nyje (zakonisht një nyjeve të mëdha të tilla si gju ose bërryl), ajo është - monoartrit reumatoid. Interesante, joints përflakur simetrike, dmth në të njëjtën kohë në të dy gjymtyrë.

  Simptomë e parë e artritit reumatoid akut është në rritje, dhimbje të forta në nyje, të cilat e rrit edhe me lëvizje të vogla.

  Mes dhimbje është ënjtje e nyjeve dhe fusha të indeve të buta të nyjeve kyçeve. Dhimbje rëndohet kur preku, dhe lëkura është e nxehtë për të prekur. Shpesh faza akute e etheve reumatike shoqëruar me temperaturë të lartë për 38-40S dhe djersitje e harlisur.

  Interesante, manifestimet e artritit shumë "të paqëndrueshme": ata mund të shpejt të zhduken në disa nyjeve dhe për të shkuar sa më shpejt të tjerët. Nëse nuk trajtohet, me kalimin e kohës, artrit reumatoid ndikon joints gjithnjë e më shumë, duke lëvizur në një fazë kronike. Ky pacient është e vështirë për të lëvizur, ka një ngurtësi të veçantë mëngjes në gjymtyrëve.

  Reumatizmi, artrit gjasa përveç gunga dhe parregullsi në sistemin periferik nervor (pezmatim nervi).

  Pozasuhlobovi Këto simptome tregojnë një rezistencë të ulët trupit dhe aktivitet të lartë sëmundje. Me trajtimin e duhur, të cilin ne diskutojmë më poshtë, simptoma të pakëndshme përfundimisht ulet.

  Komplikimi më i rrezikshëm është lezione reumatike të organeve të brendshme: veshkat, mushkëritë dhe zemrën (myo - dhe endocarditis). Kështu, pjesa e reumatizmi rreth 80% të blera (dmth, të marra pas lindjes) defekte në zemër. Shkeljet në muskujt e zemrës dhe valvulat kryesore në gulçim, u rrit norma e zemrës, aritmi, dhimbje gjoksi.

  Mjekim

  Në shenjë e parë e reumatike akute e treguar në shtrat apo edhe shtrimin në spital, e cila zgjat për disa javë.

  Kjo periudhë është veçanërisht e rëndësishme për të ndjekur urdhërat e mjekut dhe të marrin ilaçe rregullisht. Zakonisht për lehtësim të simptomave të reumatizma përdorur:

  • droga anti-inflamator (aspirin, indometacin, DIKLOFENAK);

  • glukokortikoide (prednisone, dexamethasone);

  • antibiotikët (penicilinë, ampicillin);

  • drogë për të stimuluar imunitar (gama globulin histohlobulin).

  Me zbulimin e lezioneve të zemrës mund të përdorin drogat për të stimuluar kardiale - glycosides kardiake (strophantine, digoxin) dhe agjentët diuretik furosemide (). Rëndësia e madhe dhe dietë duhet të pasurojnë dietën e fruta, perime, vezë, proteinat lehkousvayivayemymi (mish pule, viçi ligët, e peshkut).

  Për të ruajtur funksionin kardiak duhet të paguani vëmendje për ushqim me përmbajtje të lartë të kaliumit (kajsi, patate, hikërror) dhe për të stimuluar përgjigje imune dhe anti-inflamator - Vitamina C (rosehips, speca, lulelakër, agrume). Është e rëndësishme për të kufizuar përdorimin e sasive të tepërta të kripës dhe lëngjeve si ata të kontribuojnë në ënjtje dhe për të rritur ngarkesën në zemër.

  Për të eliminuar reumatizmi e përdorur gjerësisht dhe fizioterapi (llambat ngrohjes UHF, electrophoresis mjekësore, rrezatimi infra të kuqe). Parafine efektive dhe baltë në joints prekur, si dhe të radonit, oksigjen, banja sulfide hidrogjen.

  Këto procedura janë në shumë vendpushime ofrojnë trajtim aq shumë popullor spa në ata që vuajnë nga reumatizma. Kur simptomat akute ulet, është e rëndësishme që të masazh terapeutik dhe ushtrim Wellness për të ruajtur funksionin e përbashkët.

  Njerëzit kit

  Recipes e mjekësisë tradicionale ofron një mjet efektiv për lehtësimin e dhimbjeve, eliminimin e ënjtje, komponente mbushje të përbashkëta anti-inflamator.

 • 1 limon (me lëvozhgë) finely bërxollë dhe derdh një gotë vodka ose i holluar 2-fish fërkim alkool. Le të qëndrojë për 2-3 ditë. Joints fshij Daily mbrëmje të dhimbshme marrë tretësirë, dhe vkutuyte duke i dhënë fund në leshi apo fanellë rroba.

  Limon ka një efekt të mirë anti-inflamator, dhe alkool stimulon qarkullimin, ngroh, rrit penetrimin e substancave aktive thellë në indet.
 • Një recetë e ngjashme mund të përdoret me buds thupër. 2-3 lugë finely copëtuar veshkave duhet dhe pour vodka (alkool). Aplikoni të njëjtën mënyrë si infuzion kaluar. Buds thupër janë jashtëzakonisht të pasura me vitamina, ka shërim të shkëlqyer dhe efektet anti-inflamator.
 • Për të lehtësuar simptomat e reumatizma dhe i përshtatet një kompresë, lyej nyjeve yndyrë të sëmurë të kafshëve (mundësisht nutryanym), aplikoni një fashë bërë nga pambuku apo liri leckë të lagur në vodka (alkool), dhe mbi të përfundojë leckë gjymtyrë leshi apo shall.

 • Informacion nga artikullin "ethe reumatike, rëndim sezonale."