Manifestimet reumatike, diagnozë, trajtim


 • Manifestimet e etheve reumatike
 • Diagnoza e etheve reumatike
 • Trajtimi i etheve reumatike
 • Parandalimi i etheve reumatike
 • Moti për reumatizma

 • Zhvillimi i etheve reumatike është ngushtë i lidhur me mëparshëm apo akut
  infeksion kronik nazofaringeale shkaktuar nga Streptococcus.
  Një rol të rëndësishëm për të faktorëve gjenetik, siç dëshmohet nga
  Incidenca më i shpeshtë i fëmijëve nga familje në të cilat një nga
  Prindërit që vuajnë nga reumatizma.

  Në zhvillimin e etheve reumatike
  Rëndësi e konsiderueshme është i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i dëmshëm
  ndikojnë komponentët Streptococcus, toksina e saj nga trupi
  zhvillimi i inflamacionit imunitar. Për valvulare selektive
  sulm në zemër dhe zhvillimi i inflamacionit imunitar pa mikrobe

  Antitrupat përgjegjës protivostreptokokkovye ndër-reagojnë me
  Indet e zemrës (maskimin molekular).


  Manifestimet e etheve reumatike

  Reumatizmi
  karakterizohet nga shumëllojshmëria e simptomave dhe ndryshueshmërisë të fluksit. Si
  Në mënyrë tipike, kjo ndodh në shkollë, të paktën në arsimin parashkollor dhe
  praktikisht nuk ndodh në fëmijët më të vegjël se 3 vjet.

  Në tipik
  raste, shenjat e para të etheve reumatike janë 2-3 javë pas
  grykët, faringjit si ethe, shenja të dehjes
  (Lodhje, dobësi, dhimbje koke), dhimbje të përbashkët dhe të tjera
  manifestimet e sëmundjes.

  Një nga shenjat më të hershme
  reumatizmi janë dhimbje në nyje, të cilat janë gjetur në 60-100% të pacientëve.  Rheumatoid arthritis është karakteristikë e fillimit akute, tërheqjen e madhe
  ose joints mesme (zakonisht gju, kyçin e këmbës, bërryl), i shpejtë
  procesin e kundërt.

  Simptomat e sëmundjes së zemrës
  i vendosur në 70-85% të rasteve. Ankesat natyra kardiak (dhimbje
  zemra, palpitations, gulçim) duhet të shprehet në
  çrregullime kardiake. Shpesh, sidomos në fillim të sëmundjes, atje
  manifestime të ndryshme dobësi e përgjithshme (lodhje, gjendje e sëmurë, rritur
  lodhje).

  Një simptomat më të rralla të reumatizma referohet skuqje annulyarnaya dhe nodules reumatike.

  Annulyarnaya
  i nxituar (si unazë eritemë) - zbehtë Lezionet trëndafili zbehtë si

  rim hollë unazor dhe nuk rritet mbi sipërfaqen e lëkurës dhe
  zhduket kur presion. Duket në 7-10% të pacientëve me
  reumatizma, kryesisht në kulmin e sëmundjes dhe eshte zakonisht
  i paqëndrueshëm.

  Nodules nënlëkurës reumatike - rrumbullakët,
  i dendur, i ngadalshëm-lëvizje, pa dhimbje, të vetme ose të shumëfishta
  Arsimi i lokalizuar në nyje të mëdha dhe të mesme,
  Proceset spinous e rruaza në tendons. Aktualisht,
  të rralla, kryesisht në reumatizma rënda,
  është ruajtur nga disa ditë deri 1-2 muaj.

  Dhimbje barku,
  mushkerise, veshkave, melcise dhe organet e tjera në reumatizma
  tani tepër të rralla, kryesisht në varrin e tij

  aktual.


  Diagnoza e etheve reumatike

 • EKG shpesh zbuluar arrhythmias.
 • Radiologjike përveç rritjes nuk shqiptuar gjithmonë në zemër
  shenjat e përcaktuara të uljes funksion miokardit shtrëngohet,
  ndryshim konfigurimi i zemrës.
 • Ultratinguj i zemrës.
 • Gjetjet laboratorike.


 • Trajtimi i etheve reumatike

  Trajtim
  reumatizma bazuar në caktimin e hershme e terapi ndihmës,
  për qëllim të shtypur infeksion streptokokut dhe aktivitetin
  inflamacion, parandaluar zhvillimin ose progresit
  sëmundje të zemrës. Zbatimi i këtyre programeve kryhet në bazë të
  shkrirjen: Faza 1 - kujdes pacientit, Faza 2 - përkujdesje e mëtejshme në

  Sanatorium lokal kardio rheumatologic, Faza 3 - pacient i jashtëm
  vëzhgimi në klinikë.


  Në fazën e 1 e pacientit në spital
  trajtim përshkruara mjekësor, ushqim dhe korrigjim mjekësore
  ushtrime, të cilat janë të përcaktuara në mënyrë individuale për të përmbushur
  sëmundje dhe, mbi të gjitha, ashpërsia e sëmundjes së zemrës.
  Për shkak të
  Natyra streptokokut reumatike trajtim ethe penicilinë është kryer.
  Terapi antirheumatic përfshin një nga nonsteroidal
  droga anti-inflamator, që administrohen veçmas
  ose në kombinim me hormonet varësi prova.

  Antimicrobial
  Terapi penicilinë u krye për 10-14 ditë.

  Në praninë
  grykët kronike, acarimin e shpeshta infeksion qendrore
  Kohëzgjatja e trajtimit me penicilinë rritur ose shtesë
  duke përdorur një tjetër antibiotik - Amoxicillin, macrolides (azitromicines,
  roxithromycin, Clarithromycin), aksetil cefuroxime, cefalosporinat e tjera
  në dozë të moshës.

  Nonsteroidal
  droga anti-inflamator janë përdorur të paktën 1-1,5 muaj
  për të eliminuar shenjat e procesit të aktivitetit. Prednisolon në fillestar
  dozë administrohet për 10-14 ditë për të marrë efektin, pastaj
  reduktuar doze ditore prej 2.5 mg çdo 5-7 dite nën kontrollin
  parametrat klinike dhe laboratorike të drogës më tej përmbysi.

  Kohëzgjatje
  droga kinolin trajtuar reumatizma është nga
  muaj deri në 1-2 vjet ose më shumë, në varësi të kursit
  sëmundje.

  Në spital gjithashtu kryejnë heqjen
  vatra kronike të infeksionit, duke përfshirë heqje e bajameve,
  kryhet përmes 2-2.5 muajsh fillimit në mungesë
  shenja të procesit të aktivitetit.

  Objektivi kryesor i fazës së dytë
  është për të arritur faljen e plotë dhe shërim funksional
  aftësia e sistemit kardiovaskular. Turistik vazhdon filluar
  trajtim spitalor, vatra trajtojnë të infeksionit kronik, ushtrim
  shëndetësor të përshtatshme dhe regjim palestër me të diferencuara

  Aktiviteti fizik, terapi fizike, shuhet
  Procedurat.

  Faza e tretë e terapisë kompleks të reumatizma
  përfshin parandalimin e rikthim dhe përparimit. Për këtë qëllim,
  përdorimin e drogës Penicilina veprim të zgjatur, kryesisht
  Bitsillina-5, zbatimi parë e cila kryhet në periudhën
  Trajtimi i durueshëm, dhe më pas - 1 herë në 2-4 javë
  gjatë gjithë vitit. Rregullisht, 2 herë në vit, sjellje pacient i jashtëm
  ekzaminim, duke përfshirë laboratorit dhe metodat instrumentale;
  përshkruajnë masat e nevojshme shëndetësore, mjekësore
  Edukimi fizik. Fëmijët të cilët kanë pasur sëmundje reumatike të zemrës, prania e valvulare
  sëmundje të zemrës mbajë bytsyllynoprofylaktyky deri në moshën 21

  vit ose më shumë. Në zemër reumatike pa përfshirjen bytsyllynoprofylaktyky
  mbajë për 5 vjet pas sulmit fundit. Në pranverë dhe në vjeshtë
  periudhë, së bashku me futjen bytsyllyna rrjedhën e treguar mujor të nonsteroidal
  droga anti-inflamator.


  Parandalimi i etheve reumatike

  Parandalimi i etheve reumatike është i ndarë në fillore dhe të mesme.


  Parandalimi primar ka për qëllim të parandalojë reumatizmi dhe përfshin:

 • Rritja e imunitetit (forcim, detyrë ngarkesës dhe pjesa tjetër, të ushqyerit, etj).
 • Zbulimi dhe trajtimi i infeksionit streptokoksike akute dhe kronike.
 • Masat parandaluese gjasa për të zhvilluar ethe reumatike

  fëmijë: nga familje ku ka raste të etheve reumatike apo të tjera
  sëmundjet reumatike; shpesh vuajnë nga infeksioni nasofaringeal;
  me grykët kronike ose strep pëson akut
  infeksion.
 • Parandalimi i mesëm ka për qëllim parandalimin e
  përsëritje dhe sëmundje progresion në pacientët me reumatizmi në
  nën mbikëqyrje klinike.


  Moti për reumatizma

  Aktualisht, trajtimi është filluar plagë menjëherë primare
  zemra përfundon shërim. Formimi i defekteve valve
  zemra, shpesh me zhvillimin e pamjaftueshmërisë mitrale, e definuar si
  15-18% e rasteve me sulmin e parë, kryesisht në rëndë, zgjatur

  ose sëmundje latent.