Plagët dhe abrasions Udhëzime për shërim


 • Tre fazat e një procesi
 • Të jesh apo të mos jesh plagët?
 • Që do të thotë të zgjedhin për shërim të shpejtë?


 • Tre fazat e një procesi

  Në mënyrë që të ndihmojë lëkurën tuaj shpejt dhe pa pasoja të shërohen nga shkurtime, scrapes ose djegiet, duhet të jetë edhe imagjinoni fazat kryesore të shërimin plagë.

 • Inflamacion Faza . Nga e para minuta pas lëndimit, indeve fillon formimin e një mpiksje gjaku për të ndaluar gjakderdhje, dhe luftimin mikrobet që ishin në një plagë të hapur. Kjo është shoqëruar me inflamacion, i cili manifestohet me dhimbje, skuqje dhe ënjtje. Kohëzgjatja e fazës së parë - në 7 ditë. Deri në ditën e 7 defekt plagë të mbushur me inde të ri, i cili luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve - të ashtuquajturin indeve te granulave.

 • Përhapja Faza . Kjo fazë fillon me 7-ditës dhe zgjat për 4 javë.
  Defekt plagosin vazhdon indeve mbushur te granulave të përbërë nga ind lidhës (kolagjenit është i bazuar në), germinating kapilarët reja dhe qeliza inflamatore. Kur ashpërim rreshtim qelizat epiteliale të gatshme të depozituara në të dhe të mbyllin plagën. Në fund të kësaj faze të skajeve të përdredhura janë të lidhur nga një mbresë të rinj të papjekur që mbetet relativisht lehtë zgjeruar dhe mirë i dukshëm përmes një numri të madh të anijeve të përfshira në të. Mbresë në këtë kohë ka një ngjyrë të ndritshme të kuqe.
 • Mbresë Edukimi . Kjo fazë fillon me javën e 4 dhe zgjat rreth 1 vit.


  Ka transformim mbresë të ndritshme në mbresë më pak të gjallë dhe për këtë arsye më pak të dukshme. Plaga është e mbushur plotësisht me ind lidhës dhe epiteli. Rritjen e kolagjenit duke vazhduar, kolagjenit është zëvendësuar me tenderin origjinal më të ashpër dhe të vështirë. Kjo rezulton në një mbresë, forca e cila është 70-80% të fuqisë së lëkurës. Në fund të kësaj faze duke reduktuar qelizat e muskujve të butë të një konvergjencë e edges plagë.
 • Megjithatë, kjo ndarje në faza - në vend të kushtëzuara, që nga proceset e shërimin plagë nuk janë rreptësisht një nga një, dhe të zhvillojnë paralelisht, me një mbizotërim të çdo një në një periudhë të caktuar kohe. Shumë më e rëndësishme për trajtim të suksesshëm për të mbajtur në mend se këto tri faza janë dy fazat shtet plagë indeve - hydration (pastrim plagëve) dhe dehidrimit-rigjenerimin (riparim ind).


  Të jesh apo të mos jesh plagët?

  Hydration dhe ind plagë dehidratim do të thotë se plaga e parë me lagështi, efekti i thith dhe pastaj - të thatë. Me kujdes të duhur është e rëndësishme për të aplikuar plagë shëruese mjetet në kohën e duhur. Në hapin e thith plagë ka nevojë për lagështi dhe pastrim. Në fazën kur plaga ka filluar të thatë, në nevojë të mbrojtjes dhe të ushqyerit të sapo formuar inde. Fillimi i përdorimit përgatitje të veçantë në fazën e "lagësht" plaga është shumë e rëndësishme për të përshpejtuar mbylljen plagë, reduktimin e rrezikut dhe elasticitetin e indeve mbështetje. Rana, ishte e mbyllur për 2 javë, zakonisht nuk shkakton ndonjë plagët e dukshme.


  Që do të thotë të zgjedhin për shërim të shpejtë?

  Zakonisht prodhuesit e barnave ne ofrojmë një shumëllojshmëri e mjeteve për faza të ndryshme të shërimit. Kjo krijon disa vështirësi për shkak të trajtimit kompetent duhet të jetë efekt i vazhdueshëm i substancës aktive në sipërfaqe plagë në të gjitha fazat, që nga koha e lëndimit. Këto kritere janë plotësisht në përputhje me plagë shëruese drogës në bazë të Solcoseryl. Ata vijnë në formën e xhel dhe melhem - këto 2 forma janë ideale për trajtimin e plagë në të gjitha fazat, për të arritur shërimin e shpejtë pa dhëmbëza i përafërt.

  SOLCOSERYL - një gemodializat biologjikisht i standardizuar vepruar fiziologjik dhe e përdorur gjerësisht për shërimin dhe të vendosur mirë në trajtimin e sëmundjeve të rënda të tilla si ulcerat trofike dhe plagë krevat.

  SOLCOSERYL ® aktivizon proceset rigjeneruese dhe siguron shërimin duke stimuluar rigjenerimin dhe rritjen sintezën e kolagjenit. SOLCOSERYL ® xhel dhe krem ​​i projektuar posaçërisht për të përmbushur fazat e shërimin plagë. Hapi i parë është për të aplikuar SOLCOSERYL xhel ® - ajo nuk përmban yndyrë, fitilin dhe moisturizes plagën dhe stimulon formimin e indeve granulimi. Kur plagë fillon të thahet, ju duhet të lëvizë me përdorimin e ointments SOLCOSERYL ®. Ajo merr vetëm dy funksione: ai krijon një film mbrojtëse mbi sipërfaqen e plagës dhe siguron një të shpejtë dhe përfundimtare e shërimit me efekt të mirë kozmetike.

  SOLCOSERYL ® xhel dhe krem ​​trajton "në dy schet"!