Kanceri i testisit është shëndetin tuaj - në duart tuaja


 • Si të filloni mekanizmin e kancerit testicular
 • Çfarë duhet të lajmërojnë
 • Sëmundje shumë aspekte

 • Kancer testicular - një tumor i rrallë, por delikate. Ajo prek të rinjtë
  20 deri në 40 vjet dhe ndonjëherë shumë shpejt metastasizes. Siç duhet
  Shëndeti është gjetur në kuptimin e plotë të dorës së njeriut, sepse kanceri
  testis mund të zbulojë prekje vetëm ai ose ajo është i vëmendshëm. Thotë MD, akademiku i Akademisë Evropiane të Andrology Mikhail Koriakin.
  Si të filloni mekanizmin e kancerit testicular

  Tumoret malinje - zakonisht është fati i njerëzve në një moshë kur ka probleme me sistemin imunitar.

  Një kancer testicular (vetëm 1% të të gjitha malignancies në meshkuj) në njerëz në moshë pune, në lule të jetës. Incidenca Peak ndodh në 32 vite (për tumoret e tjera është 68 vjet), dhe pas dyzet viteve të rrezikut nga ato kontraktuese është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Shumica vuajnë nga kanceri testicular në një Zvicër të begatë (12-14 persona për 100 njerëz), dhe më pak gjasa - afrikane amerikanët dhe kinezët. Në vitet e fundit, incidenca rritet.

  Me një kancer qelizë të shëndetshme lind. Programi shkon zhvillimin e tumorit vetëm nëse ajo është ngulitur në qelizë përcaktuar nga prania e mutacioneve onkogjeni shkaktuara ose të ndikuara nga faktorë negative të mjedisit të brendshëm ose i jashtëm.


  Ekzaminimit të pacientëve me kancer testicular shumta, shkencëtarët kanë gjetur ata përgjegjës për zhvillimin e gjeneve zonave sëmundje, duke konfirmuar gjenetik (e trashëguar) origjinën e saj.
  Një nga faktorët kryesorë të rrezikut për kancer testicular - është cryptorchidism (testikujt neopuschennya). Gjatë zhvillimit para lindjes së testise në kanalin retroperitoneale inguinale të zbresë në scrotum në lindje djali duhet të jetë në scrotum. Nëse jo, atëherë nuk është një periudhë e një viti, kur ata janë pa ndihmën e mjekëve do të jetë në gjendje për të vazhduar. Pas vitit të parë të jetës është vetëm nuk do të ndodhë, dhe pa trajtim mjekësor, kirurgji zakonisht nuk është e nevojshme.

  Ambienti i pafavorshëm temperatura (në hapësirën retroperitoneale dhe kanaleve inguinale për temperatura testicular është tepër e lartë) shkakton zhvillimin e tumorit.
  Testis më vonë reduktohet në scrotum, më i lartë rreziku i keqdashje - sipas burimeve të ndryshme, 2,5-9 herë. Megjithatë, në qoftë se ne e konsiderojmë të gjitha rastet e kancerit testicular, cryptorchidism si shkaku i saj vetëm 10%. Rritja shpeshtësia e kancerit testicular, si dhe cryptorchidism - një shenjë e territorit ekologjike neblaholuchiya, kryesisht për shkak të komponimeve kimike që kanë aktivitet proestrohennoy (estrogjenit - hormonet seksuale femra). Përveç kësaj, rritja e shpejtë e niveleve të estrogjenit gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë, në nënat e ardhshme djalë mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit më vonë në testiseve të tij.


  Studime të shumta kanë treguar se nuk ka lidhje midis kancerit dhe organet gjenitale testicular traumave, Vazektomi (ligation nga vas deferens qëllime kontraceptive), infertilitetit ose hryzhamii inguinale.

  Më tumor zhvillon nga qelizat që janë të ndërlikuar tubthave seminifer. Që prej ardhjes paraardhës - qelizat e tumorit të vetme - deri në pikën ku tumori është klinikisht i qartë në vetvete, është më shumë se shtatë vjet. Por pastaj ajo fillon të rritet shumë shpejt dhe në gjashtë muaj ose një vit mund të arrijnë madhësi të konsiderueshme. Nëse tumori e ka treguar veten, pastaj çdo tre muaj, vëllimi i saj do të rritet me gjysmë.


  Çfarë duhet të lajmërojnë

  Me disponueshmërinë e pacientit kancerit testicular trupi është i krahasueshëm me kancerin e gjirit. Gratë janë të rekomanduara për t'u angazhuar rregullisht në vetë. Meshkujt, gjithashtu, duhet ta bëjë këtë, sepse vetëm duart e tyre të ekspertëve është një sëmundje e rrezikshme e gjen veten përmbi të gjithë.
  Duke marrë një banjë ose dush duhet të shqyrtojë periodikisht gonads tyre. Çfarë duhet të lajmërojnë? Rritja e vëllimit testicular, cilësi e saj të pazakontë, vulë heterogjeniteti. 30% e pacientëve ankohen për një ndjenjë e shurdhim në scrotum. Shpesh këta njerëz kanë ardhur në pritje, ku tumor arrin madhësinë e një kokosit.

  Në funksion seksuale nuk ndikon tumor. Mos harroni, testicular tumor nuk shkakton dhimbje! Prandaj, duke gjetur diçka të pazakonshme, ne duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek. Në kontakt të kancerit mund të ngatërrohet me Hydrocele, cysts, tumoret e epididymis, kështu që në qoftë se ju goditi mbi diçka të pazakontë në vetvete, nuk e vetëm të mendojnë për të varfërit.

  Disa pacientë vijnë me ankesa, ajo nuk është specifik për tumor - ata janë duke shkaktuar metastazë.
  Edhe në fazat më të hershme të kancerit testicular (klasifikimit WHO), kur tumori nuk ka mbin jashtë testiseve shell proteina, çdo pacient i tretë tashmë kanë metastaza.

  Një herë unë pashë një pacient i cili përmes retroperitoneale nyjet limfatike metastases ishte ngjeshja e uretër dhe penguar rrjedhjen e urinës nga veshkat që çojnë në hydronephrosis dypalësh (zgjerimin e legenit veshkave dhe gota). Madhësia e tumorit në testis me ishte vetëm 4 mm. Ndonjëherë rastësisht zbuluar e metastazave në mushkëri gjatë X-ray apo me ultratinguj të mëlçisë planifikuar.

  Ndërsa trupi është mjaft e arritshme për inspektim, simptomat në grevë, duke treguar kancerit, nuk është, prandaj, për të bërë një diagnozë të saktë, ju duhet për të kryer një ultratinguj të plotë por i butë palpirovanie testicular, analizat e gjakut për të shënuesve.

  Për të përjashtuar metastaza kërkuara radiografisë gjoks, ultratinguj e barkut, kompjuter ose rezonancë magnetike hapësirë ​​Imazhe retroperitoneale.
  Sëmundje shumë aspekte

  Nën titullin "kancer testicular" fshehur llojeve të ndryshme të tumoreve (seminoma, tumor kanzeroz embryonal, teratokartsynomah, horionkartsinoma), të cilat janë të kombinuara shpesh me njëri-tjetrin. Në varësi të strukturës së tumorit, prania e metastases të dukshme në një organ të veçantë, nga ndryshimet në retroperitoneale nyjet limfatike mjek zgjedh një strategji të trajtimit.

  Para së gjithash, ju duhet për të hequr tumorin me një heqje të lartë të kordonin sperme.

  Kirurg Manipulimi mund të shkaktojnë lirimin e qelizave të kancerit në gjak dhe metastazë formimit, aq të nevojshme për të vëzhguar rregulla të veçanta për shpërndarjen e probabilitetit e tumorit. Edhe gjatë operacionit, kirurgu nuk është i sigurt se çfarë për të është me të vërtetë një tumor që kërkon heqjen e trupit, enët e gjakut që ushqejnë vezën Bands ngjeshur përkohësisht elastik para se rezultatet e ekzaminimit mikroskopik të feta indeve, i copëtuar me testiseve. Nëse natyra konfirmuar malinje të tumorit është hequr testikul, me një anije të reagimit negative që ushqejnë vezë të përjashtuara dhe mund të excised tumor brenda indeve të shëndetshme.

  Për fat të keq, ata të gjithë tumoreve testicular 95% - malinje.

  Në 5% e pacientëve me tumor testicular në kancer kundërt koqe zbuluar në nivel qelizor. Në këtë rast, dyqan kundërta koqe dhe i nënshtrohen terapisë rrezatuese. Pas largimit të testiseve dhe studimit të kujdesshëm të tumorit mikroskopike në varësi të strukturës së saj, gjendjen e nyjeve limfatike retroperitoneale dhe praninë e metastases në organet e brendshme merr strategjinë e mëtejshme të trajtimit. Kjo zakonisht përfshin kimioterapi dhe radioterapi dhe nyjet limfatike retroperitoneale në humbjen - heqjen e tyre kirurgjikale (me metoda të ndryshme, duke përfshirë laparaskopike dhe i butë).  Efektiviteti i trajtimit të kancerit testicular në qendrat e mira shëndetësore është 90-93%. Për fat të mirë, shumica e këtyre tumoreve të përgjigjet edhe për terapi rrezatimi dhe të ndjeshëm ndaj kimioterapisë moderne.

  Pas largimi radikal i limfatike retroperitoneale shpesh nyjet shqetësuar procesit derdhje dhe një marrëdhënie të ashtuquajturin thatë (pa derdhje). Nëse njerëzit duan të vazhdojnë të kenë fëmijë mund të para operacionit për të hequr testikul ose pasi të ruajtur të lëngun seminal (cryopreservation) që të vazhdojnë të përdorin atë për mbarësimit artificial. Funksion seksual pas largimit të një koqe në shumicën e njerëzve nuk vuajnë sepse trupi dyshe, dhe vezë të dytë "punon" për dy.

  Dhe kur simptomat e mangësi androgen (reduktuar dëshirës seksuale dhe aktivitetit seksual) i caktuar terapinë e zëvendësimit me mashkullor testosterone hormon seksi. Gjëja kryesore - se njeriu u shërua, dhe aftësia as sëmundja e tij mashkull apo trajtimi i saj nuk do të ndikojë.

  Efektiviteti i trajtimit të kancerit testicular në qendrat e mira shëndetësore është 90-93%. Për fat të mirë, shumica e këtyre tumoreve të përgjigjet edhe për terapi rrezatimi dhe të ndjeshëm ndaj kimioterapisë moderne.

  Informacion nga Olga artikull Dyubankovoy "kancer testicular: Mbroni dhe prek."