Kanceri i stomakut diagnoza e kancerit të stomakut


 • Faktorët e rrezikut për kancerin e stomakut
 • Simptomat e kancerit të stomakut
 • Çfarë duhet të bëni me kancer të dyshuar të stomakut?
 • A mund të parandaloj kancerin e stomak?

 • Kanceri i stomakut zakonisht rritet shumë ngadalë, nganjëherë për vite me rradhë. Ndryshimet e hershme në mukozën e stomakut rrallë shoqërohet nga simptomat dhe për këtë arsye shpesh shkojnë pa u vënë re.

  Kanceri i stomakut mund të përhapet në mënyra të ndryshme. Ajo mund të mbin dhe infektojnë mur stomak vendosur organet apo nyjet limfatike afër infektojnë dhe përhapjen në sistemin limfatik. Kur përhapet kanceri, prognoza është më e keqe.

  Me përhapjen e qelizave të kancerit të tumorit përmes qarkullimit të gjakut të hyjë në mëlçisë, mushkërive dhe kockat.

  Me prevalencë të tillë të kancerit të stomakut kurë është e pamundur.

  Shumica e llojeve të kancerit në stomak është quajtur adenokarcinoma.

  Por në stomak mund të ketë tumore të tjera;

 • Limfoma - zhvillimin elemente limfoide të sistemit imunitar që janë të vendosura në muret e stomakut.
 • Tumoret stromale - që dalin nga muskujve apo ind lidhës.
 • Tumoret carcinoid - nga zhvillimin e qelizave të hormoneve prodhimin e stomakut. Në shumicën e rasteve, këto lloje të tumoreve të mos përhapet në organe të tjera.

 • Faktorët e rrezikut për kancerin e stomakut

  Ka faktorë të rrezikut, të cilat mund të rrisin rrezikun e kancerit. Por faktorët e rrezikut nuk do të thotë sëmundje, dhe vetëm tregon një gjasat rritje i kancerit.
  Infeksion bakterial. Në vitet e fundit, shumë vëmendje i është kushtuar infeksionit të veçantë stomakut - helikobakterioza shkaktuar nga bakter Helicobacter pylori, që është një shkak kryesor i kancerit të stomakut. Popullsia Infeksioni helikobakterioza është rreth 40%. I zgjatur se ky infeksion mund të shkaktojë inflamacion dhe dëme në shtresën e brendshme të stomakut (epiteli) dhe të jetë shkak ndryshimeve precancerous. Ky infeksion është e lidhur edhe me lloje të caktuara të Limfoma të stomakut. Megjithatë, shumica e njerëzve me këtë kancer gastrik infeksionit kurrë zhvillon.

  Ushqyerit. Rritje të rrezikut të kancerit të stomakut ndodhur në njerëz të cilët konsumojnë një sasi të madhe të ushqimeve të tymosur, peshku i kripur dhe mish, perime turshi, dhe ushqimeve të caktuara të pasura me niseshte dhe e varfër në fibra.

  Nga ana tjetër, përdorimi i produkteve nga vakt misri, fruta të freskëta dhe perime që përmbajnë pro-vitaminë A dhe vitaminë C zvogëlon rrezikun e kancerit të stomakut.


  Duhani dhe përdorimi i alkoolit.
  Pirja e duhanit dyfishon rrezikun e kancerit në stomak. Lidhje mes alkoolit dhe kanceri i stomakut nuk eshte caktuar.

  Më parë transferuar kirurgji stomakut. Kanceri i stomakut është më e zakonshme në njerëz të cilët kanë pasur largimin e pjesshëm të stomakut në sëmundje të tjera, të tilla si ulcerat.

  Paul. Kanceri i stomakut është dy herë më shumë gjasa për të zhvilluar në meshkujt në krahasim me femrat.

  Përkatësia etnike. Incidenca e kancerit të stomakut është më e lartë në mesin e hispanikëve dhe afrikane amerikanët në krahasim me origjinë të bardha amerikanëve nelatinoamerikanskoho.

  Incidenca më e lartë e kancerit të stomakut është gjetur në mesin e banorëve të Azisë-Paqësorit Islander.

  Age. Pas 50 vjet kanë parë një rritje dramatike në incidencën e kancerit të stomakut.

  Gjak. Për arsye të panjohura, njerëzit me grup gjaku A (II) kanë një rritje të rrezikut të kancerit të stomakut.

  Histori familjare të kancerit të stomakut. Njerëzit të cilët kanë disa të afërmit iu nënshtruan kancerin e stomakut kanë një rrezik në rritje të të njëjtit tumorit.

  Polyps e stomakut.
  Polyps janë arsimi kërpudha, vijnë nga mukozën e stomakut. Shumica e llojeve të polyps nuk është shoqëruar me një rritje të rrezikut të kancerit të stomakut, por disa lloje të polyps nganjëherë mund të kthehet në kancer.  Vendi i banimit. Ku jetoni mund të bëjë një ndryshim të madh. Që jetojnë japoneze në Japoni, me një rrezik shumë të lartë të kancerit të stomakut. Nëse ata lëvizin në Shtetet e Bashkuara, pas disa vitesh, rreziku është reduktuar, por ende mbetet më i lartë se sa njerëzit që kanë lindur në Shtetet e Bashkuara. Besohet se ndikimi i faktorëve negative në jetën e hershme ndikon në një rrezik të lartë të kancerit të stomakut në Japoni. Ajo është gjithashtu e panjohur nëse ushqimi i vetëm në rrezik.

  Simptomat e kancerit të stomakut

  Në pacientët me kancer gastrik rrallë simptomat në fazat e hershme të sëmundjes.
  Për këtë arsye, kanceri i stomakut është e vështirë për të diagnostikuar në kohë.  Simptomat e kancerit të stomakut mund të përfshijnë:

 • Humbje Weird peshe dhe humbje e oreksit.
 • Dhimbje në stomak.
 • Ndjesi të pakëndshme (parehati) në bark, shpesh mbi kërthizë.
 • Ndjenjë e plotësi pasi të bërë një sasi të vogël të ushqimit.
 • Urth, dispepsi ose simptoma që i ngjajnë një ulçerë.
 • Të përzier.
 • Të vjella e gjakut apo jo.
 • Zgjerimin e barkut
 • Rritja e lëkurës zbehtë.
 • Sigurisht, shumë nga këto simptoma mund të shkaktohet nga sëmundje të tjera, por nuk kancerit. Megjithatë, në qoftë se ju janë të pasur këto simptoma dhe ata të zgjasë për një kohë të gjatë, ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, veçanërisht nëse ju jeni mbi 50 dhe ju keni faktorët e rrezikut për kancerin e stomakut.


  Çfarë duhet të bëni me kancer të dyshuar të stomakut?

  Nëse keni arsye për të dyshuar kancerin e stomak, ju duhet të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë se duke biseduar me ju, të kryer hetimet e nevojshme. Mjeku shqyrton barkun dhe kontrolloni nëse ka një tumor. Për më tepër, ajo nuk përcakton zgjeruar mëlçisë, të cilat mund të thotë kancerin e saj humbjen.

  Pastaj nuk do të jetë metoda të veçanta të shqyrtimit që do të konfirmojë ose të refuzojë diagnozën e kancerit të stomakut. Pas konfirmimit të diagnozës së kancerit duhet të sqarojë përhapjen e saj. Kjo është bërë duke përdorur një numër i metodave.

  Endoskopisė e stomakut. Në këtë procedurë pas anestezi hollë, tub fleksibel me një çakmak (endoscope) është futur përmes gojës dhe mjeku shqyrton ezofag, stomak, zorrë e vogël fillestare (12-duodenum).

  Nëse ka një zonë të dyshimtë është marrë një pjesë të vogël të mukozës gastrike (biopsi) për ekzaminim mikroskopik.

  Studimi Kontrasti i traktit gastrointestinal. Pacienti është dhënë barium, i cili mbulon rreshtim të ezofagut, stomakut dhe zorrëve origjinale të vogël dhe të ekzekutuar disa radiographs. Pastaj, nëse ka indikacione, tub ajrit është futur përmes stomakut të barium përhapur një shtresë e hollë e mukozën. Kjo teknikë e bën të mundur për të zbuluar ndryshimet edhe shumë të vogla në stomak.

  Ultrasonografia (SHBA). Kjo metodë përdor valët e zërit për të përcaktuar gjendjen e organeve të brendshme.

  Ultratinguj është bërë ndonjëherë në lidhje me futjen e një hetimi të posaçëm nëpërmjet hundë ose në gojë në stomak për të vlerësuar përhapjen e tumorit brenda në stomak dhe në përreth indeve limfatike dhe nyjet.

  Tomography llogaritur (CT). Kjo metodë aplikohet një teknikë të veçantë x-ray që e bën të mundur për të marrë fotografi nga kënde të ndryshme. Kështu marrë informacion të detajuar rreth organeve dhe indeve. Ne të shpjegojë kancerit si të përbashkët të stomakut dhe që organet (p.sh., mëlçisë) i impresionuar. Duke përdorur këtë metodë, ju mund të kryejnë biopsi e zonave të dyshimta të hulumtimeve të mëtejshme.


  Tomography pozitron emision (PET). Në venë e pacientit administrohet glukozë radioaktiv. Ajo përqendrohet në tumor, dhe skaner pajisja zbulon fushat e akumulimit. Metoda na lejon për të përcaktuar përhapjen e kancerit përtej stomakut dhe të sqaruar në fazën e sëmundjes.

  Imazhe rezonancë magnetike (MRI). Kjo metodë, si CT, ju lejon për të eksploruar trupin në shtresa, por në vend të rrezatimit përdorur magnet fuqishme.

  Radiografi e gjoksit bën të mundur për të zbuluar lezione të mushkërive të kancerit.

  Laparoscopy. Një i hollë, tub fleksibel me një kamera të vogël (laparoscope) është futur përmes një prerje të vogël në zgavrën e barkut.

  Në këtë mënyrë, ne mund të llogarisin probabilitetin e largimit të tumorit dhe përhapjen e saj në zgavrën e barkut. Përveç kësaj, një pajisje të veçantë mund të marrë një pjesë të indeve (biopsi) ose mostra e fluideve.

  Studimet laboratorike.
  Një akuzë e plotë e gjakut për të identifikuar anemi (anemi), dhe stol studiuar gjak okult.

  A mund të parandaloj kancerin e stomak?

  Edhe pse ne nuk e dimë shkakun e saktë të kancerit të stomakut, megjithatë, mund të parandalohen shumë raste të kësaj sëmundjeje. Ngrirja e ushqimeve në vend të kriposje, pickling dhe pirja e duhanit, dhe të ndryshojë natyrën e pushtetit, ndihmoi të reduktuar incidencën e kancerit të stomakut në 60 vitet e fundit.  Një dietë e lartë në fruta të freskëta dhe perime çoi reduktuar rrezikun e kancerit të stomakut. Ne rekomandojmë përdorimin e fruta të freskëta dhe perime 5 herë në ditë së bashku me produktet nga miell misri si bukë, drithëra, makarona, oriz dhe fasule. Mishi i kuq, sidomos yndyrore apo i përpunuar, duhet të jetë i kufizuar.

  Duhani dhe alkooli mund të rrisë rrezikun e kancerit të stomakut. Ne rekomandojmë që të kufizojnë konsumin e alkoolit apo braktisin ato krejtësisht. Nëse ju nuk pi duhan, atëherë nuk do të fillojë. Në rast se ju jeni një duhanpirës, ​​të përpiqet për të lënë këtë varësisë.

  Aktualisht ajo nuk është e qartë nëse për të trajtuar infeksionin kronik të shkaktuar nga bakter Helicobacter pylori, për të parandaluar kancerin e stomak.

  Hulumtimet në këtë fushë vazhdon.