Esophageal faktorët e rrezikut të kancerit, diagnozë, trajtim


 • Cilët faktorë kontribuojnë në zhvillimin e kancerit esophageal
 • Diagnoza e hershme të kancerit esophageal
 • Si për të zbuluar kancerin esophageal: simptomat dhe metodat diagnostike
 • Si për të trajtuar kancerin esophageal: kirurgji ose terapi
 • Jeta pas Mjekimi: Çfarë ju duhet të dini

 • Cilët faktorë kontribuojnë në zhvillimin e kancerit esophageal

  Ka disa faktorë të rrezikut që mund të kontribuojnë në zhvillimin e kancerit esophageal.

  Age. Incidenca e kancerit esophageal rritet me moshën dhe arrin një lartësi prej 70-80 vjet. Për njerëzit më të rinj se 40 vjet mundësia e zhvillimit të kancerit të ezofagut është 1 rast në 100 000 popullsisë.

  Paul. Krahasuar me gratë burrat e infektuar me kancer esophageal është 3 herë më shpesh.  Përkatësia etnike. Amerikanët afrikane 2,5 herë më shumë gjasa për zhvillimin e kancerit esophageal në krahasim me të bardhët popullsisë, edhe pse arsyeja për këtë ndryshim nuk është i qartë.

  Duhani. Përdorimi i produkteve të duhanit (cigare, puro, tub duhanit duhani dhe përtypet duhanit) është një faktor i madh rreziku për kancer esophageal. Sa më gjatë një person ka përdorur duhan, e më të madh rrezikun e saj për zhvillimin e këtij lloji të kancerit. Rreziku i adenocarcinoma esophageal është 2 herë më i lartë në duhanpirësit një ose më shumë paketa cigaresh në ditë. Më shumë se gjysma e rasteve të kancerit squamous qelizë esophageal të lidhur me pirjen e duhanit.

  Alkooli. Përdorimi i zgjatur i sasive të mëdha të alkoolit - një faktor i rëndësishëm rreziku për kancer esophageal, veçanërisht lloji squamous qelizë.


  Edhe pse alkooli nuk është aq i rëndësishëm një faktor rreziku si pirja e duhanit, por efekti i kombinuar i të dy rrit rrezikun e kancerit esophageal krahasim me ndikimin e një prej këtyre faktorëve.


  Ezofag Barret. Ky gjendja lidhet me refluks zgjatur (refluks) e përmbajtjes stomak të lëngut në pjesën e poshtme të ezofagut. Disa pacientë me ankohen për urth. Shumë njerëz kanë asnjë simptom. Ezofag Barret është një faktor rreziku për adenocarcinoma.

  Features ushqim. Futje e pamjaftueshme e fruta, perime, dhe minerale, veçanërisht vitamina A, C dhe riboflavin mund të rrisë rrezikun e kancerit esophageal.

  Në anën tjetër, overeating çon në trashje, rrit rrezikun e adenocarcinoma esophageal.

  Përdorimi i ushqimeve shumë të nxehtë ka të ngjarë të rrisë rrezikun e kancerit esophageal.

  Ndikimi i faktorëve të mjedisit. Në punëtorët e thata dhe të thata pastrimit të ekspozuar ndaj avullit perchlorethylene dhe kimikateve, rrezikun e kancerit esophageal rritur.

  Gëlltitja e sodë kaustike. Livadh është një prymenyayuschymsya kimike si në industri dhe në shtëpi. Kjo substancë mund të dëmtojë dhe shkatërrojnë qelizat. Fëmijët që gjenden livadhe dhe gëlltitur atë, kanë një rritje të rrezikut të kancerit të ezofagut, kur të arrijnë moshën e rritur.

  Kanceri ndodh një mesatare prej 40 vjet pas gëlltitje të sodën.

  Achalasia. Në këtë sëmundje ndërprerë aftësinë e relaksimit të muskujve të lëmuar të muskul unazor të ezofagut të ulët. Si rezultat, të ushqimit dhe lëngjeve të vështirë se të marrë në stomak dhe ngecë në ezofag, duke çuar në zgjerimin e saj dhe në 6% të pacientëve me Achalasia zhvillimin tumor qelizë squamous.

  Keratoderma (tilez). Kjo është një sëmundje e rrallë e trashëguar që çon në formimin e tepruar të shtresës sipërfaqësore të lëkurës në shuplaka dhe shputa. Besohet se mutacion kromozomi 17 gjenit përgjegjës për Keratoderma në disa pacientë me kancer esophageal.

  Njerëzit me këtë sëmundje kanë një rrezik më të lartë (40%) të kancerit të ezofagut, kështu që ata kanë nevojë në fillim dhe rregullisht kryejnë vëzhgime, duke përfshirë endoskopisë.

  Hernia i ezofagut. Zgjatje mur esophageal në lumen e saj të çon në vështirësi gëlltitjes ushqim. Kjo gjendje mund të ndodhë në njerëzit me anomalitë gjenetike te ndryshme (gjuhën, thonjtë, shpretkë dhe organet tjera). Kështu në 1 e 10 pacientëve me këtë sindrom përfundimisht zhvilluar tumor squamous qelizë e ezofagut.


  Diagnoza e hershme të kancerit esophageal

  Aktualisht nuk ka metoda për diagnozën e hershme të kancerit të ezofagut. Megjithatë, njerëzit me faktorë me rrezik të lartë prani duhet të jetë nën mbikqyrje të vazhdueshme dhe të kalojë një provim të veçantë për një zbulim të mundshëm të hershëm të kancerit esophageal.  Njerëzit me faktorët e rrezikut të lartë të tilla si pacientët Keratoderma (tilezom) duhet nënshtruar rregullisht për të endoskopisë me biopsi të zonave të dyshimta të mukozës esophageal dhe studime të mëtejshme nën mikroskop.

  Në pacientët me endoskopisë ezofag Barrett dhe biopsi duhet të kryhet (nëse rekomandimeve të ndryshme) çdo 2-3 vjet apo 5 vjet. Në rast të dysplasia (modifikohet por nuk tumor qelizat) ekzaminim duhet të kryhet çdo vit.

  Nëse ka dysplasia të rënda, mjekët zakonisht rekomandojnë heqjen e ezofagut apo tërë trupin, bazuar në gjendjen e përgjithshme e pacientit.

  Kjo është për shkak të faktit se rreziku i adenocarcinoma esophageal shumë i lartë ose tumor ekziston, por nuk zbulohet. Moti në pacientët të tilla është relativisht i favorshëm.

  Kjo taktikë mund të diagnostikuar kancerin në faza të hershme, e cila ndikon pozitivisht në rezultatin.


  Si për të zbuluar kancerin esophageal: simptomat dhe metodat diagnostike

  Në shumicën e pacientëve me kancer esophageal është zbuluar pas shfaqjes së simptomave. Megjithatë, shpesh simptoma ndodhin tashmë në fazat e vona, e cila ndikon në rezultatin.

  Simptomat më të zakonshme të kancerit esophageal

  Problemet e gëlltitjes (disfagia). Kjo është simptomë më e zakonshme e sëmundjes.

  Në pacientit një ndjenjë të mbërthyer në ushqim të tij gjoks. Në këtë situatë, tumor zakonisht tashmë zë gjysmën e lumen të ezofagut. Ushqim të ngurta në formën e bukës dhe mishit të mbërthyer në ezofag dhe stomak dështon. Njerëzit me semundjen disfagia zakonisht kaloni në një ushqim të butë dhe madje të lëngshme për të lehtësuar gëlltitjes.

  Dhimbje. Në raste të rralla, dhimbje në mes të gjoksit ose compression apo ndjesi djegie mund të jenë shenja të kancerit esophageal. Megjithatë, këto simptoma mund të shkaktohen nga diçka tjetër, të tilla si urth. Dhimbje kur gëlltitjes zakonisht sugjeron keqdashje e përhapur.

  Pesha humbje.

  Pothuajse gjysma e pacientëve me kancer të ezofagut është shënuar humbje peshe për shkak të marrjes të pamjaftueshme të ushqimit për shkak të problemeve me gëlltitjes. Përveç kësaj, disa pacientë kanë rënë oreksin.

  Simptoma të tjera. Ngjirurit e zërit, hiccups, pneumonia dhe niveli i lartë i kalciumit në gjak është zakonisht shenjë vonë e kancerit të ezofagut. Megjithatë, këto simptoma mund të shkaktohen nga sëmundje të tjera.

  Provim

  Nëse keni simptoma që mund të dyshuara kancer esophageal, duhet të shqyrtohen.

  Kontrasti x-ray me barium kryhet zakonisht fillimisht testin.

  Metoda mund të zbuluar ndryshimet në mukozën esophageal, duke përfshirë tumorit.

  Endoskopisė. Me këtë metodë, është futur në ezofag, tub fleksibël me një aparat vogël video dhe spotlit në fund. Në rast të indeve të tumorit marrë pjesë për ekzaminim mikroskopik. Nëse ënjtje ngushton lumen e ezofagut dhe pengon kalimin e ushqimit, ezofag mund të zgjerohet vrimë. Përveç kësaj, studimi ka adresuar çështjen e qasjes terapeutik.

  Tomography llogaritur (CT) e bën të mundur për të përcaktuar prevalencën e procesit për të ndihmuar të zhvillojnë një plan të operacioneve.

  Ultratinguj endoskopike ndihmon për të qartësuar shkallën e dëmtimit të ezofagut dhe të zhvillojnë një qasje kirurgjikale për trajtim.
  Bronchoscopy ju lejon të shihni në trake dhe bronke për të përcaktuar shkallën e përhapjes së tumoreve të ezofagut.

  Tomography pozitron emision (PET). Me këtë metodë, një venë injektuar glukozë radioaktiv. Glukozë indeve tumor akumulon shpejtësi, siç tregohet në një makinë të veçantë. Ky studim zbulon vatra e tumorit jashtë organit kryesor të prekur dhe ndihmon të përcaktuar fazën e sëmundjes.

  Thoracoscopy dhe laparoscopy mundësojë për të zbuluar nyjet limfatike tumor në dëmtimit të dhëmbëve gjoks dhe të barkut, dhe të marrin pjesë të indeve për ekzaminim mikroskopik. Informacioni që rezulton është i rëndësishëm për të zhvilluar një qasje terapeutik.
  Si për të trajtuar kancerin esophageal: kirurgji ose terapi

  Për trajtimin e kancerit esophageal metoda të ndryshme duke përfshirë kirurgji, radioterapi dhe kimioterapia. Metoda të tjera, të tilla si terapi paliativ është përdorur për lehtësim dhimbje, por nuk ndikojnë në tumor vetë.

  Zgjedhja e trajtimit varet nga faza e sëmundjes dhe gjendjes së përgjithshme të pacientit. Çdo metodë e trajtimit të efekteve anësore të mundshme, të cilat detyrimisht duhet të informojë mjekun.

  Operacion. Vëllimi i kirurgjisë varet nga faza e kancerit dhe pacientit. Kirurgjisë mund të përdoret në kombinim me trajtime të tjera, të tilla si kimioterapia dhe rrezatimi.

  Përdorni dy lloje kryesore të operacioneve: ezofahektomiya (heqjen e ezofagut me nyjet limfatike përreth, e ndjekur nga bashkim mbetur të ezofagut në stomak) dhe ezofahohastrektomiya (heqjen e ezofagut më të ulët dhe stomak sipërme bashku me përreth nyjet limfatike). Njëkohësisht kryer lidhjes ezofag në stomak.

  Kimioterapi. Vetëm kimioterapia nuk mund kuruar pacientin e kancerit të ezofagut, nëse nuk përdoret në kombinim me rrezatim ose kirurgji. Efektet anësore të kimioterapia duhet të përmendim të përzier, të vjella, humbje e oreksit, humbje e flokëve, ulçerë gojë, të rritur gjasat e infektimit, gjakderdhje, lodhje dhe gulçim.

  Shumica efektet anësore të shkojnë larg pas përfundimit të trajtimit.

  Terapi Rrezatimi. Kjo metodë është përdorur për të shkatërruar qelizat e tumorit ose reduktimin e madhësisë tumor. Vetëm rrezatim zakonisht nuk e lejon plotësisht të kuruar kancerin. Pra, ajo përdoret në kombinim me kirurgji dhe kimioterapia. Kjo metodë e bën të mundur për të lehtësuar simptomat që lidhen me vështirësi gëlltitjes, dhimbje, etj Efektet anësore të terapisë rrezatuese mund të tregojnë për ndryshimet në çrregullim të lëkurës stol, lodhje, gulçim.

  Terapi Photodynamic (PDT). Zakonshme në rikthim (kthimi) kancer esophageal pas radioterapi.

  Kimike padëmshme injektuar në venë dhe akumulon në tumorin. Pastaj endoscope përmes një rreze të veçantë lazer prodhon efekte në tumor. Trare Të kthehet lazer hyrë një kompleks i ri kimik është në gjendje për të shkatërruar qelizat e kancerit. Ky ndikim negativ në indet e shëndetshme është minimal.


  Jeta pas Mjekimi: Çfarë ju duhet të dini

  Nëse pas trajtimit të kancerit esophageal keni asnjë simptomë të tilla si gëlltitjes vështirësi apo dhimbje gjoksi, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

  Pas trajtimit është inspektimi i rregullt i gjendjes së traktit të sipërm gastrointestinal duke përdorur barium dhe CT për zbulimin e hershëm të përsëritje (kthimin) e tumorit.

  Zbulimi i hershëm i rikthim mund të ndihmojë në lehtësimin e shumë simptome dhe ndikimin pozitiv në mbijetesë.

  Kanceri i ezofagut është e lidhur shpesh me humbje peshe dhe dobësi për shkak të vështirësive të gëlltitjes. Këshilla Mjeku ndihmë të zgjidhur këtë problem.

  Nëse pini duhan, ky është një hap shumë i rëndësishëm është për të ndaluar pirjen e duhanit. Si rezultat i kësaj, ju do të përmirësojë oreksin dhe gjendjen e përgjithshme. Gjithashtu, ndalohet pirja e duhanit do të zvogëlojë gjasat e një lloji të ri të kancerit.

  Informacionit nga artikullit "kancerit të ezofagut."