Ezofagial Kanceri dhe pro ushqyerit dhe të këqijat


 • Ushqimit - e dobishme dhe të dëmshme
 • Ushqimi para dhe pas trajtimit të kancerit esophageal

 • Ushqimit - e dobishme dhe të dëmshme

  Shkencëtarët francezë veten pse në Normandi më shumë gjasa për zhvillimin e kancerit esophageal se në Burgundy ose në Pyrenees Mesme. Në Normandi zhvilluar gjerësisht prodhimin e qumështit dhe producent mollë, ndërsa rajonet e tjera të korrespondojnë me një traditave kulturore dhe bujqësore franceze. Mbi këtë bazë, shkencëtarët francezë gjetën në vijim: faktorët kryesorë të rrezikut kanë qenë konsumi i tepërt i gjalpë në dietë dhe nuk kanë gatuar peshk i freskët, fruta dhe perime.

  Për më tepër, banorët e Normandisë në sasi të mëdha të pijshëm të preferuara Calvados tuaja alkoolike pije (molle rrjedh nga), dhe, për më tepër, ata e pijnë nxehtë. Hulumtuesit në përfundimin se konsumimi i tepruar i gjalpë dhe e kam zakon të pirë pije të nxehtë janë faktorët e rrezikut potencial që kontribuojnë në kancer esophageal.

  Ishin njerëz të shqyrtohen edhe japoneze jetojnë në Hawaii. Probabiliteti i kancerit esophageal rritur dukshëm me një rritje në përqindjen e dietën e tyre të oriz, alga deti dhe tofu. Konsumi i lartë i birrës, verës, pijeve alkoolike dhe alkoolike në përgjithësi priren të jenë të konsiderueshme rrit rrezikun e sëmundjeve.


  Duhanpirësit (në krahasim me pinë duhan) të infektuar me kancer esophageal është tre herë më shpesh. Nga ana tjetër, konsumi i sasive të mëdha të frutave efektivisht mbron kundër këtij lloj kanceri.

  Në Amerikën e Jugut, studion në fushat e incidencë të lartë. Me mend se çfarë shkaktoi kancerin e ezofagut? Pije shumë e nxehtë! Në veçanti, pije lokale tradicionale - një lloj i çajit bimor i quajtur "shoku". Mate dy herë më i rrezikshëm. Edhe të ftohtë ajo kontribuon për kancer esophageal (shkaku i panjohur). Por në qoftë se ju pini atë nxehtë, rreziku i kancerit esophageal rritur pesë herë. Në të njëjtën kohë, çaji i zakonshëm në temperaturë normale mbron kundër sëmundjes, por kjo është e rrezikshme nëse ju pini atë obzhihayusche nxehtë.

  Faktorë të tjerë të rrezikut përfshijnë konsumin e tepruar të mishit, kripë dhe yndyrna shtazore. Në të njëjtën kohë e përditshme në dietën e të përfshijë shumë fruta dhe perime të mbrojtur kundër kancerit të ezofagut. Kjo është konfirmuar nga një studim në Uruguaj.

  Shkencëtarët italianë gjeti gjithashtu se gjalpë dhe supë të nxehtë më mirë shans të kancerit të ezofagut, ndërsa perime të papërpunuara dhe agrume të zvogëlojë këtë rrezik. Një tjetër studim italian ka treguar se marrja e nitrosamines dhe mycotoxins është një faktor rreziku.

  Hulumtuesit suedezë gjetur se të hahet të paktën tre servings e frutave dhe perimeve në ditë është një faktor i madh rreziku.

  Ata gjithashtu studioi zbaticë gastroesophageal si një faktor të mundshëm të rrezikut që kontribuon në zhvillimin e kancerit esophageal. Dhe aktualisht nuk gjetën ndonjë lidhje (udivitelno!).

  Një studim i kryer në mesin e grave britanike (kanceri i ezofagut që ndodh tre herë më shumë gjasa se evropianët e tjerë), e bëri rezultatin e mëposhtme interesante; Gjasat e dukshëm më e lartë në gratë trashë dhe ata që hanë pak fruta. Masë parandaluese është gji fëmijëve. Një tjetër studim ka treguar se tifozët e çaj shumë të nxehtë dhe duhanpirësit janë më shumë në rrezik të kancerit të ezofagut, dhe të dashuruar e sallatë perimesh - më pak.  Shkencëtarët kinezë kanë kryer një hulumtim,%
  B4ovanie në Hong Kong dhe ka gjetur se pije të nxehtë dhe supave, perime turshi, mungesa në dietë e frutave dhe perimeve me gjethe të gjelbra, pirjes së duhanit dhe alkoolit të rritur gjasat e sëmundjes. Një studim i kryer në Jieyang (Kinë), tregoi se i njëjti kontribuon çaj shumë të nxehtë, të hahet në një nxitim, konsumin e mishit dhe kafshëve yndyrë.

  Në Afrikën e Jugut, i kontrolluar nga disa produkte tradicionale të dyshuar se ata janë rritur ndjeshmërinë e kancerit esophageal. Shkencëtarët kanë përcaktuar se shkaku i helmarinë zi janë (konsideruar përgjithësisht helmues, por në disa rajone pas fruta plotësisht të pjekur dhe e lë të përgatitur dhe ngrënë), fasule dhe kungull (ato përmbajnë "inhibitorët e proteazës", e cila është antypozhyvnyh substanca).

  Një faktor tjetër është pirja e duhanit.

  Shumë pacientë me kancer të ezofagut hani normalisht parandalimin e sëmundjes, parandalimit të njëjtin proces që përfitimet - ushqimin e duhur. Pacientët të tilla kanë ushqyer përmes një tubi, shtytje stomak; kjo teknikë është quajtur "të ushqyerit enteral". Për lumturi, ajo u gjet se kjo mënyrë e të ngrënit nuk është e ndryshme nga zakonisht, me kusht që të gjitha komponentët e dietë janë në proporcion të përsosur. Në realitet, shumë pacientë me kancer esophageal janë të kequshqyer, sepse ata e gjejnë të vështirë për të ngrënë normalisht.

  Ajo bën thirrje për përpjekje të veçanta për të siguruar ushqim të mirë për pacientin, edhe në qoftë se ju prezantoj ushqyesve intravenoz; quhet ushqyerit parenteral.

  Studimet kryer metodë rast-kontroll, tregoi se i dobishëm konsumojnë sasi të mëdha të ushqyesve të caktuara të pranishme në ushqimet bimore - fibra të tretshme, beta-carotene, folate (vitaminë B, i njohur gjithashtu si folacin dhe acid folik, të nevojshme për një person sintezë e materialit gjenetik në qelizat dhe qelizat e kuqe të gjakut) vitamina C dhe B6. Kolesterolit ushqim, yndyrë diete, proteina të kafshëve dhe vitaminë B12 rrit gjasat e sëmundjes.

  Gjatë një tjetër studim ka gjetur se acid linoleik (vaj klasa omega 6) është konvertuar në prostaglandin E2, i cili nga ana e tij "prish pH normale dhe përmbajtjen lëngjeve në ezofag, duke kontribuar kështu në zhvillimin e kancerit." Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por ky fenomen është karakteristikë e dietë të bazuar në misër (i cili përmban një shumë të acidit linoleik).

  Shkencëtarët spanjolle kanë konfirmuar se pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin janë faktorë të rrezikut serioze.

  Studime në Indi kanë konfirmuar se zhvillimi i sëmundjes ndihmon mungesën trupin e zinkut dhe folate (ju mund të plotësoni në ushqimet bimore).  Shkencëtarët japonezë kanë demonstruar rëndësinë e këtyre elementeve gjurmë si molibden, për parandalimin e kancerit esophageal. Ajo kërkon vetëm disa micrograms, dhe kjo është e bollshme në një shumëllojshmëri ushqimesh, sidomos arra. Mungesa e molibden është jashtëzakonisht e rrallë madje edhe në ato të ushqyer si mesatare amerikane.

  Një studim nga shkencëtarët amerikanë kanë treguar se ushqime kalori të lartë që janë të larta në yndyrë, kalcium dhe vitaminë A, birrë, mish, rrit gjasat e kancerit të ezofagut, një dietë e pasur me fruta dhe perime zvogëlon rrezikun.


  Ushqimi para dhe pas trajtimit të kancerit esophageal


  Dhe tani disa këshilla se organizimi ushqim para dhe pas trajtimit të kancerit të ezofagut.

  Ndërsa ju presin trajtim, ju duhet të përpiqen për të mbajtur një nivel të mirë të të ushqyerit, opsionale duke përdorur shtojcave ushqimore. Gjej opsionin gjatë diagnozës ose pas një operacioni të vizituar një dietist për këshilla. Nëse ju gjeni se në përgjithësi nuk mund të përtypë ushqim, ju duhet menjëherë të njoftojë mjekun tuaj.

  Nëse ju keni pasur një operacioni dhe ka gjetur se gjatë operacionit nuk ishte largimi i domosdoshëm i një pjese të madhe të stomakut tuaj, atëherë ju mund të hani të gjithë ju duan sa më shpejt të jetë mjeku juaj thotë që ju mund të filloni për të ngrënë sërish.

  E pra, në qoftë se ju të shpejt të fillojnë të hanë ushqim të fortë, me kusht që ajo nuk është e copa të mëdha dhe ju përtyp atë mirë. Kjo do të krijojë një barrë mbi shtresë natyrale dhe për të ndihmuar të mbajtur lumen hapur gjatë shërimit. Së pari, ju mund të ndjeni frikë e duke marrë ushqim të fortë, por kjo frikë është reduktuar, një herë ju merrni përdorur për një dietë normale. Kur ju hani, acid stomak që vijnë për të ndihmuar tretje, dhe kjo mund të shkaktojë urth keqe për shkak të pozicionit të ri të stomakut tuaj. Ju gjithashtu mund të gjeni se ju jeni shumë më të shpejtë të kënaqur, sepse stomaku juaj është reduktuar në qoftë se pjesë e tij u hoq.

  Për të shmangur këtë problem, është më mirë për të ngrënë pak dhe shpesh në vend se duke u përpjekur për të absorbuar vakte të mëdha. Gjithashtu në mënyrë të arsyeshme të hani ngadalë. Ju mund të kenë nevojë për të herë pas here të përjashtuar nga ushqimet tuaja dietë të caktuara, të tilla si fruta, perime dhe drithëra për të përballuar me periudhave të shkurtra të diarre që shpesh ndodhin pas operacionit.

  Nëse jeni duke kaluar nëpër terapi rrezatimi apo ju vënë celularin, atëherë ju ndoshta duhet një dietë të butë. Shmangni ushqimet që mund të shkaktojnë bllokimin e tubit ose përmes të cilit ju mund të keni vështirësi në gllabërim, të tilla si fruta të papërpunuara dhe perimeve, mishit të ashpër, bukë bajate.

  Çdo shtojcave pluhur duhet të jetë me kujdes përzierje. Gjithashtu e mirë në qoftë se ju hani ngadalë dhe pini shumë gjatë dhe pas ngrënies. Nëse ju filloni të ndiheni përsëri vështirësi gëlltitjes ushqim mund të bllokoj celularin tuaj. Atëherë konsultoheni me mjekun për të marrë këshilla.

  Informacionit nga artikullit "kancerit të ezofagut."