Kanceri i zorrës së trashë


 • Anatomia e rektumit
 • Tumor qelizë squamous
 • Diagnozë
 • Trajtimi i tumor kanzeroz qelizave squamous
 • Melanomas kanalit anal
 • Kanceret Neepitelialnyh e kanalit anal


 • Anatomia e rektumit  Anus (kanalit anal) është pjesë terminal i zorrës së trashë dhe traktin e tretjes. Kanalit anal është e theksuar si një departament të pavarur të traktit digjestiv, për shkak të karakteristikave të strukturës anatomike, funksionet specifike, më e rëndësishme e të cilave është ruajtja e feces dhe gazrave.


  Gjatësia e kanalit anal ndryshon në varësi të karakteristikave individuale dhe gjendjes fiziologjike të anal muskul unazor, seksi, mosha, pesha dhe lartësia e pacientëve, mesatarisht, 3-4 cm.

  Pavarësisht nga madhësia e vogël e kancereve anale kanalit që ndodhin në të, të ketë një shumëllojshmëri të strukturës histologjike. Tumoret e kanalit anal është një sëmundje relativisht e rrallë dhe frekuenca e tyre është 1-6% e të gjithë tumoreve malinje të rektumit.


  Klasifikimi klinik i tumoreve në pacientët me kanalin anal duke përdorur sistemin, i cili vlerësohet prania e tumorit primar dhe madhësia e saj, prania ose mungesa e nyjeve limfatike dhe metastases largët.


  Varësi të shpërndarjes së tumorit specifikuar fazën e sëmundjes - nga 0 deri IV, i cili është rëndësishme për planifikimin mjekimit dhe prognozën (rezultatit) e sëmundjes.  Tumor qelizë squamous  A është tumor më të zakonshme dhe më tipik dhe gati gjysma e të gjitha tumoreve të kanalit anal. Kancer qelizë squamous ndodh në gratë 4-5 herë më shpesh se meshkujt. Arsyeja për këtë është dominimi i sëmundjeve kronike të anusit në gratë mund të kenë karakteristika seksualitetin, infeksion virus lyth njeriut.
  Diagnozë  Tumor squamous qelizë e kanalit anal ka një simptoma të ndritshme. E rëndësishmja, pacientët me asimptomatike pothuajse kurrë të ndodhë.


  Më shpesh simptomë më e hershme e karcinomës squamous qelizë e lokalizimit është një përzierje e gjakut të kuq në stol.

  Më rrallë vërehet shkarkimin e mëposhtëm nga anusit si mukozë, qelb.


  Një tjetër simptomë e zakonshme në tumor squamous qelizë të kanalit anal është një dhimbje në anus. Në dhimbje të sëmundjeve të hershme të ndodhin gjatë defekimit (feces), gradualisht intensifikuar, duke u bërë një natyrë të përhershme, duke u bërë më të forta, që shpesh i bën pacientët të marrë qetësues, ju lutem.


  Më pak vërejtur zakonisht simptoma të tilla si kapsllëk, tenesmus (dëshirat), ndjesi të trupit të huaj në anus.


  Fever vërejtur në pacientët me prishjen e tumorit dhe inflamacion kronik rreth tij. Një e treta e pacientëve me procesin vërejtur avancuara simptoma të tilla si dobësi, humbje peshe, etj
  Dominuar Blyudtseobraznaya dhe ulcerative-infiltrative, të paktën - polipovidnaya dhe përhapur forma të rritjes infiltrative të kancerit.


  Madhësia tumor shkonin 0,5-15 cm dhe një e treta e pacientëve të përbëjnë më shumë se 5 cm në diametër. Duhet theksuar se më shumë se 30% e pacientëve me buzën e poshtme e tumorit përcaktohet nga syrit nën ekzaminimin normal anusit. Përkundër të madhe klinike foto, thjeshtësi diagnoza dhe qasjes së një pjesë të konsiderueshme të pacientëve pazakonshme gabime diagnostike. Thirrje fillestar te mjeku më shumë se 30% e misdiagnosis instaluar (paraproctitis, ndarje anal, hernie inguinale ose femurit, polip, lyth, ulcerat perineal, kancerit të prostatës).
  Vetëm rreth 30% e pacientëve të shkuar te mjeku një kohë të arsyeshme - në muajin e parë pas fillimit të simptomave fillestare. Pothuajse 40% e pacientëve të shkuar te mjeku pas gjashtë muajsh, dhe 5% - një vit pas shfaqjes së simptomave të para.


  Aspirator vonë është zakonisht shpjegohet nga vetë zgjatur rreth hemorroide, si dhe një ndjenjë e modesti të rrejshme. Në këtë drejtim, shumë pacientë vijnë në klinikë me një sëmundje të përbashkët-fazë.


  Tumor squamous qelizë e kanalit anal ka prona të rriten në organet dhe indet përreth dhe metastasize në nyjet limfatike. Më të prekur nyjet limfatike inguinale dhe okolopryamokishechnoy.

  Metastases largët (në mushkëri dhe mëlçi) ndodhin në 15% të pacientëve.
  Trajtimi i tumor kanzeroz qelizave squamous  Metodat kryesore të trajtimit të kancerit të kanalit anal është kirurgji dhe rrezatimi metodat. Në aplikimin e metodës ray vetëm shkalla e mbijetesës 5-vjeçar është rreth 7%, dhe një metodë kirurgjike - pothuajse 40%. Norma recidiv në grupin e parë ishte 85%, ndërsa dytë - 62%. Kështu, operacioni është trajtim më radikal për tumor squamous qelizë të kanalit anal në krahasim me metodën rreze.


  Metoda më premtuese të trajtimit të kombinuar të kancerit të kanalit anal duke përdorur radiomodyfikatoriv (hipertermia lokale mikrovalë).

  Kjo metodë lejon 25% e pacientëve të shpenzojnë trajtim të organeve (dmth, pa largimin e rektumit). Mbijetesa 5-vjeçar i pacientëve me 75%, dhe kthime mbrapa ndodhin 4 herë më pak se pas operacionit dhe 5,5 herë më pak se pas radioterapi.


  Trajtim më efektiv dhe i butë i karcinomës squamous qelizave të kanalit anal është përdorimi i rrezatim në kombinim me hipertermia lokale, kimioterapia (cisplatin, bleomicin) dhe antioksidantë (Retinol, vitaminë E, pentoxifylline, acid Askorbik, citokrom). Në mungesë të një efekt të theksuar (reduktim në tumor më pak se 75%), operacion është kryer.
  Kjo metodë e trajtimit mund të arrijë zhdukjen e plotë të tumorit në 60% të pacientëve, dhe shkalla e mbijetesës 5-vjeçar është pra më shumë se 70%.

  Kështu, metoda më efektive termoradiohimioterapii tumor squamous qelizë e kanalit anal. Ai ishte toleruar shumë mirë, nuk jep komplikime të rënda, duke lejuar një pjesë e konsiderueshme e pacientëve shpenzojnë trajtim të organeve, dmth muskul unazor anal dhe të ruajnë kalimin natyror (kalimi) e jashtëqitjen.
  Melanomas kanalit anal  Përbëjnë rreth 18% të të gjithë tumoreve malinje të kanalit anal dhe pothuajse 1,5% të të gjitha melanomas faqet.


  Tiparet klinike dhe diagnozat e melanomas janë të ngjashme me ato të kanalit anal tumor kanzeroz qelizë squamous të zonës.

  Me procedurat diagnostike duhet të nxjerrë në pah biopsi (marrja e një copë indeve për provim). Ajo është e njohur mirë se melanoma biopsi kundërindikuar në mënyrë rigoroze! Megjithatë, pothuajse të gjithë pacientët në spital kryer një biopsi e tumorit, në mënyrë të konsiderueshme më e keqe prognozë (rezultati) të sëmundjes.


  Melanomas kanalit anal, zakonisht i kuq, jo i zi si lëkurë, sy po nuk me pigmentim. Biopsia e tumorit promovon përgjithësim dhe dëmton rezultate afatgjata.


  Në dyshimin më të vogël të melanoma të kanalit anal që do të përdoret më pak traumatike, por jo më pak informative diagnostike metodë - Smears Citologjia marrë nga sipërfaqja e tumorit.
  Lokalisht forma të avancuara melanoma në kanalin anal janë shumë më pak sesa në tumor squamous qelizë, melanoma por kjo lokalizimin ndryshojnë procesin përgjithësim të hershëm dhe metastazë e largët.


  Përsëritje lokal pas heqje lokal të vogël melanoma është e rrallë. Kjo lejon për exophytic të vogël (në rritje jashtë) melanoma, veçanërisht në këmbët aplikoni trajtimin Sfinkterosohranyayuschie - cryosurgery (temperaturë të ulët).

  Kur tumor më pak se 3 cm aplikimi cryodestruction është e përshtatshme për trajtim radikal. Kjo përsëritje lokale në këta pacientë janë vërejtur.
  Rezultatet afatgjata të trajtimit për melanoma anal kryesisht të dobët Norma e mbijetesës 5-vjeçare është 17%.
  Kanceret Neepitelialni e kanalit anal  Llogari për rreth 8% të të gjithë tumoreve malinje të zonës anal dhe të ketë një strukturë liomiosarkome, rabdomiosarkoma, shvanomy etj


  Këto tumore shumë të ndjeshme për rrezatimi dhe kimioterapia.


  Trajtim radikal është operacioni (abdominal-perineal histerektomia (heqja) e rektumit).
  Prerje lokal i këtyre tumoreve nuk është një trajtim adekuat dhe të çon për rikthim (ri-rritjes) tumoret.