Kanceri i mitrës në femra merr vendin e katërt


 • Pranuar%
  D1? Dhe rrezik
 • Si është kanceri i mitrës?
 • Ajo që duket e kancerit të mitrës?
 • Siç rezulton kancerin e mitrës?
 • Si për të trajtuar kancerin e mitrës?

 • Faktorët e rrezikut

  Diabeti,
  hipertensionit, pirja e duhanit, infeksion me virusi lyth njeriut
  të drejtat, HIV, aktiviteti i hershëm seksual, menopauza vonë dhe
  parregullsi menstruale, infertilitetit, një numër i madh
  Partnerët seksuale, sëmundjet e lindjes së pari herët, seksualisht të transmetueshme,
  përdorim të kontraceptivëve oral.

  Një nga faktorët e rëndësishëm të rrezikut janë trashje:
  gratë me një peshë trupore që tejkalon normën e 10-25 kg, rrezikut të
  kanceri endometrial është 3 herë më shumë se peshes normale trupit, dhe në

  Femrat me peshë të tepërt trupore mbi 25 kg rrezik 9
  herë më i lartë.

  Kushtet e njohur gjerësisht precancerous,
  luajnë një rol të rëndësishëm në shkaktimin e kancerit të mitrës. Ky erozion
  ulcerat, plagët pas traumave lindjes, përhapjes epiteliale (lythat,
  polyps) dhe leukoplakia dhe proceset inflamatore kronike -
  endocervicitis dhe endometritis.

  Si është kanceri i mitrës?

  Përkatësisht
  natyra e ndarjeve të ndryshme të squamous epiteli mitrës diferencuar
  kanceri i qafës dhe kanceri gjëndrave (adenokarcinoma) i kanalit cervikale dhe kavitetit
  mitër. Adenocarcinoma - variant kryesor morfologjike (70%).
  Duhet të theksohet se një tumor relativisht të rrallë që ndikon në mitër,


  a është sarkoma. Ka tre gradë e diferencimit të tumorit
  (Highly të diferencuara, të moderuar
  padiferencuar).

  Në kancerit të mitrës janë 4 faza të zhvillimit:

 • Faza I - tumor në trupin e uterusit,
 • Faza II - shkatërrimi i trupit dhe qafën e mitrës,
 • Faza II-të shpërndarjes në inde parametrial ose metastases në vaginë,
 • Faza IV - përhapet përtej legen, rritje e fshikëzës apo rektum.

 • Ajo që duket e kancerit të mitrës?

  Klinik
  Simptoma të përbëhet Ankesave bardhë, gjakderdhje dhe dhimbje. Megjithatë
  Të tre këto simptoma ndodhin vetëm gjatë rënies së tumorit, dhe koha e
  Paraqitja varet nga fillimi i ulcerat.

  Prandaj, në disa raste,
  për një periudhë të gjatë të kancerit të mitrës nuk mund të japë asnjë simptomë.

  Bilyk
  janë të natyrave të ndryshme: i holluar me ujë, mukoza e gjakut me njolla,
  pa erë dhe me erë të keq. Bloody ofron bilyam duken pantallona të gjera të mishit.
  Sekrecione vonesë në vaginë dhe shkakton infeksione të lidhura
  Shfaqja e erë të bardhë qelb. Në fazën e kancerit III dhe përzgjedhjen e IV
  traktit gjenital janë karakter i kalbur. Gjakderdhje mund të veshin
  Natyra e gjakderdhje të vogël, dhe një herë ose
  rëndë të shumëfishtë. Për kanceri i qafës së mitrës është shumë e zakonshme në mënyrë
  i quajtur kontakt gjakderdhje (gjatë marrëdhënieve seksuale me

  douching, ekzaminim vaginal ose pas heqjen e peshave). Nëse
  një grua është ndalur me menstruacione, e shfaqjes së gjakderdhjes
  shkarkimin nga vaginës në shumicën e rasteve është një shenjë
  tumor malinj.

  Dhimbja është një vonë
  simptomë, duke treguar përfshirjen në procesin e kancerit
  limfë nyje indet dhe organet që formojnë infiltrime
  compressing mbathje nervore dhe rrjet. Simptoma të përbashkëta dhe, në veçanti,
  kakeksise (humbje peshe) ndodhin shumë vonë në një
  faza të avancuara, dhe zakonisht gratë që vuajnë nga kanceri i mitrës, dyqan
  nga pamja e jashtme të begatë, vështrim të shëndetshme.

  Siç rezulton kancerin e mitrës?

  Njohje

  Kanceri i mitrës fillon me studimin e ankesat e pacientit dhe të sëmundjes. Të gjithë
  Rastet e dyshimta në historinë e pacientëve me i menjëhershëm
  ekzaminim nga një gjinekolog. Është e papranueshme që të përshkruajë se çdo
  Trajtimi i pacientëve pa një ekzaminim të hollësishëm.

  Anketa përfshin një vaginale dy duar hetimit, zorrës së trashë hetim dy duar dhe të pyetjes me anë të pasqyra.  ekzaminim vaginal në raste të tumorit mjaft i theksuar
  Procesi nuk identifikojnë ndryshime të caktuara në qafën e mitrës, në varësi
  lloji i rritjes së tumorit (exophytic, endophytic dhe të përziera). Si
  zakonisht e shoqëruar me gjakderdhje studim nga

  tumor lëndim gisht. Me kancer të përhapur
  i mitrës përveç kësaj kryer hulumtime nëpër rektum për
  sqaruar kalimin në tumor dhe mur legenit ligaments sacro-mitrës.

  Për të zbuluar fazat e hershme të kancerit të qafës së mitrës
  nuk mund të kufizohet vetëm ekzaminim vaginal; domosdo
  të shqyrtojë me pasqyra. Për të zbuluar format e hershme të kancerit në
  të gjitha rastet, ndryshime të caktuara në qafën e mitrës të marrë swabs për
  Citologjia ose biopsi. Kur dyshohet kancerin
  kanali i qafës së mitrës ose mitër të mbajë të ndara diagnostikues
  curettage i kanalit cervikal dhe zgavër mitrës dhe pasues

  ekzaminim histologjik.

  Të gjithë
  Këto studime mund të kryhet në klinikë janë në prani të
  mjetet e nevojshme dhe pajtueshmërinë me rregullat e asepsis. Në
  të ilustruar rëndësinë e një sondazhi mjaft gjithëpërfshirëse tregojnë se
  Kanceri i qafës së mitrës mbetet i panjohur më shumë se gjysma e pacientëve,
  Sondazhi i cili përbëhej nga vaginale vetëm dy duar
  studim. Në të njëjtën kohë gjatë inspektimit duke përdorur pasqyra në numrin e gabimeve
  Diagnoza rënë pothuajse 5 herë, dhe kur ata e përdorin biopsi
  vërejtur vetëm në raste të izoluara.

  Kohët e fundit, të gjerë
  shpërndarje dhe rëndësinë e imazhit të fituara me ultratinguj

  (Ultratinguj) që mund të zbuluar ndryshimet në mitër nuk janë në dispozicion për të tjerët
  Metodat e hulumtimit dhe të bëhet një metodë thelbësore hulumtim në
  ndonjë formacion dyshuar beninje dhe malinje
  mitër.

  Për të instaluar nyjet limfatike dhe
  metastases që shpesh shoqërojnë kancerin e qafës së mitrës, mbështeten në
  Teknikat radiologjike - lymphography dhe ilyeokavahrafiyu.
  Me të njëjtën gjë
  për të kryer X-ray e gjoksit, intravenoze
  pyelography, irihohrafiyu, cystoscopy dhe rectoromanoscopy. Ndoshta
  e CT, MRI, lymfanhyohrafyy, biopsia tumor gjilpërë gjobë.

  Këto studime janë të rëndësishme në kancerit të mitrës për të zhvilluar një plan të rrezatimit ose terapisë së kombinuar.


  Si për të trajtuar kancerin e mitrës?

  Taktikë
  Trajtimi varet nga mosha e pacientit, kushtet e përgjithshme dhe klinike
  kancer fazë. Mjekimi është kryesisht kirurgjikale (hysterectomy me
  shtojca dhe nganjëherë heqjen e nyjeve limfatike legenit). Ndoshta
  trajtim i kombinuar - kirurgji dhe pastaj rrezatim më të largët
  Rajoni trungu vaginë, terapi intracavitary gama. A dhe
  radioterapi paraoperative kryesisht në fazën e III.
  Rrezatimi terapi si një metodë të pavarur është përdorur për lokale
  përhapjen e tumorit, me contraindications për kirurgji.
  Droga anticancer janë efektive në diferencuar shumë

  tumoret në fazën III dhe sëmundje IV.


  Në kancerin e qafës së mitrës me të njëjtin sukses si metodë trajton terapi lidhur rrezatimi, dhe kirurgji (zgjatet hysterectomy me shtojca). Trajtimi varet nga faza e sëmundjes. Në fazën Ia (kanceri mikroinvazivny) bëjnë hysterectomy me shtojca. Në fazën e IB
  (Kanceri i mbyllur në qafën e mitrës) tregohet distancë ose intracavitary
  rrezatim pasuar nga hysterectomy zgjatur me shtojca,
  apo, anasjelltas, së pari të bëjë operacionin, dhe pastaj të largët
  terapi gama.

  Në fazën II (tërheqje
  top i vaginës, një tranzicion në trupin e mitrës dhe të infiltrimit

  Settings, pa kalimi në muret e pelvisit) trajtimin kryesore
  është radial, operacioni është përdorur rrallë. Në fazën e III (shko në fund e infiltrimit vaginë parametriyu kalimin në legenit të kockave) tregon terapi rrezatimi. Së fundi, në fazën IV
  (Shko në fshikëz, rektumit ose të largët
  metastazë) aplikojnë vetëm rrezatim paliativ. Në më vonë
  Fazat e trajtimit simptomatik mund të aplikohet
  kimioterapi.

  Pas trajtimit
  Vizitat e detyrueshme mjek periodike për inspektimin e
  legen dhe Smears. Gjithashtu përfshin X-ray studim

  gjoks, me ultratinguj dhe pyelography intravenoz. Për
  viti i parë i mjekut viziton çdo 3 muaj, pastaj për 5 vjet -
  çdo 6 muaj. Pas 5 vitesh, kontrolli kryhet çdo vit.

  Në rikthim,
  nëse procesi është lokalizuar, të kryejë legenit pjesshme ose totale
  ekzenteratsiyu (largimi i vetëm bllok i mitrës, mitrës, vaginë,
  Settings, fshikëzës dhe rektum). Në prani të largët
  metastases pacientët zakonisht marrin kimioterapi. Radioterapia mund
  përdoret për trajtimin paliativ e metastases dhimbshme.

  Metastazë.
  Tumoret shpesh japin metastaza në nyjet limfatike legenit, të paktën në

  inguinale. Metastases largët shpesh në veshkat, mëlçisë, mushkërive, kanë
  prognozë të varfër.

  Moti.
  Kanceri i mitrës 5-vjeçare Shkalla e mbijetesës pas operacionit nga 84 deri
  45% në varësi të fazën e sëmundjes. Në 25% të pacientëve rikthim,
  fillimisht nënshtruar trajtimit kirurgjik mund të shpëtohet
  e përsëritjes me terapi rrezatimi të organeve pelvike. Në
  Trajtimi i rasteve metastatic rikthim jashtëzakonisht të rralla, dhe
  Efekti terapeutik i individual dhe të shkurtër. Në sëmundje IV fazë
  5-vjeçare Shkalla e mbijetesës - deri në 9%.

  Parandalimi. Në fillim
  diagnoza dhe parandalimin e kancerit të mitrës, është e mundur vetëm nga

  ekzaminimet sistematike parandaluese të gjitha gratë më të vjetra se 30 vjet (jo
  të paktën 2 herë në vit). Inspektimi i rregullt është e dëshirueshme për të filluar me
  seksualisht aktive. Rishikimet e rregullta, të imazhit ultratingull dhe
  Citologjia (çdo 2 vjet) të ndihmojë të identifikojnë
  Sëmundjet precancerous dhe trajtimi i tyre - Parandalimi Cancer.

  Jo
  Po aq e rëndësishme është trajtimi në kohë dhe e duhur
  precancer i qafës së mitrës. Karakteristika veçanërisht karakteristike
  unik në precancer të qafës së mitrës, jo, ata
  të vazhdojë si sëmundje normale inflamatore. Zakonshme për të
  Simptomat e sëmundjes precancerous janë kronike të gjatë

  Për një, qendrushmerise e simptomave, dhe më e rëndësishmja mungesa e efektit të
  konservative trajtimi (anti-inflamator). Trajtimi i precancerous
  sëmundjet e mitrës duhet të jetë radikal dhe është
  elektroekstsyziyi, elektro zonat e prekura ose edhe
  amputim i qafës së mitrës. Mjetin gjithashtu trajtim rrezatimi në formën
  Aplikimi radium terapi. Në mesin e pacientëve të trajtuar me radikal
  në lezione të ndryshme precancerous, vdekshmërisë nga kanceri i qafës së mitrës
  ulur me 6 herë.