Kanceri i gjirit


 • Miti № 1. Unë jam ende i ri, unë kam asgjë për të të jetë
 • Miti № 2. Unë nuk kam asnjë dhimbje. Pse duhet të shkoni te mjeku?
 • Miti № 3. Identifikimi kanceri i gjirit nuk mund të jetë në kohë
 • Miti № 4. Pse rrezatoj edhe një herë? X - është e dëmshme
 • Numri Miti 5. Kanceri - është e pashërueshme. Pse vuajnë, vuajnë? Më mirë të mos di

 • Miti № 1. Unë jam ende i ri, unë kam asgjë për të të jetë

  Ky mit
  qetë një shumë të grave duke u përpjekur për të shpëtuar nga problemet. Dhe
  të humbur kohë të çmuar duke nënshkruar një dënim me vdekje. Çfarë
  dikur konsideruar lojë me fjalë, tani nuk është befasi. Kohët e fundit
  Ora kanceri i gjirit më i ri. Më parë, kjo diagnozë gjetur

  kryesisht në gratë më të vjetra (45 vjeç e lart) është
  sëmundje të rrezikshme janë zbuluar shpesh në 30-35 vjeçare femrat e vjetra.

  Set
  Procesi i rrezikshëm mund të jetë shumë gjëra: një shumë të stresit, trauma gjoks,
  Problemet gjinekologjike (të tilla si fibroids mitrës dhe Endometrioza).
  Me rëndësi të madhe në zhvillimin e kancerit të gjirit (duke përfshirë
  beninje) është trashëgim. Nëse kanceri ishte nëna juaj,
  halla, gjyshja apo të afërm të tjerë në anën e nënës, ju - në
  rrezik. Dhe në një stres të rëndë për trupin e femrës,
  aborti, ne nuk po flasim fare.
  Ky hormon i mprehtë
  ristrukturimi mund të jetë shtysë mjaft i fuqishëm për formimin e një


  cysts gjirit dhe nyjet.


  Miti № 2. Unë nuk kam asnjë dhimbje. Pse duhet të shkoni te mjeku?


  kancer fazë të hershme, dhe në të vërtetë shpesh asimptomatike. Dhe pse
  onkologji përbënin vetëm 5% të të gjitha thirrjeve për mamolohichni qendra
  mjekët këshillojnë jo për t'u çlodhur. Në kushtet e "favorshme" të gjithë
  sëmundje beninje të gjirit lehtë mund të degjenerojë në kancer.
  Mjekët gjithmonë them: gratë, të jetë i vëmendshëm për të,
  shikojnë për gjoksin e tij. Vënë re disa anomali, e jo
  fsheh kokën në rërë, duke te mjeku!

  Vete
  më i mirë bëhet një herë në muaj për 5-12 ditë nga fillimi
  Cikli menstrual.

  Çfarë duhet të lajmërojnë? Nënshkruajnë ndonjë
  vendndodhjen, formën dhe madhësinë, lëkurë apo biberon tërheqje (ndryshime të tilla
  mund të shkaktojë tumor formuar), shkarkimin nga gjiri
  (Sidomos përgjakshme, ngjyrë kafe dhe qelibar). Por dhimbje
  (Vetëm ose në kontakt me gji) i lidhur me
  cikli menstrual, tregojnë shpesh banal
  mastitit.


  Miti № 3. Identifikimi kanceri i gjirit nuk mund të jetë në kohë


  Asgjë
  lloj! Në sajë të teknikave moderne të inspektimit sot
  zbuluar kancerin madje permasa trohmilimetrovoyi. Më parë një
  themeluar vërtetën, kanceri më i mirë është i shërueshëm vetëm në fazat e hershme.
  Mënyra më e mirë për të larguar dyshimet - në mamografia, speciale

  Universal X-rrezet e gjirit, duke lejuar
  "Ndriçuar" që i zakonshëm X-ray pajisje për të "shohin" përtej
  forcë. Skin, nipples dhe rrethi peripapillary, yndyrë nënlëkurës
  shtresë e indeve, enëve të gjakut, kanalet chumaks - syri vigjilent i mamografia nuk është
  kaloj edhe ndryshimin më të vogël në gjinjtë e një gruaje. Në praninë
  Dëshmia e një studimi të bërë në çdo moshë.

  Femrat
  45 dua të trajtoj veten veçanërisht me kujdes. Që prej 40-45 vjet
  Rreziku i keqdashje të gjirit të fitojnë çdo vit
  rrit dhjetë herë! Në Shtetet e Bashkuara, Skandinavi, Holandë dhe të tjera
  Vendet perëndimore kanë kohë të ekzistojnë në masë të veçantë

  ekzaminim ku një herë në vit çdo grua që ka mbushur
  moshën e rritur, vizita të detyrueshme mammologist. Rishtas
  ky program u zbatua në Rusi. Këtu janë vetëm duke përqafuar atë si
  më shumë gra mund të jenë mjekët tanë nuk kishte dështon.
  Pengues bllok - tradicionale ruse "ndoshta". Dhe të pakënaqur
  frika se ende pengon shumë gra për të ardhur në pritjen
  Mjeku mammologist.


  Miti № 4. Pse rrezatoj edhe një herë? X - është e dëmshme

  Kjo
  jo i vërtetë. Mamografia - një prej më
  nizkodoznyh X-ray studime. Sipas të dhënave në mbarë botën,
  Përdorimi i vdekshmërisë mamografia reduktohet nga kanceri i gjirit

  25% dhe zbulimin e tumoreve malinje në një fazë fillestare
  rritur në 80%.


  Miti № 5. Kanceri - është e pashërueshme. Pse vuajnë, vuajnë? Më mirë të mos di

  Femrat
  kështu që të flasin, të luajnë fshehur dhe të kërkojë me fatin, thotë profesor
  Burdin. Këta njerëz janë vetëm frikë të përgjegjësisë për veten e tyre dhe të tyre
  afër. Sigurisht, trajtimin e kancerit kërkon madhe
  Forcat disiplinë. Por më besoni, ia vlen. Sepse gjirit
  kancer trajtohen mirë. Në një kusht: në qoftë se e gjeti në kohë.

  Dhe,
  natyrisht, një rol të rëndësishëm në trajtimin e kancerit të pacientit luan karakterin.
  Larissa Markovna në mënyrë të përsëritur shikuar si lehtësisht të përpijë sëmundje që

  duart poshtë dhe bie në gjendje histerike. Praktika Mjekësore
  sugjeron se kanceri i frikësohet optimistë. E njëjta gjë vlen edhe për rrezikun e
  fitojnë. Pabesueshme por e vërtetë: kantserofobiya (njerëz që paniku frikë
  kancer) dhe ata shpesh vetëm të merrni të sëmurë. Profesor Burdin
  i bindur që në çdo situatë duhet të mbetet optimist. Edhe në qoftë se ju
  gjetur pak "karkalec" fatin falënderimi se ajo ka ndodhur
  kohë.

  Kjo është interesante.
  Kohët e fundit, në
  Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes së tmerrshme të grave,
  shtoi edhe një - vetminë. Ekspertët shpjegojnë këtë fenomen
  thjesht: emocionet negative kanë një prapavijë të fortë hormonal. Kur

  ajo nuk po përmbush qëllimin e saj kryesor - që të jetë gruaja e tij dhe
  nënë, natyra
  sepse është hakmarrje mizor. Dëshmi e kësaj - Statistikat Mjekësore,
  pasqyrojnë gjendjen e incidencën e kancerit të gjirit: ato
  performanca e saj më e lartë në vendet e qytetëruara, ku familja e zakonshme
  Vlera nuk ka marrë vendin e parë në të grave sistem koordinativ.

  gjëra .
  Sot, mjekët mund të përcaktojnë predispozitë për kancerin e gjirit të gjatë
  ... Në lindjen e viktimës së tij të mundshëm. Duke përdorur teste të veçanta
  bartës i gjenit për kancerin e gjirit kjo analizë vital
  mund të bëjë ndonjë publikun. Para së gjithash, ajo është gratë që

  Tumor i gjirit është gjetur në të afërmve. Nga
  Kohët e fundit, mjekësia moderne ka shkuar edhe më tej dhe të rënduar
  Problemet trashëgueshme gratë kanë mundësi të marrin
  fëmijë të shëndetshëm duke hequr trashëguar gjenin e kancerit të gjirit në
  extracorporal (in vitro) fertilizimi.

  Lexuesit shënim .
  A nuk merrni kryer larg futje pakontrolluar i hormoneve -
  kontraceptiv ose mjete për të lehtësuar menopauzë barrë. Pa
  ekzaminim paraprak i hormoneve pini gjirit (i cili
  shumica e mjekëve mammologist, nga rruga, janë shumë të
  pozitiv) nuk mund.

  Në terapi serioze hormonal

  Testi për zemrat e tenderit mund të bëhet me barrë. Në
  Nënat e ardhshme duhet të jenë të përgatitur paraprakisht, nëse nuk doni
  Fito mastitit, i cili është i mbushur me pasoja të rënda për qumështit
  kanceri.


  A nuk thahet gjirit tuaj veshur një sytjena të shtrënguar.

  Shmangni shok dhe plagosje.

  I dobishëm
  Mësimet e gjirit në pishinë, dhe disa produkte ushqimore:
  lakër (ky produkt është absolutisht e nevojshme për të gjitha gratë
  Breast), karrota (burim i vitaminës A), mollë, misër, soje, fasule.