Pasi pezmatim nervi, pezmatim nervi dhe dy trajtim kam gjetur


 • Çfarë pezmatim nervi dhe ata janë
 • Shkaqet dhe manifestimet pezmatim nervi
 • Rekomandimet për trajtimin e pezmatim nervi
 • Dhe disa këshilla më shumë

 • Fakti që ka pezmatim nervi i ndryshëm, thotë mjeku - neurolog Kombëtar Shkencor - Praktike Center Ambulance Liliana D. Yuhtimovskaya.


  Çfarë pezmatim nervi dhe ata janë

  Neurit - a kusht karakterizuar nga inflamacioni i sistemit nervor periferik, ose një grup i nervave.

  Përdorni një mandat të dytë - nevropati, si proceset në këtë sëmundje, pa u kufizuar në inflamacion, por gjithashtu përfshijnë ndryshimet degjenerative, çrregullime metabolike në indin nervor, mund të jetë një shkatërrim i myelin mill që rrethon nervore.

  Ndryshimi i statusit të nervit të çon në dobësi, humbje të reflekseve dhe ndjeshmëri anormale. Prekura nerva kafkës ose kurrizore. Me përfshirjen e nervave të shumta, shpesh të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit, termi "polyneuritis" ose "polyneuropathy".


  Shkaqet dhe manifestimet pezmatim nervi


  Sepse nerva "mbyllur" të gjithë trupin, ne gjejmë shumë manifestime pezmatim nervi. Çdo dëmtim të nervave kraniale mund të shkaktojë ndryshim në vizion, dëgjim, erë, dhimbje apo ndjeshmëri në kundërshtim me fytyrë dhe kokë. Për shembull, retrobulbar pezmatim nervi, kur nervore optik është prekur, kokërdhok të vendosura, që çon në një reduktim apo edhe humbjen e syve në një sy.


  Nuk është e pazakontë dhe inflamacion auditory ose preddverno - cochlear (cochlear) nervore, e cila çon në humbjen e dëgjimit. Mosfunksionim i kafkës nervore ndikon personin muskujt. Kjo kategori përfshin nervore fytyrës dhe trigeminal. Shpesh gjeti pezmatim nervi përparme, e cila shkakton dëme në muskujt e fytyrës një, ulur cep të gojës, nuk është e mbyllur dhe ndjeshmëri sy slozytsya gjysmë gjuhën e thyer, frontal zbutur lëkurës folds. Muskujt e dobët mund të shkoni në plotë i tyre, edhe pse shpesh i përkohshëm dhe i kthyeshëm në trajtimin e paralizës.

  Humbja e nervave periferike zakonisht manifeston gjymtyrët dridhur, mpirje, mosbalancim apo shëtitje.

  Pacienti në nervore prekur nuk është një ndjenjë e djegies, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, të dridhura, dhimbje, paraliza apo ndjeshmëri të reduktuar përreth muskujt (kufizim ose mungesa e lëvizjes), ka dhimbje të muskujve, etj Pezmatim nervi vestibular çon në koordinim të dobët të lëvizjeve, të përzier dhe të vjella ndonjëherë. Ndonjë nga këto shenja është i shtyrë qasje në një mjek. Më shpejt kjo është bërë, trajtimi në kohë të përshkruajnë dhe prognoza është optimist.

  Nëse prekur jo një, por disa nerva diagnostikuar polyneuritis. Shkaqet e sëmundjes janë shumë të ndryshme. Ajo mund të jetë e infeksioneve të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet virale të tilla si herpes apo herpes, abuzimit të alkoolit, ekspozimi ndaj substancave toksike (merkuri, arseni, plumbi, fosforit), helmimi me kërpudha ose ekspozimit zëvendësues alkoolit, diabeti, metabolike, deffitsit vitaminë B12, sëmundjet imunitar (skleroza e shumëfishtë), kancerin.

  Arsyeja pezmatim nervi mund të vaksinohen, duke e rritur ose ulur temperaturën e ambientit, faktorët traumatike, ngjeshja zgjatur gjymtyrë.

  Rastësisht, helmim alkool metil, thjesht, cilësi vodka e dobët, shpesh çon në pezmatim nervi optik. Në fazën e parë, një rënie në perceptimin ngjyra dhe vizion, madje edhe verbëri.

  Pezmatim nervi nuk mund të quhet një sëmundje e vetëm të rriturit. Ata janë vërejtur në fëmijët. Për shembull, për lëndimet ose thekshëm trupin e infeksionit.

  Pezmatim nervi - shokët e shpeshta të diabetit dhe sëmundjeve të veshkave. Mungesë ekuilibri ndërmjet mjedis acid dhe alkaline është terren pjellor për zhvillimin e pezmatim nervi.
  Rekomandimet për trajtimin e pezmatim nervi

  Kur pezmatim nervi, shoqërues diabet mellitus, dietë të rekomanduar dhe vitamina. Në veçanti, përdorimi i produkteve të qumështit, djathë, arra, soje dhe qumësht të papërpunuar të tërë, fruta të freskëta dhe perime, drithërat, fara luledielli dhe kungull, lëngje të freskëta nga karrota, spinaq, agrume, mollë dhe produkteve pineapple përmbajnë vitamina të grupit B.

  Ka pezmatim nervi se 4 - 8 javë mund të shkoj me veten.
  Hipotermia, të cilat janë lëndim i thjeshtë dhe nervore kthehet në normale. Kjo zakonisht pezmatim nervi jo një sëmundje të pavarur, por pasojat e ndonjë sëmundje.  Trajtimi i pezmatim nervi kryer kurse të shkurtra të terapisë hormonale, vitaminë B kompleks (B1, B2, B6, B12) dhe acidit pantothenic, droga nonsteroidal anti-inflamator, fizioterapi, fizioterapi dhe masazh.

  Trajtimi i pezmatim nervi, në varësi të shkakut, mund të zgjat 4 në 12 javë, dhe ndonjëherë deri në një vit. Por në çdo rast është e nevojshme për të eliminuar shkakun e pezmatim nervi. Sëmundjet kronike si diabeti, presin pezmatim nervi periodik kursit.


  Dhe disa këshilla më shumë

  Pezmatim nervi rezultatet zakonisht jo fatale, por mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të komplikimeve.

  Pezmatim nervi i auditory nervore mund të shkaktojë humbjen e mëtejshëm të dëgjimit. Ndonjëherë, sidomos në humbjen e dëgjimit të njëanshme, kjo është shkaktuar nga një tumor beninje e nervit (neurinoma), me diagnozën e hershme dhe heqjen e të cilave ka rezultate të shkëlqyera. Edhe me trajtimin në kohë te mjeku nganjëherë një dëgjimi i plotë nuk do të kthehet, por ju mund të ndaluar procesin. Në çdo rast, ju duhet gjithmonë në kohë për të parë një mjek. Mjekësia moderne rimëkëmbet edhe drejtimin e raste - gjëja kryesore që nuk ka filluar vdes nervore. Një problem tjetër është se gjatë mosfunksionim të zgjatur nervore fillojnë të vuajnë muskujve, të cilat eventualisht mund atrofi.  Si trajtim ndihmës në shtëpi me pezmatim nervi përdorur qumësht soje. Ajo duhet të ngjyhet për 12 orë soje, lëvozhgë, bluaj për të ngjitur-si qëndrueshmëri, shtoni 3 pjesë ujë, kuzhinier rreth ngrohjes ulët, nxitje shpesh, cool, tendosje dhe shtoni sheqer. Shërimi dhe elb supë - 2 gota elb gatuaj në 2/4 ujë. Kur vykypyt rreth 1 pjesë, kullimin dhe përzierje me krem ​​dhe lëng limoni. Është e rekomanduar për të pirë të paktën 1 litër një përzierje e lëng të freskët karrota dhe spinaq. Pellgje të përdorura English (hidhur) kripë. Metodat e përdorura të mjekësisë alternative.

  Për shembull, akupunkturë, acupressure. Një ushtrime terapeutike në këto raste është thjesht i pazëvendësueshëm.

  Informacion nga artikullin "pezmatim nervi Pra ndryshme."

  Diskutoni në komunitet