Dhimbje mesi, llojet dhimbje të nervit shiatik


 • Çfarë është radiculitis i qafës së mitrës
 • Çfarë është gjoks dhimbje të nervit shiatik
 • Çfarë është mesit dhimbje të nervit shiatik
 • Çfarë është dhimbje të nervit shiatik

 • Radiculitis - dëme nervore (shpinë), që vjen
  i palcës kurrizore që ndodh kur squeezing shpinë modifikuar
  shpinë, inflamacion dhe edemë. Radiculitis manifestuar "kryq"
  - Dhimbja akute, i cili, në varësi nivelin e dëmtimit të shtyllës kurrizore
  mund të imitoj dhimbje në time të zemrës, abdomen, ijë, etj

  Njeriu në këto raste nuk mund të lëvizin, çdo lëvizje shkakton dhimbje të forta.

  Pra shpjegoj? Pothuajse të gjithë pas
  dyzet vjet të paktën një herë, dhe ndjeu sulmet e nervit shiatik. Ju nuk jeni? E pra,
  atëherë ju jeni me fat dhe ne sinqerisht i kënaqur për ju.

  Çfarë duhet të bëni më të madhe,
  e cila nuk dëshiron të herë pas here të marrë një dhimbje të nervit shiatik kurë, dhe
  të shpëtoj të sëmundjes?

  Çfarë është radiculitis i qafës së mitrës


  Hernia i qafës radiculitis ndodh kur squeezing
  disk intervertebral ose modifikuar rruazë shpinë i palcës kurrizore.
  Në krye të qafës kjo ndodh rrallë.

  Në këtë rast, manifestimit të saj - dhimbje dhe mpirje në
  kryesisht qafë me një dorë. Më të radiculitis qafës së mitrës
  shfaqet në pjesën e poshtme manifestohet me dhimbje dhe mpirje në shpatull, krah,
  dhe gjoks, hiccups, siklet në bark e sipërme.


  Çfarë është gjoks dhimbje të nervit shiatik
  Zhvillimi i nervit shiatik gjirit për shkak të Arthrosis


  edge-vertebral nyjeve dhe disqe intervertebral kolaps.
  Duke pasur parasysh dhimbjen e shkaktuar nga stimulimi kurrizore
  nerva (rrënjët) që janë pranë.

  Gjoks dhimbje të nervit shiatik manifeston "kryq", ka një dhimbje djegien në shpinë,
  në mes të xhades blades në anën, në frontin e gjoks, fytyrë dhe në kokë,
  krah dhe këmbë që ndodhin kur ndryshimet e motit, agjitacion,
  tendosje fizike.

  Kjo mund te treguar nevralgji brinjëve, i cili nga ana imiton sëmundjet e mëposhtme:

 • e drejtë - apendiksit, cholecystitis, dhimbje barku i veshkave dhe hepatike, etj
 • majtë - kardiak, luhatjet në presion dhe të kursit të zemrës, angina, proctitis, kolit, dhimbje barku i veshkave.


 • Çfarë është mesit dhimbje të nervit shiatik

  Shkaku i mesit nervit shiatik - inflamacion
  Rrënjët e palcës kurrizore në regjionin e mesit. Kjo sëmundje mund të
  të shkaktohet nga ndonjë gjë, hipotermi, lëvizje të gjerë, etj

  Dhimbje të nervit shiatik mesit (dhimbje shpine, dhimbje mesi) ndodh
  papritmas në sfond të mbingarkesës fizike dhe emocionale dhe është treguar
  jashtëzakonisht të mprehtë, të shtënat dhimbje në rajonin lumbosacral.
  Në format e para ai mund të japë dhimbje, vetë
  kalojnë disa minuta.

  Nëse ju nuk e kryejnë trajtimin, dhimbje të nervit shiatik mesit
  të shkaktojë një rritje në dhimbje shpine shpeshtësia dhe kohëzgjatja mesit,

  Shfaqja e tensionit, ngurtësi të muskujve, shtrembërimet dhe kufizimet
  lëvizje në shpinë. Në këtë rast, dhimbja përhapet nga
  mbrapa në rajonin gluteal, në buzë e jashtme të këmbës brendshme
  buzë e këmbë dhe të këmbëve të parë.


  Çfarë është dhimbje të nervit shiatik
  Nëse ka inflamacion i rrënjëve nervore në të palcës kurrizore
  kërbisht, e cila është e formuar nga një nervore sciatic - ka
  dhimbje të nervit shiatik. Në një tjetër sëmundje e quajtur dhimbje të nervit shiatik.

  Për manifestimet e tij i ngjan dhimbje të nervit shiatik
  mesit dhimbje të nervit shiatik - të njëjtën dhimbje primar spontan, i cili
  kalojnë disa minuta, por përfundimisht të bëhet më
  të shpeshta, intensiv dhe të zgjatur.

  Njeriu nuk është i lidhur me
  mjekësi, nuk mund të bëjnë dallimin në mes këtyre dy sëmundjeve.

  Përveç kësaj, më dhimbje të nervit shiatik
  i shoqëruar nga radiculitis mesit, që është inflamacion
  Rrënjët e palcës kurrizore në sakrale dhe në ngjitur
  Rajoni mesit. Në formën e tij të pastër, kjo sëmundje është shumë e
  rrallë. Prandaj, mjekët shpesh e përdorin termin lumbosacral
  dhimbje të nervit shiatik të theksoj se shkelur disa seksione
  shpinë.

  Informacion nga artikullin "radiculitis -. Shtënat dhimbje përgjatë nervave"