Pesë rregulla për zemër të shëndetshme


 • Zemra ushqim
 • Formim
 • Alkool
 • Bel i hollë
 • Cigare ndaluar

 • Zemra ushqim

  Rregulla 1.
  Hani perime, fruta, kokrra dhe ushqime me trajtim minimal të ngrohjes.

  Perime, fruta dhe kokrra - janë vitamina dhe fibra, që përmirëson organizmin, ngadalësuar zhvillimin e atherosclerosis dhe kolesterolit depozitave në muret e enëve të gjakut. Peshku, deti sidomos me vaj (trofta, skumbri, skumbri, harengë), jashtëzakonisht të pasura me acide yndyrore polyunsaturated. Vendet nordike, menu e të cilëve peshk deti luan një rol të rëndësishëm, që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare nga pothuajse 2 herë më pak shpesh se të tjerët.

  Sipas studimeve të fundit, konsumi i rregullt i omega-3 për të minimizuar rrezikun e arrestimit të papritur kardiak.


  Formim

  Rregulli 2. Çdo ditë angazhuar në sport, ecin ecin, të drejtuar, ngasin një biçikletë.

  Trajnimi ndihmon të mbajtur muskujt tone, duke përfshirë edhe zemrën. Gjatë aktivitetit fizik glukozë më i përpunuar i konsumuar substanca që nga poshtërsi të ligjit depozituara në zonat më problematike.

  Nuk janë ushtrim i veçantë aerobic për enëve të zemrës dhe gjakut. Është drejtimin, ecje, not. Kushti kryesor - që të angazhohen në të paktën 30 minuta në një kohë, në mënyrë ideale - 40-50. Klub palestër për atë kardio, steppers (imitim të ecin deri në shkallët), rutine, biçikletë dhe trajnerët eliptike.


  A nuk e pëlqen Simulators - një udhëtim me biçikletë në park, të kandidojë apo ecin në këmbë, injorojnë ashensorë. Ndiqni pulsin, gjatë trajnimit ai duhet të jetë e barabartë me 110-130 rrahje në minutë.


  Alkool

  Rregulli 3. Moderuar pirë alkool.

  Vini re se kjo nuk është për çfarë ju duhet nga alkooli braktisur plotësisht. Keyword - "moderim". Një gotë verë të thatë e kuqe në ditë - të themi, në darkë, në kompani të mira - por për zemrën. Verë e kuqe është e pasur në polyphenols - antioksidantë të fuqishëm të përfshira në fara të rrushit. Sipas hulumtimit të fundit të kryer në Universitetin e Floridës, konsum të moderuar të alkoolit (1-7 servings në javë) zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru me 30%.

  Megjithatë, shkencëtarët të specifikojë: bust Alkooli është shumë më e keqe se mospërdorimit të plotë. Shkalla e sigurta - 20 g në ditë përkthehet në etanol pastër. Në gotë verë është ekuivalent, në birrë - 0,33 litra.


  Bel i hollë

  Rregulla 4. Për të kanë një zemër të shëndoshë, është e rëndësishme që të ketë një bel. Gjithsesi, madhësia bel nuk duhet të kalojë shumën e kofshët, të cilat, nga ana tjetër, duhet të përshtaten në karrige mesatare zyre.

  Në shaka, "e drejtë" peshë shmang shumë probleme shëndetësore që përfundimisht ndikojnë në zemër. Bel mbi 89 inç - një kërcënim real. Familiar mësuesi i shkollës mjekësore quhet një "zinxhir yndyror": indeve shumë yndyrë - nga mungesa relative insulinë - në përqendrim të glukozës në gjak (nuk është tipi 2 diabet mellitus) - nivelet e kolesterolit të rritur - atherosclerosis ndodh, presion ndërton.

  Shpesh në këtë zinxhir të ngjarjeve të zhvilluar në njerëzit me trashje të barkut - që është ku yndyrë është ruajtur kryesisht në bel. Nga kjo pikëpamje të jetë "dardhë femër" (tashmë bel hips) është shumë më mirë se të qënit një "mollë grua" (hips më të gjera bel). Ne duhet të bëjë bel!


  Cigare ndaluar

  Rregulla 5. Stop duhanit.

  Zakonisht Counter-reklamat show duhani ngopura karboni mushkërive zi. Në fakt, pirja e duhanit është e organe të tjera të dëmshme dhe shumë, sidomos të zemrës. A rrugën time, unë do të kishte treguar një Counter-reklamat e duhanit mbresë të madhe që mbetet në zemër pas një sulmi në zemër. Sipas OBSH, pirja e duhanit - pas faktorin e dytë të atherosclerosis, duke çuar në sëmundje ishemike të zemrës.