Pesë hapa për një shpinë të shëndetshme


 • Hapi 1.Primite "lloj krenar"
 • Hapi 2.Syadte bukur
 • Hapi 3.Raz, dy, tre - keni!
 • Hapi peshë 4.Sbroste
 • 5.Nauchites hap të menaxhuar stresin


 • Hapi 1. Prano "specie krenar"

  Mirë sjellje - aftësia për të ruajtur kthesa natyrore të trupit. Ajo ka asgjë të bëjë me aftësinë për të ecur, duke mbajtur parasysh librin, si ne jemi shpesh thënë si një fëmijë. Krenari vyprostavshys, ju në këtë mënyrë të rrisë kapacitetin vital të mushkërive, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe të japë mundësi për të gjitha organet dhe sistemet të punojnë në mënyrë më efikase. Përveç kësaj, përmirësimin e shëndetit tuaj dhe pamjen.

  Kur ju qëndroni, mos kthehet supet prapa, vetëm ngre gjoks.

  Jawline marrë pozitën paralele e tij natyrore në dysheme. "Tip Krenar" ndihmon në lehtësimin e rruaza qafës që mbështesin kokën e rëndë. Të forcuar muskujt e barkut dhe mollaqe për të shkurajuar mesit Bending. Dobësia e muskujt e barkut (i quajtur muskujt e barkut) është një nga kushtet kryesore që shkaktojnë dëme në disqe intervertebral dhe, rrjedhimisht, për të mbështetur dhimbje.

  Qendra e gravitetit e trupit duhet të jetë pak më shumë nga prapa zhvendosur pak më e madhe se e mëparshëm, këmbët pak larg ndërsa dhe këpucë me majë doli pak jashtë. Ndërsa në këmbë, nuk përpiqet për të parë në terren.  Hapi 2. Merrni bukur

  Qëndruar në një pozicion në këmbë krijon disa barrën në shpinë, por jo aq i rëndësishëm sa në pozicionin ulur. Nëse ju duhet të merren me punë të gjatë të letrës ose të ulen përpara një kompjuter gomave të vështirë mbrapa. Para së gjithash duhet të ketë një karrige të mirë. Më mirë për t'u ulur, përkulur, vazhdimisht vënë këmbët në dysheme ose mbi një mbështetëse këmbe. Si mbështetje për pjesën e prapme më të ulët mund të jetë një jastëk të vogël ose jastëk mesit.

  Të jetë i sigurt për të rregulluar vendin e makinave kështu që ju mund të ulen të qetë vyprostavshys dhe nuk kanë për të arritur për timon dhe pedals.

  Për udhëtime të gjata, përdorni roll mesit. Të gjitha më sipër vlen për fluturime të gjata. Nëse jastëk të veçantë mesit ju nuk e, përdorni një peshqir apo batanije, para-shkarkuar ato.

  A keni ndonjëherë të shikojnë si në rritje nga një person karrige vuan nga dhimbje prapa? Ajo ngrihet fort vendosur mbi tryezë, dhe vetëm atëherë, dhimbje peresylyuyuchy, duke u përpjekur të shpjegoj.
  Më mirë mos të sjellë veten për pikë, por ajo ka marrë më shumë që të ngrihet për të shtrihet dhe ecin pak.

  Asnjëherë mos të ulen në një karrige me një lulëzojë. Wise të ulen kontrolluar me kujdes me shpejtësi duke përdorur muskujt e këmbë, ndërsa përsëri duhet të mbahen drejt.

  Me qëllim të mbrojtjes shpinë kur në rritje nga një karrige, të vënë një këmbë larg në një pozitë të rehatshme dhe të shkojë në buzë të sediljen para se të shtyjë deri me muskujt e kofshëve.

  Shoferët profesionistë të vuajnë nga dhimbje prapa në 3 herë më shumë gjasa sesa profesionet e tjera. Ata mund të ndihmojë këshilla e mëposhtme:

 • Gjatë udhëtimet e gjata të bëjë një ndalesë në çdo orë për të pushuar dhe të ngrohtë deri. Kjo ju garanton sigurinë dhe, përveç kësaj, për të shmangur përsëri dhimbje dhe probleme me nyje.
 • A nuk e vënë portofolin tuaj në xhepin e pasme të pantallonave. Me kalimin e kohës, edhe në një shpat i vogël në marrjen e parave mund të shkaktojë dhimbje.

 • Vendet në makinat moderne janë të pajisura shpesh me të ndërtuar në headrest dhe mbështetje rul mesit për. Vini re se si selia e automjetit tuaj - qoftë rregullim të mirë dhe që ju përshtatet. Nëse është e nevojshme, të kujdeset për bosht e tyre.
 • Uluni larg mjaft larg nga timon në duar ishin pothuajse plotësisht i drejtë.

 • Hapi 3: Një, dy, tre - keni!

  Heqjen e peshave është shpesh një shkak i lëndimeve mbrapa në vendin e punës. Përveç kësaj, ajo është shkak shumë i zakonshëm i dhimbje prapa në shtëpi, sidomos nënat që kanë për të vazhdimisht të marrë duart e fëmijëve dhe të mbajnë çanta të rënda të blerjeve.

  Në rastin e parë, të marrë një sy se si për të ngritur mekanizëm ngritjeje bar. Mbrapsht dëmtimi me siguri do t'i japë fund karrierës së tij sportive. Për të shmangur këtë, atlet është duke bërë kështu:

 • Të përshtatshme për peshat sa ngushtë sa të jetë e mundur.
 • Vë këmbët sup-width larg.
 • Mbani drejt shpinën si të jetë e mundur.
 • kreu cant kështu që ka folds në mjekër, dhe tendosje muskujt e barkut.
 • Squatting mbledhje dhe heqjen e ngarkesave përdor muskujt të fortë këmbë.
 • Bisedoni me mjekun tuaj për mënyrën se si për të hequr pesha dhe të saktë të vlerësuar aftësitë e tyre fizike. Në këshilla të përgjithshme se do të rekomandojë se si më mirë për të pajisur vendin e punës dhe në shtëpi për të shmangur lëndimit.

  Këtu janë disa këshilla që ju mund të përdorni, pa vonesë:

 • Përdorni kudo që të jetë e mundur, automatizimin e punë fizike, për shembull, përdorni levë ose çikrik.
 • Mos hezitoni të pyesni dikë për ndihmë - dy "vendosur" muskujve është ende më e mirë se një.
 • Ruajtur sendet e rënda në bel për të ligët më pak.
 • Mos ngre objekte të rënda mbi bel.
 • A nuk heqin ose mbajnë ngarkesa me një qendër të zhvendosur e gravitetit.

 • Hapi 4. Reset mbipeshë

  Nëse ju peshojnë pak më shumë se normale, ajo nuk do të dëmtojë shpinën, me kusht që ju keni trajnuar trupin. Në të njëjtën kohë mbipeshë, të kombinuara me gjendje të keqe fizike ofron barrë shtesë jo vetëm në zemër, por edhe në shpinë.

  Bisedoni me mjekun tuaj për një dietë të përshtatshme. Mbani në mend se mënyra më e mirë për të humbur peshë ka qenë gjithmonë në këmbë.


  Hapi 5. Mëso për të përballuar stresin

  Stresi është një tipar integrale e jetës moderne. Pa lirimin periodik në gjak hormon stresi adrenalin jetës në dukje të zymtë. Megjithatë, shumë stres mund të çojë jo vetëm në shfaqjen e problemeve emocionale, por edhe për tendosje të muskujve deri në vrull. Shumë njerëz janë vazhdimisht muskujt e tendosur të qafës dhe shpatullave brez që në mënyrë të pashmangshme çon përfundimisht në shfaqjen e dhimbjeve në shpinë të ulët. Për të shmangur këtë dhe të minimizuar efektet e dëmshme të stresit, ne duhet së pari të identifikojnë arsyet që shkaktojnë atë.

  Në ditët e sotme lehtë të merrni informacion në lidhje me kurset përballueshme ku ju mund të mësojnë të merren me stresin. Përveç kësaj, mjeku juaj mund të rekomandojë që ju të zotëruar teknikat e-udhëhequr instruktor meditim dhe vetë-hipnozë ose të mësojnë teknikat e relaksimit.

  Nuk është një mënyrë shumë efektive dhe popullor e që kanë të bëjnë me stresin, i quajtur "relaksim progresiv". Mjafton një herë në përpjekje për të kuptuar se sa e lehtë të përdorin atë.

  Metoda bazohet në faktin se njerëzit zakonisht të merrni përdorur për të tensioneve të vazhdueshme të muskujve dhe pushon në njoftim atë. Problemi vjen poshtë për marrjen e shpëtoj këtë zakon të keq.

  Procedura mësojnë përmes audio dhe video. Ju gjithashtu mund t'i referohet një psikolog ose konsulent tjetër që ka këtë teknikë.

  Për relaksim progresiv duhet të shtrihen në shpinë, mundësisht në një dhomë të errët, dhe një nga një tendosje, sikur duke u përpjekur të shkëputen nga e mbështetjes, dhe pastaj relaksoheni pjesë të ndryshme të trupit, duke filluar me gishtat tuaja. Mësuesi do të drejtojë procesin: "shtrënguar gishtërinjtë tuaj", "të mbajë tensionin", "të pushojnë", "vini re ndryshimin në ndjesi", etj

  Ju mund të kërkohet për të nxjerr të flasin me zë të lartë ose për veten tuaj një fjalë të tilla si "të qetë" ose "të qetë".

  Me kalimin e kohës, këto fjalë do të ju shoqërojnë me relaksim të muskujve. Këto do të shkojë në situata ku i plotë Arsyeja është fare e pamundur, për shembull, në qoftë se ju keni për të përzënë makinë në një autostradë të zënë.

  Pas relaksimit mund të përdoret nga të imazhit drejtuar, i ngjan hipnozë. Specialist do të ju pyes për të imagjinohet një kopsht apo vend tjetër të bukur të qetë ku ju jeni të lumtur dhe të ndjehen të sigurt. Ju shkoni atje poshtë në shkallët imagjinare dhe të shohim lule, të gëzojnë shijen e tyre, ndjejnë ngrohtësinë e diellit në fytyrën tuaj.
  Në fund të seancës ju mendërisht rritet deri në shkallë të vijë gradualisht në jetë dhe pastaj të hapur sytë tuaj.

  Studimet tregojnë se seanca e 20-minuta të relaksimit të thellë kjo korrespondon me dy orë e gjysmë gjumë.

  Me sukses të kapërcyer stresi gjithashtu ndihmon fizioterapinë kombinuar me një "buta" ushtrime - shtrihen dhe relaksim. Bilyk ju mendoni për numrin e njerëzve të cilët e gjejnë të vështirë për t'u ulur dhe të meditoni, të merrni karate ose tai chi, të cilat gjithashtu ndihmojnë për të përballuar me tensione të brendshme.

  Informacion nga neni "Pesë hapa për një shpinë të shëndetshme."