Pyatkova Spurs, trajtim


 • Cilat janë Spurs thembra
 • Si për të trajtuar nxit thembra

 • Cilat janë Spurs thembra

  Spurs thembra - Një sëmundje mjaft e zakonshme
  Sistemi musculoskeletal, e cila manifestohet me dhimbje në
  pesë. Në botën e sotme, kjo sëmundje prek kryesisht
  gra, rreth 80% e të gjitha rasteve.
  Tre të katërtat e grave janë
  banorët e zonave urbane. Kjo është për shkak të veshur këpucë me takë të lartë
  (Mbi 3 cm). Kjo kryesisht ndodh në gratë 40 vjeç e lart.


  Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Disa
  hulumtuesit trajtuar sëmundje si rezultat i gjatësisë
  banesë, infeksionet e kaluara si rezultat i akute ose

  Calcaneus kronike traumatike. Pesha e tepërt e pacientit
  gjithashtu të shihet si një faktor shkakësor në nxit zhvillimin thembra.
  Megjithatë, në praktikë jo gjithmonë e mundur të besueshme
  të përcaktuar shkakun e sëmundjes.

  Heel nxisë është një zgjatje bony në formën e kunjat ose
  e prishte, vijnë nga sipërfaqja shputës së calcaneus tuber;
  Performanca terren bashkon me zhardhok calcaneal dhe buzë të lirë
  drejtuar anteriorly.

  Në 10% të moshuarit mund të vërehet radiographically
  Shputë Spurs. Por ata nuk bëjnë asnjë ankesë.
  Kështu, prania e vetë nxisë anatomike nuk do të thotë


  sëmundje. Në anën tjetër, shumë pacientë me klinik i rëndë
  Shenjat foto radiologjike mund të mungojë.

  Simptomë kryesor i nxit fillore dhe të takave - kjo është një dhimbje në thembër. Në
  Kjo ndjenjë e pacientëve në krahasim me ata sikur ata shkeli në
  gjilpërë apo gozhdë. Arsyeja kryesore për dhimbjen e eperon -
  shputës plantarnyy kronik. Kjo është një inflamacion kronik i shputës
  aponeurosis. Shkaku i kësaj inflamacionit është trauma konstante
  nxitje e saj të mprehtë e pesë.

  Kur ndjenja e pesë mund të gjenden zona më e dhimbshme. Si
  Në përgjithësi, në proceset e brendshme të zhardhok calcaneal që është më afër

  buzë e brendshme e kockave thembra.

  Metoda kryesore e diagnozës së thembra nxit - ky X-ray.
  Është vërejtur praninë e një kockë në shputës fjalimin e tij,
  Sipërfaqja e calcaneus.


  Si për të trajtuar nxit thembra

  Trajtimi i pacientëve me nxisë të pesë mund të jetë konservative dhe kirurgjikale.

  Trajtim Konservatore
  përfshin banjot këmbë të ngrohtë, fasha me lëngje të ndryshme,
  fizioterapi në mënyra të ndryshme, drogës analgjezik. Ndonjëherë
  ndihmon radioterapi. Masat terapeutike qëllim plotësues
  insoles ortopedike apo këpucë me podpyatochnyy butë tabs
  materiale. Megjithatë, përvoja e trajtuar një numër të madh të pacientëve tregon

  që të gjitha këto ngjarje të rrallë të sjellë shërim ose
  lehtësim i rëndësishëm.

  Roli i veçantë i luajtur nga kortikosteroidet lokale. Ajo është e
  në hyrje të zonës së nxit takave apo zgjidhje hydrocortisone
  cenalog. Këto droga të kontribuojnë në eliminimin e përgjigjes inflamatore,
  dhe kështu dhimbje. Megjithatë, përdorimi i tyre është i kundërindikuar në
  hipertension i rëndë, diabet decompensated
  diabet, ulçerë stomakut në fazën akute dhe ndonjë
  pezmatimi i lëkurës.

  Përdoret gjerësisht si metodat e terapisë fizike:
  terapi magnetike, ultratinguj, elektroforezë të barnave të ndryshme

  (Kaliumi jodur, novokaina) dhe terapi lazer.


  Heqja kirurgjikale e Spurs thembra

  kryhet rrallë. Ajo mund të tregohet në joefikasitetin e plotë
  trajtim konservator kur përdoren të gjitha mjetet, duke përfshirë
  Administrata lokale e hormoneve. Trajtimi kirurgjik është se
  indeve të buta thembra e thembra është e prerë është liruar
  thembra e nxit dhe ajo whipped daltë. Trajtimi kirurgjik si
  zakonisht përfundon në shërim të plotë.

  Informacion nga neni "spurs takë".