Komplikime minber dhe trajtimi


 • Minber, simptomat minber
 • Komplikimet e mundshme pulpitis
 • Si është trajtimi i pulpitis

 • Minber, simptomat minber

  Kleri i quajtur zakonisht "inflamacion nervore", por kjo nuk është shumë e
  Përkufizimi i saktë. Ai kryerësi i dhimbjes më të keq dhëmbit
  dhe netë pa gjumë, të cilat, për fat të keq, kanë qenë në jetën e pothuajse çdo
  njeri.

  Trajtimi kleri - një mbushje kanal (endodontic
  trajtim). Çfarë qëndron pas këtij termi? Çfarë do të ndodhë me pa dhëmbë
  nervore? Si për t'u kujdesur për? Këto janë pyetjet që ju jeni në gjendje për të marrë përgjigje.

  Kleri - një inflamacion i një pako neurovascular,
  ushqyerit dhëmb, i quajtur tul dhe ruhen në një të veçantë

  dhomë tul brenda dhëmbit.

  Kleri në mëshirë të fatit është akute ose kronike. Shkaku kryesor i minber - është koha karies nevylikuvanyy. Kur zgavër në mes kamera dhe mbetjet tul
  një shtresë e hollë e indeve, substancave toksike lirohen nga mikrobet
  për të depërtuar nervore dhe gjakut të saj enëve dhe të shkaktojë inflamacion. Pastaj ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis kamera dhe zgavër dhe rrit minber. Ka minber shkaktuar nga helmues (toksik) efektit
  mbushjen e materialit ("kimike" puthitjes) në mungesë
  izolues Rondelet apo mbulesë të pjesshme.
  Kleri mund të shkaktohet nga dhëmbi traumave që është e zakonshme në atletët dhe bullies.


  Pulpitis akute duket të mprehtë "prostrilyuyut"
  dhimbje në dhëmb e prekur, e cila zakonisht shfaqet ose
  natë të zgjeruara. Sulmet ndodhin vetëm e tyre, por dhimbja mund
  poyavletsya ose rritja e ndryshimeve dramatike në temperaturë apo ushqim
  ajri i thithur. Shpesh është e vështirë të dini se cili dhëmb është i prekur -
  gjysmë i lënduar nofulla dhe madje person i seksit.

  Pulpitis kronik ndodh mjaft shpesh. Ai
  Duket dhimbje të paqarta dhemb apo edhe shkon pa u vënë re, por
  i jep të njëjtat komplikime si akute.


  Komplikimet e mundshme pulpitis


  Periodontitis - inflamacion i ligamenteve të dhëmbit. Më e zakonshme ndërlikim drejtimin kleri

  ose trajtim i padrejtë. Sipas "trajtim të padrejtë"
  do të thotë kanalin mbushje me rezultatet për krye
  dhëmb ose, nedoplombirovka më keq me zbrazëti.

  Nëse pas trajtim shkoi anestezi dhe ju ndjeni dhimbje - dhimbje të dhëmbit
  ose bolnovato nakusyvat mbi të, por rritet dhimbje dhe gradualisht
  më kalon, ajo është normë - reagim ndaj pushtimit dhe trajtim. Nëse
  rritet dhimbje, sidomos gjatë natës, është pulsating,
  menjëherë të drejtuar dhëmb dolikovuvaty - disa pjesë të mbetur të përflakur
  nervore dhe e bën vetë ndihet.

  Ndonjëherë një instrument i hollë dentar thyen e drejtë në

  Dhëmb Channel, askush nuk është i imunizuar nga kjo. Mjeku, natyrisht, të bëjë
  vështirë për të marrë atë, por nëse kjo nuk është e mundur, sigurohuni
  duhet të kalojnë kanalin e dhëmbit të ardhshëm në mjet dhe vulën deri
  top, atëherë nuk ka komplikime inflamatore të lindin.

  Ndonjëherë një mjek nga lëvizja pakujdesshëm, me të pazakontë
  Vendndodhja e rrënjët e dhëmbit ose prania e faktorëve të tjerë krijuar
  i shpuar fund zgavër dhëmb ose kanal - një hapje artificial. Vetë
  nga vetë ajo nuk është e rrezikshme, por mund të çojë në inflamacion, kështu që mjeku
  duhet të saktë të saj "mbyll". E pra, në qoftë se ju ofrojnë të bëni
  ky dhëmb tab biocompatibility e materialit, të tilla si ari.

  Mund
  caktojë një kurs të fizioterapi.

  Komplikime natyrore dhëmb depulpirovaniya (heqjen nervore) - një
  errësuar i dhëmbëve me kalimin e kohës dhe brishtësinë e saj. Çdo gjë është e lehtë për të shpjeguar: dhëmb
  i vdekur ka mbetur pa ushqim, veshin pëlhurë, por nuk
  restauruar. Mënyra juaj - të bëjë kurorën për estetikë dhe
  forcimin e dhëmbit.


  Si është trajtimi i pulpitis

  Trajtim më të zakonshme dhe të justifikuara nga pulpitis
  (Trajtim endodontic, trajtim kanal rrënjë) - heqja e nervore (tul) nga
  anestezi, e ndjekur nga mbushja e kanalit dhëmb Gutta-Percha. Kanale - një dhomëz hollë zgjerim në të cilën pulpe, ata

  gjithashtu përmban nervat dhe enët e gjakut të hiqet. Mjeku i parë
  hequr të gjitha tul e dhëmbit, atëherë Flushes kanale të fortë
  antiseptik (zgjidhje antiseptik), shtrihet special
  instrumente ose e thatë dhe e lë mjekim për disa ditë,
  ose menjëherë mbyllur kanale me shtyftykamy veçantë rubberized
  paste.

  Pastaj menjëherë e bëri radiografi sepse
  detyra kryesore e mjekut - për të nënshkruar kanalet e kulmin e dhëmbit, nuk
  duke mos lënë voids.

  Sigurisht, nuk janë pajisje të veçanta që ndihmojnë të përcaktojë në krye
  dhëmb (apekslokatorom), por ata mund të bëjnë gabime, dhe shëndetin tuaj - jo

  shaka, si një e shtënë kontroll është e nevojshme.

  Pas mbushjes kanalet që ju të vendosni një mbushje të përkohshëm dhe lirimin
  shtëpi për makarona ngrirë, dhe vizitë tjetër tashmë të vendosur që
  Mënyra më e mirë për të rivendosur dhëmbin.

  Ka mënyra të tjera të trajtimit të pulpitis: një metodë e plotë
  kursim tul (biologjike) dhe metodën e brumit të pjesshme ruajtjen
  (Amputim Vital), por ka shumë aplikime
  contraindications.

  Për rezultat pozitiv duhet të përputhen shumë i favorshëm
  rrethanat dhe sterilitet absolut, atëherë merrni në gojë, dhe madje
  në inflamacion të shkaktuara nga mikrobet është shumë e vështirë. Më parë
  ndërlikimet e këtij trajtimi ndodhin shumë më shpesh.

  Informacion nga artikullin "minber (endodontics)."