Psoriasis


 • Çfarë është psoriasis?
 • Shkaqet
 • Ndikimi mbi cilësinë e jetës
 • Perspektivat për trajtim

 • Çfarë është psoriasis?

  Konvencional (i ndotur) psoriasis më e zakonshme - ajo është diagnostikuar në 80% të të gjithë
  rastet e psoriasis, që shfaqet në formën e skuqje njolla,
  shpesh konveks dhe i mbuluar me peshore argjendtë-bardhë. Spote psoriatic
  më shpesh shfaqen në bërryl, hollows popliteal në anën e pasme dhe
  kokës, por mund të shfaqen në çdo pjesë të tjera të trupit.

  Çfarëdo lloji psoriasis
  shkakton siklet, përkeqësuar nga kruarje të fortë të lëkurës, në vend
  skuqje të lëkurës plasaritur dhe gjakderdhje.

  Në raste të rënda, kruajtje dhe
  nuk i japin siklet për të pacientit për të fjetur gjatë natës, dhe dhimbje të ndërhyjnë
  angazhohen ditë e zakonshme.

  Psoriasis - një sëmundje kronike
  (Kjo është, ajo vazhdon për jetën) si një përgatitje për shërimin e tij të plotë
  nuk shpikur ende. Pacientët me psoriasis shpesh ndodh gjatë faljen
  jeta. Reduktimin e simptomave dhe simptomat e psoriasis zakonisht kërkon kohë
  trajtim.

  Psoriasis Mjekimi varet nga
  ashpërsia dhe lloji i sëmundjes. Ndonjëherë psoriasis rrjedh aq lehtë që
  pacienti nuk është edhe i vetëdijshëm për gjendjen e tyre. Në disa raste, psoriasis
  zhvilluar deri në pikën e gravitetit që mbulojnë psoriatik gjitha sores


  siperfaqja trupore. Në raste të tilla duhet shtrimin në spital urgjente. Por atë
  raste ekstreme. Në mënyrë tipike, shumica e rasteve të psoriasis mes dy
  këto ekstreme.

  Psoriasis nuk bën dallim në mes gjinisë dhe
  në mënyrë të barabartë ndikon në të dy gratë dhe burrat. Studimet e fundit kanë treguar
  se psoriasis sëmundje mund të shoqërohet me racën dhe etninë - po,
  Përfaqësuesit Kaukazian rrezikun gjoja më të madh të sëmundjes
  psoriasis se amerikanët afrikane apo mongoloide. Globalisht, më psoriasis
  zakonshme në Skandinavi dhe pjesën veriore të Evropës. Shumë më pak
  Kjo sëmundje ndodh në Azi, Afrikë dhe madje të rralla.


  Shkaqet

  Psoriasis mund të drejtë
  pretendojnë të jenë sëmundje e vjetër e regjistruar lëkurës. I parë
  Përmendja e tij i përkasin 35 pes Disa dëshmi tregojnë
  se psoriasis ka qenë i njohur deri tani. Megjithatë, deri kohët e fundit,
  kohë në të dinte shumë pak.

  Edhe pse shkencëtarët janë ende të panjohura
  Shkaku i saktë i hulumtimit psoriasis zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme të kuptuarit tonë
  në lidhje me sëmundjen. Një përparim i rëndësishëm në këtë zonë ka pasur hapja
  shërimin tsikloporina veprim në pacientët me psoriasis, i cili ishte futur
  veshkave. Si tsikloporin është një droge të fuqishme immunosuppressive, atë

  Pikat e veprimit ndaj imunitar shkakton psoriasis.

  Sistemi imunitar. Sot, shkencëtarët besojnë se psoriasis sëmundje
  lidhur me gjendjen e sistemit imunitar. Kjo do të thotë se psoriasis mund të shkaktojnë
  Sinjalet jo normale e sistemit imunitar. Besohet se psoriasis
  zhvilluar në rastin kur sistemi imunitar "tregon" trupin
  forcuar dhe përshpejtuar reagimin rritjen e qelizave të reja. Në rrethana normale,
  Qelizat e lëkurës rritet e vjetër, vdesin dhe hodhi poshtë sipërfaqen e lëkurës çdo 28-30
  ditë. Kur pjekuria psoriasis sëmundje dhe vdekja e qelizave të lëkurës është
  vetëm 3-6 ditë, dhe pastaj ata të vijnë në sipërfaqe të lëkurës.

  Në vend të
  Për poshtë, ata grumbulluar në sipërfaqen në formën e ulcerat.

  Gjenet. Studiuesit zbuluan se gjenet shkaktojë psoriasis. Këto gjene
  përcaktuar reagimin e sistemit imunitar dhe rrjedhimisht mund të shkaktojë psoriasis
  ose sëmundjeve të tjera që lidhen me sistemin imunitar, të tilla si reumatoid
  artrit ose diabet 1 shkallë. Probabiliteti i sëmundjes psoriasis apo të tjera
  sëmundjeve që lidhen me sistemin imunitar, sidomos diabet apo sëmundje Crohn,
  rrit nëse pacientit psoriasis të afërm të ngushtë.

  Predispozitë familjare . Disa njerëz, duke përfshirë një familje
  pacientët me psoriasis. Kurrë mos përballen me sëmundjen.

  Si rezultat i
  Kërkime të zjarrit "kurdisje" predispozitë familjare,
  duhet disa momentit. Stresi, dëmtime të lëkurës, infeksion streptokokut,
  medikamente të caktuara dhe djegien nga dielli mund të shkaktojnë
  zhvillimin e psoriasis. Liky- "provokatorë" - kryesisht antimalarial
  agjentë, beta-bllokuesit (droga përdorur në trajtimin e hipertensionit dhe
  sëmundje të zemrës) dhe litium. Dermatologists kanë vëzhguar pacientët
  cila psoriasis zhvilluar papritmas pas marrjes së mjekimit, infeksion
  llum streptokokut infeksion nën një tjetër shkaktojë.


  Ndikimi mbi cilësinë e jetës

  Të gjitha llojet e psoriasis të ndonjë shkallë

  Ashpërsia pa ndryshim të ndikojnë në cilësinë e jetës. Nuk është e lehtë për të udhëhequr një normal
  që jetojnë me një sëmundje kronike e lëkurës.

  Kruajtje konstante, e dhimbshme
  ndjenja rastreskavshayasya dhe gjakderdhje lëkurën - vetëm disa manifestime
  Psoriasis përballur nga të gjithë pacientët.
  Nail psoriasis është veçanërisht e dhimbshme
  - Pacienti duke shkaktuar vuajtje duart e thjeshta të veprimit, të tilla si nxjerrje
  pastë dhëmbësh nga një tub. Një nga pacientët me psoriasis krahasim me ndjenjën
  ndjenja e "djegien nga dielli që nuk shkon larg."


  Perspektivat për trajtim

  Shfaqja e një numri bashkëkohor
  trajtimet, duke përfshirë përdorimin e agjentëve biologjikë, lejon

  në mënyrë të konsiderueshme në lehtësimin e psoriasis në shumë pacientë dhe përmirësimin e cilësisë
  jeta e tyre.