Psoriasis në pyetje dhe përgjigje


 • Çfarë është psoriasis?
 • Për të filluar psoriasis?
 • Pse psoriasis?
 • Psoriasis është ngjitëse?
 • Në çfarë moshe janë shpesh simptomat e para të shfaqen?
 • Kush vuan nga psoriasis?
 • Psoriasis - një sëmundje e rrallë?
 • Psoriasis të rrezikshme?
 • A është e mundur për të kuruar psoriasis?
 • Çfarë përkeqësohet psoriasis?

 • Çfarë është psoriasis?

  Gradualisht
  lëkurë syri i njeriut është vazhdimisht në ndryshim, që jetojnë dhe të përditësuar.
  Funksionet e lëkurës dhe shumë të habitshme. Pa pjesëmarrjen e vetëdijes
  Lëkura na mbron nga ndikimet e dëmshme të jashtme, parandalon humbjen
  komponentet e brendshme vitale, forcon trupi paralajmëron
  potencialisht të dëmshme për të dyja ndryshimet e brendshme dhe të jashtme

  Temperatura e luan një rol të madh në sistemin imunitar dhe kryen
  shumë funksione të tjera.

  Ajo sjell ndjenja të këndshme dhe në qoftë se në lidhje me të
  kujdes, pamja e zbukuruar, duke qenë pengesë e nevojshme mbrojtëse
  ju lejon të jetojmë në këtë botë.

  Lëkura është përditësuar vazhdimisht, dhe ajo
  është e rëndësishme për të kuptuar se çfarë përbën psoriasis. Normalisht atë
  restauruar plotësisht një herë në muaj, ose më saktë, çdo 28 ditë.

  Në psoriasis, ky proces është përshpejtuar për shkak se lëkura është duke u përpjekur për të rivendosur veten
  çdo 3-4 ditë. Nuk ka nevojë të jetë një gjeni për të kuptuar se i tillë
  devijim nga norma është diçka e gabuar.

  Peshore flaking në
  psoriasis mund të ndodhë aq e vështirë që të çon në gjakderdhje


  (Regjistrohu Auspittsa). Ejani në qelizat sipërfaqësore që nuk janë plotësisht
  funksionale, sepse ata nuk kanë kohë të mjaftueshme për të formuar.
  Shfaqja jo vetëm është përkeqësuar prej pacientit janë shkelur funksionet
  lëkurës që është e rrezikshme për brendshme apo të jashtme
  Efektet.

  Psoriasis - një kronike sëmundjeve jo-ngjitëse të lëkurës.
  Manifestimet e saj mund të ndryshojnë nga disa vende të vogla në
  në zona të mëdha të trupit. Kjo nuk është ngjitëse dhe nuk i përhapur nga
  një person në tjetrin apo nga një pjesë e trupit të sëmundjeve të tjera.


  Për të filluar psoriasis?


  Ju psoriasis fillon kur ju kushtoj vëmendje për pamjen e njerëzve të pamend
  i mbuluar me peshore argjendtë.

  Pastaj ka keqësim dhe
  shpërndarje. Dhe pacienti shkon te mjeku. Ndonjëherë shenja e parë
  shfaqen në plagët faqen ose gërvishtjet në lëkurë. Dëmtimi jo
  kalon, dhe psoriasis fillon të përhapet përreth. Nga përpjekjet
  vyshkrebty apo prerë lëkurën në këtë faqe interneti vetëm merr më keq. Ulët
  lagështia, mjekim sistemik dhe stresi janë gjithashtu
  Faktorët e mësipërm manifestimet e para të sëmundjes.

  Ka një teori
  se psoriasis shfaqet shpesh në fushat që janë më të prirur
  ngarkesa dhe ndikimet e jashtme, të tilla si bërryla dhe gjunjë. Megjithatë
  shumë pacientë me lezione ku nuk ka specifik
  stresi, të tilla si stomakut ose mbrapa.

  I përhershëm i nxituar - një
  kokë, bërryla, gjunjë, prapa të ulët dhe këmbë. Ata mund, megjithatë, duket
  kudo, duke përfshirë edhe thonjtë në këmbët dhe duart, dhe i ndjeshëm
  sipërfaqe mukozale. Po në lidhje me psoriasis shfaqet më shpesh
  por diku më pak - nuk është thelbësore në qoftë se shërim fillon.

  Ka disa lloje të psoriasis. Por, pavarësisht nga ashpërsia apo manifestime, ajo është e njëjta sëmundje.
  Veçori e kësaj sëmundjeje është se pacienti nuk ndihet dhimbje, kjo nuk është e ngujuar dhe madje funksional.

  A mund të përballojnë vetë sëmundja ose unë duhet të shihni një mjek?

  Nëse ju nuk e gjeni në gju dhe bërryl joints skuqje s'bie në sy, të jetë i sigurt për të shkuar në një dermatolog.

  Psoriasis
  - Sëmundje serioze dhe vetë-dëm mund një pacient. Nëse
  Mjeku konfirmuar diagnozën e psoriasis, mos e humbni shpresën. Me modern
  Teknikat terapi të mundshme në shumicën e rasteve për të arritur qëndrueshëm
  ndjesë apo shërim klinik.


  Pse psoriasis?

  Psoriasis - sëmundje polietiologichesky. Shkaqe të psoriasis janë gjithashtu çrregullime endokrine, ndryshimet në sistemin imunitar të pacientit, çrregullimeve metabolike, neuroza ndryshme dhe stresi.

  Nëse
  A vuani nga psoriaza, fëmijëve tuaj, rritjen e rrezikut të
  psoriasis.
  Rreziku rritet pothuajse dy herë në qoftë se të dy prindërit vuajnë
  psoriasis.

  Shkaqet e sakta të psoriasis kështu
  ende i panjohur. Atje ai është për shkak të dy proceseve - too
  fast-duke e ndarë lëkurat qelizat dhe inflamacion, megjithatë, se ajo është
  shtysë për zhvillimin e tyre mbetet e paqartë. Tani pyetja është aktive
  studiuar.

  Nën tregon mikroskop
  se psoriasis prekur të lëkurës është i përflakur dhe më të trashë se zakonisht - nga
  trashje papritur epi-dermysa (hyperkeratosis). Shkakton inflamacion
  T-limfocite (një lloj i qelizave të bardha të gjakut) që grumbullohen në qeliza
  sëmundje dhe sulmuar lëkurën shumë.

  Shkaqet kronike inflamacion
  Qelizat e lëkurës quhet keratinocytes, ndajnë dhe të kalojë
  Cikli qelizë 4-5 herë më shpejt se normale.

  Akumulimi i shpejtë
  keratinocytes, nga ana tjetër, të çon në formimin e peshore të trasha.
  Me kalimin e kohës, shtresat e thella të lëkurës, enëve të reja të gjakut
  që pi-shkrirja me shpejtësi në zhvillim pllaka psoriatic. Përmes
  Anijet e sapo formuar në lëkurë mund të mbetet i kuq pas da
  trajtim.

  Nuk është e qartë pse në psoriasis (si me të tjera
  Sëmundjet autoimune) në qelizat T të lëkurës aktivizohet, por
  Ky proces, dikur filluar, jetë të vazh-zhaetsya. Si
  inactivate apo emra "disable", por këto qeliza T pa e dëmtuar
  sistemi i imunitetit si një e tërë dhe pa shkaktuar efekte të rënda anësore -
  Një nga problemet më të mëdha në trajtimin e psoriasis dhe zgjidhja e saj është

  Provo-dyatsya studime aktive imunologjike.

  Provim
  pacientët me psoriasis dhe familjet e tyre nga tani tregojnë se sëmundja
  Nuk është gjenetik, apo hetues, prirje, por
  Kjo nuk do të thotë që të gjithë njerëzit të cilët kanë trashëguar gjenet e caktuara ose
  Ata kanë një vëllezërit e motrat dhimbje-psoriasis, sigurisht sëmurë (shih.
  Easy in-25). Me sa dimë sot, lugë-tion
  gjenet që lidhen me zhvillimin e psoriasis, është përgjegjës për Vir-tion e proteinave
  sistemit imun. Disa prej gjeneve dhe n-anëtarëve janë gjetur në pacientët
  psoriasis më shumë gjasa se sa popullata e përgjithshme.

  Megjithatë, shumica e njerëzve
  pronarët e n-us, psoriasis nuk e merrni të sëmurë, dhe shumë pacientë,

  Në anën tjetër, këto gjene nuk e bëjnë. Prandaj, në analizën aktuale gjenetike
  kryhet vetëm për qëllime kërkimore. Kjo e bën Nick Coy
  informacion dobishëm për diagnozën dhe mjekimin e psora, si edhe
  për parashikimin e sëmundjes.

  Aktiv
  Hulumtimi në shkaqet e psoriasis tregoi se në rast ajo mund
  të marrin pjesë në gjene të caktuara. Oc-shayetsya marrë hapin e ardhshëm -
  përdorni këtë infor-tion për të zhvilluar terapi të reja dhe
  puna e tillë është kryer.


  Psoriasis është ngjitëse?

  Aktualisht refuzuar krejtësisht teorinë infektive e psoriasis. Ajo u provua se psoriasis nuk është ngjitëse.

  Ideja e përhapur e rreme se psoriasis është ngjitëse.


  Pasiguria dhe frika përjetuar nga njerëzit kur ata së pari të shohin
  ju-shikoni psoriasis, shumica e frikës së prodhuar nga Zara-zitsya.
  Megjithatë, psoriasis nuk është ngjitëse. Nuk ka përplasje me lëkurë kohë-zhennoy ose
  pleqsh ose përdorimi i sendeve të përbashkëta (gota, peshqir
  etj) mund të çojë në psoriasis infeksionit. Psoriasis - nuk ka infeksion.
  Shkaku i saj është jo patogjene dhe leukocytes e
  dhimbje-tion, sepse përndryshe sëmundje nuk transmetohet.

  Shumë
  njerëzit nuk e bëjnë dallimin në mes të sëmundjeve infektive dhe nezaraz-qeveritare të lëkurës.
  Ata mund të marrin për psoriasis, infeksion kërpudhat Kovu (Tinea ose

  këmbë atleti), impetigo (njëqind-filokokkovuyu ose infeksion streptokokut e lëkurës)
  ing infeksion virus që ndodh me skuqje ose kruarje. Prandaj nekototle
  pacientët me psoriasis gjejnë të nevojshme për të shpjeguar në një të ri pak fjalë
  e di se çfarë psoriasis është dhe arsyeja pse ajo nuk është ngjitëse.

  Nëse
  një person në familje u sëmur me psoriasis, dhe kjo është e njëjta sëmundje
  diagnostikuar në pjesën tjetër, arsyeja qëndron në i përgjithshëm gjenetik
  prirjet, dhe jo në kontakt fi-qeveritë me pacientin. Në
  Shumica e njerëzve të jap vendit-psoriasis, kontakt fizik me familjen
  dhe afër-E është shumë e rëndësishme, dhe të tjerët nuk duhet të trembet nga ata.

  Mit
  infektueshmërisë e psoriasis është shumë i zakonshëm dhe mund të japë shumë

  probleme si pacientët dhe ata përreth tyre. Inteligjente dhe
  paraqitur siç duhet informacion ACT-sobnymi të larguar të paktën disa prej false
  Frika se një sozna-NII njerëz të lidhur me këtë sëmundje.

  I armatosur
  njohuri modern (p.sh., andin kështu në rekomandimet e Kombëtare
  Stock psoriasis ose organizata të tjera), njerëzit që vuajnë nga psoriasis,
  jenë në gjendje të komunikojnë në mënyrë të qartë të shpjeguar se sëmundja nuk është ngjitëse. Kjo është e para e
  Pse duhet të fillojnë të flasin për të.

  Edhe pse psoriasis nuk është
  ngjitëse, ajo mund të përhapet nëpër trup dhe të kapur pjesë të ndryshme
  lëkurës. Qeliza e parë mund të arrë-shfaq në kudo, por më shpesh

  Kjo është zona jo të vpol-përcaktuara. Edhe pse çdo rast
  individua-liri, shumica e pacientëve me psoriasis ndodh shumë ose më pak
  të ngjashme. Forma më e zakonshme e sëmundjes - psoriasis përbashkët -
  ndikon në bërryla, gjunjë, kokës, dhe trungu (Fig. 2, col.
  Fig. B dhe E).

  Nëse pacienti zbuluar një qelizë
  Psoriasis, një mjek zakonisht shqyrton vend të përbashkët për të parë nëse ka asnjë është
  lezione tjera. Pllaka mund të ndodhë në çdo vend ku lëkura ishte
  bashkë-GDA-ajo është e dëmtuar, të tilla si vendin e mbresë vjetër apo CBE-zhey
  scratches (shih. Pyetja 30). Në shumicën e rasteve, pllakë të vendosur mbi
  trup simetrike, edhe pse disa pacientë janë të habitur nga gjithë

  një ose dy zona.

  Ka forma të tjera të
  psoriasis, por shumë më të ri-njëjta. Për shembull, sëmundja mund grevë
  axillary rënie HN (col. Fig. 3) dhe ijë. Kjo formë e sëmundjes të quajtur
  lëkurës psoriasis folds, ose psoriasis e lokalizimit çoroditur
  i nxituar.
  Përveç kësaj, mund të ketë dorë-vetëm-venoz psoriasis,
  lot psoriasis, pustular psoriasis dhe erythroderma psoriatic.
  Në mënyrë tipike, secili pacient ka vetëm një lloj i psoriasis, edhe pse është e mundur, dhe imponimi i disa varieteteve.


  raste të rënda, skuqje mund të mbulojë të gjithë trupin. Skuqje mbi 90
  % Nga të trupit quhet erythroderma psoriatik.

  Kjo është
  gjendje të rëndë, nganjëherë da njëjtë të rrezikshme për jetën. Humbjen e gjithë
  Naru-lëkurë zvogëlon aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet
  dhe mbajnë lagështi, rrit rrezikun e infeksioneve. Varësisht nga ashpërsia
  PSO-Riaz dhe gjendja e përgjithshme e pacientit mund të kenë nevojë
  shtrimin në spital për monitorim dhe trajtim më të kujdesshëm.


  Në çfarë moshe janë shpesh simptomat e para të shfaqen?

  Psoriasis
  zakonisht fillon në një moshë relativisht të re, por mund
  ndonjë, prej vitit të parë të jetës në pleqëri, kur ai shpesh tregon
  janë të pazakonta. Në disa pacientë me psoriasis ndodh pas
  grip apo dhimbje të fytit.

  Kjo nuk është befasuese - ndonjë infeksion dobëson
  imunitet.

  Psoriasis shpesh vuajnë në
  të moshës 20-30 vjet. Në fëmijët, kjo nuk do të ndodhë
  shpesh, dhe në verë - edhe më pak kështu një diagnozë e saktë në këto
  Rastet e nganjëherë mund të vihet menjëherë.


  Kush vuan nga psoriasis?

  Sëmurem
  Psoriasis mund dikush pavarësisht nga gjinia, komb, apo prania e nalnosti
  Sëmundjet tjera të lëkurës. Më shpesh kjo ndodh në mes të moshës
  teen për tridhjetë vjet. Ndonjëherë psoriasis diagnostikuar edhe në
  fëmijë, por ata e bëjnë atë mund I Menu view-fëmijë ndryshe se të rriturit.


  Disa njerëz rrezik nga psoriasis rritet. Në veçanti, kjo

  Sa për ata që kanë ato dikë të sëmurë ose të sëmurë ose çfarëdo afërt
  të afërmit (prindërit, gjyshërit, vëllezërit dhe motrat).
  Faktorë të tjerë të rrezikut përfshijnë psoriasis në të afërmit më të largët
  (Xhaxhallarët dhe hallat, kushërinjtë dhe kushërirat e dytë, vëllezërit dhe motrat), psoriatik
  artirit nga dikush në të shtatën, prania e një histori familjare të autoimune
  Sëmundjet. Pacientët e hulumtimit me psoriasis është ende shkaktojnë atë 40-65% e tyre
  ndonjë anëtar i familjes i jep vend-ose vuajnë sëmundje.

  Ajo ka qenë
  Një shumë e studimeve të gjenetik para disponimit të
  psoriasis. Ajo u gjet se në mesin e gjeneve të Dhomës, për prodhimin e proteinave
  Sistemi imunitar, dmth ata që janë të zakonshme në pacientët

  psoriasis dhe më pak - Mbyllur në njerëz të shëndetshëm.

  Në të ardhmen, ky informacion mund
  të jetë ngjitur-tion për qëllime terapeutike, por për sot
  Sistemi ditë provë për të përcaktuar gjenotip e njerëzve që vuajnë nga psoriasis,
  shkallë industriale nuk janë lëshuar dhe roli praktik-atlantik në vlerësimin
  prognozë dhe përzgjedhje trajtim nuk do të luajë.

  Shkallë
  Rreziqet vlerësohen në disa studime që përfshijnë familje të menjëhershëm
  (dhe motra, binjakët, fëmijët dhe prindërit). Nëse një prej
  binjakët që vuajnë nga psoriaza, probabilitetin e kontraktimit të një të dytë - 58%
  (Konkluzion është i bazuar në rezultatet e hetimit të 141 rezultateve çifte të binjakëve).

  Nëse

  psoriasis-Leet për një vëlla apo motër, më të ulët të rrezikut të
  - Syri-ja 6%. Nëse psoriasis vuan një prind, atëherë fëmija
  Gjasat e nën 20%, por nëse pacientët e të dy popujt la, atë
  rrit në 65%. Ashpërsia e sëmundjes dhe lokalizimin e lezioneve në ndryshëm
  anëtarët e familjes mund të ndryshojnë.


  Psoriasis - një sëmundje e rrallë?

  Disa
  konsiderojnë psoriasis të rralla, sëmundje pothuajse ekzotike. Në
  Në fakt, sipas vlerësimeve konservative, madje në më
  Vendet e begatë dhe rajone vuajnë nga psoriasis të paktën 4%
  e popullsisë. Në Skandinavi - 8% e popullsisë. Statistikat kusht

  i ndryshëm, por vlerësohet se psoriasis vuan nga 2% deri 3% të popullsisë amerikane,
  dmth rreth 4,5 milionë njerëz. Çdo vit diagnostikuar përafërsisht
  200 000 raste të reja.

  Prevalenca e psoriasis ndryshon në të ndryshme
  grupet etnike. Në mesin e të bardhëve është më e lartë se në mesin e zezakëve, LA
  tinoamerikantsev, aziatikët, indianë dhe eskimezë. Shkaqet në dobnymi
  pabarabartë i panjohur por besohet të kon-Zana me
  predispozicion i trashëguar (shih. Pyetja 25).


  i përbashkët i zakonshëm, ose pllakë, psora-az - Kjo formë ndodh
  në 85% të pacientëve (col. Fig. F). Forma të tjera të psoriasis, të marra së bashku,
  përbëjnë rreth 15% të rasteve, edhe pse i njëjti person

  mund të vërehet-datysya njëkohësisht disa varieteteve të sëmundjes.
  Psoriasis Tear shpesh ndodh në fëmijët me një të kohëve të fundit
  tion infektive, të tilla si angina. Ndonjëherë ajo shpejt kalon. Të gjithë
  një formë e rrallë e psoriasis jashtë kështu që nuk pëlqen psoriasis të zakonshëm,
  nganjëherë ata nuk mund të gjatë ahnostirovat mjaftueshme di apo shqetësime
  misdiagnosis.

  Incidenca e psoriasis
  ndryshon nga vendi në vend, duke reflektuar ndryshimet në përbërjen etnike
  popullsia dhe sasia e diellit. Mbi të gjitha (4.5%), ajo është
  Evropa veriore dhe më të ulët - në disa vende të Amerikës së Jugut dhe
  Lindja dështon me Samoan, ku nuk kishte asnjë rast të psora.


  mashkull dhe femër ai i plotëson të njëjtën frekuencë.


  10-30% e pacientëve me psoriasis mund të zhvillojë arthritis psoriatiche-ing. Në
  shumica e saj vjen nga 5-10 vjet pas fillimit të sëmundjes, por
  ndonjëherë ndodh simptomë e parë.


  Psoriasis të rrezikshme?

  Psoriasis ndikon në shëndetin e përgjithshëm.
  Nëse ajo është përhapur gjerësisht, ajo me siguri mund të shkaktojë
  siklet, siklet i lëkurës dhe emocionale vështirësi
  Plani mund të ndikojë në punën dhe kohën e lirë. Për fat të mirë, shumica e njerëzve
  pacientët me psoriasis, një lëkurë të vogël të prekur se ndërsa
  kjo është frustruese nuk ndryshojë stilin e jetës së tyre.

  Rreth 10%

  raste në njerëzit me psoriasis mund të zhvillojë një formë e artritit,
  i quajtur artrit psoriatic.
  I përshtatshëm
  ekzaminim për të konfirmuar diagnozën. Edhe pse nuk
  gjithmonë, artrit psoriatic më shpesh shihet në njerëzit me të gjerë
  psoriasis përhapur në vend se shpërndarja lokal.
  Artriti psoriatik mund të ndikojë në njerëz të të gjitha moshave.


  A është e mundur për të kuruar psoriasis?

  Jo
  Nuk ka të holla për të kuruar psoriasis, por ka shumë
  medikamente dhe trajtimet që mund të reduktojnë dhe kontrolli
  oriaz ps, shpesh për periudha mjaft të gjata kohore. Psoriasis
  vetë mund të vijnë e të shkojnë, shpesh me periudha të gjata

  ndjesë.

  Në shumicën e rasteve, megjithatë, psoriasis konstante. Ajo mund
  vijnë e të shkojnë pa ndonjë arsye të dukshme. Psoriasis nuk është domosdoshmërisht
  më keq me moshën. Psoriasis mund të ndodhë në çdo moshë prej
  Fëmijëria në moshën e vjetër. Shpesh psoriasis mbetet i vogël
  zonat e kufizuara dhe asnjëherë nuk aplikojnë.


  Sot më në fund të kuruar psoriasis mund. Si
  shumë sëmundje autoimune, trajtohen metodën e tij, ne dëshpëruar imun
  sistem. Për fat të keq, asnjë nga trajtimet aktuale mund
  reduktuar aseteve kep e qelizave të imunitetit përgjithmonë. Mjetet e tanishme
  pastruar simptomat e psoriasis, por nuk mund të ndikojë në thellësinë

  shkaktojë një sulmin e sistemit imun në lëkurë.


  Shumica e pacientëve me psoriasis është në rritje, ajo qetësohet. Në shumë
  ka raste kur ajo zhduket tërësisht. Por si rregull, sëmundje
  gjithsesi prapa. Për shkak se ata munnaya-sistem ka për qëllim
  sulmojnë lëkurën, ajo herë pas here ndodh.


  Mediat çdo tani dhe pastaj reklamuar Xia tjetër
  "Mrekulli" Fondet nga psoriasis. One-to si psoriasis
  një sistem kompleks dhe i paqartë në natyrë, dhe imun është i vështirë
  "Retrain", shumica e pacientëve kërkojnë trajtim të vazhdueshëm.
  Prandaj, edhe pse metodat e multi-bir pastruar për një kohë simptomat
  psora shkak, çdo njoftim i shërimit të plotë duhet të jetë me kujdes

  kontrolloni.

  Qëllimi më realist për më
  pacientët - është për të gjetur një balancë të pranueshme ndërmjet kontrollit të gjendjes së tyre
  dhe kockave-në keel kohë, përpjekje dhe të holla ata janë të gatshëm të shpenzojnë më
  trajtim. Që të gjitha drogat janë të rrezikshme, ju duhet gjithmonë të vlerësuar
  raporti midis efektin e tyre terapeutik dhe Pobochiy-efektet.

  Atje
  shpresoj që në mjetet e ardhshme të shërimit ende Poya-lajthis. Immunologist
  Dermatologists dhe vazhdoi në mënyrë të qëndrueshme formatsevticheskie hulumtim
  kompani dhe qendrat e mëdha mjekësore gjithashtu merret me këtë problem.
  Psoriasis është në kreshtë e interesit shkencor; raportuar vazhdimisht në
  zhvillimet e reja dhe zbulime në këtë fushë.


  Çfarë përkeqësohet psoriasis?

  Referohet
  Disa arsye që mund të pengojë rrjedhën e psoriasis. E tyre
  Është mirë të dihet. Por mos harroni, psoriasis mund të zemërohem pa ndonjë
  arsye të dukshme. Më poshtë - disa nga faktorët që përkeqësojnë
  psoriasis (të paktën për të shumica e njerëzve pimenitelno):

  Dëme të lëkurës dhe scratches

  Acarim,
  gërvishtjet dhe tan - të gjitha të cilat mund të aktivizojnë psoriasis. Ju keni
  përpiqen për të ndaluar stimulim mekanike të psoriasis tuaj nëse
  të jetë e mundur. Psoriasis mund të zhvillohet në lëkurë së pari,
  dëmtuar nga gërvishtjet, djegiet apo sëmundjeve ngjitëse.

  Rrezet e diellit


  Shumica e njerëzve me psoriasis, sunbathing moderuar shumë

  të dobishme, por djegien nga dielli mund të shkaktojë psoriasis të zemërohem më. I vogël
  Numri i njerëzve (10%) besojnë se psoriasis e tyre më keq nga
  Dielli në ndonjë nga sasi të saj. Nëse keni lëkurë të bardhë, ju mund
  do të duhet një sunscreen për të mbrojtur kundër djegien nga dielli.

  Dietë

  Nuk ka është
  Lidhja mes dietës dhe psoriasis u gjet; megjithatë atje
  disa udhëzime të rëndësishme që duhet të ndiqen.
  Një dietë e shëndetshme të ekuilibruar është i rëndësishëm për shëndet të mirë. Disa
  njerëz të gjeni se psoriasis e tyre përkeqësohet me peshë të tepërt - kështu
  Pesha Humbje i dobishëm për rregullimin e psoriasis. Disa njerëz paguajnë

  vini re se alkooli i çdo lloji aktivizon psoriasis e tyre

  Stres

  Disa
  Pacientët të vini re se stresi përkeqëson kursin e psoriasis tyre. Nëse kjo
  është vlerë duke u përpjekur për të gjetur mënyra për të shmangur situata të vështira.

  Ilaç

  Disa medikamente
  marrë për arsye të tjera, të përkeqësohet psoriasis, por natyrisht,
  jo në çdo rast. Këto medikamente përfshijnë në të anëtarësimit të saj, ari
  litium, të tipit beta-blockers Inderal, e përdorur për hipertension. Ju
  duhet të them ilaçet tuaja dermatolog ju jeni duke marrë. Nëse
  ju keni pyetje mbi këtë temë, të jetë i sigurt për të pyesni ata.

  Infeksionet

  Disa
  dhimbje të fytit dhe traktin e sipërm respirator - veçanërisht streptokokut

  Infeksioni mund të përkeqësohet psoriasis tuaj. Më shpesh kjo manifestohet në fëmijët dhe
  adoleshencë.