Psoriasis - një sëmundje të qytetërimit


 • Çfarë është psoriasis?
 • Simptomet e Psoriasis
 • Diagnoza e Psoriasis
 • Psoriasis Mjekimi
 • Parandalimi Psoriasis

 • Çfarë është psoriasis?

  Emri i sëmundjes "psoriasis" vjen nga fjala greke "psora" që do të thotë "kruar". Psoriasis ndikon mukozën e lëkurës dhe nyjeve. Psoriasis është një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës, të cilat janë të sëmurë në çdo moshë. Megjithatë, rreth 70 për qind e pacientëve me psoriasis të sëmurë për 20 vjet.

  Shkaku i psoriasis është e paqartë. Virusi më i zakonshëm, neurogjenik, i trashëguar, teoria e shkëmbimit të psoriasis. Por asnjë prej hipotezave ekzistuese në lidhje me origjinën e psoriasis nuk është pranuar.

  Studimet shkencore në vitet e fundit tregojnë se baza e psoriasis është një kompleks i faktorëve që ndërveprojnë, por fakti është predispozicion gjenetik i pakundërshtueshëm. Nëse psoriasis vuan një prind, rreziku i një fëmije është 25% në qoftë se të dy prindërit janë të sëmurë - 65%.

  Në psoriasis, në disa zona të trupit, shtresa e sipërme e lëkurës vdes shumë më shpejt se normale. Kur psora Azay ky proces është vetëm 4-5 ditë, dhe zakonisht Ndarja cikël dhe pjekuria e qelizave të lëkurës ndodh 25-30 ditë.

  Në zhvillimin e psoriasis janë faktorë të rëndësishëm duke filluar që shkaktojnë fillimin e sëmundjes:

 • dëmtimi (ndonjë dëmtimi i lëkurës);
 • sëmundjet infektive (gripi, dhimbje të fytit);
 • të ushqyerit e dobët;
 • stresi;
 • Reagimi për medikamente;
 • ndryshimet klimatike;
 • alkool, etj


 • Simptomet e Psoriasis

  Acaruar psoriasis, zakonisht në dimër. Në psoriasis sëmundjeve të hershme, në shumicën e rasteve, i nxituar është e kufizuar dhe me pllaka të vetme në vende lokacion të preferuar (lëkurë e kokës, sipërfaqe muskul zgjatues e bërryl, gju, kryqe, etj).

  Prekura psoriasis pllaka të lëkurës të dalluar qartë nga lëkurë të shëndetshme, të ndritshme rozë ose ngjyrë të kuqe të thellë, të mbuluar me argjendtë-bardhë peshore të lirshme. Skuqja zakonisht i shoqëruar me kruarje të dhimbshme dhe lëkurë. Simptomet e psoriasis dobët verës, rrezet e diellit, dhe në disa pacientë, zhduket krejt.

  Karakteristikë e psoriasis janë të ashtuquajturat fenomen Kebnera - kur psoriasis shfaqet në vend të lëndimit apo gërvishtjet. Në psoriasis mund të vuajnë jo vetëm lëkurën. Ndonjëherë proces i përfshirë dhe nyje. Ne zhvillimin artropati psoriatic ashtuquajtur (ose artrit psoriatic).


  Diagnoza e Psoriasis

  Diagnoza e psoriasis, me një foto tipike klinike, nuk është e vështirë. Treshe tipik psoriatik (spote Simptomë stearik filma terminali, pika e gjakderdhje). Ka vështirësi është diagnoza diferenciale e psoriatic psoriasis artritit reumatoid, veçanërisht në mungesë të lezioneve të lëkurës.

  Diagnoza e saktë e psoriasis mund të kontribuojnë informacione mbi praninë e saj në familje. Për të sqaruar diagnozën e psoriasis mund të ketë një biopsi të lëkurës. Psoriasis ka format e mëposhtme klinike:

 • psoriasis pllakë (forma më e zakonshme e psoriasis) - manifestohet si të shpërndara, e ngritur mbi sipërfaqen e lëkurës së mbuluar me shkallët pllaka të vendosura në bërryla, gjunjë, lëkurë e kokës;
 • psoriasis të kokës - shoqëruar me skuqje të lëkurës në fushën e rritjes së flokëve, shpesh të shoqëruara me kruarje. Ndonjëherë ka një bombardimi i fortë se pacientët gabimisht i konsiderojnë si xham zmadhues të zakonshëm;
 • psoriasis lotsjellës - karakterizohet nga të shumta të vogla, të shpërndara në të gjithë lëkurën, skuqjen, i mbuluar me luspa dhe shpesh zhvillon në të rinjtë;
 • Nail psoriasis - shumë e zakonshme, mund të mos të shoqërohet me një skuqje të lëkurës në lëkurë;
 • lëkurës psoriasis folds - ndikon në sqetull, folds inguinale dhe rajonin anogenital;
 • psoriasis të shuplaka dhe shputa;
 • Erythroderma Psoriatic (lezione bashkimin në xhepa të mëdha të kuqe të ndritshme, duke zënë pothuajse të gjithë lëkurën).

  Lëkura bëhet e ngarkueshme, i përafërt, ynfyltryrovannoy, e kuqe, lëkurë të bollshme në sipërfaqe. Në këtë formë e psoriasis rritur nyjet limfatike periferike, ka një ndryshim të temperaturës vërejtur në gjak (leukocytosis, i ngritur normës së sedimentimit të eritrociteve). Erythroderma Zhvillim promovon terapi iracional, i nevrikosur në fazë të avancuar të psoriasis;
 • psoriasis psoriatik (një sëmundje inflamatore të përbashkët zakonisht prek nyjet e vogla të duarve dhe këmbëve). Simptoma të lëkurës ndodhin për të artikuluar, por në disa pacientë joints janë të prekur për herë të parë, dhe nganjëherë referohet nyje humbjen pa manifestimet lëkurore.

  Kjo është një sëmundje serioze që mund të çojë në deformim të nyjeve, kufizimin e lëvizjes dhe për këtë arsye kërkojnë trajtim jo vetëm në dermatolog, por edhe rheumatologist;
 • psoriasis exudative - shpesh zhvillohet në pacientët me diabet dhe karakterizohet nga ënjtje të rënda dhe pllaka shkëlqim psoriatic, formën në crusts luspa sipërfaqe të verdhë për shkak të rrjedhjes së exudate.

 • Psoriasis Mjekimi

  Nuk ka fonde për një kurë për psoriasis, por ka shumë medikamente dhe trajtimet që mund të zvogëlojë dhe të kontrollojnë psoriasis, shpesh për periudha mjaft të gjata kohore. Psoriasis vetë mund të vijnë e të shkojnë, shpesh me periudha të gjata shlyerje.

  Në shumicën e rasteve, megjithatë, psoriasis konstante.

  Psoriasis Mjekimi i gjatë, shpesh duhet përzgjedhje individuale të terapisë për një pacient të veçantë, si jo të gjitha drogat janë njëlloj të efektshme në të gjithë pacientët. Në manifestimeve lehta kufizuara psoriasis trajtimit mjaft lokal konkret në trajtën e ointments zbutjes.

  Format e rënda të sëmundjes kërkojnë një sistem të integruar të trajtimit me detoxification, desensybylyzyruyuschyh, drogës anti-inflamator të grupeve të ndryshme, metodave fizike terapi të terapisë, përgatitjet e jashtme, etj Në psoriasis nevojë dermatolog vazhdueshme mbikëqyrjen dhe trajtim sistematik.

  Në vitet e fundit, për trajtimin e psoriasis përdorur zakonisht photochemotherapy, hemosorption, plasmapheresis.

  Duke premtuar trajtime për psoriasis. Tani, përmirësim i rëndësishëm i trajtimeve psoriasis. Përveç modeleve tradicionale dhe teknikave të zhvilluara metodave aktive efferent bazuar në efektet detoxic dhe imunokoryhuyuchyh.

  Në thellësi virologjik hulumtim zgjeruar indikacione për përdorimin e mjeteve antivirale antibiotik komplekse. Ngushtuar indikacionet për përdorim në psoriasis dhe tsitostatinov immunosuprassivnyh drogës. Të jenë të kujdesshëm dhe i përmbajtur emëruar Kortikosteroidet armatures trajtim të përgjithshëm të psoriasis dhe është e kufizuar në përdorim lokal.

  Në vitet e para pas futjes së kortikosteroideve ishin prona negative. Në doza të ulëta dhe për të hequr të drogës pothuajse gjithmonë vjen shpejt rikthim. Për lehtësim të mprehje kërkohet një rritje të konsiderueshme në dozë, të shoqëruar nga komplikimet dhe efektet anësore. Vlen të përmendet se në pacientët marrjen e kortikosteroidet, recurrences më të avancuara rezistente ndaj terapive të tjera për psoriasis.

  Me përdorimin e kortikosteroide shoqërohet rritje përhapjes e psoriasis rëndë pustular. Në bazë të të dhënave të marra në rezultateve të studimit photochemotherapy, ajo u bë e njohur se kjo metodë është një nga më të efektshme në psoriasis.


  Parandalimi Psoriasis

  Pacientët me psoriasis duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun për të marrë terapi mbështetës në dimër dhe pranverën e hershme, ndiqni një dietë me kufizim të yndyrave shtazore dhe karbohidratet, të eliminuar ushqim erëza, erëza, alkool.

  Në psoriasis treguar trajtim turistik - sulfide hidrogjeni dhe burimet e radonit (Matsesta, Tskhaltubo, etj), sunbathing dhe larje në det (Deti i Vdekur - Jordanin, Izraelin e Detit të Kuq - Egjipt), trajtimin e peshkut psoriasis (Kangal, Turqi). E rëndësi të madhe në parandalimin e psoriasis ka një forcim të trupit, të rrisë lëvizshmërinë, lëvizshmërinë në formë të terapisë fizike apo si një sport.