Psychosomatics


 • Çfarë Psychosomatics
 • Humbjen sëmundje të padukshme

 • Çfarë Psychosomatics

  "Të gjitha sëmundjet e nervave, por nga sifilizi
  fun! "Kundërshtimet ndaj këtij frazën konvencionale mund të jenë të shumta.
  Para së fun - jo vetëm sifilizi,
  Çdo detaje ju them sëmundje veneriane, dhe së dyti, psyhosomatykoy,
  jo të gjithë për shkak të sëmundjes.
  Edhe pse termit "Psychosomatics" së shpejti
  festuar dyqind vjet (ajo shpik në 1818 nga mjeku gjerman
  Emrat Haynrot), akoma mendjen e madhe e interpretojnë atë në mënyra të ndryshme.

  Sigurisht, një grup i sëmundjeve psikosomatike natyra e të cilit
  Ka (rrethim) nuk dyshoj, kolit ulcerative, hiper dhe hipotension,

  gastrit, astma, anoreksia nervoziteti.
  Dhe nuk është një opinion, "A jeni më pak nervoz, dhe çdo gjë shkon!". Por pak
  në mënyrë të qartë të kuptojnë se çfarë një të vërtetë të përfaqësojnë
  sëmundje psikosomatike. Dy koncept më të famshme
  Origjina e "gëzimi i jetës" - teori dhe Franz Alexander
  Sigmund Freud.


  Po, Frojdi ka shkruar jo vetëm në lidhje me "luleshtrydhet".
  Versionet e tij të sëmundjeve psikosomatike ai quajtura
  konvertimit. Fjala "konvertimit" zakonisht i referohet konvertimit
  diçka e gabuar-date dhe të padobishme në këtë moment në diçka
  më të rëndësishme. Si, Shpata kthyer në plugje. Por konvertimi i
  Frojdi tha se, nuk është diçka tjetër: transformimi është e gabuar


  më shumë më e keqe, konflikti i brendshëm, pa leje, është shndërruar
  në simptome të caktuara fiziologjike.

  Ju lutemi vini re:
  konflikti i brendshëm - një konflikt nuk e turshi dhe kos në tuaj
  stomakut, por gjithashtu brenda stomakut. Kjo intrapsychic
  Konflikti, dëshirat konfliktit pandërgjegjshme dhe ndalimet. Për shembull, ndonjëherë
  Head'd të donte për të hedhur nga dritarja, sekretar paste burrin në
  dovbeshtsi saj pikturuar, rënie çdo gjë dhe të shkoni në tezen time në vend i humbur, në Saratov
  Por kjo dëshirë është kaq e ndaluar, ata nuk e kuptuan madje. Njeri
  i paaftë për të kuptuar atë që ai me të vërtetë dëshiron, por ndihet

  Siklet i vazhdueshëm emocional. Për shkak të transferimit të sipërfaqes
  në fushën e trupit mendor, kjo dilemë është e lejuar, dhe ankthi
  ankthi shkoni.

  Në kushtet e Freud, në konvertimin e njeriut
  i sëmurë nuk diçka të rastit, dhe çdo simptomë
  përfaqësuar simbolikisht diçka me të cilat ishin të lidhura me përvojat e tij. Për shembull,
  të tilla si çrregullime psikosomatike e vizionit dhe dëgjimit, shpjegoi ai
  ngurrim për të parë dhe dëgjuar mjedisin.

  Nga rruga, unë
  vërejtur në kohën vajzë që pësoi pectoris tmerrshme,
  ndërsa jetojnë së bashku me nënën e saj në ligj. A ishte e drejtë apo jo kolegu im,
  argumentuar se ajo është e shprehur si dëshirë e pandërgjegjshme për të bërtas

  që të njëjtit ligj, por vetëm "nëna" u nis për qëndrim të përhershëm në ngjitur
  shtet, nuk ishin vetëm një dhimbje të fytit, por efektet e afat-gjatë
  antibiotikët.

  Me ardhjen e sëmundjeve psikosomatike, personi, kaq të çuditshme të mjaftueshme, ndihet i lehtësuar.

  Kjo ndodh për tri arsye:

 • Së pari, siç u shpjegua më sipër, është lehtësuar konflikt pa ndjenja;
 • Së dyti,
  sëmundje e bën të mundur për të marrë shpërblime të ndryshme nga ajo e pacientit (për
  puna e vështirë nuk do të shkojë në krevat solli çaj, dhe çdo gjë përreth
  keq);
 • Së treti, sapo ajo të bëhet rend qartë
  veprim më tej: hlazik sheh - dripping pikat e ulçerë kolit
  namalyuvalysya - të marrë almagel e dieta, zemra bosh -

  validolchik hani.

 • Humbjen sëmundje të padukshme

  Foto përsosur: në qoftë se një person
  në fakt - trajtohen, konflikti i brendshëm recedes në sfond. Por
  Sëmundja nuk do të kalojë. Medicines dhe Trajtimi
  jep një ndjenjë të përvetësuar kontrollin mbi jetën e tyre, e cila ishte
  humbur si rezultat i situatave traumatike.

  Nga rruga, shpesh
  pacientët sëmundje psikosomatike vetëdije të koordinojë
  një përçarje, veçanërisht në situata publike. I mirë kujtohet një djalë të ri
  pronar i ulcera peptike që një fluturim i madh turistik
  mori dyqind gram dhe pak piper samohonchika, pastaj mesnatë tij

  përafërsisht dyqind persona janë angazhuar në një afat me pengesa në pyje
  Gjetja edhe një shofer matur. Një natë që mbeti fort
  shqetësuar dhe kujtua nëna ime dhe gjithë familja e të riut në
  shprehje të ndryshme.

  Sigurisht, ajo bëri një hënë budalla
  nuk tregojnë qëllimisht, por sjellja e tij nuk është thirrje aksidentale. Nuk mund
  jo edhe yazvennyk rishtar di se ajo do të jetë për këtë ushqim
  sjellje. Dhe dhimbja është kur ai ndjehet absolutisht e vërtetë. Por ndjenja
  Nevoja vet për shëndetin e rëndësishme, megjithëse subconsciously
  Niveli. Është ulçerë e mundur që ai luajti në vetvete, pa stimulit - shumë si djalë të vëmendjes.

  Teoria Franz
  Alexander (emri "Modeli neurozë vegjetativ" i saj tradicional)
  në përgjithësi, të ngjashme. Dallimi, ndoshta, është se ajo i jep më pak
  që do të thotë vlera simbolike të simptomeve individuale, por më tepër
  apelit për faktorë të tjerë. Për shembull, gjenetik.


  I përafërt
  folur, Alexander pranon parimin "ku është i hollë, ka dhe lot." Në
  disa sistem jo shumë i shëndetshëm kardiovaskular karakteristike, në
  vend tjetër problematike - dritë. Të përulur kryesisht të jetë
  këto organe, pavarësisht përmbajtjes së konfliktit të brendshëm. Nga
  Pika e Aleksandrit të parë, sëmundja nuk ka gjithmonë dobëson njëjtë
  konflikti i brendshëm, pasi nuk është një shprehje e emocioneve.

  Për shembull,
  rritur presionin në një gjendje të bujë bujë nuk e dobësuar, por është
  vetëm një simptomë fiziologjik të emocioneve. Nëse një person është shpesh
  do të jetë në një gjendje të bujë, ajo mund të përfundojë për të
  hipertension kronik.

  Debati për atë që përbën psyhosomatykoy,
  dhe se - jo, nuk ka përfunduar ende. Dikush i gatshëm të marrin në konsideratë psyhosomatykoy gjithë
  përveç etheve fisnore dhe edemë në gju. Disa besojnë se
  Psychosomatics - kryesisht një mit, si efektin placebo.

  Nga
  Kushtet e disa ekspertë dhe psikologjisë dhe
  Psyhosomatykoy Mjekësia është edhe i tillë një sëmundje e tmerrshme si
  kanceri.
  Dhe, edhe pse ka një numër të provave ose zyrtar

  mjekësi, le të vetëm pacientët dhe të afërmit e tyre nuk janë të gatshëm të pranojnë këtë
  view - diagnozë shumë e tmerrshme.

  Me të njëjtën Psychosomatics
  miratuar trajtohet si diçka jo serioze. Diçka me të cilat njerëzit
  mund të trajtojë veten, një vullnet. Ndoshta kjo është për shkak të faktit
  se termi "Psychosomatics" quhet simulim konvencionale që është krejtësisht
  e drejtë.

  Sëmundjet psikosomatike - është një sëmundje në
  i cili është i bazuar mbi dy fiziologjik dhe psikologjik
  arsye, por është një sëmundje të gjitha simptomave, kërkon
  ndërhyrje mjekësore. Një tjetër gjë është se vetëm tradicionale
  Trajtimi i sëmundjes nuk do të vazhdohet rifillimi (në të vërtetë,

  retsydyvnost me trajtim adekuat, një nga tiparet dalluese
  Psychosomatics), kështu që qasja më e përshtatshme për të psikosomatike
  Sëmundjet - në të njëjtën kohë me trajtimin për të punuar mbi problemin e
  psikolog.

  Në përgjithësi, ju mund të mbrojnë veten e tyre nga sifilizi, dhe
  nerva, dhe të çrregullimeve psikosomatike. Nëse keni kapur veten në
  menduar se ajo do të të mbush me gëzim nuk është shumë e keqe, kontaktoni një psikolog,
  për të kuptuar situatën, ose të përpiqen për të gjetur vetë
  stimul dhe të shpëtoj prej tij, ose, në më të keq, vetëm
  Pjesa tjetër.

  Informacion nga neni "Psychosomatics - të gjitha sëmundjet e nervave"?