Çrregullimet mendore, neurozë


 • Neuroses
 • Krizë nervash
 • Çrregullim obsesiv-kompulsiv
 • Neurozë histerike
 • Depresion

 • Nëse kjo është një student, duke u përpjekur për të kuptuar se e komplikuar për të
  të kundërshtojë; vajzë adoleshente që jeton me njerkun e saj; Babai i madh
  Familja kërkoi fonde për fëmijët e tyre jeteses;
  mësues, ai shpreson për të përmirësuar pagën e tij të vështirë të punës,
  sipërmarrës i cili dëshiron për të rritur fitimet e biznesit - të gjithë pa
  përjashtim të kalojë përmes testit zhvesh fuqinë e tij nervor
  sistem.

  Nëse vlerësimi në kujtesë, ne mund të kujtojnë vetëm disa miq ose
  miq të cilët vetë ishin në gjendje për të përballuar me gjendjen e tyre në të rënda

  Rrethanat dhe të qëndrojnë të qetë, duke e mbajtur të qartë
  kreu në zgjidhjen e problemeve aktuale.
  Problemi i shëndetit të mirë mendor është subjekt i dhimbshëm dhe
  sot. Për ato lloje të çrregullimeve neuropsikiatrike me të cilat ne
  në mënyrë të pashmangshme të hasni në jetën e përditshme më shpesh,
  dhe të diskutojnë në këtë artikull.


  Neuroses

  Hapi i parë në shterjen e sistemit nervor
  është një shqetësim themelor. Pajtohem se si shpesh ne fillim
  imagjinoni gjëra të pabesueshme duke tërhequr tmerret e ndryshme, dhe
  rezulton se të gjitha alarmet janë të padobishme. Pastaj, me zhvillimin
  Brengat kritike Situata mund të rezultojë në më serioz


  çrregullim nervor që shkakton çrregullime mendore jo vetëm
  perceptimi njerëzor, por edhe për dështimet e organeve të ndryshme të brendshme.


  Në jetën time ne shpesh përballen me një vështrim
  Çrregullimet neuro-psikiatrike të tilla si neurozë, numri i tregon
  që greva dashuroj tonë. Për shembull, frika obsesive çon stomak kyazve
  probleme në aktivitetin kardiak; neurozë motor (TIC,
  pjesët e pavullnetshme të trupit dridhje apo stuttering) - paaftësia për
  Zbatimi i gjeste natyrore.
  Fjala "neurozë" e kombinuar me një grup të madh të çrregullimeve mendore.
  Shkaku i neurozë mund të jetë e vështirë për çdo person të veçantë
  ngjarje apo problem i vazhdueshëm për një kohë të gjatë (në familje,

  në punë). Kjo natyrisht ndikon si në gjendjen mendore
  (Rezistenca ndaj stresit psikologjik është minimal), dhe
  fiziologjike (palpitations, shkaku stomak dhe kështu me radhë.
  f.).

  Shembuj të ngjarjeve që të çojnë në neurozë, frika mund të shkaktojë humbjen e të dashurve, me kërcënimin e ndarjes nga të dashurit
  njeri merak në lidhje me menaxhimin e mundshme materiale ose
  uljen e statusit të një karriere. Nëse një person është i çmendur
  Çështje të ciklit urgjente, duke u përpjekur për të ribërë ato në afat të shkurtër dhe
  jo kohë, nëse nedosypaye, të kequshqyer në qoftë se ai merr disa
  Sëmundje serioze - ata të gjithë herët a vonë çon në mendor

  çrregullim.

  Rëndësishmja, neuroses mendja e njeriut është e qartë, ajo mund të japin
  shpjegim i kënaqshëm i asaj që po ndodh dhe kërkon të tërhiqet nga
  rrethanat traumatike. Në gratë, frekuenca e shfaqjes së
  Çrregullimet mendore janë shumë më të larta sesa tek burrat, për shkak të
  një lloj i veçantë i emocion dhe perceptimi i tanishëm
  ngjarje. Ata janë më të hapur, të marrë në zemër përvojat e tyre,
  shqetësuese në provokimin më të vogël. Si për burrat, ata kanë
  komponent logjik mbizotëron mbi emocionet dhe ndjeshmëri,
  e cila i ndihmon ata të japin përmbajtur nga shqisat dhe vlerësuar situatën
  të bëjë një zgjidhje të menaxhimit të kërkimit.

  Format mbetura të neurozë - nevrasteni, çrregullim obsesiv-kompulsiv,
  histeri - janë më në thellësi manifestime psikologjike
  gjendja e njeriut është variante tyre klinike.


  Krizë nervash

  Ky çrregullim mendor
  si krizë nervash ndodh në përgjigje të ekspozimit të zgjatur
  gjendja traumatike dhe është i lidhur me njeri lartë lodhje
  Aktiviteti exhaustibility mendor kundër sfondit të excitability tepruar dhe
  svarlyvosti konstante në detaje. Dhe excitability dhe
  nervozizëm janë mënyra mbrojtëse e finale
  shkatërrimi i nervave. Duke krizë nervash njerëz veçanërisht vulnerabël me një ndjenjë të detyrës
  dhe ankthi, dhe jo derdhjen e ngarkuar me shumë

  shqetësohet.

  Zhvillimi çrregullim mendor ngadalë, me e komplikuar
  simptomat e neurozë e përgjithshme dhe ndjeshmëri akute
  të ndikimeve të jashtme, të tilla si temperatura, shkëlqimin
  ndriçim, touch i prekshëm fuqi. Të gjithë pacientët parë
  mjaft i keq dhe shkakton përhapjes rënda nervozizëm,
  pakënaqësi. Përveç kësaj për të stimujve të jashtëm shumë të shqetësuar në lidhje me të brendshme
  Ndryshimet shtetërore (dhimbje koke,
  palpitations, shurdhim në stomak, dobësi në këmbë, etj), dhe
  përkeqësim i rëndësishëm i proceseve mendore, kujtesës, vëmendjes zvogëluar,
  performanca e reduktuar në përgjithësi, nuk pushoni sjell dëshiruar

  lehtësim. Në fushën e dëshirës seksuale të femrave zvogëlon burra
  mund të vuajnë pafuqi dhe këta faktorë shpesh të çojë në probleme shtesë në marrëdhëniet familjare, derisa ata thyejnë.

  Për të parandaluar zhvillimin e krizë nervash, Donlcc mençuri rekomandon
  Puna alternativ me pjesën tjetër të plotë dhe ajër të pastër.
  Nëse ju nuk mund të eliminojnë ndikimin e një situate traumatike, është e dobishme
  të bëjë disa çështje pakomplikuar që do të ndihmojë heq mendjen nga
  mendimet negative.


  Çrregullim obsesiv-kompulsiv

  Nevrozë
  çrregullim i pandreqshëm i shoqëruar nga përsëritja e shumëfishtë të ndërgjegjes
  njeri nga të njëjtat mendime që nuk kanë rëndësi për të,

  kryerjen e një seri të lëvizjeve të detyrueshme para që ndonjë biznes,
  Shfaqja e dëshirave pandreqshëm absurde. Baza e emocioneve njerëzve
  janë në një gjendje të tillë është frika dhe frika
  për të vepruar në kundërshtim me zë të brendshëm, megjithatë ajo nuk ishte absurd.

  Çrregullim mendor i ngjashëm ndërgjegje më shumë të ngjarë,
  njerëz qyqare, paqëndrueshëm në vendimet e tyre dhe pamje të varur
  jashtmit.

  Nuk është një grup i frikës ngulët, të tilla si frika e errësirës,
  Frika në sytë e merimangat, frika nga lartësitë, etj Ata janë gjetur në të mirë
  njerëzit e shëndetshëm, arsyeja për ndodhjen e tyre është e lidhur me një kombinim të
  situata traumatike dhe kjo faktor të veçantë, të tilla si frika

  Errësira mund të ndodhë me kujtimet e fëmijërisë si një fëmijë
  frikësuar veçanërisht të gjitha llojet e monsters dhe histori horror para gjumit.

  Për të shmangur dukuri të çrregullimit të tillë mendor ndihmon
  rritjen e vetë-respekt, besim në rëndësinë e tyre, duke e bërë
  Autonomia dhe pavarësia nga të tjerët. Fëmijët kanë nevojë për të mbrojtur
  nga të papërshtatshme për moshën e tyre "tmerrshme" letërsinë e
  përbindësha lodër Metodat eliminojë kërcënimet për arsimimin e tyre.


  Neurozë histerike


  Histerike
  neurozë rezulton nga situate të rëndë traumatike, dhe
  njeriu nuk përpiqet për të rezistuar atë, por në vend të "arratiset" në të,
  duke e detyruar veten për të përjetojnë peshën e përvojës.

  Ne zhvillimin e perceptimit jo normale të pacientit në
  kusht histerike është e kënaqshme, është e vështirë për të nxjerr një përfundim nga
  ky kusht. Gama e manifestimeve është shumë e gjerë: nga shkel përdhe,
  tërhequr flokët për ngarje në dysheme në konvulsione ekstrakte aq të sëmurë
  përfitime të caktuara dhe mund të manipuluar se si të dashurit e tyre, dhe
  të huaj. Për shembull, fëmijët çuditshëm pa vëmendje,
  Manifestimet e tilla janë duke u përpjekur për të tërhequr për të prindërit e tij, histerike
  Gruaja në këtë mënyrë mund të arrijë gjërat e dëshiruara të një njeriu, dhe kështu me radhë. d.
  Tekave të performancës dhe kërkesat krijon një lloj i kushtëzuar
  refleks kur një person bien në histeri merr sjelljen e dëshiruar

  fikse dhe bëhet tipar personal. Dhe gratë janë më shumë
  të prirur për çrregullime të tilla mendore.

  Neurozë histerike mund të zgjasë nga disa minuta deri në orë
  disa vite, dhe atë që një periudhë më të gjatë atë
  përhapet, më shumë mund të jetë një çrregullim mendor, dhe vetëm duke ndryshuar marrëdhënien e njeriut të sëmundjes së tij dhe konfiskimet, mund të arrijë ndërprerjen e sëmundjes.

  Për të shmangur
  Sulmet histerike neurozë duket izolimit të dobishme të përkohshme
  drejtat e të tjerëve - zakonisht ky shtet kalon shpejt,
  kështu që prania e publikut krijon kushte për të treguar dëshirat e tyre dhe
  kusht imagjinar kritik.


  Depresion


  crregullime neurotike gjithashtu përfshijnë depresionin, cilat
  Ka mungesë gëzimi, perceptimi pesimist i jetës,
  trishtim dhe ngurrimi për të ndryshuar ndonjë gjë në jetën tuaj. Ajo mund
  i shoqëruar nga pagjumësia, refuzimin e ushqimit, nga marrëdhëniet seksuale,
  Mungesa e dëshirës për të marrë kujdesin e biznesit, duke përfshirë favorite
  biznes. Shpesh manifestim i depresionit është shprehur në apati e njeriut ndaj
  që është, tosklyvosty, ajo është si në qoftë se në kushtet e tij, nuk
  vëren njerëzit rreth tyre. Disa çon depresioni
  bashkangjesë alkoolit, drogës dhe të tjera të dëmshme për
  Masat e shëndetit.

  Rritja depresioni është i rrezikshëm në atë pacient,
  humbjen e të menduarit kritik dhe përshtatshmërinë mund të kryejnë vetëvrasje, nuk
  përballoj peshën e ngarkesës së sëmundjes.
  Depresioni është e vështirë të mbajnë, nëse një person jeton vetëm, ajo është e rekomanduar për të afërmit dhe miqtë në asnjë mënyrë pushim
  një njeri i vetëm me të, butësisht të angazhohen atë në një ritëm të përbashkët
  jeta pa mbingarkesat punët.
  Në bisedë me atë shpesh kujton se
  shtet i përkohshëm, dhe së shpejti ai do të vijë në jetë përsëri, do të, si më parë,
  i gëzuar, të jetë i sigurt për të mbajtur atë në besimin e tij
  shërim.

  Forcat e tij të parandaluar zhvillimin e depresionit mund të jetë e organizuar siç duhet

  rutinë tuaj të përditshme dhe pjesa tjetër, e cila nuk ka shumë hapësirë
  licencimit shkarkuar dhe kalim kohe paqëllimtë. Interesant
  interesat, hobi, klasat dhe një shumëllojshmëri të lojrave jashtë pozitive
  ndikimi në shëndetin e përgjithshëm, energji dhe akuzuar energji.