Manifestimet e tetanusit


 • Periudha latent
 • Periudha e fillimit të sëmundjes
 • Gjatë kulmin e sëmundjes
 • Shërim

 • Tetanozi - një sëmundje infektive që ndodh me dëmtim të sistemit nervor dhe zhvillimin e marrja. Ka 4 periudhat e sëmundjes: inkubacionit (fshehur) fillestar, shkarkimi dhe shërim.


  Periudha latent

  Periudha e inkubacionit (dmth periudha kur sëmundja nuk shfaqet) në tetanosit është një mesatare prej 5 deri në 14 ditë, ndonjëherë disa orë deri në 60 ditë. Çfarë është më e shkurtër, aq më e vështirë shkon tetanosi.

  Sëmundja mund të paraprihet nga dhimbje koke, nervozizëm, djersitje, tension dhe twitching muskujve në fushën e plagë.

  Menjëherë para fillimi shënuar temperaturë, pagjumësi, yawning, dhimbje në fyt kur gllabërim, përsëri dhimbje, humbje e oreksit. Megjithatë, periudha e inkubacionit mund të jenë asimptomatike.


  Periudha e fillimit të sëmundjes

  Periudha fillestare zgjat deri ne 2 ditë. Hershme simptomë - pamja e dhimbje e shurdhër, duke tërhequr në vendin ku bakteret kanë hyrë në trup. Rana deri më sot tashmë mund të jenë të mbyllura. Pothuajse në të njëjtën kohë, apo brenda 1-2 ditëve atje tetanos - tensioni dhe tkurrjes vrullshëm e muskujve masticatory, e cila e bën hapjen e gojës. Në raste të rënda, dhëmbët clenched fort dhe nuk mund të hapte gojën.  Gjatë kulmin e sëmundjes

  Gjatë kulmin e sëmundjes zgjat mesatarisht - 8-12 ditë, në raste të rënda deri në 2-3 javë. Kohëzgjatja e saj varet nga qasje me kohë në një mjeku, koha e hershme e trajtimit, disponueshmërinë e vaksinimeve në periudhën paraardhëse sëmundjen.

  Konfiskimet zhvilluara të muskujve të fytyrës, duke rezultuar në të pacientit duket "buzëqeshje të hidhur", vetullat e ngritura, gojë të shtrirë gjerë, duke e parë atë harruar fytyrën shpreh të dy buzëqeshje dhe qaj.

  Ka vështirësi gëlltitjes për shkak të vrull e muskujt e fytit dhe tensioni dhimbje në muskujt e qafës. Ky tension shtrihet poshtë grabbing muskujt e qafës, mbrapa, bark dhe gjymtyrë.

  Ka tensionit gjymtyrët, bark, e cila është e vështirë si një bord. Ndonjëherë vjen ngurtësi i plotë i trungut dhe gjymtyrëve, përveç duart dhe këmbët.

  Pastaj ka spazma dhimbshme, muskujt fillimisht emocionuese individuale, pastaj të zbatohet për grupe të mëdha muskujve. Konfiskimet zgjasë nga disa sekonda në disa minuta. Në rastet e lehta, ato ndodhin disa herë në ditë, të rëndë - të kaluar pothuajse vazhdimisht.

  Konfiskimet ndodhin spontanisht ose me acarim të vogla (prekje, dritë, zë). Gjatë gjykatës Fytyra e pacientit i mbuluar me pika të mëdha të djersës është i fryrë, blu, shpreh vuajtje dhimbje.

  Në varësi të tensionit të një muskul të trupit të pacientit mund të marrë postures më të çuditshëm. Pacienti bends mbi krevat në pozitë të harkuar, duke u mbështetur vetëm këmbë dhe kokë.
  Të gjitha muskujt janë aq të shtrënguar që ju mund të shihni përshkruan tyre. Këmbët zgjeruar në një varg, të armëve prirje në bërryla, grushta clenched. Disa njerëz preferojnë të shtrihen në barkun e tij, me këmbët e tyre, duart dhe kokën nuk janë të lidhura në shtrat. Pacientët ndihen frikë, kërcëllijnë dhëmbët, ulëritës dhe moaning në dhimbje. Midis dhimbje relaksim të muskujve ndodh.

  Ndërgjegja është ruajtur zakonisht. Pacientët djersitje pa kursim. Ka pagjumësi rezistente.

  Temperatura rritet në 41-42 gradë. Në raste të rënda, konfiskimet përmes pacientit ndalesa frymë, dhe ai mund të vdesë nga ngufatja.


  Shërim

  Periudhë shërim karakterizohet me rënie të ngadaltë, graduale të fuqisë dhe numrit të sekuestrimeve dhe tensioni i muskujve. Ajo mund të zgjasë deri në 2 muaj. Kjo periudhë është zhvillim veçanërisht i rrezikshëm i komplikimeve të ndryshme të tilla si pneumonia, bronkiti, të shkaktojë disa nerva, etj

  Informacione nga artikullin "Tetanozi"