Manifestime dhe trajtimi i neurodermatitis


 • Manifestime të neurodermatitis
 • Trajtimi i neurodermatitis

 • Manifestime të neurodermatitis

  Manifestime të neurodermatitis mjaftueshme
  shprehur, dhe diagnoza është zakonisht asnjë vështirësi edhe rishtar
  dermatolog. Sëmundja fillon me kruajtje, fillojnë të kruar qafën (përsëri)
  ballin, faqet, qepallat, lëkurën përreth gojës, bërryl dhe gju bends, Rajoni
  mollaqe. Pas një kohë në këto vende skuqje,
  pastaj, përmes kruarje të vazhdueshme, lëkurë coarsens - dhe trashet
  kompakt. Shpejt ajo bëhet e dukshme dhe tipar kryesor
  neurodermatitis - në zonat e prekura tregojnë qartë natyror
  model të lëkurës.

  Neurodermatitis karakteristikë kruarje, të cilat

  shoqëruar me kruarje të vazhdueshme, mund të infektojnë lëkurën
  (Kjo është veçanërisht rasti me fëmijët).

  Diskutimet
  në mesin e ekspertëve në lidhje me natyrën e kësaj sëmundje komplekse dhe të qenit
  sot.

  Këtu janë teoria më e zakonshme e neurodermatitis:

 • Predispozicion i trashëguar.
  Sipas më
  hulumtuesit, historia familjare e pacientëve me neurodermatitis 40-80%
  Sëmundjet alergjike janë vërejtur në të afërmve.
 • Multivalency. Shumë studiues theksojnë
  polivalente (shumëfish) natyra e alergjive në neurodermatitis.
  Keqësimi të shkaktojë një shumëllojshmëri të alergeneve - ushqim, bakteriale,
  medikamente, etj
 • Shkelja e imunitetit.


  Ka raporte në rritje që
  pezmatim i lëkurës atopic ndodh në një ambient të reduktuar reagimi imunitar dhe
  imunodeficiencave.
 • Faktorët imune. Ka të dhëna se kur vuan nga neurodermatitis
  Funksioni i koagulimit të gjakut, funksionin endokrin. Zhvillimi
  sëmundje të ndikojë edhe probleme të mëlçisë, gabimet në qendror dhe
  Sistemi autonom nervor.
 • Formë e sëmundjes në dy:
  pezmatim i lëkurës atopic dhe dermatitis atopik kufizuar përhapjen. I kufizuar
  pezmatim i lëkurës atopic fillon me kruajtje, e ndjekur nga ndryshimet e reja në
  lëkurës - skuqje, nodules dhe thekon. Lëkurë më tej coarsens fotografisë
  është e theksuar.

  Si
  zakonisht të lokalizuara skuqje të lëkurës në qafën, këmbët, të brendshme
  hip, bërryl dhe gju mbi joints, organet gjenitale. I kufizuar
  dermatit atopik mund të shoqërohet me kruarje të gjithë trupin, dhe pagjumësi
  Çrregullime të tjera neurotike.

  Në këtë formë të sëmundjes përfshijnë një fokus
  sipërfaqe të mëdha (në fytyrë, qafë, gjymtyrë dhe trungu). Lëkurës në
  këto vende me pigmentim, e thatë dhe me luspa. Neurodermatitis Shperndare
  shoqëruar me kruarje të rënda, deri në shfaqjen e gërvishtjet thellë.
  Në raste të rënda, sëmundja mund të përhapet në të gjithë
  lëkurës.

  Vuajnë nga neurodermatitis nevojë për frikë asgjë

  e cila mund të shkaktojë skuqjen e lëkurës - të tilla si detergjente,
  cila hiqni sebum natyrore. A nuk veshin trupin lakuriq
  Sintetike ose leshi veshje. Lëkurë të prekur duhet
  lehtësuese të lubrifikuar me vaj disa herë në ditë. Nëse skuqje të lëkurës
  i përflakur, nuk mund të bëjë pa agjentë antibacterial (brilante e gjelbër,
  për shembull) dhe antibiotikët. Dhe, që të dy duhet të emërojë një mjek.


  Trajtimi i neurodermatitis

  Trajtimi i neurodermatitis përmes lokal
  Kortikosteroidet (kremra, krem, ointments) -
  Mënyra më efektive për të mbajtur sëmundjen nën.

  I dobët
  ose kortikosteroidet mesatarisht të forta topike (hydrocortisone) nuk i japin

  efekte të padëshiruara. Por krem ​​i fuqishëm kortikosteroyidnyye
  (Tselestoderm, etj) duhet të përdoret periudha kohe të shkurtër.
  Të më intensivisht zhytur kortikosteroidet në fytyrë, bërryla dhe
  bends gju, në vende të tjera me lëkurë të hollë. Kjo do të thotë vaj të parfumuar këtu
  duhet të aplikohet shumë thinly. Ointments dhe krem ​​aplikuar zakonisht jo më shumë se
  2 herë në ditë, dhe ata duhet të prmenyat vetëm që prej
  gjysmë deri në dy vjet.

  Antihistamines (tavegil, suprastin,
  Claritin, zirtek) të caktojë zakonisht gjatë periudhave të acarimin.
  Immunomodulatory (viferon) dhe anti-ankthit drogat (agnushe,
  motherwort) mund të përdoret si një masë parandaluese.

  Sa për trajtimet natyrore
  Dermatologists rekomandojmë seanca kriomassazha (azotit të lëngshme)
  rrezatimi ultravjollcë prekur Foci lazer terapeutike,
  masazh, banjot e detit.
  Informacion nga neni "dermatit atopic".