Manifestime dhe trajtimi i atheroma scrotum


 • Atheroma scrotum
 • Manifestime të atheroma
 • Trajtimi i atheroma, trajtime popullore

 • Atheroma scrotum

  Kist dhjamor është një kist që ndodh për shkak të bllokimit të gjëndra dhjamor. Kjo kist përbëhet nga një mur i hollë të bardhë dhe kapsulë formuar nga ind lidhës të dendur. Atheroma shpesh ndodhin në të moshuarit. Në scrotum si formacion mund të ndodhin në vende të tjera ku gjëndra dhjamor (sidomos në kokë, qafë dhe shpinë).

  Në ekzaminim, kist scrotal jep dhimbjen e saj dhe lëvizshmërinë në indet themelore. Sa për dhjamor të lëkurës kist është fikse, por ngjitur në mënyrë të vendosur në të. Top i atheroma, duket nga gjëndër stomata dhjamor, të dukshme si puçrra kokë të zezë (comedones).

  Kist ka një formë të rrumbullakosura, ajo është elastik. Lëkura rreth atheroma rrit deri pak.

  Manifestime të atheroma

  Tumor rritet shumë ngadalë. Shpesh ajo është e ndezur, në të cilin rast dhimbje intensifikuar dhe të bëhet i përhershëm. Lëkura bëhet i fryrë scrotum, ënjtje dhe reddened. Në këtë pikë zakonisht zhvillohet absces nënlëkurës, e cila është shpallur nga hedh lëng dhe shkrirja lezione të lëkurës purulent në vatër. Vetë-zbulimi të çon në formimin abscesi gyp vazhduar shërimin. Shpesh me pleh organik excreted nëpërmjet atheroma përmbajtjes gyp apo edhe të tërë tumor të plotësisht, dmth me kapsulë.
  Trajtimi i atheroma, trajtime popullore

  Trajtimi është gjithmonë kirurgjikale, e cila është atheroma vyluschenymy me heqjen e plotë të murit. Nëse nahnoyvshayasya ia plas kist dhjamor, duke çuar në formimin abscesi, zbulimi tregon një procedurë kirurgjike. Në shtëpi, pacienti mund të kryejnë kujdeset obschehyhyenycheskoho dhe postoperativ lëkurës scrotal përdorur mjetet juridike popullore që të normalizuar situatën dhe gjëndra dhjamor.


  Këto mjetet juridike popullore janë infusions, decoctions dhe format e tjera dozimit rrjedhin nga materiale bimore që përmbajnë substanca biologjikisht aktive. Bimët mjekësore të rekomanduara për këtë qëllim, janë kryesisht të shmangur bozhure, Cowslip dhe pelin.

  Përdorni këto mjete gjatë inflamacionit akut dhe procesin purulent është e ndaluar. Para se të hyn në mjekësi bimore, ju duhet të konsultoheni për këtë çështje me dermatologists.

  Zierje Peony rrënjë. 2 tbsp. lugë rrënjë bozhure pour 2 gota të çajit (0,5 litra) ujë dhe të sjellë një çiban. Pastaj të lënë të ftohtë, tendosje dhe të përdorin për kremra.

  Zierje e rrënjët pranverë aguliçe. 2 tbsp. Rrënjët aguliçe sheqer lugë dhe filxhan çaj 1 (250 ml) të ujit dhe çiban, pastaj tendosje supë dhe e përdorur për fshirje lëkurën.

  Zierje Cowslip. 1 tbsp.

  i bimëve aguliçe pour 1 filxhan faceted (200 ml) e ujit, çiban dhe tendosje. Gati për t'u përdorur mjet për podmyvaniya ose shtoni në banjo.

  Infuzion pelin barishte. 2 tbsp. tablespoons barishte pelin derdh 300 ml ujë të vluar dhe të lënë për 25-30 minuta. Rezultuar infuzion përdorur për të bërë fasha dhe kremra.

  Informacion nga neni "scrotum atheroma."