Manifestimet dhe diagnoza e sëmundjes Addison-së


 • Si ka sëmundjen Addison-së
 • Diagnoza e sëmundjes Addison-së

 • Si ka sëmundjen Addison-së

  Autori, emri i të cilit është në titullin e sëmundjes, tha hollësi më të gjalla ("lëkurë bronz") në foto klinike e kësaj sëmundje të shkaktuar nga një mungesë kronike të kores mbi-pochechnikov. Simptomat e përbashkëta të kësaj sëmundjeje janë të njohur mirë: i ngadalshëm në rritje dobësi, lodhje, dobësi e përgjithshme, dobësi, humbje e oreksit, të përzier, të vjella, diarre, presionin e ulët të gjakut, të zvogëlojë sekretimit stomakut acid, e glukozës në gjak, metabolizmin basal, etj br /


  Hyperpigmentation ndërsa për shkak të rritjes së melaninës Janet përmbajë-dhe ndodh në shumicën e pacientëve.

  Lëkurë xhuxh-timit me sëmundjen e Addison-së mund të jenë të raznoob-i ndryshëm shumë ngjyrë. Më e zakonshme e artë-kafe-wai, ngjyrë bronz, kështu emrin e zaboleva-tion. Ndonjëherë pigmentim është një ngjyrë kafe të pista, i vrazhdë, limon-verdhë ngjyrë apo ngjyra të kujton rrezitje diellit.

  Është e rëndësishme që edhe dritën diellore tan Save favorit këta pacientë deri në sezonin e ri. Zhvillimi i pigmentim mund të fillojë me një inflamacion të shkurtër të lëkurës, dhe pastaj mbetet e qëndrueshme spot hiperpihmenti-rovannoe. Në praktikën klinike, ky tipar përdor qëllime diagnostike Xia: për të imponuar një kartë të verdhë neyzmen-nennuyu lëkurës, dhe pak ditë pas asaj ngjyrë pikë të fituar.


  Njollat ​​mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit, por të shumtën e pihmentuyutsya lëkurës ekspozuar, presion i përhershëm tion dhe fërkimit (mbrapa, gjunjë, bërryla), folds të mëdha të lëkurës.

  Karakterizohet nga rritja duart pigmentim dhe vathë në këmbë, ndërsa pjesa tjetër e sipërfaqes nuk është pihmentiruetsya, Shënim rritjen e pigmentim në-physiologists zonat Çekisht hiperpihmentirovannyh (thithat gjinjtë, dhe organet kapur). Vërejtur shpesh në hyperpigmentation postoperative dhe plagët e tjera në ish-vendin e lëndimit dhe piodermicheskih lezioneve. Pacientët addysonovoy sëmundje Wuxi etsya nevi melanocytic dhe pigmentim vërejtur në fenomenin e ri.

  Në disa pacientë flokëve bëhet më fakt-ing ngjyrë.

  Pigmentim i mukozën e gojës - një shenjë e rëndësishme diagnostike e sëmundjes Addison-së. Shpesh me pigmentim pas mukozës së rektumit dhe vaginës, shumë më pak - konjuktiva e syrit. Në një formë shumë e rrallë e çrregullimeve pigmentim në pacientët addysonovoy vitiligo sëmundje zbatohet kur të vendosur kundër hiper-pigmentim zhvillojnë spote depigmented.

  Diagnoza e sëmundjes Addison-së

  Diagnoza bazohet në të mësipërme klynyche-ray karakteristika.

  Diagnoza diferenciale duhet të bëhet për shkak të ndryshimeve në pigmentim diell tan, hyperthyroidism, anemi dëmshëm, collagenoses, pelagër, kronike helmimeve metaleve të rënda, X-rrezet, cerozë mëlçisë, kancer, te degjenerimit të pigmenteve të lëkurës-papilare, planus formë melanodermicheskoy liken, Porfiria, etj Mekanizmit hyperpigmentation në sëmundja Addison-së duket si rezultat i prodhimit të reduktuar hormoneve kortykoste-roidnyh, duke çuar në rritjen e prodhimit të ACTH (hormon adrenocorticotropic), dhe me atë hormon melanotsitstimuliruyuschiy.  -Mungesa e re niveli i acidit askorbik në trupit sëmundjes-ska Addie sugjeron ngjashmërinë e patogjenezën e çrregullimeve të PIP-tion në këtë sëmundje dhe C-vitaminë mangësi. High-mbajtja e bakrit në gjakun e pacientëve sëmundjes addysonovoy ka gjithashtu gjasa për të rritur aktivitetin e tyrosinase mund të çojë gjithashtu në përpjekjet Niya melaninës sintezë.

  Informacion nga artikullin "sëmundja Addison-së".