Manifestim dhe trajtim trakomën


 • Rreth trakomën
 • Manifestim trakomën
 • Trajtimi dhe parandalimi trakomën

 • Rreth trakomën

  Trachoma (. Gr Trashoma - guximtar) - një infeksion kronik sy shkaktuar nga Chlamydia dhe e karakterizuar nga lezione të konjuktiva dhe kornea me qasje në dhëmbëza të konjuktiva të shekullit, kërc dhe verbim.

  Patogjen Chlamydia trachomatis trachoma u hap në 1907, ajo shumëfishon në qelizat epiteliale të konjuktiva dhe kornea. Pronat dhe brendaqelizor zhvillim cikël të ngjashme me klamidia tjetër. Burimet kryesore të infeksionit në vatrave të pacientëve trakomë janë forma aktive të sëmundjes.

  Një rol të rëndësishëm në transmetimin e do edhe bartës të agjentëve infektivë, individët me lokalizimin e pazakontë e (p.sh., rrugët lacrimal) dhe rrjedhën atipike e procesit. Nuk e përjashton rolin e fluturon në transferimin mekanike të patogjen. Sensibilitet të trakomën dhe të mesme të përgjithshme. Imuniteti pas sëmundjes nuk prodhohet.

  Trofim i përhapur në vendet tropikale dhe subtropikale zonë; në këtë infeksion është eliminuar. Shpërndarja e saj luajnë një rol të rëndësishëm kushteve dhe nivelit të kulturës shëndetësore të jetesës.
  Patogjen Transferimi i kryer nga, duart, veshje, higjienë, sekrecionet direkte dhe indirekte të kontaminuara.  Manifestim trakomën

  Periudha e inkubacionit - 8-16 ditë. Zakonisht prek të dy sytë. Në fazat e hershme të konjuktiva sëmundjes bëhet i përflakur, e kuqe dhe i irrituar, ka shkarkimit. Në fazat e mëvonshme të konjuktiva është e ekspozuar dhëmbëza formuar kornea mutniye shekullit volvulus.

  Ka faza klinike për trakomën. Dyshimi trakomën, kur në raste të dyshimta ka simptoma të qarta klinike; pretrahomu prefollikulyarnuyu trachoma ose kur ka infiltrimi dhe hyperemia conjunctival, por nuk ka follicles; dhe 4 fazat e trakomën. Simptomat karakteristike e fazës 1 të trakomën: në këtë fazë shqiptuar inflamacion, kundër hyperemic (enët e shumë të mbushur me njerëz të gjakut të gjakut) folds kalimtare conjunctival dhe mosha e përcaktuara nga follicles mëdha dhe papillae.

  Karakteristika dalluese në fazën 2 të trakomës dalluese karakteristike është shkatërrim i disa follicles dhe pamjen e plagët, e theksuar inflamacion follicles e bashkimit ofruar pamjen konjuktivën xhelatinoz. Në këtë fazë, pacientët janë më ngjitëse.

  Simptomat që mund të diagnostikuar në fazën 3 të trakomën. Tipar kryesor dallues është natyra regresiv i sëmundjes, procesi i dhëmbëza në konjuktivën dominon depërtimin dhe praninë e follicles, edhe pse ka fenomene të inflamacionit dhe periudhat e mundshme të acarimit.

  Faza 4. Trofim Faza 4 është procesi i plotë i dhëmbëza pa shenja të inflamacionit. Kjo fazë kurë.

  OBJEKTIVI - conjunctiva ka lloj ndonjëherë bardha me shumë plagët yjor.


  Trajtimi dhe parandalimi trakomën

  Topikale aplikuar pomade 1% zgjidhje -vi ose tetraciklina, erythromycin, oletetrin 10% zgjidhje -OR natriumit sulfapyrydazyna, 5% melhem ose -vi 30-50% zgjidhje -OR etazol 3-6 herë në ditë. Nëse është e nevojshme, pas 1-2 javësh të trajtimit, është shprehje e follicles. Në rast të trakomën rëndë tregon përdorimin e përgjithshëm të antibiotikëve dhe vitaminë dhe për të eleminuar reaksione alergjike. Nëse gjë e shëmtuar zhvillon shekull, perde corneal, operacioni mund të jetë e nevojshme. Në trajtimin përdorur interferon dhe nxitësit e saj dhe imunomodulatoreve.

  Me përdorimin e duhur dhe sistematik të antibiotikëve dhe sulfonamides mund të arrijë kurë dhe për të parandaluar komplikimet. Kur trajtimi parakohshëm mund të zhvillojnë ulçerë purulent corneal, tryhyaz, sindromi sy të thatë.

  Parandalimi është identifikimi në kohë të pacientëve dhe ekzaminimin e tyre të rregullt klinik dhe trajtimi, si dhe higjienën personale.

  Informacion nga artikullin "pak".