Manifestimet e Sëmundjeve


 • Virus egërsi
 • Simptomet e tërbimit

 • Virus egërsi

  Egërsi - një sëmundje akute infektive
  kafshët dhe njerëzit e shkaktuar nga një virus. Manifestohet me rritjen e excitability nervor, frikë nga uji (frikë nga uji), aerophobia (frika nga ajri), paralizë përfundon
  fatal.

  Patogjen - vepron në virusin e sistemit nervor
  i cili ishte i qëndrueshëm në mjedis. Vlimit ajo të vdesë në
  2 min, zgjidhje të çaktivizohet shpejt Lysol, zbardhues, dhe fenik
  acid klorhidrik. Në kufomat e kafshëve të mbahen 4
  muaj.

  Tërbimi i përket një grupi të sëmundjeve, germs janë në procesin e evolucionit përshtatur për të parazitëve në trup.

  Kafshë të sëmurë të gjithë me gjak të ngrohtë. Burimi kryesor dhe
  rezervuar i virusit janë mishngrënësit e egra (ujq dhe Dhelprat) dhe
  Pets (qentë, macet) kafshët. Kafshët e infektuara dhe njerëzit
  ndodh kur pështymë në lëkurën thyer apo të mukozës
  shell dhe kafshon kafshëve të tërbuar. Sëmundjeve patogjen
  akumulon dhe është excreted përmes gjëndër pështymës jo vetëm gjatë
  sëmundje, por edhe në periudhën e inkubacionit për 24-72 orë, dhe nganjëherë për 7-8 ditë
  para se shenjat e para të sëmundjes.

  Atrium është
  lëkurë të dëmtuara dhe mukozës. Me plagë të virusit në nervore
  fibrave të depërtuar në sistemin qendror nervor dhe është përqendruar në


  pjesë të caktuara të trurit dhe palcës kurrizore, duke shkaktuar shkatërrimin e tyre.
  Selektive prek qelizat nervore në hippocampus, palcë oblongata,
  nervat e kafkës, mesit shpinë dhe komponentët kryesore të pleksus autonom. Më të sistemit nervor përhapet virusit qendrore
  mbathje nervore në të gjithë trupin, duke përfshirë në gjëndrrat e pështymës.

  Si rezultat i replikimit të virusit të ndodhin ndryshimet inflamatore dhe nekrotike në sistemin nervor.


  Simptomet e tërbimit

  Periudha e inkubacionit zgjat 8-90
  ditë, të paktën 1 vit, zakonisht 20-30 ditë. Shënime të shkurtra inkubacion
  kafshoj e kokës, fytyrës dhe duarve, më të gjatë - kafshoj më i ulët

  gjymtyrët.


  Sëmundja fillon me prekursorë. Së pari aty
  ankthi, depresioni, vetëm aspiratë, mjeshtrave të sëmurë
  dëshirë e madhe. Temperatura e trupi nganjëherë ngrihet në subfebrile (37-37,5). Në zonën
  kafshoj duket siklet, dhimbje. Të mbresë shëruar plagët nganjëherë
  i përflakur dhe të bëhet i dhimbshëm. Nuk është një refleks rritur
  ankthi, frika, ankthi, hallucinations shpesh. Pas 1-3 ditësh
  fillon një periudhë e theksuar ngacmim shqetësim në rritje
  konvulsione dhe muskujt e frymëmarrjes e shenjave gëlltitjes
  çrregullim. Duke u përpjekur për të bërë një frymëmarrje shkakton spazma
  muskujt, i sëmurë me frikë e shtyn qelqi.

  Pas zhvillimit
  frikë nga uji në një plyuskoti dhe ujë. Dalë nga konfiskimet
  Lëvizja e ajrit (aerophobia), fjalim me zë të lartë, dritë të ndritshme. Sulm
  fillon ankth dhe frikë, zgjimit dhe vrull me motor
  muskujt e fyt, çrregullime të frymëmarrjes. Dhimbje barku dhimbshme shtrembëruar fytyrën.
  Kjo bëhet kaltërosh. Shtetet konvulsive e kombinuar me
  agjitacion psikomotor dhe agresiviteti, auditory dhe vizuale
  hallucinations. Sulmi zgjat disa sekonda, pastaj
  vetëdija është restauruar.

  Megjithatë, spazma e muskujve përsëri përsëritur,
  ndjekin njëri-tjetrin në acarim të vogël. Nën shkelje
  Temperatura rritet në 40-41 ° C.

  Zë bëhet i ngjirur, atje
  jargëzim harlisur, djersitje.
  Si sëmundje të ndodhë
  paralizë. Agjitacion psikomotor dhe konfiskimet dobët, të sëmurë
  qetësohet. Ai mund të hani dhe pini ujë. Zhvillon
  dobësi, paralizë e gjymtyrëve të shfaqet, funksioni i thyer legenit
  Autoritetet, temperatura rritet në 42 ° C, vdekja ndodh nga paraliza
  zemra apo qendër të frymëmarrjes. Neutrophilic gjaku i vendosur
  leukocytosis (rritja e numrit të neutrofile në gjak), aneozinofiliya (mungesa e eozinofileve të gjakut) në urinë - një proteine, sheqeri, aceton.

  Ndonjëherë ka forma atipike e tërbimit, bulbar, paralizuar, cerebrale, cerebellar.


  forma atipike të sëmundjes dhe eksitim në frikë nga uji butë
  ose mungon. Vdekja ndodh në 6-8 sëmundje ditë, dhe nganjëherë
  Brenda 1 ditë.

  Informacion nga neni "kundër Rabiesit".