Parandalimi i nervit shiatik


 • Parandalimi i nervit shiatik, banjot kripë
 • Parandalimi i nervit shiatik: fasha
 • Parandalimi i nervit shiatik: Bath
 • Parandalimi i nervit shiatik: a dush vetë-masazh
 • Parandalimi i nervit shiatik: mjekësi bakri

 • Sigurisht, mënyra më e lehtë do të ishte të them, nuk duan përkeqësimin e sëmundjes - nuk e le të ftohtë. Mundohuni të bëni këtë, por në klimën tonë është e vështirë. Më shumë se njerëzit që vuajnë nga radiculitis kronike, veçanërisht të ndjeshme për të vagaries e motit. Pra, çfarë nëse ju i dashur dhe dhimbje të nervit shiatik juaj zastudylysya ju përsëri trokiti ritmin e zakonshëm të jetës?


  Parandalimi i nervit shiatik, banjot kripë

  Klorid sodium, ose kripë, dush edhe ndihmë me një kusht: në qoftë se ju përdorni këtë procedurë të rregullt.

  Banjot janë të ndarë nga përqendrimi më:

 • dobët - nga 10 në 20 gram kripë për litër ujë;
 • mesatare - nga 20 në 40 gram kripë për litër të ujit;
 • fortë - 40-80 gram kripë për litër ujë.
 • Në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik zakonisht përdorin banjo, e cila u tretur 1,5-2 kg kripë. Ky dush është e vlefshme në këtë qëllim një rregullues për funksionet themelore të sistemit nervor qendror, duke shkaktuar ndryshimet imunologjike dhe ristrukturimin për shumë procese metabolike.

  Temperatura e ujit duhet të jetë jo më i lartë 35-38S. Banjot Duration - 10 deri në 20 minuta, frekuenca - një ditë apo dy. Trajtimi më i mirë është 12-15 banja.


  Nga rruga, këto banja mund të praktikohet jo vetëm kur dhimbje të nervit shiatik nuk është seriozisht e thyen, por si një masë parandaluese. Dhe ata të ndihmojnë jo vetëm me radiculitis, por edhe në sëmundje të tjera, duke përfshirë hipertension.


  Parandalimi i nervit shiatik: fasha

  Paketa, ose, shkencërisht, aplikacionet, - një procedurë të gjatë, por shumë të efektshme. Duke vepruar në zonat refleks aktive dhe pikat, ata normalizojë elemente neuromuskulare dhe është thënë se ka bilancin e energjisë në trup. Kur vendosni një kompresë ose irritojë vendin e lënduar të paktën të njëjtat applicators që shiten në treg, një të ashtu-quajtur hark refleks.

  Me fjalë të tjera, duke marrë sinjalin nga zona e përflakur, nerva ndijor transmetojë atë të palcës kurrizore, dhe ai tashmë disponon atë në tuaj. Ka një nxitojnë të gjakut të vë në lojë e zonës, duke ndryshuar qarkullimin e energjisë në të gjithë trupin. Droga ngjyhet kompresë sipërfaqe ka efekt anti-inflamator dhe analgjezik, heq spazma e muskujve. Tani që çfarë përbërësit mund të përfshihen për të ngjesh. Ju lutem vini re vetëm në qoftë se ju nuk e keni të shkaktojë një ose tjetër të këtyre bimëve alergjive. Pastaj zëvendësojë atë me një tjetër.

  Dimër në kronike radiculitis dhe ndihmë:

 • compress, një nga aloe, mjaltë dhe dy nga tre pjesë vodka;
 • bimor me gojë - dru, tërshëra kokërr, lule tansy, buds dhe lule të jargavan, rrënjë selino;
 • paketë tjetër, rrepkë + mjaltë + vodka + kripë.

  E njëjta strukturë mund dhe roztyratysya;
 • për bluarje - mbajnë veshët, lule urtë, lule jargavan në vodka, HOPS kone në gjalpë pakripur ose dhjamë derri;
 • dhe një tjetër strukturë kohë testuar: + gji + gjilpërë gjalpë dëllinjë.

 • Parandalimi i nervit shiatik: Bath

  Bath është konsideruar një nga trajtimet më efektive parandaluese për dhimbje të nervit shiatik mes sulmeve. Procedura fillon me një dush të ngrohtë. Gjatë aktivitetit të parë në dhomë me avull, e cila zgjat vetëm 3-4 minuta, kërkojnë të djersën sapo ka filluar për të ndarë.

  Ngjarja e dytë në dhomë me avull zgjatur për 7-8 minuta. Në djersitje e fillimit të prodhojnë fshesë ngrohje vendet më të dhimbshme lokale.

  Për ta bërë këtë disa herë të kryejë fshesë të nxehtë në afërsi të trupit, si e tundur atë për të ngrohur. Pas 10-12 spastrim të dritës të fillojë të veprojë më fuqishëm, fërkim prapa tij dhe pats të njëjtin fshesë përgjatë shpinë, duke shtypur lehtë dhe "mërzit" fshesë. Në fakt është e njëjta kërkesë.

  Pas ngjarjes së dytë në dhomë me avull duhet të bëjë një hapësirë ​​të vogël të frymëmarrjes - vetëm shtrihem për 10-15 minuta, fshehur ngrohtë. Dhe pjesa tjetër, nuk mund të dëmtojë të marrë një dush të ngrohtë dhe conifers mbajë një masazh. Kjo mund të jetë ose masazh manual nën ujë për 10-12 minuta, ose masazh zonën e dhimbshme për 3-5 minuta.

  Menjëherë pas masazh duhet të kryejnë disa ushtrime për shpinë - për shembull, var, vhopyvshys duart mbi krye të derës. Pastaj përsëri një tjetër pak - fle 5-7 minuta zbutës. Së fundi, ngjarja e fundit në dhomë me avull. Të bësh ndonjë gjë të veçantë këtë herë nuk është e nevojshme - vetëm të marrë kënaqësi nga dush.

  Praktika ka vërtetuar se numri optimal i "fushata" në dhomë me avull është tre. Pas ujin e rekomanduar derdhje në temperaturë dhome.


  Parandalimi i nervit shiatik: a dush vetë-masazh

  Ju mund ta mbajë atë dhe me një massager të veçantë - "rrugën e duhur".

  Masazh higjienike "udhë", është kryer pas vizitës së dytë në dhomë me avull. Ajo duhet të fillojë nga muskujt e mbrapa, dhe janë masazhin përgjatë shpinë, dhe prej tij - në anën. 5.6 A këto lëvizje së bashku, dhe ju mund të shkoni në lëvizjet e tërthor "rrugën e duhur".
  Kryqi masazhin e prapme të belit në sqetull - 5-7 lëvizjet.

  Para masazh të dobishme të vogla "varem" straightening në shtyllën kurrizore dhe muskujt e mbrapa. E bëjnë atë më mirë shtrirë në stol. Vetë-masazh në banjë mund të kombinohet apo edhe të zëvendësojë fërkim fuqishme e trupit të ngurtë mëndafsh dorë të. Masazh Performance gjithmonë fillon dhe mbaron lehta stroking.


  Parandalimi i nervit shiatik: mjekësi bakri

  Kjo metodë e që kanë të bëjnë me rrënjët radiculitis në të kaluarën e largët, por tani përsëri u bë popullor. Për trajtim mund të përdoren monedha 2-3-peni BRSS deri 1961. Ato përmbajnë sasi të mëdha të bakrit. Ejani dhe pllaka të së njëjtës madhësi me bakrit të pastër - të ashtuquajturin vakum bakrit. Efekti është rritur nëse e polish pjatë dhe shënoj vrima në to me një diametër prej 2-7 mm.

  Para se të aplikoni pjatë të jenë të përpunuara - ky proces quhet "Vacation bakrit." Ju mund ta bëni këtë në dy mënyra. Së pari, pjatë e nisur në një tigan për 10-20 minuta, të lejojë të freskët dhe letër zmerile shkurtohet me kujdes.

  Së dyti, disqe bakrit në 01:00 hedhin në një gotë me zgjidhjen e ujit kripë - një lugë gjelle kripë në një gotë me ujë; pastaj të thata dhe të aplikuar në pjesën e trupit të pacientit. Efekti është më i lartë kur monedhë "tërhequr" nën lëkurë dhe mbi kohore të formuar pika të gjelbëra. Ky fenomen quhet simptomë "grip".

  Efekti i mirë, nga rruga, i jep jo vetëm bakër, por metale të tjera. Dhe në varësi të metalit të detyrës mund sëmundje. Kështu, kur radiculitis rekomanduar bakrit alternative dhe pjatë çeliku. Dhe me dhimbje të fortë mund të zëvendësojë bakrit me argjend. Në dimër, të përpiqet të përdorë për të trajtimit kohë të tillë - dhe ju ndoshta ndjehen të lehtësuar.

  Fasha mjekësore të ndihmuar në lehtësimin inflamacion dhe për të zvogëluar dhimbjet.

  Informacion nga artikullin "Dimrit nervit shiatik. Metodat e parandalimit ".