Parandalimi i bedsores


 • Çfarë presion ulcerat, shkaqet
 • Parandalimi i bedsores

  Çfarë presion ulcerat, shkaqet

  Ulcerat Presioni - një ishemi komplot (gjakderdhje) dhe
  nekrozë (vdekja) e indeve që rezultojnë nga zgjatur
  compression, apo qethje zhvendosje midis tyre dhe skeletit të njeriut
  sipërfaqja e krevatit.

  Ajo është e njohur mirë se funksionin e indeve të trupit të njeriut,
  marrjen e ushqyesve të nevojshme nga gjaku. Dorëzojë në gjak
  të gjitha organet dhe indet e enëve të gjakut trup të njeriut, të cilat
  panumërta përshkojnë gjithë indeve të njeriut dhe janë të
  një tub butë elastike. Më i vogël i tyre - capillaries -
  veçanërisht i rëndësishëm për metabolizmin normale në indet.

  Lëvizje
  tuba fluide aq e lehtë për të ngadalësuar apo edhe ndaluar
  nga compression tyre.
  Në çdo personit të ulur apo gënjeshtare është
  compression butë ind dhe compression e enëve të gjakut, që rezulton
  cila është rrjedhjen e gjakut në indet e pamjaftueshme. Nëse ky kusht
  zgjat më shumë se 2 orë, pastaj vjen paushqyerje (ischemia), dhe
  dhe nekrozë (nekroza) e indeve të buta. Zhvillimi plagë nga të ndënjurit e gjatë në shtrat. Më parë
  ne duhet të kujtojmë se ulur zgjatur apo të gënjyer akoma -
  i rrezikshëm!

  Arsyeja e dytë pse ulcerat presion mund të formojnë - është,
  për shembull, kur një pacient të sjellë shtrat, të largohen nga nën tij
  rroba me lagështi, duke u përpjekur për të transportuar podpihnut në bazë të saj.


  Në këtë kohë,
  ka një zhvendosje të rëndësishme nga shtresat sipërfaqësore të indeve të buta në
  kundër shtresat e thella, duke rezultuar në të vogla
  enët e shqyer e gjakut, si dhe furnizimi me gjak i këtyre departamenteve është prishur.
  Në mënyrë të ngjashme, ulcerat presion mund të formojnë në të dobët dhe qëndron në shtrat
  pacientë, pa asnjë ndalesë në këmbë, ngadalë të rrëshqas
  në karrige ose në shtrat me të ulur ose gjysmë-ulur, e cila është mezi të dukshme
  sy, por një problem për të indeve të buta.

  Faktorët e rrezikut për ulcerat presion:

 • reduktuar ushqimin dhe mungesën e pijshëm;
 • mbipeshë dhe lodhje;
 • pirja e duhanit;
 • sëmundje kardiovaskulare;
 • diabet;
 • mospërmbajtje e urinës dhe feces;
 • lëndimet dhe sëmundjet e palcës kurrizore dhe trurit;
 • djersitje në temperatura të larta;
 • lëkurë të pista;
 • crumbs dhe sende të vogla në shtrat;
 • folds, seams, buttons mbi rroba;
 • reaksion alergjik ndaj agjentëve për kujdesin e lëkurës.

 • Faqet e mundshme të formimit të ulcerat presion mund të jenë të gjitha vendet
  mbi protrusions kockëmadh në trup, e cila është ngjeshur kur të gënjyer ose
  vend. Në të gjitha këto vende nënlëkurës më pak e theksuar
  ind, shfaqje presion kockave shprehur më fort. Nëse
  Pacienti shtrihet në shpinë të tij - këto vende janë mollaqe, këmbë,
  mounds bythë, bërryl, sup, prapa i kokës. Nëse në anën - hip
  Ana (zona trochanter më e madhe), e këmbëve anët dhe gjunjë. Nëse
  Pacienti qëndron në barkun e tij - zonën pubike dhe mollëzat.


  Parandalimi i bedsores

  Parandalimi i bedsores është e lidhur pazgjidhshmërisht me një seri e tërë e masave për kujdesin e personit të sëmurë.

  Shpenzimet materiale për parandalimin e ulcerat presion është gjithmonë më pak se trajtimin e tyre.

  Nga kujdesin dhe vëzhgimin e pacientit duhet të bëjë një të tillë
  njerëz. Ajo mund të jetë asistentë - specialistë të cilët mund të jenë të
  konsultohet; por vendimi përfundimtar duhet të jetë një
  që organizojnë kujdesin dhe ka mundësinë më të madhe për të vëzhguar
  njeri i sëmurë.

  Në pacientët që kërkojnë masa parandaluese, të cilat janë
  karrige lëkundëse, të shtrirë pacientë të sëmurë që vuajnë pjesshme
  neruhlyvistyu (pjesët trupit hotel), mosmbajtjeje urinare dhe / ose stol,
  Pacientët varfëruar, pacientët me trashje që vuajnë nga diabeti,

  efektet e një goditje.

  Parimet e parandalimit:

 • reduktojë compression, fërkime apo qethje;
 • ushqyerit dhe higjienën personale;
 • reduktuar ngacmues të lëkurës;
 • Kujdesi për lëkurën - përmban lëkurë të pastër;
 • reduktuar lagështi;
 • rregullsia dhe korrektësia e artikujve (urinës dhe feces).
 • Compression Reduktimi . Kërkohet butë por elastik dyshek. Për këtë shkumë fit
  trashësi dyshek i cili duhet të jetë të paktën 15 cm. krevat duhet të jetë
  të qetë, pa gunga dhe vrima. Ju mund të blini special
  Dyshek Antidecubital, por mos harroni se kjo nuk është zgjidhja për sores presion,
  mungesa e aktiviteteve të tjera në një pacient të shtrirë në të mund të ende

  bedsores formuar. Çdo ditë lëkura juaj, veçanërisht në vendet
  zgjatimi kockëmadh kështu që atje dhe bedsores formuar. Ajo duhet të jetë
  shpesh ndryshojnë pozita e trupit të pacientit ndaj lëkurës ndjerë minimal
  fërkime dhe indeve të buta - zhvendosje minimale. Kjo duhet të bëhet jo
  më rrallë se një herë në 2-3 orë, përfshirë edhe gjatë natës. Në vend
  ridges kockëmadh fus shfaqje të tjera, të tilla si e butë
  pendë pillows ose shkumë. Kur gjymtyrë ende mund të qep
  çanta të mbushura me kokrra të rrumbullakëta, të tilla si mel. Gjatë mollaqe
  fus jastëk ajri. Kuptimi dhe përdorimi i rollers të ndryshme
  Dyshekët Antidecubital është se ata rrisin sipërfaqen

  Trupi përplasje dhe sipërfaqe në të cilën pacienti qëndron, dhe kështu,
  presioni ulet në çdo pjese e trupit zvogëlon shkeljes
  qarkullim dhe kështu zvogëlon rrezikun e bedsores.
  Mos forcojë pacientit vetëm nëse pacienti nuk mund të ju ndihmojë.
  A nuk e tërheq dhe nuk e tërheq nga rrobat në një pacient, veçanërisht lagësht. Jo
  pidpyhaty nën varkë e tij. Për të gjithë këtë është truket e thjeshta
  përmbajtje kryesor i cili është se pacienti duhet parë
  heqë dhe pastaj të lëvizë ose vë nën ta vrarë me ndonjë gjë.
  A mos i lënë pacientin në një pozicion të vështirë, dhe pacientët të dobëta nuk
  përpiqen për të mbjellë ose për t'i dhënë atyre semisitting pozicion, kështu që ata

  Aktiviteti muskujve mungon në pritje në këtë pozicion, dhe ata
  të fillojnë të rrëshqasin. Sigurimi i këtyre pacientëve u fokusuar (për ndonjë
  pajisje për të ndaluar) në këmbë.

  Ushqim dhe pije . Pirja dhe ushqim duhet të jetë i plotë me kufizimet, nëse
  në dispozicion. Ushqimi duhet të përmbajë të paktën 20% proteina. Zgjedh
  Produktet, të cilat përmbajnë shumë elemente gjurmë - hekur, zink, dhe
  dhe produkte vitaminë C. Përdorimi qumështit, zarzavate, perime,
  fruta. Për pacientët me mish të rënda - ushqim të rëndë. Përdorimi pulë
  supë, peshk, fasule, drithërat dhe produktet e qumështit për nevoja të
  proteina.

  Pini të paktën 1,5 litra në qoftë se nuk ka kufizime. Mos e përdorni
  pije e ëmbël dhe shkumëzues, dhe të ngrirë e tharë ushqime
  dmth përgatitja e shpejtë e solids duke tretur në ujë.

  Acarim të lëkurës Reduced . Stella i vjetër, i venitur, liri aq të butë; shikojnë,
  që në lavanderi nuk ishte seams përafërt, buttons, arna; rregullisht dhe
  shpesh Craps krevat për të pacientit nuk ishte në folds dhe i vogël
  artikuj. Përdorimi kujdesit të lëkurës nizkoallerhennaya kontrolluar
  agjentët, të tilla si sapun fëmijë. Shmangni ngjyra të ndritshme dhe të forta për
  Substancat erë. Më të shpenzojnë bigëzim tualet sepse grimcat e feces dhe

  urina është stimuj të fortë. Në asnjë rast nuk do të
  Pacienti kufi pije me mosmbajtjeje urinar shkak të mungesës
  lëng rrit përqendrimin e urinës, dhe për këtë arsye të energjisë
  acarim. Thonjtë Short Cut dhe një pacient: a - për
  aksidentalisht zeroja pacientin, dhe pacienti - se ai nuk e ka rozchisuvav
  lëkurë, sepse seancë të zgjatur ose shtrirë grimcuar zonat itchy.
  Të sigurohet se pacienti ishte i veshur me një batanije dhe e mbyllur nën
  Kushtet temperatura dhomë. Nëse rritet overheated pacientit
  djersitje dhe rrit rrezikun e zhvillimit të ulcerat presion.

  Kushtet skincare . Rregullat janë të thjeshta: mos lejoni kontaminimin e lëkurës,

  thatësi e tepruar ose lagështia, të tilla si lëkurë pak
  në gjendje të rezistojnë ndikimet e jashtme, përdorni ujë të thjeshtë,
  sapun, sfungjer bërë prej pambuku / pëlhurë apo sfungjer natyrore, ushqyese dhe
  Hidratues krem, ointments të thata, pluhur. Me kujdes të shikojnë
  lëkurës dhe ju do të jetë i qartë në atë pikë që të aplikojnë. I përgjithshëm
  Në mënyrë tipike një lëkurë lagësht duhet pidsushuvaty dhe e thatë - moisturize. Jo
  Përdorni sapun antibacterial, sepse së bashku me bakteret e dëmshme
  shkatërruar dhe mikroorganizmave të dobishme; Lëkura pas pezullimit
  Përdoreni këtë sapun është i talentuar sa të rezistojë edhe
  Infeksionet e vogla (reklamat duke u thënë të vërtetën, por jo të gjitha).


  Agjentët Alkooli tilla si locion kamfuri dhe alkoolit mundemi
  përdoren vetëm për pacientët me lëkurë me vaj. Lëkurë në vende
  fshij compression kur larjes. Përdorni një sfungjer të butë dhe të përdorni
  ata shumë të butë në mënyrë që mos të dëmtojë shtresa e sipërme e lëkurës. Në
  tharje e lëkurës nuk fshij atë, dhe promakivayte. Fushat reddened
  lëkurës në çdo rast jo masazh, por masazh të rregullt të lehta
  rreth këtyre vendeve shumë të dëshirueshme. Të jetë i sigurt për të rregulluar për lëkurën
  banjot e ajrit.

  Në lagështi lëkurës ndikojë në masë të madhe kryesisht urinë dhe djersë.
  Gjëja kryesore - higjiena personale e ndryshimit të pacientit dhe prej liri. A atë shpesh.


  Përdorimi më i mirë i pelena mosmbajtjeje ose substrate, megjithëse
  Disa pacientë shpesh duhet vetëm të japin anijen. Nga mungesa e
  Fondet për rreshtim dhe të përpiqemi për të përdorur pelena pelena me
  rroba (shumë herë përbërë h liri / b, e ndërtuar në bigëzim ose
  mbjellë nën mollaqe, kufizojnë përhapjen e urinës; i vjetër i venitur
  lino thith lagështi). Kur mosmbajtjeje në meshkuj mund
  mochepriemnuyu përdorin një sistem të veçantë (mochepryymalnyk).
  Rritja e djersitje ndodh në temperaturyaschyh pacientët. Në
  Për të reduktuar djersitje, ne së pari duhet të trajtohen

  sëmundje themelor. Për të qetësohem pacientin më mirë të mos përdorni sapun
  dhe ujë, dhe një zgjidhje e dobët e uthull (1 tbsp. lugë gjelle uthull 1
  gotë ujë).

  Informacion nga artikullin "Çfarë bedsores"?