Parandalimi dhe trajtimi i infeksioneve të zorrëve


 • Çfarë është infeksion intestinal?
 • A nuk na mbrojtur
 • Si është infeksion?
 • Simptoma të pakëndshme
 • Infeksion Sa e rrezikshme zorrëve?
 • Trajtim
 • Në disa raste, kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore?
 • Parandalim

 • Çfarë është infeksion intestinal?

  Zorrëve infeksion - një grup i madh i sëmundjeve infektive që dëmtojnë traktin gastrointestinal. Shkaku i infeksionit mund të jetë viruset, bakteret dhe produktet e tyre metabolike (toksina). Sëmundje e zorrëve të ndryshojnë në ashpërsi dhe ndodhjes normë prej kurë. Për shembull, infeksion streptokoksike relativisht shpejt i shërueshëm, ndërsa kolera - një sëmundje shumë të rrezikshme dhe të vështira ndodh.


  Sigurisht, infeksionet në ditët e sotme vdekjeprurëse janë jashtëzakonisht të rralla, por probleme të butë për të moderuar ashpërsia përjetuar, ndoshta, të gjithë.

  Sipas statistikave, infeksionet e zorrëve mund t'i atribuohet këtyre sëmundjeve sezonale, të cilat përbëjnë periudhën e pikut të verës. Arsyet për këtë Pak sezonalitetit:

 • veror ne shpesh pini nekyp'yachenu ujë nga tap dhe burimet;
 • verë, ne shpesh konsumojnë fruta të freskëta dhe perime, të cilat nuk janë gjithmonë të pastrohen dhe dezinfektohen;
 • ushqim verë (veçanërisht mish, qumësht, peshk) prishin më të shpejtë, edhe pse shenja të dëmit mund të jetë praktikisht i padukshëm;

 • në verë ekziston një numër i madh i insekteve - bartës të infeksionit (treguar, për shembull, se trupi i një fluturojnë lëviz deri në 10 milion baktereve Një vetëm mund të pyes veten se si shumë prej këtyre sëmundjeve!);
 • verë pimë më shumë ujë, i cili dilutes lëng stomakut, duke dobësuar ndikimin e saj mbrojtëse.

 • A nuk mbrohet ne?

  Si ne vetëm përmendur, në trup ka një mekanizëm i mbrojtjes kundër infeksionit. Kështu, rreshtin e parë në rrugën e infeksionit është pështymë, e cila ka veti antibacterial. Është e rëndësishme të përtyp tërësisht ajo që do të rrjedhur si pështymë, e cila jo vetëm që kjo pajisje e patogjene, por edhe promovon tretje më të mirë.

  Atëherë mbrojtja merr lëng stomakut, dhe mjedis acid nuk është e favorshme për shumimin e patogjenëve. Së fundi, në zorrë të vogla dhe të mëdha, e mukusit që mantelet muret e traktit të tretjes, të banuara nga shumë mikroorganizmave të dobishme. Ata krijojnë një microflora miqësore dhe për të shpëtuar shumë probleme. Interesante, shëndeti i përgjithshëm i sistemit tonë imunitar dhe ndikon në punën e këtyre mekanizmave. Kështu, stresi kronik, dietë të varfër, trajtim i zgjatur antibiotik çon në dobësimin e mbrojtjes natyrore, dhe ne bëhemi viktima të një infeksioni të zorrëve. Përveç kësaj, shumë patogjene janë workarounds specifike kundër cila pafuqishëm mbrojtjes natyrore.


  Si është infeksion?

  Me ujë, ushqim me duart e pista në gojën e tij vjeshtës viruseve dhe baktereve. Pastaj, këto mikrobet transportohen në stomak dhe zorrët, të cilat po fillojnë të shtohen dhe prodhojnë toksina të ndryshme. Këto substanca të thyer pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore, të ndërhyjë në rrjedhën e proceseve biokimike, duke çuar në një çekuilibër të kripërave të rëndësishme, minerale dhe humbjen lagështi.


  Simptoma të pakëndshme

  Siç mund ta imagjinoni, probleme fillon me letargji të përgjithshme, dobësi, oreks të dobët, ndoshta një ndjenjë e shurdhim në stomak, dhimbje koke, lodhje në sytë. Një më vonë pak vjen e të vjella, diarre, dhimbje barku mund të ketë ethe, të dridhura.

  Mesatarisht, që nga mikrobet hyjnë në trup simptomat e pakëndshme të shfaqet brenda 6-48 orëve.


  Infeksion Sa e rrezikshme zorrëve?

  Sigurisht, thirrje të shpeshta dhe shkelje e karrige - në vetvete e keqe. Megjithatë, rreziku kryesor i infeksionit të zorrëve është dehidratim të shpejtë. Fakti që të vjella dhe feces të lëngshme kemi humbur një shumë të lagështisë dhe çekuilibër të natriumit dhe kaliumit pengon shërimin e shpejtë të burimeve ujore. Shkelja e metabolizmit të ujit të çon në rrëzimin e sistemit kardiovaskular, shkaku konfuzion veshkave. Në fëmijët dhe në të infeksionit moshuar zorrëve mund të rezultojë në viktima.


  Trajtim

  Trajtimi i infeksioneve të zorrëve të kryera në disa drejtime: ajo neutralizoj toksina, të rivendosur ekuilibrin e ujit dhe të shkatërrojë patogjene. Duhet të theksohet se të vjella dhe diarre - një lloj i reagimit mbrojtës, kështu që trupi merr shpëtoj e substancave të huaja. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet të largojë të vjella, dhe anasjelltas, është e dobishme për të thirrur. Përveç kësaj, aktivitetet terapeutike të fillojë me Lavage zorrëve (klizmë). Për klizmë duhet të përdoret i zier me ujë të ftohtë (20-25 gradë). Pas procedurës, është koha për të filluar ilaçe.

  Për të neutralizoj toksina dhe për të eleminuar të arsyeshme diarre, veçanërisht sorbents.

  Ajo është e mirë-e njohur e karbonit aktivizimit (mundësisht në pluhur, ajo ka kapacitet më të mirë adsorption), "Smectic", "Polifepan", "attapulgite". Në mënyrë që të mos provokojnë zhvillimin e baktereve në kohën e simptomeve akute të infeksionit pothuajse më mirë të heqë dorë ushqim. A nuk e lënduar tërshërë këngë dhe qull oriz. Ata kanë mbrojtur efekt, kështu që kanë një efekt qetësues në zorrët inatosur.

  Për të përfunduar inventaret e elementeve gjurmë dhe për të rivendosur ekuilibrin lagështi, ju duhet të pini ujë të zier përmban kripëra të ndryshme. Përzierjet e tilla mund të blihen në farmaci. Kjo "yelled", "tsitrohlyukosolan", "rehydron", "Behidron." Këto zgjidhje duhet të marrë disa gllënjka në intervale prej 10-15 minuta.

  Në përgjithësi, duke pirë shumë lëngje (shpesh, por pjesë të vogla) - garantoj rikthim të suksesshëm. Çaj i përshtatshëm, të thata komposto frutash, çaj bimor.

  Ndjenja simptomat e para të sëmundjeve të zorrëve, shumë prej nesh kanë zakonin duke marrë antibiotikë. Kjo nuk është me të vërtetë një vendim i mençur, që nga vetëm një pjesë e infeksioneve të zorrëve të shkaktuara nga prania e baktereve në zorrë. Një pjesë e madhe e sëmundjeve të lidhur me viruse (të cilat antibiotikët nuk punojnë) ose toksinat që kanë marrë ushqim. Jo vetëm se antibiotikët nuk janë të efektshme në këto raste, ato janë shkelur miqësore, gut natyrore se sa të ngadalësojë rimëkëmbjen dhe restaurimin e funksionit normal të traktit gastrointestinal.

  Në përgjithësi, rreth antibiotikët duhet të konsultoheni me një mjek dhe një diagnozë të saktë: çfarë e shkaktuar pikërisht infeksion intestinal në secilin rast.
  Si një verë vilë-fushë konsultimi shpesh jo në dispozicion nga antibiotikët duhet të shmanget.

  Sot është një metodë gjithnjë e më popullore për droga të reja që aktivizojnë dhe rivendosur gut shërbimeve dhe të ndihmojë të fitojë bakteret patogjene. Fondet e tilla janë quajtur eubiotics. Këto përfshijnë "Bifidumbacterin", "Lactobacterin" dhe të tjerët.


  Në disa raste, kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore?

 • Të vjella është aq i fortë që ju nuk mund të konsumojnë lëngun (një shtet kërcënohet nga sosje e shpejtë të ujit);
 • temperaturë shumë të lartë (ngarkesës më të madhe në zemër);
 • i pranishëm në feçe e gjakut.
 • Është e këshillueshme për të vizituar një mjek nëse pacientit - një fëmijë apo të moshuar, burrë dobësuar. Vini re se simptomat e infeksioneve të zorrëve të ngjashme me sëmundje të tjera serioze (p.sh., kanceri i traktit gastrointestinal), kështu që në qoftë se pacienti nuk është duke u përmirësuar, ju duhet të kërkoni këshilla mjekësore të kualifikuar.

  Kur pacienti tjetër për ju.

  Që nga infeksionet e zorrëve janë ngjitëse, ju duhet të ndjekin masat kur kanë të bëjnë me një anëtar të sëmurë të familjes.

  Mikrobet janë të transmetueshme me enët mbesin në objekte të tjera (doorknobs, tastierës kompjuter, etj) Vetë pacienti duhet të përpiqen për të larë duart e tyre pas përdorimit të tualetit. Ai ka nevojë për të caktuar enët veçanta dhe sende të tjera të kuzhinës valoj apo proces sanitizer.


  Parandalim

  Kushtet parandalimi mund të duket shumë e qartë, megjithatë, pasi infeksionet e zorrëve sulm, kështu që parandalimi nuk është aq efektive sa ajo mund të jetë. Pra, për të shmangur infeksionet e zorrëve:

 • Lani duart përpara se të hahet;
 • në refrene verës nga përdorimi i krem ​​ëmbëlsira, i gatuar në vezë të freskëta;
 • Mbani mish të gjallë dhe peshk të ndarë nga ushqimet e përgatitura në frigorifer;
 • pije fruta, perime, barëra (për të hequr qafe e fëlliqur të padukshme për syrin, zarzavate të mira rrjep për 5-7 minuta slabosolevom zgjidhje);
 • salads ruajtur jo më shumë se disa orë, do të përpiqen të përdorin ushqim të vetëm të përgatitur fllad;
 • kur blerja e mishit dhe prodhimet e qumështit preferojnë paketimin origjinal, të jetë i sigurt për të afat;
 • pini vetëm ujë të zier ose "ujë mineral" blerë nga dyqanet e njohura.
 • Nëse këtë vit ju ende bashkua statistikat e keqe dhe dyshojnë se shkaku i infektimit ishte ujë cilësia e dobët apo ushqim, mos hezitoni të kontaktoni stacionin më të afërt sanitare-epidemiologjike.

  Vigjilencë juaj mund të garantojë shëndetin e fëmijëve në kopsht, fqinjët tuaj, anëtarët e familjes dhe të dashurit.