Parandalimi dhe trajtimi i pllakatë


 • Masat për të parandaluar pllakatë

  Masat për të parandaluar pllakatë
  Format pllakë mbi dhëmbët pas disa orësh
  pastrimi i tyre i plotë. Atëherë vetëm një çështje kohe që ai e fituar e tij
  Forma më e qëndrueshme. Është këtë nevojë që të lahen dhëmbët tuaj si
  të paktën dy herë në ditë, por ndoshta më shpesh. Pas 12:00
  pastër atë një furçë dhëmbësh manual është tashmë problematike, dhe në qoftë se
  në dhëmbët a ka forma rezistente e pllakës dentare, atë
  vetëm rritet në madhësi.


  Rezultatet shumë të mira janë fituar
  Pastrimin e dhëmbëve me pastë dhëmbësh kripë prypudryuvannyam ose sode. Nëse
  në dhëmbë është spote tashmë rezistente pigment që shpesh

  vëzhguar në fund të grupit qendrore e dhëmbëve, për suksesshëm tyre
  pastrim mund të mbështeten në botën e vjetër si mjete popullore. Majë
  toothpicks druri (ndeshje - unë nuk e këshilloj!) paksa razmozzhu
  Dhëmbët qendrore formuar furçë dip prej druri
  në pjekje sode dhe fshij njollat ​​e moshës mbi dhëmbët tuaj dhe -
  Çfarë një mrekulli! - Pobiliv dhëmb.
  Por nuk e teproj me propozoi
  "Makeup" të mos vras ​​mishrat e fortë.

  Dhe më e rëndësishmja
  - Asnjëherë mos përdorni zbardhjen dhëmbët e tyre nuk acid (për fat të keq, kjo ndodh). Në një rast, kur një kimist me kujdes dhe periodike
  pastrohen dhëmbët me acid klorhidrik, ajo përfundoi e trishtuar


  gjymtim disa përjashtime dhe urat.
  Kimi është një gjë e madhe, por në qoftë se njohja e kësaj teme ndihmon dentistë
  trajtojnë dhëmbët tuaj, atëherë ajo është - mjerisht! - Ndihmuar vetëm për të bërë plaçkë.

  Kurdo
  të gjitha masat vyshepredlozhennye nuk japin rezultatin e dëshiruar ose gurë
  në dhëmbë aq i madh se ata nuk rrinë të marrë atë, sigurisht - te mjeku!
  Stomatologji moderne ka tashmë shumë
  mjete, fixtures, pajisje dhe teknologji, rritje deri në
  ind humbur kockë për t'ju ndihmuar të heqin qafe e 1/1000000000
  Bakteret e Ushtrisë banojnë gojën tuaj dhe të ju jap përsëri

  buzëqeshje të bardhë dhe të mbajtur, madje edhe në qoftë se dhëmbët tashmë lëkundshme.

  Përveç
  trajtim mjekësor, metoda më e zakonshme dhe të arritshme,
  është brushing pllakë forma rezistente të ultrazërit. Frikë
  scalers tejzanor nuk kanë nevojë për mjete dridhje pastërti qartë
  definuar dhe përveç lakmia, nuk ka efekte anësore të dëmshme
  trupi juaj nuk vepron. Nëse qasja e saktë për këtë procedurë
  mjekët bëjnë apo injektuar bllokadën anestetik apo proces
  Mukoza oral spray lidokanovym që heq dhimbjen edhe
  ndjeshmëri.

  Mjetet për largimin e depozitave të veçantë
  mprehje, duke parandaluar dëmtimin e smalt dhëmbit dhe asnjë shkumës

  spote në pushim e saj, më shumë kjo procedurë e bën
  nuk nxit dhëmb smalt dëme. Nëse pas heqjes gurin
  dhe u largua nga lloji dhëmbit të njollë kjo është vetëm për shkak të faktit atë
  është e pllakatë dentare me florën e saj të natyrshme microbial ka arritur të bëjë
  një "i zi" gjë dhe të fillojnë të dhëmbin pryyutyv dhëmbin e saj.

  Edhe
  ultratingull trajtohet dhe rrënjë dhëmbi, por mjete për këtë
  Disa procedurat janë më të një profili dhe forme,
  sa më shumë të jetë e mundur për të parandaluar një kockë nga rrënja mekanike
  dëme. Faza përfundimtare është larja lustrim tyre
  special, pasta e dhëmbëve e ndryshme mundësi gërryes

  rrënjët dhe lustrim të gjitha instrumentet e njëjta tejzanor
  por me nozzles plastike qetë. Në raste të rënda shpesh
  ka një nevojë të përdorë trajtime kirurgjikale.
  Kirurgët që zotërojnë metodat moderne të kirurgjisë rindërtues,
  me të vërtetë të bëjë mrekulli!

  Informacion nga artikullin "Pllaka dhe pasojat e tij."