Parandalimi i sëmundjes bërryl tenisit


 • Masat e parandalimit
 • Nxemje
 • Përpjekje inxhinieri
 • Masazh
 • Saunë
 • Forca Trajnimi
 • Trajtimi i vatrave kronike të infeksionit
 • Vitaminat


 • Masat e parandalimit  Pikat më të rëndësishme të parandalimit janë:

 • stërvitje të plotë;
 • përpjekje optimal teknik;
 • përditshme vetë-masazh dhe masazh;
 • sauna ose avull dush;
 • Forca e trajnimit;
 • Trajtimi i vatrave kronike të infeksionit;
 • fortifikim i rregullt.


 • Nxemje  Elementi më i rëndësishëm në parandalimin dhe trajtimin e "bërryl tenisit" është një stërvitje e mirë.

  Përgatitja tendons shoku duhet të bëhet një pjesë integrale e trajnimit.

  Shtrihen tendons e parakrah dhe shpatullën masazh paraprirëse vrabotatsya tyre të mundësuar atyre për të përshtatur për të shokuar, ngarkesën dridhje.

  Dështimi stërvitje e mëparshme dhe masazh është një trajnimi shumë serioze pengesë si amator dhe profesional. Mos harroni, kujdesi i plotë do të paguajë shtrenjtë bërryl.
  Përpjekje inxhinieri  Shkoni në një bekhend dy-vjeçare zvogëlon ngarkesën në anën që rreh - muskujt muskul zgjatues e dorës nuk perenapruzhuyutsya. Gjithashtu redukton dridhje të pjezë. Shumica dërrmuese e tifozëve pikëpyetje bërryl pacientit zgjidhur. Profesionistë, për shkak të numrit të madh të strokes në trajnim dhe konkurrencës, shërim mund të marr frymë. Masazh bërryl - i mëparshëm (para trajnimit dhe konkurrenca) dhe parandalues ​​(mjekësor) pa dyshim do të shfaqet pjesë të rëndësishme të procesit të trajnimit.  Masazh  Masazh i mëparshëm mund të kryhet si një terapist masazh, dhe nga lojtar. Performed teknikat masazh të rregullt - stroking, fërkim, trazim. Nga koha procedura zgjat rreth një minutë katër apo pesë. Masazh, e shoqëruar zakonisht me fërkim ointments ngrohja-rastirok "Fynalhona", "Dolpika", "slonts", "Kramer", "Alzhipana." Nëse këto ointments nuk janë në dispozicion, kjo ka kuptim për të fshij krem ​​që përmban bee helm - "Apyzartron" ose vaj të parfumuar nga gjarpër helm - ". Vyprosal"

  Ointments fërkim shkaktojë shtyer - rrjedhjen e gjakut, përmirëson gjendjen funksionale të bashkëngjitni skedarë lidhur. Goditjet e forta nuk shkaktojnë dhimbje të fshij bërryla.

  Nëse dhimbje ndodh dhe rritet me rritjen e numrit të strokes duhet të fillojë trajtimin.

  Masazh pas lojës është e rinovueshme. Ai rikthen bërryl optimale, heq produktet metabolike, normalizes krovobraschenyya në shtojcën e muskujve. Me këtë lloj trajtimi masazh duhet të rubbed vaj të parfumuar - "Dolhit", "Hondroksyd", "Meta-T", "Traumel-C".
  Saunë  Sauna dhe banjo me avull janë procedura të fuqishme terapeutik në një shumëllojshmëri të sëmundjeve të tendons dhe attachments tyre (e hyrjes). Efekti i temperaturë të lartë ndihmon formimin e capillaries të reja, dhe kapilarët e reja intensifikojnë metabolizmin në bërryl pacientit. Duhet të theksohet se kjo në asnjë mënyrë të jetë bërë sezon procedurat - ftohtë bërryl ujë të ftohtë në pishinë, në dush ose në dëborë.

  Vrull e enëve të ndryshme në të tillë një "kalitje" mund të ruhen për një kohë të gjatë dhe të pengojnë rimëkëmbjen.
  Forca Trajnimi  Çdo lojtar i tenisit, veçanërisht profesional duhet të punojnë për të përmirësuar cilësinë e energjisë e grupeve të ndryshme të muskujve. Asnjë përjashtim dhe të muskujve-flexors dhe extensors e dorës. Trajnimi i arsyeshëm palestër, stërvitje me shtangë dore dhe barbells janë për të forcuar tendons dhe për të parandaluar lodhje duke luajtur tenis. Stock forcë nuk mundëson të luajë gjatë gjithë kohës në kufi, e cila është shumë e rëndësishme në parandalimin e sëmundjes.
  Trajtimi i vatrave kronike të infeksionit  Një pikë shumë e rëndësishme është trajtimi i vatrave të infeksionit kronik.

  Dhëmbët karies, nuk shërohet bajamet Palatine, sinusit, sinusit, bronkit, prostatitis, uretritin, cholecystitis patologjikisht të ndikojë në sistemin imunitar dhe e bëjnë të prodhojë antitrupa specifike që dëmtojnë kërc dhe tendons e tyre. Për fat të keq, kështu rregulluar trupin tonë - sistemin imunitar zoslipu prek indet e tyre. Për të eliminuar këto efekte dhe të gëzojnë një lojë e tenisit, ju keni nevojë për të eliminuar infeksionin kronik me organizmin.
  Vitaminat  Vitaminat janë të nevojshme për rregullimin e pothuajse të gjitha proceset e jetës në nivele të qelizor dhe indeve. Ofrimi optimale lidhje të performancës kryesisht vitamina C, B1, B6, B12.

  Saturation këto vitamina lejon qelizave të funksionojnë në një ambient të rehatshëm. Qelizat fibrave kolagjenit që përbëjnë lidhjet duhet vitaminat - veçanërisht për të rezistuar veshin gjatë mijëra e topit, dora bërë tenis.
  Për një fortifikim të plotë më të mirë të marrë komplekset multivitamin "Centrum", "VITRUM", "Yunykap."