Diverticulitis diverticulosis dhe Parandalimi


 • Këshilla të dobishme

 • Nëse ju gjatë viteve gjithnjë e përjashtuar nga
  dietë trashë ushqim, me kalimin e kohës, ku ju do të jetë mbi gjashtëdhjetë,
  Ju mund të gjeni rezultate të tmerrshme. Ajo ishte në këtë moshë mbi
  Muret gutted fillojnë të formojnë protrusions, i quajtur
  diverticula. Vërehet më shpesh në fund
  traktit digjestiv. Nga çdo njëqind njerëz të moshës 85 vjet
  gjashtëdhjetë e pesë diverticula ndodhin. Kjo sëmundje quhet
  diverticulosis. Ashtu si gri, diverticulosis vjen me moshën.

  Diverticulosis
  zakonisht nuk shkakton dhimbje. Për më tepër, shumica e njerëzve nuk e bëjnë edhe
  dijeni se ata kanë diverticula, derisa ata zbulojnë

  X-rrezet dhe studime të tjera të zorrëve. Megjithatë, disa njerëz nga
  10 deri në 25%, në të cilat atje diverticulum, diverticulosis shkon në
  diverticulitis. Kjo do të thotë se më parë nuk ka diverticulum dukshme
  i infektuar dhe i përflakur, duke shkaktuar gjakderdhje zorrës së trashë, kapsllëk dhe
  dhimbje të forta në fund të barkut. Në 15-30% të rasteve të akute
  diverticulitis nevojë për kirurgji.

  Këshilla të dobishme

  Hani fibra .
  Diverticula - efektet e tepërt në produktet dietë nizkovoloknistyh,
  shkallë të lartë të përpunimit. Hyrje në dietë vysokovoloknistoy
  fibër do të reduktojë probabilitetin e formimit të diverticula.


  Edhe në qoftë se ju
  diverticulosis zbuluar, fibër ushqime të pasura do të ndihmojë të hequr qafe e
  konstipacion, e cila është e shoqëruar shpesh nga sëmundja. Celulozë
  shtrihet zorrës së trashë dhe zvogëlon presionin në të. Sidomos një shumë
  fibër vysokovoloknistoy në fruta, perime, bukë dhe drithëra të gjithë
  kokrra.

  Shko në këtë dietë gradualisht për të reduktuar në
  fryrje minimum, e cila është e shoqëruar shpesh nga një rritje në
  Futje fibër (ekspertët thonë në një zë që fenomeni është
  të përkohshme). Sipas udhëzimeve, futje minimum përditshme
  fibër duhet të jetë 25 gram. Jo ozyraytesya këtë shifër. Nga
  Në mëngjes, hani drithëra me kokrra të gjithë ose thekon e krunde.

  Në darkë - bukë
  me drithërat dhe frutat të freskëta dhe perime në çdo vakt.


  Shënim: Nëse ju keni akute vysokovoloknistoy diverticulitis Shkruaj duhet të shmanget. Në këtë rast, zorrët kanë nevojë për të pushuar.

  Nga fara të qëndrojnë larg.
  Plotësisht jashtë nga produktet dietë përmbajnë të vogël
  fara, duke përfshirë domate dhe kokoshka, dhe enët gatuar me erëza
  në formën e farërave, siç susam dhe tmynovyh. Farërat mund të depozitohen
  në diverticula dhe shkaktojnë inflamacion.

  Mish i kuq ka vend në pjatë tuaj.
  Më shumë një person ha mish të kuq, më të lartë rrezikun për të që të marrë

  diverticulosis. Por, për pule dhe peshku ligje të tilla nuk bëjnë
  gjendet.

  Pini shumë ujë. Lëng
  zbut përmbajtjen e zorrëve dhe zvogëlon presionin në brendësi të zorrës së trashë
  zorrë. Ajo është ky presion ka shumë të ngjarë të çon në formimin
  diverticulum. Pini të paktën dy litra ujë në ditë.

  Leviz dhe për të shkuar.
  Një mënyrë jetese aktive ul rrezikun e diverticulosis. Veçanërisht
  diverticulosis ndodh rrallë në ato running vrapim dhe duke luajtur
  tenis.

  Nuk duhet të jetë i saktë. Shëndeti juaj
  traktit digjestiv varet jo vetëm nga ushqimi, por edhe në mënyrën se si ju
  përdorimi i saj. Është e rekomanduar për të ngrënë ngadalë, qëndrim të fokusuar, asnjëherë

  hani në këmbë (në këmbë nuk mund të relaksoheni) përpara se të hahet disa
  Momente paqe, ose thjesht të mbyllë sytë tuaj.

  Informacion nga artikullin "diverticulosis dhe diverticulitis."