Parandalimi i anemisë


 • Parandalimi i anemisë
 • Testi për anemi
 • Produktet që përmbajnë hekur

 • Parandalimi i anemisë

  Manifestime të kësaj sëmundjeje të pakëndshme në sot gjenden në
  gjysma e fëmijëve dhe grave, si dhe një e pesta e njerëzve. Mundohuni të
  të kuptojnë arsyet për ndodhjen e saj.

  Ju praktikojnë një dietë vegjetarian? Në këtë rast, anemia mund
  të shkaktuar nga një mangësi i vitamines B12, e cila është e përfshirë në formimin
  Qelizat e kuqe të gjakut - qelizat e kuqe të gjakut. Ky element përmban vetëm
  produktet shtazore - yolks viçi, derri, vezë,
  peshk, qumësht, kos, djathë dhe salcë kosi. Me mungesë të saj lind
  formë e veçantë nedokriv - anemi megaloblastic.

  Simptomat janë njëjtë si
  me mangësi hekuri anemi, përveç nëse kjo është e pazakontë - si ajo
  nëse lëmuar, me rregullisht ndjeva një ndjesi djegie.


  Megjithatë, në qoftë se ju merrni kryer shumë larg produkteve të mishit dhe ëmbëlsirat dhe nuk
  për të i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për perime, gjithashtu, mund të bien viktimë e anemisë -
  foliyevodefitsytnoyi shkaktuar nga mungesa e acidit folik. Ajo
  të përfshira në të gjelbër, gjethe të rinj e lakër dhe bimë të tjera. Në
  Në përgjithësi, për të shmangur anemi, ju duhet të hani një grimë për çdo gjë - dhe
  bimore dhe shtazore produkteve.

  Megjithatë anemia më e zakonshme e lidhur me mangësi hekuri nëse
  Humbja e elementeve gjurmë të fillojnë të dominojnë mbi pranimin,


  Nivelet e hemoglobinës bie nën 120 mg / L, dhe më
  Qelizat e kuqe të gjakut është më pak se ajo e kërkuar kufirit të poshtëm të normale -
  4 × 1012-1 litër (burra) dhe 3 × 1012 (gratë). Nga kjo organet e prekura dhe
  pëlhurë - ata nuk kanë oksigjen dhe puna e tyre
  thyer. Kjo kërkesë për hekur është më e larta në të rinj
  Fëmijët dhe adoleshentët gjatë rritjes, si dhe gratë shtatzëna dhe të gjithë
  zonjat - në ditët kritike. Pas kësaj kohe të drejtë
  seksit humbase te pakten nje xhami të gjakut, dhe me të, 15 deri në 250 mg
  hekur. Dhe i shtatzënisë mbi nënës shpenzon një total
  e rreth 600 mg e hekurit.

  Nëse një grua lind për të dytë dhe
  e treta me pak ndërprerje, dyqanet e hekurit në trupin e saj
  pothuajse të varfëruar. Për shkak se ata nuk janë të pakufizuar - vetëm 4 gram.

  Burrat ishin më me fat - ata humbasin një mesatare prej vetëm 1 mg e hekurit
  ditë, kështu që rrallë ndeshen me anemi. Por gjysma e fortë
  njerëzimi ky sulm nuk i strukur larg: fizike të rënda
  stres, plagosje, sëmundje, stresi, lodhje të çojë në overspending
  hekur dhe shkaku anemi. Për të identifikuar mungesën e rëndësishëm
  makro, të mjaftueshme për të dhënë një analizë të përgjithshme të mostrave të gjakut: hemoglobinë atje duhet të jetë të paktën 120 mg / l.
  Por edhe

  i kënaqshëm rezultat nuk tiruet garanci që ju nuk e keni fshehur
  mungesa e hekurit, në të cilën analiza e aksioneve normale dhe anemik.
  Ndërkohë, nëse e majta problemin pambikëqyrur shpejt ajo deklaron
  vetë në gjithë lavdinë e saj.

  Testi për anemi

 • Ju shpejt lodhem, mos tolerojë stresin e zakonshme e përditshme?
 • Shpesh vërehet një përkeqësim të mprehtë në efikasitetin?
 • po shpërndahej pa dashje, është e vështirë të përqëndrohen?
 • Ankuar për marramendje dhe dhimbje koke?
 • Pas ngjitje shkallët, duke ecur ritëm të shpejtë, mëngjes ushtron frymë dhe zemra rreh wildly?
 • Ju jeni shumë nervoz, vuajnë nga pagjumësia?

 • Në sytë e errët, kanosës para tyre pika të zeza - të ashtuquajturin mizë?
 • A jeni i shqetësuar për mpirje në duar dhe këmbë, dhe paresthesia - një ndjenjë që Pokolyuyut mijë hala?
 • Ju mund lehtë të marr një të ftohtë?
 • Lëkurë të zbehtë dhe të thatë, me një ngjyrë pak gri ose ikterik mbi faqet dhe buzët - jo një pikë ujë?
 • Lëkura juaj është plasaritur në qoshet e gojës, duart dhe këmbët?
 • Kohët e fundit, flokët tuaj është e shoi, u bie jashtë dhe ndarje?
 • Nails thyer lehtë, i mbuluar me tërthor dhe dashes gjatësore?
 • Ju menstruacione harlisur dhe zgjatur?
 • Parapëlqimet tuaja shije kanë ndryshuar, si në qoftë se ju jeni shtatzënë -
  tërheq shkumës nduk (gëlqeror, qymyr, drithëra të thatë), të merrni disa zam

  "Koha", llak, bojë, benzinë, tymi?
 • Ju rrallë jashtë?
 • Uluni në qumësht dhe perime dietë?
 • Vuajnë ulçerë, gastrit, hemorroide?

 • I dha një përgjigje pozitive 3-5 pyetje? Është e mundur që ju keni fshehur mangësi hekuri.

  Lean në ushqim i pasur tyre - viçi, mëlçi viçi dhe të tjera
  mish të organeve, yolks vezë, kërpudhave (kërpudha, chanterelles, e bardhë,
  boletus), hikërror, bollgur, soje, bizele, mollë, spinaq,
  kalë dori, marule jeshile, lakër, panxhar, karrota, radishes, rrush të thatë,
  fiq, kajsi të thata, kumbulla të thara, portokall, mandarina, kakao, arra. Në
  ditët kritike të marrë ilaçe komplekse të tilla si hekuri

  Ferropleksa dhe fenyulsom.

  Ju lutemi të vini re se hekuri është zhytur keq: lope - vetëm
  22% e peshkut - 10% e ushqimeve bimore dhe më pak. Në drithëra,
  bukë dhe perime është një substancë të veçantë - të fosfateve dhe Phytin Pengimi
  thithjen e elementeve gjurmë: oriz dhe spinaq në trup vjen
  Vetëm 1% e hekurit, misër dhe fasule - 3% e soje - 7%. Përveç kësaj,
  njëjtë pa marrë parasysh se sa ju hani, të themi, të mishit në gjakun tuaj në natën bien
  vetëm 2,5 mg e hekurit - më shumë trupi nuk është në gjendje të tretet. Dhe me
  droga në gjak është zhytur 15-20 herë më shumë.
  Prandaj, pa mbështetjen e mjeteve të hekurit është e nevojshme.
  Përgjigjur "po" për pyetjet 5-10? Ju natyrisht nuk kanë hekur të mjaftueshëm - dorëzojë
  gjak! Nevojë për burrat - 10 mg në ditë për femrat - 15-18
  mg gjatë shtatzënisë - 35-40 mg gji - 30-33 mg.
  Rritja e dozës themelore e 1,5-2 herë në qoftë se ju bëni alpinizëm,
  zhytje, drejtimin në një mungesë të oksigjenit - një tym
  dhomë, minave ose nga substanca efekt të dëmshëm mbi hematopoiesis
  (Benzol, anilinë, plumb). Më shumë hekur duhet të mbërrijë në
  Trupi me tendosje të konsiderueshme fizike, klasa intensive
  sportive, me konstante, megjithëse gjakderdhje të vogla (hemorroide,
  polyps, zgjatur shërimin e plagëve).  Për të mbushur mungesën e mineraleve të vlefshme, mjeku ju përshkruan
  dietë individual dhe të përshkruajnë mjekësi ajo mban dhe
  droga të tjera që rrisin thithjen e hekurit. Si më mirë
  ky element është zhytur në një mjedis acid, larë poshtë
  hekur komplekset lëng acid (grejpfrut, portokalli,
  limon, shegë, mollë), u rrit hips supë, lëng boronicë dhe
  kurrë - ujë mineral alkaline ("Essentuki-4", "Borjomi"
  "SLAVYANOVSKAYA") ose qumësht. Nga rruga, edhe në qoftë se ju derdh
  qumësht ose qull hikërror gatuaj atë, jo
  mg e hekurit nga këto ushqime në gjak nuk mund të kalojë.

  Të njëjtin efekt është dhënë
  vezë dhe çaj i fortë - tanin, e cila është pjesë e saj, ngadalëson përthithjen
  kështu që hyrja e nevojshme.

  Dakord me 11-18 pyetje? Ju keni të gjitha simptomat e anemisë. Përveç
  Analiza e hemoglobinës, studimet e nevojshme të lëng stomakut, urinë dhe
  fekal okult gastroenterologist konsultuar gjakut dhe një gjinekolog. Pas
  në disa sëmundjeve - të tilla si sindromi
  zorrë kur ajo rrit peristaltikės - nuk ka kohë për të hekurit
  kalojnë ndryshimet e nevojshme dhe të zhytur. Ajo "hedhje"
  transit përmes sistemit tretës dhe excreted
  patrazuar. E njëjta gjë ndodh kur të marrë antacid (ata

  përdoret për urth, regurgitation, giperatsidnom gastrit) dhe i ulët
  aciditetit të stomakut. Më i ulët acid në stomak, më keq
  zhytur hekuri. Për të përmirësuar këtë proces do të emërojë një ekspert
  acid klorhidrik ose ujë mineral acid, thonë
  "Essentuki-17". Dhe për më mirë hekur zasvoyilosya çuditshëm,
  kërkon praninë e bakrit dhe ndihmën e një numri të vitaminave - B5, BB, C
  - Dhe acid folik. Në këtë rast, vini re se ju e keni trajtuar gjatë
  - Tretur "Minierat e hekurit" mbulohen me vështirësi. Dhe pa
  mjeku nuk mund ta bëjë: ai do të kontrollojë efektivitetin e trajtimit,
  emërojë një ri-ekzaminim dhe analizë.


  Produktet që përmbajnë hekur


  Ku dhe sa hekur përmbahet në 100 g:

 • Kërpudha të thata - 35 mg
 • Mish derri mëlçisë - 20 mg
 • Kakao -11,7 mg
 • Fasule të gjelbra - 7,9 mg
 • Strawberry - 7,8 mg
 • Blueberries - 7 mg
 • Mish i lepuri - 4,4 mg
 • Mish - 2,2 mg
 • Veza - 1,5 mg
 • Flokëkuq - 0,7 mg