Maska për fryrje


 • Vanitet: overeaten ose i sëmurë
 • Mjetet kundër fryrje
 • Aktivizimit të karbonit nxitim për të pomosh

 • Vanitet: overeaten ose i sëmurë


  Pas shumë festat, ndër të cilat, natyrisht, janë Krishtlindjet, shpesh ndjehet si një tullumbace. Dhe, duke folur. Roulades, e cila i dha zorrë, duke rezultuar në të afërmit konfuzion dhe kolegët. Për kundër kësaj?

  Normalisht, një gut i shëndetshëm i rritur përmban rreth 200 ml të gazit. Mbi 50% e kësaj shume llogariten për azot, pjesa tjetër janë oksigjen, dioksidi i karbonit, metani dhe hidrogjen. Disa gaze të grumbulluar në traktin digjestiv, është zhytur në dy pika që janë shfaqur jashtë.

  Një ditë një njeri i shëndetshëm është në gjendje për të zgjedhur 500 deri 1.500 ml gazit. Nëse ju ndodh bloating, gazi në zorrët fillojnë të formojnë në një ritëm të përshpejtuar, por prodhimi më i ngadalshëm. Kjo është për shkak të çrregullimeve të zorrëve lëvizshmëri. Si rezultat i barkut të fryrë, si një arush pelushi nga tregime popullore zanash, pastaj pas një ndërsa fillon procesin e flatulentsii (shkarkimit i vazhdueshëm i gazrave).

  Kanë "sindromi Winnie Pooh" mund të për arsye të ndryshme. Shpesh bloating vërejtur në sindromi i zorrëve nervoz, me anomalitë e ndryshme të strukturës zorrë pas operacionit. Ajo mund të zhvillohet në pacientët më të vjetër (me një ton të ulët të zorrëve), njerëzit që janë joaktiv dhe fëmijë për shkak të dobësisë së muskujve të barkut.


  Gazeve mund të rrjedhin në zorrë nga gjaku apo gëlltitje të ajrit, të jetë rezultat i stresit, çrregullime të qarkullimit të gjakut, ndryshimet në përbërjen normale të microflora në zorrë e trashë për shkak të infeksioneve akute e zorrëve (dizenteri, salmonellosis) mangësi enzimë çrregullime kronike të traktit digjestiv (gastrit, pancreatitis, cholecystitis) .

  Por ndoshta formimi më shpesh i tepruar i gazit në traktin digjestiv duket për shkak të përzierje festiv, i cili duket në stomakun tonë përmes kureshtje natyrore dhe dëshirën për t'u përpjekur që të dytë dhe të tretë. Takimi kvas, qumësht, kafe bukë, mish qengji, rrush, dardha, patate, lakra dhe komponente të tjera të trajton festive në një asgjë stomak të mirë zakonisht nuk e bën.
  Mjetet kundër fryrje

  Droga që eliminojnë simptomat e bloating, i quajtur vetrohonnye mjeteve. Këto përfshijnë defoamers, zvogëlojnë vanitet dhe të holla (prokinetic dhe herbs) për të rritur lëvizshmërinë e zorrëve për të përshpejtuar kalimin e gazrave në traktin digjestiv.

  Gazet fryrje në traktin digjestiv të ketë formën e imët shkumë, mukusit të mbyllura ngjitet, e cila është një shtresë e hollë që mbulon murin e brendshme të zorrëve dhe ndërhyn me rrjedhën normale të tretje dhe thithjen e ushqimit.

  Rreth 70% e gazrave që janë në traktin e tretjes - gëlltitur ajrit. Në stomak nga një person i vetëm dallëndyshja kthehet 2-3 ml të ajrit.

  Megjithatë, kjo shumë mund të rritet nëse çamçakëz gërryerje ose pirë nëpërmjet një kashte, flisni gjatë ngrënies apo shpejt absorbuar ushqim.

  Defoamers

  Pronat Defoaming janë droga të cilat janë të bazuara në dimethicone dhe Simethicone (Disflatil, SAB Simpleks ®, Espumizan). Dimethicone përbërë nga polimere dimetilsiloksana. A Simethicone është një përzierje e dimethicone dhe silikat terren imet.

  Dimethicone dhe Simethicone redukton tensionin sipërfaqësor të flluska të gazit në lumen të zorrëve, duke çuar në pushim e tyre apo të bashkohen.
  Si rezultat, shkumë shembet dhe vëllimi i saj është më pak. Çfarë gazi çlirohet ose pjesërisht absorbohet në zorrë, ose shfaqet jashtë.  Aktualisht përdoret për të trajtuar fryrje perspektivë dimethicone dhe kombinim Simethicone e anti-inflamator agjentë, antispasmodics, antacids, substancave fungale.

  Droga dispozicion të tilla si i përshtatshëm për të përdorur forma të dozimit: pika (Disflatil, Sab Simpleks ®); emulsione (Espumizan); xhel (Pepsan-R); suspensioneve për administrim oral (Maalox Plus Reltser); kapsula (meteospazmil, Espumizan); tableta (Pankreoflat, Yunienzim), duke përfshirë të gazuar (pepfiz).

  Simethicone nuk është zhytur në zorrë, excreted pandryshuar, kështu që mund të përdoret edhe në foshnjat (Disflatil, Sab Simpleks ®, Espumizan).  Përshpejtuesit e prodhimit të gazit

  Me anë gazrat e prodhimit më të shpejtë të përfshijnë prokinetics dhe bimëve që janë në gjendje për të rritur tonin dhe lëvizshmëri e zorrë, duke lehtësuar kalimin e gazrave në traktin digjestiv.

  Si përdoret domperidone prokinetic (motilium), cisapride (koordinaks), metoclopramide (tserukal).

  Frutat e kopër aromatik (2 lugë), mund të bëjë një gotë me ujë të ngrohtë zier, të lënë për 15 minuta në një banjë me ujë, dhe pas ftohjes merret me gojë në formën e ngrohjes 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.

  Fëmijët Plantex përgatitje të përshtatshme grimcuar (që përmban ekstrakt frutash dhe vaj esencial të kopër), të cilat mund të tretur në ujë dhe qumësht.

  Frutat e kopër gjithashtu në gjendje për të siguruar një efekt qetësues në sistemin nervor, e cila mund edhe të reduktuar shenjat e bloating.


  Aktivizimit të karbonit nxitim për të pomosh

  Nëse shkaku i fryrje ishte mangësi enzimë, mjeku përveç në mjetet vitrohonnoyu të rekomandojë produktet që përmbajnë pepsinë (Abomyn, atsidin-pepsinë, pepsidil) ose pancreatin (Creon, Mezim Forte, Mikrazim, pantsitrat, penzital, i gëzueshëm, enzistal). Dhe pas infeksionet akute të zorrëve për të rivendosur microflora dhe parandalimin e bloating emërojë atsilakt, Baktysubtyl, Biosporin, bifidumbacterin, bificol, Lactobacterin, Lyneks dhe Hilak forte.  Për të eliminuar vanitet e tepruar mund të përdoret dhe adsorbents, aktivizuar karbonit (carbol, karbolonh, Karbaktin, qymyr druri aktivizuar "KM" Ultra adsorption), përgatitjet e aluminit dhe magnezit (Almagel, Hastal, Fosfalyugel) produkte të bazuara në lignin dhe celulozë (Lyhnosorb, Polifepan , Filrum-IQT). Megjithatë, performanca e tyre është i ngadalshëm, dhe vazhdon gjatë. Përveç kësaj, këto barna së bashku me gazrat mund të absorbojnë dhe substancave të vlefshme për trupin (vitamina, mikro dhe makro). Prandaj, fryrje e tyre efektiviteti i papërfillshëm.

  Në çdo rast, duke eliminuar simptomat e pakëndshme të vanitet duhet të fillojnë për të korrigjuar dietën dhe higjienës së ushqimit.

  Pas përjashtimit të ushqimeve dietë që shkaktojnë formimin e tepruar të gazit dhe eliminimin e faktorëve që kontribuojnë pneumophagia, në veten e tyre të çojë në rezultate pozitive.

  Kështu, nga fryrje mund dhe duhet të adresohen. Megjithatë, mundësisht, në daljen e tij ende të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai mund të vërtetë të caktojë trajtim adekuat dhe efektiv.

  Informacion nga neni Margaret Lytovkina "Në gjurmët e Winnie Pooh. Çfarë droga të ndihmuar të heqin qafe e bloating. "