Prostatitis është i mbushur me impotencë


 • Çfarë është prostatitis? Kush është ai i sëmurë?
 • Siç rezulton sëmundje
 • Çfarë ndodh nëse nuk trajtohet
 • Çfarë ndodh në qoftë se ju shkoni te mjeku?
 • Trajtimi i prostatitis
 • Terapia me antibiotikë
 • Disa fjalë rreth më të pakëndshme
 • Disa fjalë rreth parandalimit
 • Dhe përsëri gjëja më e rëndësishme

 • Çfarë është prostatitis? Kush është ai i sëmurë?

  Prostatitis - është
  inflamacion i gjëndër prostatës. Arsyeja kryesore për zhvillimin e saj - goditur agjent hekuri infektive, në masë jo të vogël
  lehtëson vendndodhjen e prostatës në të vogla
  legen. Infeksioni mund të hyjë prostatës me urinar
  fshikëz, uretrës, rektumit, nëpërmjet gjakut dhe

  enët limfatike e pelvisit.

  Por në vetvete goditur
  infeksion në prostatë nuk është ende të gjitha manifestimet e sëmundjes. Më shumë
  Ju mund edhe të thonë se kjo ndodhet në vendin e infeksionit "të pafavorshme" prostatës ndryshme - një e zakonshme
  fenomen që ndodh shpesh mjaft shpejt.
  Megjithatë, zhvillimi i prostatitis me tërë klinikën e saj të pakëndshme gjithashtu duhet
  faktorë predisposing.


  Këta faktorë përfshijnë:

 • I përgjithshëm
  dridhura. Ju mund të bien në vrimë, dy orë
  shkoni në pamorozzyu tren, të pushojnë në gur të ftohtë - ose ju
  shtëpi mbyt sëmurë.
 • Kapsllëk të shpeshta.


  Sëmundja mund të shkaktojë jo kapsllëk shkelje episodik dhe të rregullt të karrige.
 • Duke punuar në një pozitë të ulur. Para së të gjithë shoferët e rrezikut
  Operatorët kompjuterike dhe të gjithë ata që punojnë gjithë ditën ulur dhe nuk
  Mundësitë (ose dembel) që të ngrihet dhe të zgjas këmbët e tyre.
 • I zgjatur
  maturi seksual dhe, anasjelltas, aktivitet i tepruar seksual. Dhe,
  Një tjetër po aq e dëmshme për trupin si një e tërë, por veçanërisht
  ndikim negativ në prostatë.
 • Mënyrë jetese i ulur.
 • Sëmundje kronike inflamatore të trupit (p.sh., kronik
  bronkit) dhe vatra kronike të infeksionit në trupin tuaj (për shembull,
  grykët, dhëmbët i kalbur).

 • Veneriane transferuar dhe sëmundjet urologjike (gonorre, uretritin).
 • Kushte të tjera të predispozuar shtypjen e sistemit imunitar
  trupi juaj (të tilla si overtraining në atletët
  gjumë të rregullt, të përpunimit, të papërshtatshme dhe të parregullt
  të ushqyerit, stresi kronik dhe kështu me radhë.).
 • Të gjithë këta faktorë apo
  lehtësojnë depërtimin e mikrobeve në mënyrë gjëndër prostatës, ose
  të çojë në një përkeqësim të furnizimit me gjak të legenit, i ndenjur
  proceset, duke kontribuar në zhvillimin dhe riprodhimin e mikroorganizmave
  proces inflamator.

  Figura:

 • fshikëz
 • prostatë
 • uretër

 • Siç rezulton sëmundje

  Prostatitis mund të zhvillohet papritmas si inflamatore akute

  sëmundje me të gjitha simptomat. Në këtë rast,
  Pacienti festoi ethe, ethe, temperatura e trupit 38-39oS,
  dhimbje të forta në perineum, ijë, në pubis, anus,
  urinim të dhimbshme dhe jashtëqitje.

  Megjithatë shumë
  shpesh zhvillon në formë kronike prostatitis, pa njeri shqetësuese
  shumë. Në këtë rast, të gjitha simptomat
  do të jetë i pranishëm në një shkallë shumë më të vogël, nganjëherë mjaft të
  pa tërhequr vëmendjen.

  Temperatura e trupi rrallë ngrihet në 37oS periodikisht shënuar dhimbje ose siklet në perineum,
  parehati gjatë uskanii mocheisp dhe defekimit gjatë

  të cilat mund të përjetojnë shkarkesë të lehtë nga
  uretrës - një nga simptomat më të madhe karakteristike
  prostatitis kronike.

  Shpesh prostatitis zhvillon si
  komplikacionet e sëmundjes kronike infektive transmetohet
  seksualisht - klamidia, trichomoniasis, ureaplasmosis apo më shumë.


  Kjo ngjarje mund të ndodhë vetëm shumë
  ndryshime të vogla - siklet gjatë urinimit
  të bëhet pak më të fortë, ata janë të bashkuar nga një dhimbje të lehtë në
  perineumit, shkarkimin nga uretrës gjatë lëvizjeve të zorrëve.

  Sëmundje Ndryshimet tashmë jo shumë të ndritshme klinik
  mund të përfshijnë parëndësishme se pacientët nuk paguajnë për to

  asnjë vëmendje.

  Pas një kohë të sëmundjes
  prostatitis zakonisht shfaqen në probleme të ereksionit mashkullor. Kjo
  për shkak të përfshirjes së inflamacionit në nerva që janë përgjegjëse për
  funksion ngrerë, të cilat kalojnë nëpër prostatës.

  Prostatitis kronike shumë negativisht ndikon përgjithshëm
  shëndetin e njerëzve, duke e bërë tejet i bezdisshëm, murmuriti,
  vetëm vetë mirëqenien i pakënaqur dhe i shqetësuar. Shpesh kjo
  është aq e ndritshme që mjekët thonë se i suksesshëm
  Trajtimi i prostatitis duhet të jetë jo vetëm një urolog i mirë, por
  psikolog.


  Çfarë ndodh nëse nuk trajtohet

  Nëse pacienti
  prostatitis akute nuk do që të kërkoni ndihmë profesionale
  urolog, atëherë ndoshta zhvillimin e abscesit prostatic -
  inflamacion purulent fokale.

  Në këtë rast, temperaturën e trupit
  39-40oS dhe rritet për t'u bërë ethshëm (ndryshimet në temperaturë
  Body tejkalojnë 1oS), të dridhura ethe të lartë ndryshime të mprehta në mënyrë periodike,
  dhimbje në perineum shprehur kështu që urinim është jashtëzakonisht
  i vështirë, dhe ndonjëherë krejtësisht e pamundur jashtëqitje. Pas një kohe,
  zhvillojnë ënjtje e prostatës dhe si pasojë ajo, akute
  mbajtje urinar.

  Për fat të mirë, rrallë me burra "qëllimi të caktuar"

  sjellë sëmundjen në këtë fazë - zakonisht pacientët akute
  prostatitis të kthehet për herë të urolog.

  Ajo nuk është aq e
  Rasti i prostatitis kronike. Gjatë undulating e saj,
  mprehje periodik ndryshojnë pak a shumë të zgjatur
  shuarja, gjatë të cilit sëmundja nuk është një efekt.
  Si rezultat, shumë njerëz preferojnë të rri në shtëpi se sa
  kërkoni këshilla mjekësore.

  Megjithatë, kjo nuk është mënyra më e mirë jashtë,
  sepse çdo inflamacion akut kohor
  përhapet më tej dhe më tej. Nëse ajo është e përhapur
  Sistemi urinar, ajo do të çojë në zhvillimin e cystitis dhe pyelonephritis.

  Por
  më shumë komplikime janë prostatitis vezikulit - inflamacion i farës
  flluska dhe epididimoorhyt - inflamacion i testiseve dhe shtojca të tyre.


  Përfundimisht kjo mund të çojë në trajtimin e infertilitetit të cilat do të
  jashtëzakonisht e vështirë dhe e gjatë, nëse është e mundshme. Çdo gjë e përshkruar në
  të qetë, dhe edhe më shumë në lidhje me prostatitis kronike
  etiologji specifik, i cili zhvillohet si rezultat i sëmundjeve ngjitëse seksuale (sëmundjet, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme).


  Çfarë ndodh në qoftë se ju shkoni te mjeku?

  Diagnoza e të dy prostatitis akute dhe kronike rrallë
  përfaqëson për kompleksitetin urolog.
  Para së gjithash (pas sondazhit dhe
  rishikim i përgjithshëm i pacientit) Dr. prodhon provim dixhital zorrës së trashë

  prostatës dhe marrja sekrecion prostatës.

  Është frustruese, dhe në
  proces inflamator dhe mjaft e dhimbshme, por,
  Për fat të keq, kjo është procedurë e nevojshme dhe të domosdoshme. Tjetër
  Provimet për prostatës referohet TRUZI - transrectal
  Ledovaniya ndihmëse tejzanor.

  Para trajtimit plotësisht
  duhet të bëhet në analizat laboratorike të urinës dhe prostatës sekrecione
  Kanceri - e mori për sensibilitet të florës ndryshme
  antimicrobials. Pa këtë trajtim nuk do të jetë efektive dhe
  nuk të çojë në lirinë nga sëmundje dhe tranzicionin e saj për një të ri,
  më të rënda.


  Trajtimi i prostatitis

  Prostatitis -
  sëmundje është aq kompleks dhe i fshehtë që ajo përfaqëson trajtim
  një problem i madh për mjekët e gjithë bota. Megjithatë, kjo nuk e bën
  do të thotë se mjeku nuk i ndihmon prostatitis pacienti mund të shkojë
  në të nuk ka kuptim.

  Nuk është gjithmonë e mundur për të krejtësisht të
  kuruar pacientin nga prostatitis, por eliminojnë simptomat dhe
  shkaktojë raft faljen e zgjatur vepra moderne të mjekësisë.
  Dhe ka pacienti do të varet nga kohëzgjatja e
  periudhë. Nëse kjo është e qartë dhe me kujdes të ndjekë të gjitha rekomandimet
  Mjeku ka të ngjarë që simptomat e pakëndshme të zhduken dhe të mërzitur për

  jeta.

  Megjithatë, kjo duhet të jetë trajtim i prostatitis
  gjithëpërfshirës dhe zgjedhur mirë. Për trajtim, në vijim
  Masa të tilla si terapi antibiotike, masazh prostatës
  kancer, fizioterapi, terapi imunokoryhuyucha dhe metodë korrigjim
  jeta. Vetëm kombinimi i këtyre masave mund të çojë në të dëshiruar
  efekt.

  Trajtimi i sëmundjes është shumë e rëndë që ju nuk mund të përballojë
  një neglizhuar ndonjë nga metodat e tij të përshkruara. Le
  secili prej tyre veçmas.


  Terapia me antibiotikë

  Përdorimi i drogës antimicrobial për prostatës duhet
  sepse ajo është një sëmundje infektive e shkaktuar nga patogjen

  bakteret. Përgatitja për terapi antibiotike duhet
  të zgjidhen në mënyrë korrekte pas diagnozën e duhur, siç tashmë
  më sipër.

  Në çdo terapi me antibiotikë mund të jetë
  vetëm dy rezultate. Ose drogës vret të gjitha mikroorganizmave, ose pjesë të
  Ata mbijetojnë dhe më shpejt ose më vonë përsëri të ndihet. Dhe pas
  një "trajnim" Vrasin ata do të jenë shumë më të vështirë. Prandaj, zgjedhja
  Skema e drogës dhe dozat e saj të aplikimit duhet të bëhet nga
  me kujdes.

  Gjithashtu, mos harroni për të përgjithshme
  Rregullat për terapi me antibiotikë. Kur ajo filloi, asnjë
  Asnjëherë mos të ndërpresë ose të përfundojë atë.

  Nëse kjo
  ndodhur, diagnoza dhe trajtimi duhet të shpenzojnë më shumë kohë në
  Pas një kohë të caktuar.

  Nëse pas tri ditësh të aplikimit
  antibiotik ndodhur përmirësime të dukshme të sëmundjes,
  medikament duhet të zëvendësohet nga një tjetër (në çdo rast
  anuluar). Mos përdorni të njëjtin grup të drogës antibiotikëve
  keni përdorur kohët e fundit për të trajtuar çdo tjetër
  sëmundje. Para trajtimit, ju duhet të konsultoheni me
  Mjeku mbi të gjitha këto çështje.


  Disa fjalë rreth më të pakëndshme

  Më e tmerrshme, e keqe, i sëmurë dhe degradues, sipas
  Shumica dërrmuese e njerëzve që presin për ta në trajtimin e prostatitis -

  Ky masazh prostatës. Këto përvoja të dhënë
  mundësi për shumë zotërinj jo shumë të zellshëm me iniciativë
  flasim për metodat më të fundit të trajtimit të prostatitis pa masazh
  prostatës.

  Nuk është çudi, njeriu pranon të paguajë
  ndonjë të holla për të hequr qafe këtë sëmundje, kështu duke shmangur
  momente të pakëndshme. Metodat për fat të keq, të tilla të trajtimit të prostatitis
  vijnë dhe shkojnë çdo ditë, pa pushim vetëm për të provuar se
  masazh të prostatës për shumë dekada dhe ishte
  mbetet gur themeli i trajtimit të prostatitis.

  Veprim
  masazh në gjëndër prostatës është të gishtit nxjerrje

  sekrecione inflamator akumuluara në të, në kanalet dhe në fund
  llogari në uretrës. Në anën tjetër, gjatë një masazh
  prostatës përmirëson furnizimit të gjakut të saj (dhe stanjacion
  në legen - një nga faktorët më të rëndësishëm të prostatitis, si
  përmend më lart), e cila përforcon terapi antibakterial Noy.

  Efektiviteti i prostatës masazh për prostatës duhur
  Unike e strukturës së saj dhe vendin, strukturën e veçantë të qumështit të saj.
  Duhet të theksohet se gjëndër prostatës - e vetmja trupin
  masazh i cili në fakt i ndihmon shërimin nga inflamacion akut.
  Masazh ndonjë indeve tjetër ose organ të trupit njerëzor mund

  vetëm të çojë në përhapjen e inflamacionit dhe progresion
  sëmundje.

  Terapia fizike për të prostatës mund të jetë
  përdorur në opsionet e ndryshme, por në çdo rast efekt i saj
  synon të rrisë qarkullimin në organet pelvike që
  rrit efektivitetin e terapisë me antibiotikë. Fizioterapi
  mund të përdoren valët elektromagnetike, tejzanor
  valë veprim lazer apo rritja e temperaturës në të drejtpërdrejtë
  gut. Nëse ju jeni në gjendje për të kryer fizioterapinë, ndonjëherë mund të ndodhë
  microclysters kufizuara droga të ndryshme dhe të ngrohtë
  ujit.

  Immunocorrection prostatitis është shpesh mjaft

  i nevojshëm sepse kurs i gjatë i inflamacionit dhe
  shpesh një ose dy terapi të gabuar antibiotik
  e kaluara nuk mund të veprojë negativisht mbi të imunizuar
  sistem.

  Përveç kësaj, trajtimi i prostatitis nuk është vetëm,
  për të hequr qafe gjëndër nga infeksioni dhe procesin inflamator, por edhe në
  për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit në atë përsëri. Ngjarje
  Terapi e plotë antibiotik jo thjesht pyesni
  farmaci, "Çfarë ju duhet për përmirësimin e imunitetit?". Shpesh, për
  trajtim i plotë i prostatitis kronike duhet të konsultoheni
  immunologist dhe një seri e testeve të veçanta.

  Jetese normalizimit është gjithashtu e nevojshme për trajtim dhe për
  parandalimi i prostatitis - sepse nëse mbetet pa ndryshime
  duke çuar në sëmundje, herët a vonë ajo do të ndodhë
  përsëri. Prandaj është e nevojshme për të bërë ndryshime racionale në jetën e tyre -
  sportive, ecje, fle i duhur dhe syçeltësi,
  ushqim i plotë dhe i mjaftueshëm është çelësi për çfarë është
  sëmundje e pakëndshme do të largohet nga ju për një pjesë të vogël të veten vetëm e keqe
  kujtimet.


  Disa fjalë rreth parandalimit


  Së fundi, unë do të jap disa rekomandime njerëzve për
  shëndetësor të cilit vet - jo një fjalë bosh. Shmangni ngrirjen
  i gjatë, nuk ulem në gurë të ftohtë, frenon, etj

  Nëse ju keni
  punë i ulur, provoni të merrni deri në çdo orë të ngrohtë deri.

  Nëse kapsllëk
  përdorin laxatives, përfitojnë ata në mjekësinë moderne
  shumë. Mundohuni për të mbajtur një jetë të rregullt seksuale pa
  swings shtesë në asnjë drejtim (të cilat, që ra fjala, kurseni
  Ju jo vetëm nga prostatitis).

  Nëse ju ka ndodhur që të ketë të sëmurë ndonjë
  sëmundje të pakëndshme duhet menjëherë vizitë tek një specialist pa
  përpiqen për të shëruar veten e tyre dhe nuk le sëmundje marrë kursin e saj. Përpiqem
  rregullisht dhe hani mirë, qëndrojnë të jetë aktive dhe jo të marrë të sëmurë,
  Së fundi, nga koha në kohë, vetëm mendoni për shëndetin tuaj.


  Dhe përsëri gjëja më e rëndësishme

  Më të prostatës shfaqet shumë pak. Nëse keni kohë
  herë pas here vërejtur dhimbje të lehtë në perineum, të pakëndshme
  ndjesi gjatë urinimit apo jashtëqitjes, minor
  shkarkimin nga uretrës, të jetë i sigurt për të kontaktuar
  urolog për këshilla.

  Trajtimi i prostatitis duhet domosdoshmërisht të përbëhet nga një sërë masash përmirësuese, dhe nuk mund të neglizhohet ose.

  Përzgjedhja e drogës antibacterial, doza dhe Listat për përdorim
  Trajtimi i prostatitis duhet gjithmonë të kryhet individualisht dhe vetëm
  pas testeve të nevojshme microflora urogjenital. Kurrë

  të ndërpresë ose të ndaluar duke marrë këtë mjekim pa konsultuar
  Mjeku.

  Prostata masazh është një unik dhe
  Trajtimi i domosdoshëm për prostatitis. Mos i besoni teknika,
  duke premtuar për të kuruar prostatitis pa përdorimin e masazh.

  Inflamacion të prostatës - një sëmundje e cila shmangur
  shumë më e lehtë se kurë. Mendoni për këtë - ju mund të
  preferoj që të bëni ndryshime të vogla në jetën e tyre për të qenë
  i dobishëm jo vetëm në drejtim të parandalimit të prostatitis se të
  vuajnë nga kjo sëmundje të pakëndshme dhe të vështirë.

  Informacion nga artikuj urolog, këshillat TM "Prostatitis kërcënon impotencë."