Prostata IT


 • Simptomat
 • Akute dhe kronike
 • Infektive dhe pa mikrobe
 • Mekanizmi i Zhvillimit
 • Faktorët e rrezikut
 • Çfarë duhet të bëni
 • Afala


 • Simptomat

  Sipas urologists, shumica e prostatitis herë të parë asimptomatike - që është, pa shkaktuar ndonjë shqetësim. Shenja më i zakonshëm i parë i inflamacion dhe dhimbje është lokalizuar në perineum, në scrotum, bark ose shkon në kofshët e brendshme. Ekuivalent i dhimbjes mund të jetë parehati.

  Në mungesë të diagnostikimit të duhur dhe trajtimin e inflamacionit në prostatë "gjallë" dhe zhvillohet me kalimin e kohës duke shkaktuar shfaqjen e simptomave të reja. Shkelja e ardhshëm do të mërzitur urinim, lumë urinë është më i dobët, një ndjenjë e vështirësisë, ka urinim të shpeshtë (sidomos natën - kjo quhet nokturia).

  Në shumë raste, mjekët zbuluar shkeljet potencë e ashpërsisë të ndryshme - kjo kontribuon në inflamacion kronik, i cili dëmton gjendjen funksionale të prostatës (dhe këtë trup rastësisht të quajtur "hormone fabrike").

  Prostatitis mund të ndodhë dhe pamja e gjakut në spermë (10% e rasteve).


  Akute dhe kronike

  Prostatitis janë akute dhe kronike - në varësi nga shkalla e procesit.
  Në mjekësi klasike besohet se së pari nuk është një proces i mprehtë se në mungesë të trajtimit (ose paefektshmërinë) bëhet kronik. Në realitet, prostatitis shpesh fillon menjëherë me formën kronike - ose më mirë shihet në fazën e procesit të fluksit të ngadaltë.


  Fillimi i prostatitis akute është e vështirë të humbasë: ethe, përkeqësuar shëndetin e përgjithshëm, dhe të gjithë i shoqëruar nga ethe dhe dhimbje në perineum. Urina mund të shihet plehun (clumps e gjelbër) dhe gjak. (Unë mendoj se nuk është e nevojshme edhe një herë për nevojën për qasje në një mjek nëse ju gjeni veten simptomat e listuara.)

  Prostatitis kronike ndodh më pak e theksuar - temperatura është brenda kufijve normale, performanca nuk mund të vuajnë dhimbje dhe ndjesi të pakëndshme në perineum mund të jetë aq i dobët se ajo nuk i motivojnë njerëzit për të parë një mjek.


  Infektive dhe pa mikrobe


  Prostatitis Infektive të shkaktojë një shumëllojshmëri të mikroorganizmave. Nga ana tjetër, prostatitis infektive mund të thirret si mikroorganizmave, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, dhe (flora normale) normale trupin e burrit të saj. Në rastin e parë të patogjenëve akute prostatitis janë patogjenë si gonococci, tricomonas, mykoplazmat dhe patogjenëve të tjerë në rastin e dytë, sëmundja do streptokoket, infeksion fungale, dhe të tjerët.

  Fillimisht infeksion merr në traktin urinar; Infeksion prostatës ndodh nepermjet rrjedhjes gjak, limfatike nëpërmjet traktit urinar. Tipar anatomike dhe funksionale e trupin e mashkullit është që të gjitha organet janë të afërt dhe inflamim në një trup fillon një tjetër infeksion.

  Prandaj, sëmundjet e sistemit urogjenital (cystitis, pielonefrit) të kontribuojë në zhvillimin e prostatitis.

  Pa mikrobe zhvillimin prostatitis pa infeksion, por simptomat mund të jetë e njëjtë si në prostatitis infektive. Prandaj, diagnoza duhet të kontaktoni qendrën mjekësore dhe t'u testuar. Mungesa e trajtimit të çon të kalojnë në procesin kronike akut, e cila në masë të madhe komplikon trajtim të mëtejshëm.


  Mekanizmi i Zhvillimit

  Shpesh, të gjitha fillon me një shtet nevrotike kur shëndeti është dhënë vlerën e tepërt - njerëz të shqetësuar, të frikësuar e duke kaluar. Shteti emocional çon në crregullime në qarkullim trup, të gjakut në organet e legenit, duke shkaktuar ngecje të gjakut.

  Në mungesë ekuilibri paralele imunitar, i cili zvogëlon rezistencën ndaj proceseve të ndryshme inflamatore. Ajo formuar prostatitis kronike, të cilat në 95% të rasteve janë asimptomatike. Megjithatë, me kalimin e kohës, të zhvilluar mosfunksionim ngrerë e diplomave të ndryshme të ashpërsisë.


  Faktorët e rrezikut

 • Faktorët fizike. Shpesh prostatitis simptomat shfaqen pas një supercooling fortë.
 • Age - sëmundje kronike më të shpeshta në moshën e mesme, të mprehta të ndodhë në çdo moshë.
 • Çekuilibër në trup, stresi, ndryshimet në nivelin hormonal, alergji, çrregullime imunologjike, qarkullim të dobët dhe kryerjen nervore.

 • Prania e sëmundjeve inflamatore shoqëruese të zonës urogjenital.

 • Çfarë duhet të bëni

  Nëse e gjeni veten në një ose më shumë simptomat e prostatitis, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo nuk është aq e frikshme si ju mund të mendoni - metodat moderne diagnostike të lejojë për të në mënyrë të sigurtë të vlerësuar gjendjen e prostatës. Për shembull, ultrazërit do të japin informacion të saktë mbi konsistencën e kancerit, madhësinë e saj dhe gjendjen. Gjak dhe spermë të informuar edhe për veprimtarinë e procesit inflamator. Strokes mund të zbulojë praninë e florës, mbështesin procesin inflamator.


  Afala

  Varësisht nga lloji dhe fazën e prostatës, mjeku juaj mund të përshkruajnë ilaçe të ndryshme - nga antimicrobial për përmirësimin e gjendjes funksionale të prostatës; për këtë të fundit dhe është Afala.

  Ky ilaç ul peshën e inflamacionit, eliminon dhimbje dhe parehati dhe normalizes urinim. Avantazhi i padiskutueshëm i drogës është se ajo, ndryshe nga shumë të drogës nuk do të zvogëlojë funksion ngrerë. Në mënyrë indirekte, të drogës mund të ngrerë funksion edhe uluchyty - duke hequr procesin inflamacion dhe përmirësimin e prostatës.