Laxatives se si të shpëtoj nga kapsllëk dhe ruajtur shëndetin
Kapsllëk - një kusht shumë të pakëndshme që të paktën një herë në
jeta kishte për të ndihen çdo - shurdhim, plotësinë, dhimbje të shurdhër
stomak. Por, megjithatë, shqetësim dorëzojë episodik
shkelje e jashtëqitjes, nuk mund të krahasohet me vuajtjet që shkaktojnë
kapsllëk kronik, të detyruar të kërkojnë mënyra të ndryshme për të zgjidhur problemet. Një
nga rezultatet është pritja e laxatives. Për fat të keq, droga
janë përherë zgjidhjen e problemit të kapsllëk kronik, jashtëzakonisht i vogël. Shumicë
laxatives merr problemin vetëm një ditë urgjente. Pasi tableta miratuara
relaksim ndodh dhe të nesërmen përsëri duhet të përdorë droga.

Si
si duhet të zgjidhni të drogës që ajo nuk dëmtojnë shëndetin dhe në këtë mënyrë në mënyrë efektive
do të rregullonte lëvizjen e zorrëve?

I bezdisshëm
laxatives
janë më të shumta dhe më të "dëmshme"
por, për fat të keq, më popullor. Më shpesh ata janë të perimeve
origjina, tilla si gjethe Senna, "senade", "Hlaksenna", "Rehulaks" zdërvij
buckthorn, rrënjë raven, por ka sintetike - "Bisacodyl", "dulkolaks", "Huttalaks."
Në zemër të këtyre mjeteve - acarim kimike mur i trashë
dhe stimulimi i peristaltikës zorrëve. Përgatitjet po shtyjnë "floppy
zorrë ", por administrata kronik" makinës "atë, duke çuar në ngathtësi dhe


kapsllëk usuhublenyyu. Përveç kësaj, metodë jep electrolyte drogë annoying
të balancuar, duke shkaktuar çrregullime jofunksionale të kardiovaskular dhe nervor
sistem. Konkluzioni: laxatives ngacmues janë vetëm për
trajtim episodik e kapsllëk.

Osmozik
laxatives
, për shembull, magnez dhe sulfate natriumi, Carlsbad
kripe, glikol polietilen, mbajtur ujë në zorrë, duke liquefying
stol, duke rritur vëllimin e tyre dhe lehtësimin lëvizje zorrë. Ata nuk bëjnë
irritojë gut dhe jo Addictive administrimin kronike. Ata patjetër
më mirë se më parë, një grup, por ende mund të shkaktojë humbjen e elektroliteve,

e cila është veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit me sëmundje kardiovaskulare
sistem. Laxatives osmozik janë më të mirë për trajtimin e helmimit
kur ju duhet të shpejt të lirojë zorrët e toksinave.

Detergjentë - Laxatives, zbutjen fron, lubricating mur i trashë
zorrës së trashë dhe zorrë lëvizjet më të lehtë. Këto përfshijnë të naftës dhe vazelinë
bajame dhe vaj kopër. Pranimi i këtyre barnave është i shoqëruar
thithjen e sasi të vogla, dhe kështu të zgjatur përdorimi mund të
çojnë tek sëmundjet e mëlçisë, shpretkë, formimin parafine në muret
zorrë, anus dhe kruarje malabsorption mundur të pasura me vitamina yndyrë shpjegueshëm.

Laxatives Bulk
mjete
mund të jetë i origjine bimore, të tilla si agar-agar,
celulozë metil, krunde gruri, ose sintetike, modifikuar
polysaccharides. Ata pothuajse nuk janë tretur në mënyrë aktive thithin ujë, bymehet,
rritjen e vëllimit të përmbajtjes zorrëve, murin e zorrëve dhe shtrihen
stimulimin e jashtëqitjes refleks. The downside është droga e tyre
Aftësia për të shkaktojë fryrje të rënda, të cilat në mënyrë të konsiderueshme rrit siklet,
Këto laxatives shpesh të përshkruara për të ulët-kapsllëk.

Droga më të mira për trajtimin e kapsllëk kronik
ka prebiotics - Neusvoyaemye
karbohidratet që stimulojnë muskujt e murit të zorrëve dhe rritjen e efikasitetit

microflora në lumenin e zorrëve të tërhequr ujin, në këtë mënyrë përgjithmonë zgjidh
Problemi kapsllëk. Më efektive janë "Prelaks", "Duphalac", "Laktusan."
Efektet e mundshme anësore - bloating, është 2-3 ditë, si
varësisë të medikamentit.

Terapia e pamjaftueshme mund të çojë në kapsllëk
pasojat e padëshiruara. Prandaj, për të zgjedhur saktë ilaçe të nevojshme
Para së gjithash, të merrni testuar dhe gjetur shkakun e çrregullimit të
zorrë. Në çdo rast, duhet të shmangin përdorimin e zgjatur të laxatives,
rregulluar karrige nëpërmjet dietë, ushtrime, dhe të ndaluar drogat
zgjedhje në prebiotics, duke i dhënë një kohë të gjatë dhe të qëndrueshme terapeutik

efekt.