Çfarë joints kërcasin


 • Hiq dhimbje - gjysmën e betejës
 • Këshilla për të përditshme
 • Vitaminat për gju
 • Nga të vogla në të vjetër
 • Efektive, por e shtrenjtë

 • Por, megjithatë, duhet të dini dallimin, sepse këto sëmundje trajtohen ndryshe.

  Artrit - Nje grup tërë të sëmundjeve në të cilat inflamacion primar përbashkët, shpesh një, shpesh disa. Arsyeja - në shkelje të imunitetit, sëmundja zhvillohet ngadalë, dhe arsyeja për zbulimin e saj mund të jenë të hipotermi, stresi virgjër të ftohtë.

  Ka Arthritis në mosha të ndryshme, por më të vështira dhe të rrezikshme - Rheumatoid - njerëz më shpesh ndikon në më pune 30 deri 50 vjet.

  Gratë vuajnë tre herë më shpesh se meshkujt, sepse hormonet femërore të rritet inflamacion. Kur artrit përbashkët është e nxehtë, e enjtur, vazhkoruhomyy. Nëse nuk trajtohet, ai mund të provojë të paaftësisë brenda 1-2 vjetësh.

  Osteoarthritis - Si një grup i sëmundjeve, por ata të fillojnë me ndryshimet e indeve të përbashkëta, shpesh të lidhura me moshën, ose pas lëndimit. Gradualisht të grumbulluar kërc mikroskopike rreshtim të përbashkët, ka dhimbje, lëvizja e kufizuar. Dhe pastaj është shpesh inflamacion. Me Arthrosis gjithashtu e mirë për të shkuar te mjeku menjëherë dhe jo të vetë-mjekoj - atëherë shansi i shërimit është shumë më e lartë.  Hiq dhimbje - gjysmën e betejës

  Natyrisht, gjëja kryesore për të pacientit me mjekun ndihmuar lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve, ndonjëherë i padurueshëm. Dhe kjo në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve janë përdorur gjeresisht droga anti-inflamator nonsteroidal (NSAIDs) - ka kohë njohur diklofenak, ibuprofen dhe celekoksib ri, nimesulid. Këto droga - një përfitim i madh për pacientët, por do të ishte gabim të mendojnë se ata të kuruar sëmundje. Kurë dhe artrit, arthrosis dhe droga të tjera në të gjitha - e ashtuquajtura droga themelore.

  Për artrit kurë është imunosupresive themelore - droga që të normalizojë veprimtarinë e përgjigjes imune (methotrexate, leflunomide, infliksimab, rituximab).

  Për trajtimin e Arthrosis përdorur chondroprotectors, që produktet që përmbajnë përbërësit e kërc (glucosamine, chondroitin), dhe medikamente bimore - ekstrakt soje dhe avokado. Përgatitjet e acidit Hyaluronic janë futur direkt në injeksione të dhimbshme të përbashkëta.


  Këshilla për të përditshme

  Me fillimin e motit të ftohtë shpesh rëndim të sëmundjeve kronike të përbashkët. Çfarë mund të bëj për të shmangur këtë?

 • Më e rëndësishmja - në mënyrë rigoroze të ndjekë rekomandimet e mjekut tuaj, - thotë Dmitry MD Karateev. - Sëmundjet kronike të nyjeve është e rëndësishme që rregullisht të marrë mjekësi, mos shkoni në një vizitë të mjeku.

 • Me fillimin e vjeshtës shpesh kanë infeksione të rrugëve të frymëmarrjes. Dhe çdo inflamacion i përgjithshëm mund të stimulojë inflamacion në joints. Kini kujdes, të përpiqet të mos sëmuren nga ftohjet, për të shmangur kontaktit me pacientët me sëmundje infektive.
 • Shmangni hipotermi, të mbajtur joints ngrohtë.
 • Por mos merrni kryer larg dhe procedurat e ngrohjes - ata gjithashtu mund të shkaktojë përkeqësim.
 • Ju mund të lëvizin një tendosje të vogël, por i tepërt fizik i rrezikshëm. Më të mirë për të zgjidhur çështjen e mjekut ngarkesës.
 • Ju duhet të plotësoni dietë të ekuilibruar. Por këshilla për të ngrënë më shumë ushqime me xhelatinë (si pelte, pelte, etj) - një rajon të miteve, shteti i nyjave është jo i prekur.


 • Vitaminat për gju

  Pacientët që vuajnë nga artriti reumatoid, rregullisht marrin vitaminë C, tha Robert Davis, profesor i fiziologjisë në Pennsylvania Kolegjin e mjekësisë ortopedike. Nëse gjatë ditës për të marrë rreth 500 mg, është jo më i lartë se normale, por të mjaftueshme për të kushtëzojë përmirësuar.

  Mundohuni të eliminuar nga domate dietë, patëllxhan dhe speca të gjitha llojeve, përveç zi. Ka dëshmi se ata mund të shkaktojë një reaksion alergjik, dmth përgjigje imune, që është baza e inflamacionit të përbashkët.

  Ulja e konsumit tuaj të vajrave bimore dhe margarinë. Studimet kanë treguar se vajrat e lartë në acide omega-6 yndyrore mund të rrisë inflamacion të përbashkët.

  Dy llojet e vajrave kanë përmbajtje të ulët të omega-6: canola dhe ulliri. Ata mund të hahet në moderim. Përfshini lëngje tuaj të hahet perime që zvogëlojnë dhimbje të përbashkët, karrota, Sel'dereyinyyi, lakër. Megjithatë, së pari bisedoni me mjekun tuaj.


  Nga të vogla në të vjetër

  Besohet se ka probleme me nyje në moshën e vjetër. Ajo nuk është. Arthritis, veçanërisht reumatoid, mund të prekë çdo moshë, madje edhe fëmijët shumë të vegjël. Të rinj dhe artrit - mjekët ia atribuojnë këtë me faktin se ne punojmë më pak fizikisht, por load shpesh analfabetë nyjet e tyre në sporte, pesha heqjen, etj

  Plagosje atje, atëherë artrit plagosur përbashkët zhvillon.


  Efektive, por e shtrenjtë

  Droga Shtuar përdorur për të trajtimin e artritit - (! Nuk duhet të ngatërrohet me aditivëve të ushqimit biologjikisht aktive) ashtu-quajtur biologjike. Këto të teknologjisë së lartë dhe shumë të shtrenjta droga me pika të ndikojë molekulat e përfshira në duke shkaktuar inflamacion.