Çfarë sinjal vanitet


 • Fryrje të kuptuarit
 • Kur një vanitet
 • Simptomet e vanitet
 • Si për të trajtuar vanitet
 • Për fryrje bothered

 • Fryrje të kuptuarit

  Fryrje - është vanitet tepruar në traktin gastrointestinal për shkak të rritjes në formimin e prodhimit ose të pamjaftueshme nga zorrë.

  Numri i gazit në ushqim të shëndetshëm varet nga natyra, moshën, mënyrën e jetesës dhe faktorë të tjerë. Në kushte normale gaze të grumbulluar në stomak zakonisht në të djathtë dhe të majtë bends të zorrës së trashë. Këto gazra janë formuar nga ajri gëlltitur, caktimin e tyre në procesin e tretjes në stomak dhe zorrët, si dhe neutralizimin e sode stomakut lëng (të pranuar për urth).

  Ju shikoni gazit nëpërmjet rektumit, pjesë - zhytur në gjak dhe pastaj excreted përmes mushkërive.


  Sëmundjet në të cilat ka fryrje, shumë. Ajo mund të jetë vetëm rezultat i hahet shumë, ndoshta - një sëmundje kronike të stomakut apo zorrëve.

  Perberja e gazit zorrëve

  Gas në dy pika të shëndetshme ka këtë përbërje: azotit - 24-80% oksigjen - dioksidit 0-26% karbon - - 0,1-2,3% hidrogjen - 0,6-47% metan 4,3 -29%, është gjithashtu sulfide hidrogjen. Në stomak më të përqendrimit të oksigjenit, dhe në gut - dioksidit të karbonit, metanit dhe hidrogjeni sulfide.


  Kur një vanitet

  Sipas shkaqeve të vanitet janë gjashtë forma:


 • fryrje ushqyese - ndodh duke ngrënë ushqime të pasura me fibra dhe niseshte (fasule, lakër, patate, bukë kafe, etj);
 • fryrje në dëmtimin e tretjes (me mangësi enzimë, malabsorption, dysbacteriosis, etj);
 • fryrje mekanike - me barriera të ndryshme mekanike me lëvizjen e ushqimit (p.sh. tumoret);
 • fryrje dinamik - ndodh në bazë të shkeljes së aktivitetit motorik të traktit gastrointestinal (p.sh., efektet toksike në muskujt e zorrëve në infeksione të ndryshme);
 • fryrje të qarkullimit të gjakut - me çrregullime të qarkullimit të gjakut (p.sh., bllokimet e trafikut në venat e zorrëve me venat me variçe);
 • fryrje psikogjenike - kundër çrregullimeve mendore, të tilla si histeri.

 • Simptomet e vanitet

  Për ankesat tipike të bloating ndjenjë e plotësi dhe shurdhim në bark, ndonjëherë - dhemb dhimbje në pjesë të ndryshme të barkut.

  Fryrje e theksuar mund të cramping sulmet dhimbje (dhimbje barku gaz) subsides pas gazrave të shkarkimit. Në disa raste ka gaz të shpeshta dhe me zë të lartë shkarkimit, të tjerët - vonesë i tyre.

  Ka edhe belching, të përzier, kapsllëk ose diarre, shije të keqe në gojë, humbje e oreksit. Fryma e keqe të jetë e mundur, në disa raste, veçanërisht në të rinjtë, ajo mund të shkaktojë një neurozë.  Ndjesi të pakëndshme mund të shfaqen në organet e tjera, ndjesi djegie në zemër, palpitations, ndërprerjeve të zemrës, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, pagjumësi, ankthi, humor depresion, dobësi, dobësi, etj

  Shortness nganjëherë të shqetësuar nga fryma, e cila mund të jetë mjaft e fortë (astma pesimist).


  Si për të trajtuar vanitet

  Nëse fryrje shqetësuar shpesh, ju duhet të shihni një mjek për të sunduar nga sëmundje serioze. Trajtimi është kryer pas instalimit shkakton bloating. Designed me dietë përjashtim lakër, fasule, bukë të freskët. Ushqime të kufizuara të pasura me niseshte (patate, ushqime miell) dhe karbohidratet tretshëm (ëmbëlsirat, ëmbëlsira, akullore).  Që nga droga emërohen substanca në sipërfaqe të gazrave adsorbent, të tilla si qymyr, balte të bardhë, smectite.

  Pjesa tjetër e trajtimit është e bazuar në arsyet që shkaktuan bloating, ndërsa mangësi enzimë emëruar enzimat dysbacteriosis (reduktimin e numrit të mikroorganizmave të dobishme në zorrë dhe për të rritur të dëmshme) - rivendosur microflora normale zorrëve. Kur përshkruesit dhimbje, spazma e muskujve të stomakut dhe zorrët (agjentët antispasmodic, të tilla si jo-spa). Një trajtim i kapsllëk dhe diarre.

  Fryrje të lidhur me trazirat mekanike, nganjëherë kirurgji është e nevojshme.
  Për fryrje bothered

  Për të parandaluar bloating, dietë racional të ekuilibruar është i nevojshëm. Dietat modës më të mirë për të përjashtuar të gjithë - të gjithë ata disi plagosë traktin gastrointestinal.

  Kërkesa tjetër - të mjaftueshme se aktiviteti fizik i përshtatshëm me moshën. Nëse një person nuk ka lëvizje, atëherë të gjitha muskujt, duke përfshirë muskujt e organeve të brendshme të fillojnë të operojnë në aktivitetin e reduktuar, e cila çon në stanjacion dhe vanitet.

  Nëse ju keni kapsllëk, ju nuk duhet të abuzojë laxatives dhe enemas, ajo gjithashtu ndikon në traktin gastrointestinal. Ju duhet të kontrolloni me mjekun tuaj dhe ai do të përshkruajë trajtimin e duhur.  Mos harroni, fryrje mund të sinjalizojë trupin për disa probleme, të njëjtin lloj jashtë kësaj çështje është shumë e vështirë, ajo është më mirë që të konsultoheni me mjekun.

  Informacion nga nenet Galina Romanenko "Fryrje".

  Diskutoni në komunitet