Rreth cystitis te fëmijët


 • Kur mbrojtja është dobësuar
 • Fillimi i dhimbshëm
 • Treat menjëherë!
 • Parandaluar lehtë
 • FAQ

 • Cystitis, deri tani, manifestimi më i zakonshëm i infeksionit të traktit urinar. Prekur në këtë mukozale sëmundjeve dhe shtresa submucosal e fshikëzës. Kjo agjentë infektive mund të hyjë në shumëllojshmëri fshikëzës të mënyra:

 • lart (nga uretrës)
 • poshtë (nga veshka dhe traktin e sipërm urinar)
 • lymphogenous (me rrymën prej limfatike nga organet fqinje legenit)
 • hematogjene (me gjak - nëse qelizë mikrobial në trup)
 • kontakt (kur përthithet mikroorganizmave përmes murit të fshikëzës vatra Nearby e inflamacionit).


 • Kur mbrojtja është dobësuar

  Por nuk mendoj se ndokush që merr në infeksion fshikëz menjëherë të shkaktojë inflamacion të saj. Mukoza membranës i fshikëzës mjaft rezistent ndaj mikrobeve. Për të filluar inflamacion i nevojshëm faktorë që kontribuojnë. Ato mund të jenë:

 • qarkullimi i varfër në legen (mund të jetë për shkak, në veçanti, të veshur të brendshme tepër të shtrënguar dhe veshje)
 • sëmundjet kronike te sistemit urogjenital
 • sistem të dobësuar imunitar,
 • hipotermi,
 • higjiena jo personal.
 • Dhe fshikëz të shëndetshme pastruar e microflora nga "rraskapitur" të urinës. Prandaj, zbrazjes i rregullt dhe me kohë i fshikëzës, është një nga kushtet më të rëndësishme të shëndetit.  Fillimi i dhimbshëm

  Cystitis mund të ndahen në akute dhe kronike. Ndodhin kaluar, zakonisht si rezultat i nedolikovanyh akute cystitis, me imunitet të dobësuar, kundër comorbidity (anomalitë e traktit urinar, diabeti, kimioterapi, etj) Gjithashtu cystitis zakonisht ndarë në fillore dhe të mesme. Cystitis primar ndodh në fshikëz paprekur dhe zhvillohet si një sëmundje të veçantë. Cystitis sekondar është një komplikim e sëmundjeve të tjera të fshikëzës.

  Dukuri e cystitis primar akute mund të shoqërohet me hipotermi, infeksion, studime instrumentale, higjienën personale neglizhimi.

  Shumica simptomat karakteristike të cystitis akute është një dhimbje në fshikëz dhe thirrje të shpeshta të dhimbshme të urinoj. Por flasim për simptome të veçanta lehtësisht të aplikuara për fëmijët më të vjetër që mund të përshkruajnë me saktësi ndjenjat e tyre.

  Por diagnoza e cystitis në fëmijët është një vështirësi. Prindërit duhet të i kushtoj vëmendje për urinim të shpeshtë në një fëmijë duke qarë gjatë urinimit, ankthi, mungesa e shtim në peshë. Për të cystitis në fëmijët e vegjël duhet të trajtohet me shumë kujdes, që nga një inflamacion mosha e hershme mund të përhapet lehtësisht te veshkat.


  Treat menjëherë!

  Trajtimi i cystitis duhet të bëjë menjëherë dhe nën mbikëqyrje mjekësore për të parandaluar sëmundje në lëvizje kronike dhe për të parandaluar komplikimet serioze (përfshirë pielonefrit).

  Trajtimi i kompleksit akute cystitis, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të trupit (dhe terapisë antibiotike është shënuar ndryshe, dhe antispasmodics dhe uroantiseptiki dhe bimëve). Në kohë dhe saktë filluar trajtimin e sëmundjes do të kalojë pa pasoja.


  Parandaluar lehtë

  Cystitis dhe të trajtohen me sukses. Ajo duhet të jetë vetëm në kohë për të parë një mjek dhe pastaj të kryejë të gjitha rekomandimet e tij. Por më mirë, sigurisht, për të parandaluar shfaqjen e cystitis. Parandalimi i cystitis është fare e thjeshtë. Ajo vjen poshtë për përmirësimin e imunitetit të përgjithshëm, higjienës personale, parandalimin dhe trajtimin e hershëm të infeksionit akut.


  FAQ

  A mund të përdor nxehtësi për të trajtuar cystitis dhe si të bëhet kjo e drejtë?

  Në pacientët akute cystitis tregoi pushim totale shtrat dhe të ngrohtë. Ndoshta përdorim lokal trajtimet e ngrohjes. Në rajonin e fshikëzës mund të aplikohen për ngrohje të thatë, për shembull, të mbushur me shishe me ujë të nxehtë, të përfundojë atë me një leckë dhe të aplikojnë në bark të ulët.
  Ajo nuk është e lejueshme tubs nxehtë, si temperaturat e larta do të shkaktojë rrjedhjen shtesë gjakut në infeksion fshikëz dhe shqetësimit të microcirculation në të.

  Është e dobishme në cystitis shumë për të pirë?

  Kështu, cystitis akute rekomanduar pirë shumë lëngje për të rritur diuresis (urina) dhe produktet në këtë mënyrë më të mirë kullimin e inflamacionit të fshikëzës.

  Shuma ditore e lëngshme është e shpërndarë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës. Rritja e trajtimit të ujit të pijshëm për cystitis akute është rekomanduar pas heqjes dhimbjen. Pini të dobishme për pak alkaline ujë mineral, pije frutash slabokontsentrirovannye. Shumë të dobishme në këtë periudhë boronicë pije frutash dhe Kastrati.

  Cilat produkte janë të përjashtuar nga dietë në cystitis akute?

  Gjatë rëndim të cystitis kronike dhe ushqim akut cystitis nuk duhet të jetë nervoz. Është e këshillueshme për të eliminuar të gjitha të mprehtë, ushqimet pikante dhe erëza. Useful janë produkte qumështi dhe perime dhe fruta të pasura me vitamina. Këtu do të ishte dhe kos, pasuruar me lactobacilli.